За или против униформите в училищата?

  • 13 922
  • 382
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 299
От днешния "Стандарт" :
Даниел Вълчев прави ревю за школски одежди на 13 май
Учениците с униформи като юпита
Равнис по Уолстрийт, зоват децата и сами искат костюми с емблема


Лолитките се завръщат. Ученичките в елитните гимназии са готови да захвърлят дънките, да престанат да се появяват с голи пъпове в класните стаи и да сложат стилни униформи. Младите дами вече предпочитат да влизат в клас с елегантни костюми с емблема на училището и без тонове грим. Искаме да сме като юпита, а не като попфолк певици, отсичат отличниците. Ризи, вратовръзки и класически кройки. Така си представят школските одежди възпитаниците на професионалните гимназии по мода и дизайн. Младите моделиери от цялата страна стягат трескаво свои проекти. Те ще премерят сили на 13 май в Русе, когато ушитите и готови дрехи ще бъдат представени на специално модно ревю под патронажа на МОН. Поли до коляното и панталони с ръб са най-честите предложения за дамския и мъжкия вариант на школското облекло. Никакви голи пъпове, прозрачни материи и дълбоки деколтета, отсичат ученици от 12 клас на столичната Професионална гимназия по текстил и моден дизайн. Обикновено момичетата в 9-10 клас ходят облечени като фолк певици, прекалено разголени и в крещящи дрехи, обясняват абитуриентите. Ние обаче мислим, че още от гимназията човек трябва да свикне да се облича по-прилично и в по-делови стил, нареждат бъдещите професионалисти. Още от началото на годината в столичното школо тече конкурс за изработване на училищна униформа. Правим състезанието за втори път и дори връчваме награда на най-добрия млад дизайнер, обясни ръководителката на проекта г-жа Мариана Ненова. Общо 14 бъдещи стилисти са премерили сили в конкурса за най-добра скица. Децата залагат на цветовото разнообразие. Рисунките показват, че младежите искат да има свежест в облеклото в зелено, светлосиньо и жълто. Риза, пуловер и плисирана пола са най-желани за тийнейджърките. Вариациите за полите се движат от класическото черно до весели шотландски карета. В предложенията им почти няма твърде къси поли, учудено коментират учители. Повечето млади госпожици искали да носят поли до коляното като бизнес дами. Съвсем като възпитаници на елитните английски колежи ще се движат и момчетата из училищните коридори.
Карирани пуловери над риза и вратовръзка ще правят младите джентълмени най-привлекателни, отсичат връстничките им дизайнерки. Панталоните на момчетата трябва да са в сиво, черно или бежово, обяснява Дани от 11 "е" клас на гимназията по текстил и моден дизайн в столицата. Униформите ще придадат по-представителен вид на нашата гимназия, но ще показват и индивидуалността ни, категорична е пък Габи от 11 "д" клас. Според нея облеклата трябва да са издържани естетически, а не в ярки и дразнещи цветове. Емблемата на училището трябва да заема централно място в облеклото, категорични са децата. Отличителният символ на школото може да бъде изплетен или избродиран върху пуловерите на учениците. Бъдещите модисти не са пропуснали и аксесоарите, които да допълват евентуалните униформи. Става въпрос за шапки и шалове отново с емблемата на школото. Всеки може да обува каквито обувки иска - ниски или високи, поясняват младите дизайнери. Те са категорични, че не могат да качат никой насила на токчета. Освен дрехи в стил "Уолстрийт" младежите не са забравили и любимите си дънки. Джинсите са практични и изглеждат съвсем прилично, удобни са и за училище, аргументират се младежите. Второ място на надпреварата за училищни униформи грабнаха именно дънковите модели на Биляна от 9 клас. Учениците са харесали комбинацията от дънки с бели ризки и артистични коланчета. Моделите варират от кокетни плисета до широки карго панталони. Най-малките също трябва да носят униформи, но по-различни от тези на гимназистите, смятат учениците. Първокласничките да се кипрят в плисета и бели три четвърти чорапки, предлага Дани от гимназията по дизайн в София. Момченцата може да носят къси или дълги панталонки, отгоре отново с ризка и пуловер, казва единайсетокласничката. Униформите ще са красиви, но колко ли ще се съгласят да ги носят, чудят се ученици от гимназията. Не знаем как ще накараме повечето момичета да се откажат от настоящия си стил на обличане, коментират преподаватели. Момчетата пък също нямало лесно да оставят в гардероба широките суитшърти и маратонките в полза на панталоните с ръб и вратовръзките. Все пак с течение на времето и нашите ученици ще свикнат с мисълта, че да се носи униформа не е срамно или грозно, а напротив, казват с надежда учителите.
Теодора Йолчева

# 16
  • Мнения: 1 299
харесва ми идеята, ученици от училищата за моден дизайн сами да направят униформите  Peace

# 17
  • Мнения: 2 438
Твърдо съм ПРОТИВ - самата дума униформа ми влияе така.
Преди няколко години в Русе пак имаше парад на униформите, но беше на местно ниво - за 100 лв. 2 панталона + 2 ризи + сако + пуловерче, плетено по бабешки. От нашия клас ходи една майка, дизайнер във фирма за дамска мода, беше потресена от "качеството" на изпълнението и от некачествените платове.
 Така че по европейски може да е хубава идеята, но ще се реализира по нашенски и за НАША сметка.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Повече съм против.
Не виждам смисъл в униформата, въобще не ми харесва идеята и като родител и като учител.

# 19
  • Мнения: 1 172
Против. Децата растат много бързо, не виждам как хората ще успяват да купуват по 2 комплекта униформи за сезон. Отделно и не-униформени дрешки. Нали не смятате, че с тези униформи децата ще се разхождат и по парковете през уикенда?
Отделен е въпросът кой и как ще ги произведе.

По-добре е  да се въведат норми за облеклото и въобще външния вид на учениците в училище - да няма голи пъпове, да не ходят гримирани като магистрални работнички и т.н.

 

# 20
  • Мнения: 1 299
Добре де, но ако е само за гимназиите, тогава мисля, че на родителите ще им излиза по-евтино една униформа на срок, отколкото за дрехите....поне аз така си мисля  Peace
знам, че това е много тежка възраст и тийнейджърите ще го приемат като - пак ми се налагат, но все пак....
за мен щеше да е чест моето училище да има униформа, аз се гордеех, че уча там  Embarassed

# 21
  • Мнения: 959
против

# 22
  • Мнения: 433
Определено ЗА, защото в момента е направо парад по училищата. Да не говорим и подтискането на деца, които нямат възможност да изгледат като по-богатите им съученици. А това си е доста силно травмиране още в най - крехка възраст.

# 23
  • Мнения: 1 299
Определено ЗА, защото в момента е направо парад по училищата. Да не говорим и подтискането на деца, които нямат възможност да изгледат като по-богатите им съученици. А това си е доста силно травмиране още в най - крехка възраст.


 Peace

# 24
  • Мнения: 1 172
Добре де, но ако е само за гимназиите, тогава мисля, че на родителите ще им излиза по-евтино една униформа на срок, отколкото за дрехите....поне аз така си мисля  Peace
Да де, ама една униформа няма да е достатъчна. Поне два комлпекта ще са нужни. Не може ученикът да трепери да не се полее, изцапа, скъса  или пък вечер майките експресно да перат, сушат и гладят униформи. Едва ли учениците ще идат на дискотека, на планина или на море униформени, нали? Значи, пак си трябват и 2-3 комплекта нормални дрешки.
Цитат
знам, че това е много тежка възраст и тийнейджърите ще го приемат като - пак ми се налагат, но все пак....
за мен щеше да е чест моето училище да има униформа, аз се гордеех, че уча там  Embarassed
Аз също се гордеех, че уча в училището си и бих носила униформа, специална за това училище. Но в другия клас имаше момче, което работеше почасово след училище, износваше дрехи от роднините си. Учителите и съучениците събирахме пари за бални дрехи и куверт на това момче. Как мислиш, дали то също не се е гордеело, че учи в елитно училище... и дали задължителната униформа, която при всички случаи нямаше да може да си позволи, би го направила по-горд или по-щастлив?

Разликата във финансовите възможности е видна и със и без униформа. Ако не се травмират от дрехите на богатите си съученици, ще се травмират извън училище - в кафетата покрай училището, при организирането на всякакви мероприятия - посещение на театър, кино, екскурзия и т.н.  Т.е. тази разлика няма да се заличи само с въвеждането на униформи.

# 25
  • Мнения: 2 022
Против. Ненавиждах униформите и не искам децата ми да ходят униформени.

Против. Децата растат много бързо, не виждам как хората ще успяват да купуват по 2 комплекта униформи за сезон. Отделно и не-униформени дрешки. Нали не смятате, че с тези униформи децата ще се разхождат и по парковете през уикенда?
Отделен е въпросът кой и как ще ги произведе.

По-добре е  да се въведат норми за облеклото и въобще външния вид на учениците в училище - да няма голи пъпове, да не ходят гримирани като магистрални работнички и т.н.

 

Против! 
Горните мнения отразяват и моето. Завърших елитно училище. Носих униформа. Беше гадна, грозна и неудобна. По едно време се опитаха да направят "естетически" униформи - още по-голям шок и ужас. Ама някой ги произведе, натрапи ги на родителите и си напълни гушката.
Сега аз съм родител. Имам двама седмокласници и един бъдещ ученик. НЕ искам децата ми да бъдат принуждавани да носят облекла по вкуса на някой друг. Нека те сами си ги изберат - според вкуса си и средствата, с които разполагаме. Не е нужно, а и не е възможно, да уеднаквиш децата като ги облечеш еднакво.
По въпроса за модата в училище: Нито дъщеря ми, нито синът ми имат маркови "модни" дрешки, но и не забелязвам някой от тях да го е грижа за това. Купувам им дрехи като за възрастта им, избираме ги заедно. Родителите така и така купуват и ще ги купуват дрешки за децата си, които те ще носят в извънучебно време. Значи тези средства при всички случаи ще бъдат дадени. Униформите ще ни принудят да направим допълнителни разходи! Това никой ли не го разбира?! Да не мислите, че ще ги раздават безплатно като реклама на елитното училище?


[/quote]
Днешните хлапета по един или друг начин са направо като униформени Shocked

Щом смяташ, че децата са станали униформени по свой избор, значи няма нужда от въвеждане на нови униформи! Защо искаш да им налагаш униформа по вкуса на някой друг?

# 26
  • Мнения: 1 416
"Против" униформите и "За" многообразието.  Wink

# 27
  • Мнения: 315
Аз съм за униформите,така ще има равенство мужду децата

# 28
  • Мнения: 2 197
Абсолютно за.
Мисля, че това е правилния начин да се спре прекаленото перчене на децата на богати родители и съответно дискриминацията на останалите.
Аз също съм била ученичка по социалистическо време, но тогава изобщо не беше допустимо да ходим полуголи по улиците. Ако униформата е единствения начин да се попречи на повсеместната липса на елементарен вкус и възпитание при обличането аз съм за.

# 29
  • Мнения: 6 472

Днешните хлапета по един или друг начин са направо като униформени Shocked

Щом смяташ, че децата са станали униформени по свой избор, значи няма нужда от въвеждане на нови униформи! Защо искаш да им налагаш униформа по вкуса на някой друг?


Защото тази униформа за която говоря включва полички, от които ти се виждат прашките, блузки тип бюстие и обувки на токчета.
Много се радвам, че си успяла да възпиташ деца, които грам не се влияят от това как и какво обличат съучениците им, но моята 8 годишна дъщеря определено се влияе от начина по който ходят нейните приятелки и иска да изглежда като тях. Поради факта че някои родители очевидно смятат за редно децата им във втори клас да ходят с токчета, тигрови блузки и лак на училище, на мен ми се налага да въвеждам рестрикции и да водя спорове с дъщеря ми кое е нормално и кое не. Горещо се надявам униформат да ми спести този нюанс от възпитанието на децата ми.
Просияйно ми е ясно, че униформата ще си я плащам аз и че една няма да е достатъчно. Точно както ми е ясно, че и в момента си плащам дрехите на детето и не съм го пуснала да ходи по пижама на училище. Ясно ми е че през събота и неделя няма да ходи с въпросната униформа по парковете и градинките и ще си има и други дрехи, почти както е в момента Wink Не смятам, че униформата ще накърни изтънелия ни семеен бюджет повече от това да ходи 5 дни в седмицата с 5 различни парцала, шото приятелките и правели така Peace Драматитзмът ми се струва доста излишен в случая.

Не възприемам униформата и като знак за равенство между децата, а по- скоро като превенция на обидно неприличното облекло.

За протокола - аз също съм носила униформа в училище и за мой ужас, доста след като в останалите училища бяха премахнати Grinning

Общи условия

Активация на акаунт