ЗА и ПРОТИВ цеденето

  • 1 852
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 074
Здравейте от мен отново.
Въпросът ми е провокиран от това, че в родилния дом бях с три майчета в стая, две от които им беше за втори път. Едната каза, че е кърмила повече от година и не се е цедила, бебето си изсмуквало всичко и кърмата й стигала. Втората се цедяла първия път след всяко хранене. Много от жените, които питах са за цеденето, обаче откакто се цедя имам болки в гърдите и изобщо дискомфорт, а преди това бебето си беше пак много добре нахранено и всичко ни беше на шест.

И така, как процедирате вие и кажете основателна причина човек да се цеди!

Лично мое мнение, че природата, ако беше заложила цеденето като условие жената да има кърма, би добавила нещо към организма ни. Според мен е излишно.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 389
Не можех да не се цедя. Когато ми слезе кърмата още в болницата, вдигнах 40 С и само с цедене се оправиха нещата.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 744
Без да съм спец по кърменето, не е ли необходимо поне в началото, докато се регулира кърмата? Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 2 401
Аз не се цедя.  Имам ужасни спомени от това при предишното кърмене.  Сега не чувствам нужда да го правя,  след като бебето се насуче, не усещам напрежение, така че не правя нищо повече. Почна ли да цедя, ще се увеличи кърмата и ще трябва само с циците си да се занимавам по цял ден.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Не съм цедила, нямах проблеми нито с гърдите нито с наддаването на бебето.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 145
Не е необходимо да се цедиш всеки път. Само ако имаш напрежение в гърдите или ти трябва кърма, за да храни някой друг бебето докато те няма.
Ако не се налага да цедиш - т.е. бебето не е в кувиоз, или ти не работиш и може да си го кърмиш, няма смисъл.
Гърдите произвеждат кърма според потреблението. Колкото повече цедиш, толкова повече кърма ще се създаде. И може да предизвикаш суперлактация. Тогава ако не се цедиш може да се появвят запушвания.
Сега се сещам, че с големия си син трябваше да се цедя, тъй като се хранихме на режим. И към 3-тия месец кърмата намаля рязко и не му стигаше.
Ужасно е неприятно. Много се радвам, че в Кърмаческия прочетох за кърменето на поискване. С бебето сме така. И съм супер доволна. Храни се, когато е гладно. Така се произвежда кърма според неговите нужди. В началото е трудно, но после бебето само си създава режим и кърменето става много приятно.
Ако имаш проблеми или въпроси - питай в Кърмаческия.


# 6
  • Мнения: 576
Цедях се след всяко хранене на бебето, не че имаше много какво да се цеди, но така ми бяха казали в болницата.

# 7
  • На морето!
  • Мнения: 5 747
Доколкото знам поне в началото е добре да се цедим,за да не остава кърма в гърдата и да запушва каналите  newsm78И пак доколкото съм чела,не от личен опит,кърмата се регулира след 10 дни,до тогава все още бебчето суче по много малко и се случва майката да "произвежда" повечко кърма,която трябва да се изцеди.

# 8
  • Мнения: 2 467
Цедила съм само за да сваля напрежението. Като коли4ество също толкова, колкото да няма напрежение в гърдите. Сега вече "помпичката" работи перфектно и не оставя никакво напрежение  Laughing

# 9
  • София
  • Мнения: 1 074
Много благодаря, успокоихте ме!
Докато не започнах да се цедя нямах никакво напрежение в гърдите, а сега имам и ми е неприятно. Не виждах логика да се цедя при това положение и няма и да го правя Wink

# 10
  • Мнения: 4 242
копирам си отговора от друга тема:
-изцеждане само при пренапрягане и дискомфорт на гърдите и то само ако бебето откаже да суче в този момент;
 -както и при нужда от допълнително стимулиране на гърдите ако има нужда от увеличаване на кърмата;
 -при правене на запаси за фризера;
 -при запушени канали;
 С две думи има си причини и фактори които биха наложили изцеждане, при нормално сучещо дете обаче и майка с прекрасно количество мляко и без никакви проблеми, не виждам причина да се извършва това досадно, трудоемко и времеемко действие.

# 11
  • Мнения: 55
С цеденето може да си докараш хиперлактация. NaughtyЕстествено,ако са ти много твърди гърдите можеш да изцедиш до облекчение,но не и докрай!Аз като родих имах страшно много кърма,за малко да ме изпуснат и да направя мастит,тогава се цедях естествено....но после бебка позаякна и си ме изсмукваше добре!! Peace

# 12
  • Мнения: 3 521
За почти 15 месеца кърмене цеденето ми мога да го иzброя на пръстите на двете ми ръце, така че гласувах с третата опция Peace.

# 13
  • Мнения: 58
Интересно ми е да разбера как мислите - освен за облекчаване при напрежение в гърдите в първите дни, за да се избегне запушване на каналите, възпаление и пр., или преди отсъствие на майката, цеденето би ли имало значение? Питам, защото на мен (или по-скоро на бебо) не ми стигаше кърмата, въпреки че кърмех до поискване, и от двете гърди на всяко хранене и продължително време. Не съм се цедила, обаче, защото нямах време, а и почти нищо не успявах да изцедя (Авент помпа, ама така и не разбрах аз ли не мога да я задействам или какво). Все се чудя, дали можеше нещо повече да направя или по-различно, така че да се кърмим по-успешно. Много ще се радвам на полезни съвети евентуално за следващия път.

Извинявам се, ако този въпрос вече е бил обсъждан тук, но нямам време да потърся.

# 14
  • Мнения: 2 829
Моето бебе още от самото си раждане беше при мен, така че си го използвах като помпчика, когато ми беше необходимо. Когато ми слезе кърмата и ми се препълниха гърдите (към 3-4 ден) малкия вече се беше специализирал във сученето до такава степен, че засукваше без никакъв проблем!
Аз не можех нищо да изцедя, дори да исках (пробвала съм 1-2 пъти-от интерес), нито с Авентската помпа, нито на ръка. Галсувах с 3-тата опция.
Cornelia, а ти как разбираше, че не ти стига кърмата? Опитвала ли си да проследиш колко пъти на ден пишка бебето само на кърма? Колко пъти на ден сучеше? Пиеше ли вода? Колко време издържаше между храненията? По колко време сучеше?
Сигурна съм, че и другите майки ще се опитат да ти помогнат да разбереш дали и какво е могло да се направи за да кърмиш успешно, но трябва да разкажеш малко повече.

# 15
  • Мнения: 4 242
cornelia по принцип цеденето, дори на празен ход, стимулира допълнително гърдите, за това се препоръчва когато има недостиг накърма.
И не се упреквай, твърде малко майки успяват да се изцедят качествено, дори това си има начин.

# 16
  • Мнения: 1 949
Цедях се само в началото, докато ми се регулира кърмата. Но за мен това беше най-неприятното и болезнено нещо. Предпочитах да използвам бебка като помпичка  Peace Така ни беше приятно и на двете Simple Smile

# 17
  • Мнения: 888
Много рядко съм се цедила през първия месец Peace

# 18
  • Мнения: 58
Yanast, как разбрах че не ми стига кърмата - бебчо не спеше по цяла нощ и ревеше. Правихме пробно кърмене (така ли се казваше), от което изглеждаше, че изобщо нищо не е сукал и по инструкция на педиатърката се изцедих сутринта от гърдата, от която не съм кърмила, за да видим горе-долу какво количество изкарвам и беше около 2 пъти под необходимото. А, и детето наддаваше под нормата. Ох, тук май дадох излишни подробности. Започнах да го дохранвам на 9-тия ден и така си тръгнахме. Изобщо не пиеше вода. По отношение на честотата на храненията съм най-объркана, защото храненето на поискване водеше до хранене по-нарядко, а не по-начесто (като се изключат нощните бдения, когато току давах дано да се успокои, съвсем му бях изпуснала сметката). Сега се чудя дали не трябваше да се придържам къ 3-часовите интервали и да го будя за ядене. За пишкането нищо не мога да кажа.

После изкарахме общо 3 месеца с дохранване, но когато бебчо се отказа от нощното хранене вече изглежда съвсем ми намаля кърмата и той взе да отказва да суче и така горе-долу приключихме. Цедих символични количества известно време след това, тогава всъщност май овладях и помпата, не можех да разбера преди това защо не се получаваше. Това е.

# 19
  • Мнения: 689
От скоро започнах да цедя след всяко хранене (или през хранене) с цел да стимулирам гърдите, защото понякога кърмата не достига. Но гърдите започнаха да ме болят (само да отбележа, че не са напрегнати) Имам чувството, че няма никакъв резултат от това цедене. За следващото хранене (след като съм се доизцедила) почти няма кърма - Криси се дърпа, недоволства, плаче и на края остава гладен. И не знам, ако продължа така да доизцеждам, дали в един момент ще покаже резултат. Има ли смисъл да продължавам?

# 20
  • Мнения: 4 915
....-изцеждане само при пренапрягане и дискомфорт на гърдите и то само ако бебето откаже да суче в този момент;
 -както и при нужда от допълнително стимулиране на гърдите ако има нужда от увеличаване на кърмата;
 -при правене на запаси за фризера;
 -при запушени канали;
 С две думи има си причини и фактори които биха наложили изцеждане,
при нормално сучещо дете обаче и майка с прекрасно количество мляко и без никакви проблеми, не виждам причина да се извършва това досадно, трудоемко и времеемко действие.


Напълно съгласна.

# 21
  • Мнения: 133
Цедя само когато ми е нужен запас за каши и държа едно шише във фризера за всеки случай...кърмя второ дете успешно и никой не ми е казвал да цедя след кърмене. Даже, с първото дете имах проблеми с разранени зърна и бях почнала да помпам от едната страна вместо да давам на бебо, и като дойде ЛЛЛ сестра на визитация вкъщи ми каза да не помпам...

# 22
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
копирам си отговора от друга тема:
-изцеждане само при пренапрягане и дискомфорт на гърдите и то само ако бебето откаже да суче в този момент;
 -както и при нужда от допълнително стимулиране на гърдите ако има нужда от увеличаване на кърмата;
 -при правене на запаси за фризера;
 -при запушени канали;
 С две думи има си причини и фактори които биха наложили изцеждане, при нормално сучещо дете обаче и майка с прекрасно количество мляко и без никакви проблеми, не виждам причина да се извършва това досадно, трудоемко и времеемко действие.

абсолютно съм съгласна. Или по не за мен това е правилния начин.
Аз лично така и не се "научих" да се цедя, изпитвах отвращение към процеса, чувствах се като дойна крава и отказах да го правя. Може да съм имала късмет, че нищо не ми се е запушило, но за мен това беше правилния избор. Кърмех когато ми падне /после разбрах че е термина бил - на поискване/, шишето с вода стоше до бебо само за утеха на бабите и лелите, захраних със зелунчуков пюре чак след седмия месец, това сокове и други екстри - май след деветия.
И при това не цедене и ходене на работа имах кърма и малкия сучеше до 11,5 месеца. После реши че е пораснал. Мислех че ще имам проблем със спирането на кърмата, но явно малкия ме беше подготвил. Дори тогаа не ми се наложи да цедя.
Затова гласувах със твърдо НЕ на цеденето

# 23
  • Мнения: 376
Не съм се цедила освен в болницата , бебето си върши добре работата.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 074
Много благодаря, майчета!
Единственото, за което се ядосвам е, че не пуснах темата по-рано, нямаше да си докарам болките, дето до сега не са минали Cry

# 25
  • Мнения: 1 427
Цедила съм в началото като ми слезе кърмата, когато се е налагало да отсъствам, и малко като ми намаля кърмата към 40-тия ден за увеличаване на лактацията. В тези случаи просто се налага,инак не трябва-най-добре от извора, както се казва! Laughing

# 26
  • Мнения: 58
И все пак има ли някоя майка, която е успяла да увеличи лактацията като се е цедила? Това ми е интересно да разбера, за да знам има ли смисъл да пробвам, ако се наложи. Тогава, когато имах този проблем, ме посъветваха да се цедя нощем, когато лактацията е най-силна и стимулацията би била по-ефективна. Аз се пробвах 2-3 пъти, но цедях само капчици и се отказах. Може да е било късно за такива мерки, защото тогава вече се бяхме дохранвали 3-4 седмици и бяхме установили някакъв режим. Ще се радвам някой, който е имал проблеми и е пробвал, да сподели.

# 27
  • Мнения: 2 829
Корнелия, ето какво ти бях писала вчера, ама ми спря нет-а:

Да, забравих да пиша и аз-няма смисъл да се упреваш-ето, наскоро една форумска мама, беше изчела цялата библиотека, положи страшно много усилия и все пак се оказа, че при нея дохранването е необходимо. Има и такива случаи! Бебоците израстват живи, здрави и щастливи и на АМ, само дето на теб ти е било по-трудно (убедена съм, че кърменето е най-лесния начин за гледане на бебе)!
Сигурна съм, че си гледаш бебето с много любов и то е също толкова щастливо, колкото и моето Grinning
Има смисъл да се опиташ да разбереш къде си сбъркала (ако въобще си сбъркала някъде) само ако планираш ново бебе и искаш да опиташ да го кърмиш по-дълго. Ако съжаляваш или се самообвиняваш че не си успяла да кърмиш-само ще навредиш на себе си, а и на детенцето!
Поздрави! Hug

От това, което си писала, не мога да видя някаква очевидна грешка да си допуснала. По принцип, не би трябвало да ти се налага да цедиш за да кърмиш успешно. Моят съвет е да не го мислиш толкова. Ако решиш да имаш друго дете-потърси Бу, Хедра, иди в консултативния кабинет по кърмене или на някоя от срещите на Ла Лече Лигата. Мисля, че в твоя случай, най добре е наживо и подробно да обсъдиш с някой  (по-компетентен от мен) какви проблеми си имала и да видите дали и какво можеш да промениш с другото бебе.

И пак-не се обръщай назад да мислиш че с нещо си сгрешила, или пък, че от нещо си лишила детето си!
Най-важно за едно дете е да го обичаш и да си уверена в себе си!

# 28
  • Мнения: 1 043
при препълване няма накаде все трябва да ти поолекне - ама аз съм със една свръхлактация и бебка неможе да изяжда всичко и затова ми се налага понякога , но съм попринцип против цеденето  Peace

# 29
  • Мнения: 1 043
а за ефекта може би има смисъл - звучи логично след като суче бебето и да спомагаш и с цедене за да се увеличи лактацията , аз се чудя как може да няма някой кърма и то на вид с големи сочни гърди , имам една позната която след като роди каза че нямала кърма и започна на кислело мляко - все си мисля че е въпрос на желание и повече упоритост да си увеличиш лактацията , аз бих пробвала като си държа на гърда бебето и се потъпча с ядки и повече течности - половин литър след всяко ядене мисля че бях чела - това прави по половин литър на 3 часа някаде 4 литра вода дневно , лешниците са ми много лактогонни на мен и само като се изкуша да хапна и напръщявам като крава  Rolling Eyes, иначе чай има какъв ли не за лактация и бозичка който обича ... просто има начини да се увеличи кърмата , стига бебето да не се е отучило да се кърми и да не се дохранва мързеливо с ам , все трябва да има ефект - но три дни не са много да се пробваш няма да умре от недохранване детето за толкова малко - аз бих пробвала  Peace

# 30
  • Мнения: 58
Yanast, благодаря много за милите думи, в един период наистина ми беше доста криво. Не че чак съм се обвинявала, но все се чудех можеше ли нещо повече да направя.

# 31
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Аз се доизцеждах по време на първия месец, сега сме регулирали кърмата и не се цедя. Само ако видя , че бебчо нещо не я е изсукал, тогава дърпам с помпата. Но най-странното е, че на гърдите пускат мляко на бебочо, а на помпата не и когато трябва да се цедя , защото имам  изпити ми е доста трудно.

# 32
  • Мнения: 217
Да ви кажа, цедях доста дълго. Моят син се нахранваше за 5 минути и то само от едната гърда, другата оставаше препълнена и цедях. Чак към деветия месец искаше и втората гърда и тогава спрях да изцеждам.  Използвах кърмата, за да разреждам пюретата, защото не искаше да яде с лъжичка. Иначе винаги се е хранил като го усетя, че е гладен и неспокоен, в началото дори през час, час и половина. При мен това, че не знаех, че се цеди само през първия месец може би ми помогна да продължа да кърмя дълго време /все още кърмя/

# 33
  • Мнения: 5 401
Цедях се в болницата заради ужасно напрегнати гърди и след това при няколкото мастита. Месеци наред бях забравила за помпата, докато не започнах да захранвам малкия. Сега отново е прилежно измита и прибрана в кутията си.   bouquet Та, отгова ми е "Не".

И все пак има ли някоя майка, която е успяла да увеличи лактацията като се е цедила? ... посъветваха да се цедя нощем, когато лактацията е най-силна...

Не, аз лично не успях! Опитах само веднъж и се отказах.. За цеденето нощем, мисля че е по-добре да слагаш бебчо на гърда, отколкото да се занимаваш с помпата. Това, което ми казваха опитните мами и от собствен опит го усетих, е че бебчо действа безотказно на лактацията за разлика от помпата.   bouquet

# 34
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 415
В болницата и първия месец - ДА (страхувах се да не развия мастит). Сега вече категорично НЕ (преуморих се и нямам сили) Обаче признавам, че се чувствам малко шашаво #Crazy, защото все си мисля, че като не са ми напрегнати гърдите, нямам кърма. Пък бебка си наддава добре -- последните 35 дни качи кило и половина!!  baby_neutral baby_neutral baby_neutral

# 35
  • Мнения: 372
Отговорих,”Да , от време на време”, но в действителност съм се цедила само в началото. А сега той си регулира сам кърмата

# 36
  • Мнения: 1 267
цедях се само в началото, докато се регулира кърмата, а и имах 1-2 "запушвания". след 5-6 седмица престанах.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 074
Още мнения, моля Wink

# 38
  • Мнения: 2 959
Третата опция за мен. Никога не съм успявала да се справя с това упражнение, два вид апомпи смених но не успях. За мен единствената работеща и успешна помпичка беше и си остава Дана. Единствено два пъти съм събирала по няколко капки за възпелено оче или запушено носле.

# 39
  • Мнения: 1 263
Аз се цедя и давам от шише,защото бебо отказва да суче ефективно от гърдата.Но ако дай боже имам 2-ро бебе никога няма да му давам кърма от шише и  ще направя всичко възможно,дори с риск да създам дискомфорт на бебе още отначало да суче от гърда.Цеденето е страшно трудоемко и изморително,а като допълнителна екстра за още по-голяма умора е постоянното миене на шишета и слагане в стерилизатора..Другия път бих си го позволила само, ако имам напрегнати гърди.

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 16:36 от bori7

# 40
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Гласувах с Не. Никога не съм цедила заради спорта - единствено при препълване (случвало се е 2-3 пъти) и много рядко се е налагало да оставям дребната за повече от 2ч, тогава правех опити да оставям мляко, което ми костваше 4-5 изцеждания за 80-90мл, които тя упорито отказваше да пие Laughing Така че не съм се занимавала повече, тя си ме чакаше безпроблемно да се прибера.
Има си случаи, когато цеденето е необходимо - Мери ги е написала. Извън тях е просто досадно и безсмислено.

# 41
  • София
  • Мнения: 7 097
Не съм се цедила  Naughty Кърмих Калина 8 месеца, като й давах да суче и от двете гърди на всяко хранене и имах достатъчно кърма. Даже накрая ми трябваше 1 месец, за да спра кърмата си - дребната се отби, защото заради едно разстройство се наложи да мине за по-дълъг период на лечебна хумана. Иначе щях и още да я кърмя.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 941
Само в началото, за да се отпушат каналите. Peace

# 43
  • Мнения: 166
Аз се цедих доста по едно време, защото имах проблеми с лактацията и въпреки че бях чела ценни постове със съвети на hedra и на Мери (тогава се случи, че имаше една доста обширна тема, пусната от една мама за този и проблем и аз просто имах късмет, че попаднах на нея), се цедях и денем, и нощем, и дохранвах с изцеденото от шише, и успявах да събирам и във фризера в началото, но след известно време започна да не и стига и спрях да замразявам... После взех да вадя от там... По едно време обаче се усетих как полека-лека и запасите ми започват да привършват, а не исках да минаваме на АМ...
Та bori7 , това е към теб, мила, и към cornelia, и мойта бебка не сучеше ефективно от гърдата, та за тва се цедях, ама те не сучат ефективно точно щото се дохранват с шише и така им е по-лесно, та аз след като една сутрин се събудих с "празни" гърди и без капка мляко във фризера, с пищящо и гладно бебче до мен, реших да прибегна до драстичните мерки, за които съветваха Хедра, Мери и други мами, а именно - спираш дохранването, вземаш бебо и час по час даваш да суче, ама и от двете гърди, не само от едната, и не под режим от 3 часа  #Crazy , ако се наложи даже и през 15 минути, и през половин час, сменяш гърдите, предлагаш постоянно - едната - другата, то пищи, дърпа се, плаче, ти го оставяш в леглото, след малко пак същото, без дохранване, без вода, без биби, просто се въоръжаваш с търпение и с тапи за уши, гушкаш бебо и на цица нон-стоп, да видиш като се подърпа 3-4-5 пъти и като огладнее зверски, как ша захапе, та няма пускане  Laughing Искам да ви успокоя, че за 2-3 дни няма нищо да му стане, няма да умре от глад, ама ви гарантирам, че на 3-тия ден вече ша е забравило за всякакви шишета и ша си иска цицата само  hahaha  А и млекце ша има повечко и малко по малко ша си се регулират нещата  Laughing
Освен в случаите, когато за съжалениа има някакъв сериозен медицински проблем и наистина трябва да се прибегне до АМ...
Аз мойта щерка така я "излекувах" от неефективно сучене... И се кърмим вече 10 месеца и половина... И никакво цедене повече, тя си ми е достатъчна помпичка (а така се бях специализирала в цеденето на ръка, че ми беше по-лесно от помпата)... Сега си имам 5-6 пликчета с кърма във фризера, ако нещо се наложи да ида до някъде, да има тати кво да дава...
И последно, cornelia , трябва да знаеш, че кърмата се произвежда по време на кърмене и е грешно мисленето, че ако сега го накърмя и от двете гърди, на следващото хранене няма да има какво да суче и за това ще го кърмя от едната, та да има за другото хранене да цока  #Crazy , казвам го, защото аз съм си го мислела...
Надявам се да съм била полезна, както са били полезни и за мен доста мами във форума

# 44
  • София
  • Мнения: 1 043
Цедя се от време на време, за да имам по някое контейнерче във фризера. А и да имам малко допълнителна стимулация, т.к. имах проблеми с количеството кърма и сега ме гони параноя да не ми намалее пак  Crazy

# 45
  • Мнения: 319
Според мен е необходимо да се цеди в началото, докато се отпушат каналите, след това само когато са напрегнати гърдите. Иначе аз цедя малко преди да започна кърменето с цел да се прочистят каналите и да премахна малка част от по-предното мляко. Пък съм забелязал, че така не боли когато бебока захапи зърното.

Общи условия

Активация на акаунт