HPV-човешки папилома вирус

  • 163 034
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 871
И още нещо
няма смисъл от кръвен тест, НРV не са разпространява по кръвен път и този тест е абсолютно не меродавен
Вярно, че HPV  не се разпространява по кръвен път, ама нали знаеш, че имунният отговор не е само хуморален или само клетъчен, а комбинация от двата. Следователно биха могли да се открият специфични антитела, способни да се свържат с определени структури от обвивката на вируса, например. Така че тестът е меродавен.

П.П. Ваксината срещу ЧПВ не съдържа нуклеинови киселини от вируса, а специфични съставки на обвивката му, с което се цели изработване на антитела от имунната система срещу вируса. Много замотано го обясних, дано все пак ви е станало ясно.  Embarassed

# 31
Zdraveite dami.Iskam da spodelq moq problem.Na 22 godini sam i ot  3 godini pretarpqh 3 operacii.parvata be6e ot spukan apandisit i peritonit a sled tova o6te dve ot pukane na kisti.Ot togava postoqnno mi izlizat novi i novi golemi kisti na dvata qi4nika koito 4asti4no se vliqqt ot le4enie s lekarstva.Vseki mesec pose6tavam genekologa si koito vsq4eski se opitva da me ottarve ot operaciq no zasega kistite si stoqt.Re6ih da posetq drug lekar za 2-ro mnenie.Nqmam te4eniq rani4ki bradavici ni6to.Noviq doktor re6i da mi napravi citonamaska i mikrobiologiq i v4era vzeh isledvanqta koito pokazvat 3d stepen na papiloma virus.Lekarqt se darja dosta infantilno ni6to ne mi obqsni i kaza da pro4eta v interne,obqsni mi samo 4e se predava po polov pat i 4e se lekuva sled kato pretarpq o6te nqkakvo isledvane v negovata 4asttna klinika i bukvalno me izgoni ot kabineta za6toto ima6e o6te mnogo 4aka6ti ot van.sega 6te si pravq novi isledvanq,no ne znam i koe ot vsi4ki e nai dobro zatova 6te tarsq drug speciqlist.No se 4udq kak se lekuva,trqbva li priqtelqt mi da pretarpi le4enie zaedno s men.Nqkade 4etah 4e virusat mojel da se predava 4rez ostata,po ginitaliite i 4res kojata dori.Pitam se kato nqmam simptomi zna4i li 4e moje da sa obarkali rezultatite mi,i ima li simptomi pri maja,toi samo virusonositel li e?shte 4eta foruma za6toto sam mnogo obespokoena i 6te se radvam ako na nqkoi mu se zanimava i mi nahvarlq ne6tata speciqlno za da ne gubq vreme v tarsene na otgovorite si.
Blagodarq vi predvaritelno.

# 32
  • Мнения: 22 733
Лзбопитка,пиши на кирилица!

Колкото до ЧПВ:
От цитонамазката не става ясно имаш ли и какъв ЧПВ вирус.За това си има други тестове.
3д е резултатът от цитонамазката,която показва има ли изменени клетни на шийката на матката,а биопсия и колпоскоп ще покажат какво е изменението и как да се третира.
ЧПВ не се лекува,мъжете често са само носители.При жените вируса нанася поражения,заради специфичната лигавица.

Моят съвет е:
намери си друг лекар и нека ти пусне нова цитонамазка с четица,да те види на колпоскоп/специален микроскоп за оглед на вътрешните органи,след намазване с оцетно-йодна киселина/,ако има основание,да вземе биопсия/малко паренце тъкан от заразеното мясно/за изследване.
Стискам палци нещата да са наред.Ако искаш ела да пишеш в темата:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=324966.640

# 33
  • Мнения: 1
Веднага искам да ви изпратя два линка, на които може да намерите повече информация.
http://koog-vma.com/statii-17.htm
http://www.hpv-bg.com/index.html
Този тест обаче е задължителен, за да бъде отхвърлен или потвърден hpv.

# 34
  • Мнения: 197
май пита мен за института по вирусология на Столетов.
Аз там отидох, изпратена от гинеколога ми, с тъканна проба. Отидох при шефа на лабораторията Кълвачев, на втория етаж. Не съм записвала час, отидох да си оставя пробата, след няколко дни отидох да ми дадат и разчетат резултатите.
А някой знае ли за гинеколог в близост до Института по вирусология? За по-лесно - само да вземе пробата.

# 35
  • Мнения: 293
Момичета, аз имах брадавичка.Която впоследствие изгорих и тя падна.
Нужно ли е да правя накакво изследване??? Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 22 733
Цитонамазка и колпоскоп след 3м.

# 37
  • Мнения: 3
искам само да вметна, че кръвния тест за HPV не се прави само в София и Плевен. това е линк на една от най-модерните лаборатории въобще в България, намира се в Пловдив, казва се PISANEC - правят се изследвания за каквото се сетите ...Човешки папилома вирус /HPV/ ДНК тест - 60.00 лв.

http://www.pisanec.com/inval.php?tip=analys
 

# 38
  • Мнения: 3
Под названието “вирус на човешкия папилом” (НРV) се обединяват над 100 типа вируси, които се развиват най-вече в кожата и лигавиците. Към тези вируси спадат причинителите на обикновените брадавици по ръцете и на кокошия трън.
            Част от типовете HPV се предават по полов път. Те се заселват в кожата на пениса, вулвата, ануса и скротума. Могат да се разпространят към влагалището, маточната шийка и ректума. В зависимост от типа НРV, проявите им варират от генитални брадавици (наречени “остри кондиломи”) до предракови или ракови промени в засегнатите клетки. В зависимост от способността им да предизвикват рак, типовете НРV се разделят на нискорискови и високорискови. Най-чести причинители на остри кондиломи са нискорисковите типове 6 и 11. Способност да предизвикват рак имат около 60 типа HPV. Типове 16 и 18 се приемат за най-високорискови.
 
Честота
            HPV са най-често срещаните полово-предавани вируси. Над 630 милиона души по света са заразени с НРV, а броят на новозаразените се увеличава с 5-6 милиона годишно. Една десета от мъжете и жените са имали кондиломи поне веднъж през живота си.  Над 40 милиона са с предракови изменения, които в около 10 % от случаите се превръщат в рак. Мъжете и жените са еднакво засегнати. Близо две трети от половоактивното население на света задължително се среща поне с един от типовете НРV. Най-висока е честотата на инфекцията с НРV при младите хора.
 
Начин на заразяване
            НРV се предават чрез вагинален, орален и анален секс, както и чрез директен кожен допир. Кондиломите се развиват 3 седмици до 6 месеца след полов контакт, това обаче може да стане и след години – в зависимост от състоянието на имуната система. Бременна жена, инфектирана с НРV, може да предаде вируса на бебето при раждането му. При заразени с НРV бебета са описани кондиломи в гърлото и носоглътката.
 
Симптоми
            При близо 80 % от инфекциите с HPV симптоми липсват. Вирусът живее в кожата и лигавиците, но няма външна изява. Заразените не знаят за своята инфекция и продължават да предават вируса на своите сексуални партньори.
            В останалите случаи вирусът предизвиква
поява на остри кондиломи, които не болят, но понякога сърбят и обикновено се забелязват от заболелия или от партньора му
дискретни изменения по маточната шийка и влагалището, които се откриват при наистина внимателен гинекологичен преглед, а понякога – само с помощта на оптически уред (колпоскоп). Някои от тях се наричат "папиломи", а други -- не.
            НРV предизвиква характерни изменения в засегнатите клетки. Тези изменения се установяват под микроскоп. Те могат да са налице и тогава, когато липсва каквата и да било промяна, видима с просто око.
 
Диагноза
            Ако НРV са се проявили във вид на изменения, видими с просто око или колпоскоп, диагнозата се поставя по време на преглед от гинеколог или дерматолог. Дори и в такива случаи често се налага взимане на тъканна проба (биопсия), която единствена е в състояние да разпознае със сигурност предраковите изменения в тъканите.
            Характерните изменения в засегнати от HPV клетки се установяват и чрез цитологично изследване. На практика това става по два основни начина:
чрез широко известната “профилактична цитонамазка” (РАР-тест) от маточната шийка
чрез изследване на клетки в течна среда – един метод, който все още не е масово внедрен в България.
            Всяка здрава жена, която води полов живот, трябва да прави профилактична цитонамазка от маточната шийка поне веднъж на две-три години. Ако се открият изменения в клетките, на пациентката се предлагат две последващи диагностични процедури – оглед с оптика (колпоскопия) и взимане на тъканна проба (биопсия).
            Най-съвременият метод за откриване на HPV е извършването на ДНК-тест. Той категорично доказва инфекция с НРV в маточната шийка. Нещо повече, методът позволява точното определяне типа на вируса – нискорисков или високорисков – което е безкрайно важно за по-нататъшното поведение. ДНК-тестът е скъпо изследване и това е единственият му недостатък. До този момент не е разработен ДНК-тест за откриване на НРV при мъжа.
 
Лечение
            Засега не е открит начин за унищожаване на НРV с лекарства. Установено е, че при добра имунна система човек сам се преборва с вируса. Това обуславя приложението на лекарства-имуномодулатори, които подобряват защитните сили на организма.
            Промените по кожата и лигавиците (остри кондиломи) подлежат на отстраняване. Съществуват няколко начина за това, в зависимост от размера и разположението на кондиломите.
замразяване с течен азот
изгаряне с електричество (електрокаутеризация) или друг вид енергия, например лазерен лъч
унищожаване с органични киселини.
            Пациентките с патологично променена цитонамазка и тези с доказано наличие на НРV в маточната шийка трябва незабавно да потърсят помощта на гинеколог.
 
Профилактика
            HPV безусловно спадат към болестните причинители, предавани по полов път. Това означава, че всички методи и средства за предпазване от полово-предавани инфекции са приложими и за предпазване от НРV. Такива методи и средства са
половото въздържание
моногамното сексуално поведение (от страна и на двамата партньори)
редовното използване на презервативи.
            Същинската профилактика на заразяването с HPV стана възможна от 2006 година с появата на ваксина срещу тези вируси. Тя е модерен продукт, който ефективно предпазва срещу най-разпространените типове НРV. При някои ваксини това са само високорисковите типове (16 и 18), при други са включени и  нискорискови типове (напр. 6 и 11). Ваксината е предназначена основно за момичета на възраст между 9 и 15 години, преди започване на първите полови контакти. Ваксинацията се извършва чрез мускулно инжектиране по определена схема. Тя създава траен и устойчив имунитет срещу типовете вирус, за които е предвидена.
            Ваксинацията е само предпазна мярка. Тя не лекува нито рак на маточната шийка, нито предракови изменения, нито остри кодиломи. Ваксинирането не замества профилактичния гинекологичен преглед, защото не осигурява имунитет срещу всички вируси, причинно свързани с развитие на рак.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

p.s. N.B!!!  За всички, които се чудят къде точно в София да си направят изследването ви препоръчвам клиника Тодоров- там има апарат от последно поколение; доколкото ми е известно те са няколко такива в София. Вирусологията на Столетов не ви я препоръчвам по ред причини- освен че е хипер депресарско място, никой няма дави обясни точно за какво иде реч ...При д-р Тодоров,който, смея да твърдя, е сред най-добрите АГ специалисти, цитонамазката се прави точно в момента на взимането и, така че ви определя в момента кой тип група е; отделно от това иследването за HPV отнема около 2 седмици; цената му е 140 лв.
да не пропусна- най-модерния видеозон, който някога съм виждала...
дано не ви  прозвучи съвсем като реклама, но аз наистина съм доволна от мястото. за сравнение- към клинака Щерев имам доста резерви, които от тактичност, няма да разпростра тук...все пак изследването за hpv си е нещо много важно и не е без значение кой специалист как ви го разяснява...


http://www.ivf-todorovi.com/

# 39
  • Мнения: 3


Адресите на лабораториите, в които можете да си направете HPV hc2 тест.

Информацията е любезно предоставена от г-н Димитър Хаджиев, представител на немската компания Qiagen за България. Компанията произвежда Digene Hybrid Capture (hc2) High-Risk HPV DNA test, един от двата одобрени HPV теста от FDA (американската Администрацията по храните и медикаментите).

Повече за този тест може да прочете на адрес http://www.hpv-bg.com

1202 София
МЦ Асцендент
ул. Бачо Киро 47
тел.: 02/983 9494

1504 София
АГ Болница Шейново
ул Шейново 19
тел.: 02/965 9424

1301 София
кабинет Eva Vitalis
д-р Николай Николов
ул.Трапезица 4, вх.4
e-mail: evavitalis@yahoo.com
тел. 02/988 8001
GSM: 0888 314 236

1606 София
Ин витро гинекологична клиника Братя Тодорови
бул. Скобелев 26
тел. 953 34 08

1431 София
д-р Светла Иванова
медицински център Спектромед
понеделник до петък 08.00 до 16.00 ч
бул.Георги Софийски (поликлиника на ВМА), ет.1, каб.100
тел.: 02/922 5410
GSM: 0888 901 853

1000 София
д-р Иван Димитров
Индивидуална Специализирана Практика
ул.Феликс Канис 11
тел.: 02/952 3883
GSM: 0888 269 472

8800 Сливен
СХБАЛ Амброаз Паре
бул. Хаджи Димитър 68
Соня Михайлова

4400 Пазарджик
болница Хигия
д-р София Павлова
GSM: 0888 430 607

5800 Плевен
Медицински център
Клиничен Институт по Репродуктивна Медицина
бул.Скобелев 20
тел.: 064/804 790
тел./факс: 064/804 847
website: www.ivfpleven.com

4023 Пловдив
СМДЛ Хронолаб ООД
жк.Тракия, бл.203, вх.Г
тел.: 032/284 142

9000 Варна
АГ Кабинет
д-р Антония Радева
ул.Кирил Шиваров 1 (зад Здравна Каса)
GSM: 0898682267

# 40
  • Мнения: 169
Мога ли да ви попитам тези брадавички единствено по гениталите ли могат да се появат и никъде другаде по тялото?

# 41
  • Мнения: 5
Здравейте, момичета.

Пиша защото съм много объркана по отношение на този вирус. Един лекар, при който ходех, ми го предложи просто от любопитство, след което се оказа че имам щам 58. Назначи ми лечение с Изопринозин, което после отрече да е било за толкова време, за колкото го пих. Направихме повторен тест - оказа се, че въпреки че съм пила имуностимулатора толкова много, концентрацията на вируса в организма ми се е повишила. Това много ме разстрои, а той не спираше да ми повтаря как нямало нищо страшно, ала бала ала бала... За всеки преглед при него трябваше да "кихам" луди пари - под 70 лв. посещение съм нямала, а обикновено беше към 200.

Накрая след дълги трудни дни и препоръки, стигнах до доктор Ралчева, която по принцип е гинеколог в Онкологията. Тя ми каза нещо, което много ме шашна и за това го споделям. Направи ми нормален преглед, каза да си живея живота и да не се занимавам с глупости. Аз попитах - а този папилома вирус?! И тогава тя каза - нека оставим комерсиалната част на гинекологията настрани - на теб нищо ти няма. Няма отрицателен HPV тест!

За това пиша тук и искам да попитам - има ли някой с отрицателен HPV тест?!?!?!?

# 42
  • Мнения: 22 733

За това пиша тук и искам да попитам - има ли някой с отрицателен HPV тест?!?!?!?
Има,но е рядко срещано в нашето глобално общество.Аз имам тип 16,който е един от най-гадните типове,но наистина си живея живота.Ходя си на цитонамазки и прегледи при добър лекар и не мисля,че мога да се разболея от рак.Иначе си е живо самоубийство като си нагнетиш психиката и мислиш само за това.Успех и не се тревожи излишно,ходи си редовно на прегледи и води максимално здравословен живот. Simple Smile

# 43
  • Мнения: 5
Дали е достатъчно,  ДесиХ2? Мен най-много ме притеснява факта, че един ден, ако тръгна да раждам тази инфекция би могла да се пренесе и повлияе на детето, въпреки за сега не плашещите цитонамазки.... newsm12

# 44
  • Мнения: 22 733
Дали е достатъчно,  ДесиХ2? Мен най-много ме притеснява факта, че един ден, ако тръгна да раждам тази инфекция би могла да се пренесе и повлияе на детето, въпреки за сега не плашещите цитонамазки.... newsm12
Организмът го потиска,не е активна инфекцията цял живот,а в някои случаи дори организмът се саоочиства от вируса сам.Аз както виждаш съм бременна и ще се следя стриктно цялата бременност ,за да се реши накрая как ще раждам,ако/не дай Боже/ пак имам активна ЧПВ инфекция.Тогава само секцио.

Общи условия

Активация на акаунт