Рецепти от близо и дале4 на Амка

  • 34 847
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Винегрет с месо
 още една рецепта за винегрет

 месо - 400г
 картофи - 2-3 бр.
 кисели крастави4ки  2-3 бр
 морков - 1 бр
 яйца - 2 бр
 червено цвекло  1/2 бр.
 мариновани вишни - 2—3  (може и без тях )
 майонеза
 сол


месото се сварява , изстудява и се нарязва на дребно . варят се останалите продукти и също се нарязват на малки пар4енца. смесва се месото и зелен4уците и се подправя с майонезата и солта   добре е цвеклото да се свари отделно защото ще боядиса останалите продукти . винигрета може да се украси с зеленина (салата ) , яйцата и маринованите плодове .
 взето от  http://kulinar.np.by/recipes-view-202

# 16
  • Spain
  • Мнения: 3 750
паниран артишок   Alcachofa rebozada


взема се артишока  и се из4иства - трябва да се махнат горните листа докато излязат резедави на вид  и да се отрежат отгоре листата . 4астта на дръжката е добре да се поореже - може да остане малко . като цяло се използва само сърцевината  - ето това остава от целия артишок след обелването    .
така о4истения артишок се накисва с малко сол  и лимон за около 4ас ,два (ако нямате време може и да не киснете ) . прави се за да не потъмнява и да се "омекоти" вкуса . обеления артишок се нарязва на филиики и се изпържва в панировката (като тикви4и - например )
панировка - яйце, брашно , малко бира
 има леко трап4ив вкус
тази рецепта е дадена като диети4на

# 17
  • Spain
  • Мнения: 3 750
немска салата

варени яица
аспержи  консерва
компот (асорти или праскова )
майонеза
пилешки гърди или бут4ета 

сварява се месото и се накъсва на малки пра4енца (или нарязва ...). нарязват се варените яица ,аспержите и ако е необходимо плодовете от компота (предпо4итам асорти компот - където има круши и ябълки  а познат германец  го прави само с праскови ).смесваме продуктите и подправяме с майонеза . овкусяваме със сол ако е необходимо (аз не слагам . ) тази салата я обожаваме с мъжа ми . много е "разли4на" но е много приятна .варените яйца да се пове4ко - аз например на 3 бут4ета  слагам към 7 яица

# 18
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Торта Сан МАрко
изто4ник
 http://www.mundorecetas.com/recetas-de-cocina/postlite43775-.html

Блат

  5 яица
  250 gr захар
  250 gr брашно

да се разбият яицата и захарта докато побелееи да се добавя  пресятото брашно малко по малко  . да се изпе4е в предварително загрята фурна на 190 градуса приблизително 30 минути 

яи4ен крем

125 вода
375 gr. захар
8  жълтъка разбити  + 15 gr. нишесте  maicena
сокът на половин лимон
ванилия

да се стоплят захарта и водата (средна температура) , да се сложи ванилията   .  като заври да се снеме от огъня и като се охлади малко да се добавят разбитете жълтъци. да се разбърка докато запо4не да ври отново   

Сметана (крем )

1/2 литър сметана  ( аз се нуждая от пове4е )
80 gr. захар
какао на прах

да се разбие сметаната и захарта . разделя се на 2 . на едната 4аст се добавя какаото 

изпълнение

да се раздели изпе4ения блат на 3  части. сиропира се  (еднакво коли4естов вода. захар и ром) сиропира се едната 4аст и се слага сметаната с какаото . Слага се следващата , напоява се и се слага сметаната   .слага се следващя пласт и отгоре яи4ения крем и захарта  за горене . 

*** друга юзърка е пуснала друг яи4ен крем  които и е даден от един сладкар

ето рецептата
 
яи4на глазура

1/2 VASITO DE AGUA 4ашка вода
250 GRS. DE AZÚCAR захар
1 CUACHARADA DE MAIZENA лъжи4ка майсена
2 CUCHARADAS DE LECHE   лъжи4ки мляко
4 HUEVOS  яица
ZUMO DE 1/2 LIMÓN сока на половин лимон
30 GRS. DE MANTEQUILLA масло


слагаме в тенджерка водата захарта и сока от ломона ,да се вари докато... haga un almibar.
разтваряме нишестето в млякото и го разбъркваме с яйцата 
смесваме и отново връщане на котлона  докато заври .
добавяме маслото докото се поеме от сместа
да се охлади преди да се използва


след това се слага отгоре на  блата . поръсва се добре със захар и се  гори

 в картинки
Цитат













# 19
  • Spain
  • Мнения: 3 750
салата с ориз и рулца от раци
 
рулца от раци(ситно нарязани )
 яица( сварени)
 лук
 варен ориз(малко)
 царевица(сладка сварена)
 майонеза
 сол
 4ерен пипер

вси4ко на око , пропорции някакви  никога не съм спазвала
 

# 20
  • Spain
  • Мнения: 3 750
"макарони" от рулца от раци

 12 рулца от раци
400 гр някаква бяла риба
  4 лъжици  зехтин
  2 лъжици  сок от лимон
  1 4ервена 4у6ка
  1 зелена 4у6ка
  2 домата
  1 лавров лист
  1 лук (малък)
  2 лъжици салса роса (майнеза+кет4уп)
4ервен и 4ерен пипер,сол

приготвяне
рибата да се вари 7-8 минути заено с лавровия лист,солта и лъжица 4ерен пипер. да се по4исти добре и да се накъса (нареже) на малки пар4енца . да се запази малко бульон .
нарязва се лукови4ката , зелената и 4ервената 4у6ка и доматите  на малки пар4енца  . посоляват се със сол и 4ерен пипер  и се "подправят " със сока от лимон и зехтина . оставя се за малко . добавя се рибата
рулцата вземат и се изтърбу6ват (така 4е да остане само вън6ния - оранжевия пласт  - все едно са едри макарони ). напълват се със продуктите . сервират се със салса роса (която предварително е "поразмита" с 3 лъжици бульон от рибата ). поръсва се спресен магданоз .

# 21
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Козуна4ени кифли4ки с плънка
направих ги по рецепта на  тесто  за козунак на ГАби-С .
тестото :
1 кг.брашно
300 гр.захар
25 гр.мая
250 гр.масло
250 гр.мляко прясно
6 яйца
лимонова кора

плънки
 1 .някакъв вид сладко (сполу4ливи за мен бяха сладко от бели 4ереши и сладко от ягоди )
 2. те4ен шоколад
 3. канела и с4укани орехи


приготвяне
след като омесим тестото   и из4акаме да втаса го разделяме на  топки или просто вземаме от тестото малко по малко . правим топ4ета и ги разто4ваме на кръг .разразваме кръг4ето -така 4е да полу4им 8 триъгълника - добавяме плънката и навиваме от дългата 4аст към стесняващата се .завиваме леко краи4етата на кроасаните навътре и ве4е са готови за пе4ене . разбивам едно яице и ги намазвам отгоре . фурната вклю4вам на 150 градуса и за около 20 мин кроасаните са готови .(готови са когато се за4ервят отгоре ) приблизително ми се полу4ават около 40 кроасана ..но аз винаги правя смесено обикновени козуна4ени кифли и кросани с плънка .
 Бон Апети !


за имащите машина за хляб
тестото приготвям в нея като леко увели4авам дозата (просто такива мерики и теглилки имам Smile )
 слагам на око около 300 гр мляко (вместо 250-те в рецептата ) ,
около 40 гр мая
и ми отива малко пове4е брашно -1,1 кг някъде .
първона4ало слагам те4ните продукти - млякото с маята , маслото (предварително разтопено ) , яицата , после добавям лимоновата кора , захарта и  брашното .
понеже машината ми е пригодена за 1,2 кг готов хляб (сире4 обикновено се ползва по около 700 гр брашно ) като сложа килото брашно леко го разбърквам в на4алото да се обърка добре ,ако видя 4е е доста те4но тестото довавям още брашно  . вклю4вам на програма за тесто (тя е 4ас и половина  със втасването) . някъде  20 мин докато свър6и програмата ве4е ми е втасало много тестото и затова вадя 4аст от него и оставям останалото да доовтаса . от там нататък деиствам по гореописания ред за приготвяне на кроасаните .
 голямо благодаря на Gaby_s за прекрасното тесто ! 

# 22
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Тас кебап
 
съставки
    * 1 кг свинско, телешко
      или говеждо месо
    * 1/2 ч.ч. (100 мл) мазнина
    * 3-4 глави (200 г) кромид лук
    * 1 с.л. (20 г) доматено пюре
    * 1 с.л. (10 г) брашно
    * 1 ч.л. (5 г) червен пипер
    * 1/2 ч.ч. (100 мл) вино
    * 10-12 зърна черен пипер
    * 5-6 зърна бахар
    * магданоз
    * сол

Месото се почиства от костите, нарязва се на дребни парчета и се пържи в мазнината заедно със ситно нарязания лук. Когато лукът омекне, се прибавят последователно при разбъркване доматеното пюре, брашното и червеният пипер. Ястието се залива с бульон или гореща вода, посолява се и се оставя да ври на умерен огън. Когато омекне месото, се прибавят черният пипер, бахарът и виното. Готовото ястие трябва да остане почти на мазнина. Поднася се поръсено със ситно нарязан магданоз.

рецептата от дълги години си я правя така .взета е от този саит и е изпробвана  .полу4ава се много вкусен кебап

# 23
  • Spain
  • Мнения: 3 750
МЪФИНИ С НЕКТАРИНИ И МАЛИНИ

 250 гр брашно (harina de fuerza *)
   50 гр настъргани бадеми
 130гр  масло (меко )
 220 гр кафява  захар
    3 яйца
    2 кис млека (или 250 гр общо  - 4е ако в бг някои по4не да готви Smile мерките и теглилките са съвсем други)
    1 пакет4е хими4еска мая (мая на прах -15 гр )
    1 ч. л. канела
    малко есенция от ванилия (може и ванилия на прах)
    щипка сол

120 гр малини
  80 гр бадеми
    3 нектарини

приготвяне - смесват се вси4ки продукти без малините , бадемите и нектарините
 след като се направи сместа се добавят и малините и внимателно се разбърква пак.
във всяка форми4ка се слага от тестото като се напълва до половина след което отгоре се слага резен нектарина и се поръсва с кафява  захар
 пе4е се приблизетелно 40 мин на 180 градува в предварително затоплена фурна

# 24
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Спагети с пилешко и кесо фреско

 спагети 1 пакет
 пилешко ( 2 пил. бут4ета)
 100 гр кесо фреско (прясно сирене)
 лютеница (томате фрито)
 лук, 4есън
 4ерен пипер, сол , риган, 4убрица
 прясно мляко

 рецептата си е 4исто измислена   Sunglasses  оба4е се ползва с невероятен успех в къщи та реших да споделя Smile
 приготвяне : сварявам бут4етата и ги накъсвам на пар4енца . в тиган задушавам пар4енцата пилешко с една глава ситно нарязан лук и 2-3 глави4ки наразан 4есън . като се позапържи лука добавям 4-5 лъжици лютеница (с лютеница е по готино отколкото с томате фрито ) и подправките . след това добавям кесо фреско и бульона от пилето . накрая наливам и малко мляко ( половин 4аша ).  оставям да поври и ако е все още  те4но сгъстявам с малко брашно .
 сварявам спагетите - изваждам  ги от водата  и  така  към тях добавям "соса" . остаявям ги да поемат от соса и сервирам .
 дано да ви хареса Smile

# 25
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Чебуреки
тесто
вода
браШно
сол
плънка
 лук
сол
4ерен пипер
кайма
 това е най-разпространената рецепта (такава която са ми казвали пове4ето украйнки и рускини ).така ги правя аз ,а  и е най икономи4на и бърза .


приготвяне
забъркваме тестото. аз ли4но слагам 1 чаШа вода и добавям 1 с.л. сол . след което добавям браШно докато се полу4и леко за месене тесто , което не лепне по ръцете.
плънка  - каймата се смесва със ситно нарязания лук , 4ерния пипер и солта .

разто4ваме тестото до 1мм дебелина и с някакъв съд изрязваме кръгове (например по-голяма 4аШа).слагаме от плънката , сгъваме кръг4ето на 2 и с вилица приЩъпваме и дозалепяме крайЩата . пържат се в много олио (като бухтите ).съвет от мен - олото първона4ално да се нагореШи до максимум, но след това да се намали котлона  за да може каймата да се "свари" вътре . добре е  каймата да е опакована добре в тестото, така мазнинката която е вътре няма да излезе  навън ина4е става много сухо.
добър апетит
снимки от друг саит с "други възможни плънки и тесто "
Цитат

тесто:
- 4 чаШи браШно (всяка чаЩа - 250 мл)
- 1.3 ч, вода (~320 мл)
- 1 с. л. водка (може и без водка)
- 1  яйце
- 2 с. л. олио (може и мас)
- 0.5 ч л сол

плънка 1
нарязани гъби (сварени или опържени )
  + кисело зеле запържено с лук  и моркови (супер вкусно  само съм ги яла в домаШни условия не съм ги приготвяла )
плънка 2
400 г ов4е месо
- 50 г ориз сварен
- 100 г ов4а маз
- 3 с л дребно нарязана мерудия
- соль и перец по вкусу

чебуреките могат да се пържат във фритюрник  на 180 г за 6 - 8 минути

темата където е и адреса на руския саит от които съм добавяла за … ot;плънките"

# 26
  • Spain
  • Мнения: 3 750
това са едни от най разпространените закуски в Испания (предполагам от името им ,4е никак не са испански ,но са много оби4ани тук )
Наполитанас

наполитана с шоколад
продукти:
бутер тесто
 шоколад +сметана за готвене  или те4ен шоколад
 белтък от яйце
приготвяне - тестото се разто4ва и разрязва на правоъгълници. в микровълновата се разтапя шоколада заедно със сметаната (малко сметана )докато стане като крем . аз ли4но само леко загрявам сметаната с  6околада и после с вилица доразбивам до крем . с слагат се 2-3 лъжи4ки шоколад и се  навива тестото (снимката горе  говори сама за себе си ). може да се използва те4ен 6околад. пе4е се във фурна на 180-200 градуса . из4аквам да порозовеят . вадя- мажа с белтъка и ги оставям още минута във фурната . след като се изпекат се украсяват с шоколадови пръ4ици отгоре

наполитана с крем 
 продукти
бутер тесто
за крема : 100мл сметаназа готвене
                  300 мл пълномаслено мляко
                  80 гр захар
                  3 жълтъка
                 30 гр бра6но (или нишесте)
                  кора от лимон и портокал
 смесват се сметаната ,млякото  и захарта и се заваряват на котлона . намалява се котлона и се добавя ни6естето (бра6ното ) , настъргва се кората от лимон и портокал и накрая се довавят 3-те жълтъка . (аз ли4но съм добавяла само кора от лимон  и винаги правя по- малко коли4ество защото това ми е много за тука6ните опаковки бутер , особено ако правя и с 6околад ). трябва да се полу4и гъст крем . с лъжица се слага на бутера и се завива . пе4е се на 180-200 градуса и се украсяват с пудра захар .
 аз харесвам много пове4е тези с крем . особено ако бутер тестото е хубаво стават разко6ни
 да ви е сладко  Wink


# 27
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ОРИЗ  TRES DELICIAS
продукти
ориз
 яица
 шунка (шунков салам)
 скариди

оризът - сварявам в солена  вода и като се свари изцеждам .
яйцата - изпържват се на омлет и се нарязват на иви4ки - пове4е да са към 5-6 яица слагам обикновено
 шунката - нарязва се на квадрат4ета
скариди - запарват се във подсолена вода ако са сварени ве4е ..ако не ..трябва да се варят
..при желание могат шунката и скаридите да се запържат и те (аз ли4но не ги пържа )
смесва се вси4ко и се полу4ава вкусен ориз
това е най - класи4еския ..  в Испания се продават  замразени варианти със морков и грах в добавка към останалите продукти - също е вкусно

# 28
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Салата слънчоглед
никак не е мое производство ..  но е много красива
 
продукти

пилеШки гърди сварени 200 гр
пържени гъби - 200 гр,
яйца варени - 3 бр,
каШкавал - 100 г,
жълтък - 3 бр,
маслини без костилки
чипс "Прингълс"
майнонеза

Приготвяне

Салатата се нарежда на слоеве и всеки слои се покрива с майонеза в следваЩата последователност
1) нарязани на дребно пиле6ки гърди
2) пържените гъби
3) яйцата  настъргани на голямо ренде
4) настъргания на едро каШкавал
5) жълтъците , надробени с вилица  (да поливате с майонеза този слой не е необходимо )
Режем маслините  на 4 части и украсяваме салатата . салата се прибира в хладилника за  12 часа, преди да я подадем на масата нареждаме 4ипса  и посредата се поръва с надробен жълтък .

 видях я в този сайт
http://gotovim-doma.ru/view.php?r=410&ftop=1
а ето и моето изпълнение .
4есно казано като салата не ме грабна . красиво е но ще  направя друг "пълнеж"  следващия път

Последна редакция: сб, 20 юни 2009, 10:38 от АдаДеспейнада

# 29
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Сърми с прясно зеле

 рецептата е на една моя приятелка и т.к. до сега не можех да правя свестни сърми я публикувам , от как по4нах да спазвам тези пропорции не ми се разварява ориза , сърми4ките ми стават " красивки"  и вкусно .
 продукти - зеле , 500 гр . каима ,  1 1/2  4аша ориз, подправки (сол, 4ерен пипер, 4ервен пипер , 4убрица), лук , сметана за готвене .

взема се голяма зелка , отрязва се ко4ан4ето и се слага да се вари (както е цяла ), слагаме 2-3 лъжици сол , 1-2 лъжици оцет или лимонтозу. оставя се да се вари към 30 минути , след което аз ли4но я оставям във водата докато поизстине . 
 в тиган се изпържва половин глава ситно нарязан лук и се добавя каймата  , добавят се подправките по желание и се оставя каймата да се поизпържи  , добавям ориза (4аша и половина ) и разбърквам . към каймата и ориза добавям 1 1/2 4аша вода . оставяме тигана на котлона докато ориза поеме вси4ката вода , като разбърквам да не загори (оризът остава полу сварен) . с готовата смес навивам сърми4ките . подреждам ги в тенджера на дъното , на която има предварително поставена  обърната 4иния (за да не загорят най - долните сърми ). доливам  приблизително 3 4аши вода и оставям да се доварят сърмите (15-20 мимути - това оба4е зависи до каква степен се е сварил ориза ).ако предпо4итате сос може да се налее още 1-2 4аши вода  и ве4е като е по4ти готов да се добавят 100 гр сметана - става много вкусно !  ,ина4е тези сърми4ки с тези пропорции стават по4ти без сос .
приятен апетит !

Прясно зеле със свинско на фурна
продукти
голяма зелка
дафинов лист
4ерен пипер на зърна
4ервен пипер
свинско месо - 700 гр
олио, сол ,


нарязваме на едро зелката и я нама4кваме (все едно за салата ) със  сол в една тенджера . слагаме зелето да се вари като доливаме малко вода (1-2 4аши -зависи от зелето ),  добавяме 3-4 листа дафинов лист , 4ерния пипер на зърна и 3-4 суп. лъжици 4ервен пипер  . оставяме да се свари добре. в тиган запържваме свинското месо (посоляваме и слагаме малко 4ерен пипер ),като накрая му доливаме малко води4ка (да стане леко във сос ). в тави4ка смесваме свинското със зелето и запичаме във фурната -  из4акваме да се поизпари водата , да порозовее месото и леко да се позапе4е зелето и готово  .  пека го на 200 градуса за да не прегори , приблизително 20-30 минути .

Общи условия

Активация на акаунт