Отговори
  • Мнения: 5 370
Интересува ме мнението на хора, които работят в сферата на логистиката и спедицията. Възможно ли е човек без икономическо образование да навлезе в нещата? Защо в обява за работа в подобна фирма единственото по-сериозно изискване е много доброто владеене на съответния западен език? Сериозно обучение ли се прави, какво?
Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 2 891
Eдна позната без висше сега работи това и се справя успешно. Според нея, не е трудно. Трябва само да познаваш кодовете на продуктите, за които отговаряш, да си организиран и с доволно нерви (ще се разправяш с митници и графици, все пак  Mr. Green ). Успех ти желая   bouquet

# 2
  • Мнения: 5 370
Eдна позната без висше сега работи това и се справя успешно. Според нея, не е трудно. Трябва само да познаваш кодовете на продуктите, за които отговаряш, да си организиран и с доволно нерви (ще се разправяш с митници и графици, все пак  Mr. Green ). Успех ти желая   bouquet
Нееее, не ми го пожелавай още-само се интересувам на първо четене. Heart Eyes
А като финансово измерение? Може и на ЛС да ми пишеш, благодаря предварително.

# 3
  • Мнения: 2 491
Интелигентен човек като теб, винаги може да се включи в материята на спедицията и логистиката, независимо с какво образование е. Peace Не е толкова сложно и е много приятна работа(от опит). Владеенето на чужди езици е предимство независимо за коя работа кандидатстваш. В тази сфера си има специфична терминология на чужд език, която не е толкова обемна и бързо се учи.
Аз се занимавам със логистика, но изнасям/внасям за определена фирма и за държави по целия свят-експерт логистика се водя по длъжност. Логистичната фирма също прави износ/внос за/от различни държави, но работи с повече фирми експедиращи различни стоки, това е разликата. Имаи впредвид, че с влизането ни в ЕС, митническата обработка на документи за Съюза е доста по лесна, няма декларации, ТИР-ове, ЕВРО и т.н.-сега е по-лесно, но извън ЕС е както преди. В общи линии в момента процедурата със цялата документация е по-улеснена.
Не знам какво точно те интересува, но ако имаш повече въпроси, с удоволствие ще ти съдействам. Кажи ми повече подробности за фирмата или ако имаш някакво конкретно питане, може и на ЛС.
Насреща съм и ще помагам с каквото мога.


# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
Мъжа ми работи в тази сфера вече 10 тина години. Не ти е необходима някаква специална подготовка, доколкото имам наблюдения всичко се учи на място и не е толкова сложно. Добре е да се владеят езици и да можеш да работиш с географски карти, щото Европа ти става като втора Родина. НО! Работата е много нервна и напрегната, да се разправяш с шофьори никак не е лесно, трябва да стиковаш срокове за товарене - разтоварване, да предвиждаш закъснения, да ти се карат по телефона разгневени стокополучатели и т.н. И още нещо - трябва да се научиш да спиш с телефон. А да, и да забравиш, че в седмицата има и 2 почивни дни.  Laughing
Надявам се да съм ти била полезна.
Успех!   bouquet

# 5
  • Мнения: 920
Работила съм в Деспред. Шефката ми и няколко колеги бяха с филология.
А за другото Герчо го е казала много точно.

# 6
  • Мнения: 5 370
Работила съм в Деспред. Шефката ми и няколко колеги бяха с филология.
А за другото Герчо го е казала много точно.
Да, аз съм точно филолог, освен основния си език имам още един на добро ниво и английски, който научих на сносно ниво в движение.  bouquet

# 7
  • Мнения: 2 491
Трябва само да познаваш кодовете на продуктите, за които отговаряш, да си организиран и с доволно нерви (ще се разправяш с митници и графици, все пак  Mr. Green ). Успех ти желая   bouquet

Това е вярно, единствено работата ти с митница сега ще е по-съкратена.
За мен е като цяло е приятна и динамична работа. Не обичам еднообразието-да стоя на едно място и да попълва безмислени екселски таблици примерно.

P.S. Аз съм много доволна от заплащането, но зависи от работодателя и от фирмата, все пак Wink

# 8
  • Мнения: 5 370
Много благодаря на всички, Гигова, на тебе ти хвърлих лично съобщение!  bouquet

# 9
  • Мнения: 2 491
Да, аз съм точно филолог, освен основния си език имам още един на добро ниво и английски, който научих на сносно ниво в движение.  bouquet

Зависи какво изискване има фирмата работодател.
За моето работно място изискваха висше образование, но аз не работя в логистична фирма, а във фирма производител, чиято стока изнасям и съответно внасяме материали за производствените й нужди и контактуваме със фирми доставчици, със клиентите поръчители на стоката, с митничари и така...затова при мен е интересно, не знам как ще е в логистична фирма.

# 10
  • Мнения: 818
Faithless извинявай,че се намесвам в темата,но и аз имам въпрос...
Искам да попитам как се намират товари,знам че се работи с някаква програма,но идея си нямам от къде да я намеря.Занимаваме се с транспорт тук,но искам да разширим малко бизнеса  Thinking Благодаря предварително.

# 11
  • Мнения: 5 370
Faithless извинявай,че се намесвам в темата,но и аз имам въпрос...
Искам да попитам как се намират товари,знам че се работи с някаква програма,но идея си нямам от къде да я намеря.Занимаваме се с транспорт тук,но искам да разширим малко бизнеса  Thinking Благодаря предварително.
НЯма нужда от извинения, питай си на воля, и на мене ще ми е интересно да чуя.  bouquet

# 12
  • Мнения: 5 370
Връщам си темата на първа страница, защото ми се обадиха за интервю.
Моля, кажете за какво да питам и да следя на интервюто? Позицията е по-скоро асистент с чужд език, но определено описанието навежда на това, за което говорихте по-горе, като тип дейност.
Пак благодаря.

# 13
  • Мнения: 3 268
Работех в такава фирма на Аерогарата до преди да родя второто си дете.Най-важно е да владееш западен език и най-вече английски,защото документацията е на този език.Да си комуникативен и да ти сече пипето,щото има големи гафове понякога и трябва да се реагира правилно и хладнокръвно.Да си готова да поемаш вината върху себе си,защото шефа винаги е прав и тава е в общи линии.Успех!

# 14
  • Мнения: 1 809
Работя в такава фирма от почти 4г.,а съм завършила  Управление на туризма и съм работила преди това само в тази сфера Simple SmileВ началото гледах умно,но работата ми беше интересна и много бързо навлязох в нещата.Не ми правеха специално обучение,просто постепенно научих нещата и сега съм вече спец WinkНали знаеш по -добър учител от практиката няма Peace

Общи условия

Активация на акаунт