как отучихте детето си да се буди нощем?

  • 11 942
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 473
Имам дъщеря на 2 месеца и 22 дни и все още се буди нощем и иска да яде. Моля споделете как привикнахте децата си да спят нощем и да се будят на сутринта чак за ядене, Опитах с  малко вода като се размрънка, не става, сега пък започна да си яде ръцете / според мен от глад/, гледам да и давам да хапне повече преди лягане и пак се буди и е гладна. Ние сме си все още на кажи речи 7-8 яденета. мерси предварително

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Не съм я приучавала, спря да се буди съвсем наскоро, на около 7 месеца. Моето мнение е, че щом детето се буди да яде през ноща значи има нужда от това. Не бих я лишила.

# 2
  • Willebroek, Belgium
  • Мнения: 1 323
аз не съм я оту4вала,нито съм е лишавала от храна,но тя сама спря да се буди нощем.явно и стига това което си яде.последно хапва към 8-9 4аса и после яде в 7-8 сутринта.прави по 5 яденета на ден по 150 мл.
то детето само ще си покаже и само ще си направи режима когато му дойде времето Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 12 543
А защо трябва да я отучваш?

Моят син е на 9 месеца и още се буди нощем, за да яде. Щом сам се буди, значи има нужда, така че не мисля да му спирам млякото и да тормозя него, себе си и съседите от 10 блока наоколо. hahaha

Така че си храни бебчето и без това още е мъничко. Когато няма нужда то само ще се откаже.

# 4
  • Русе
  • Мнения: 983
Моя син сам отказа да се храни през нощта като стана на около 3 месеца.Щом се буди значи има нужда да се храни пък и детенцето е още мъничко.Имай търпение Peace

# 5
  • Мнения: 8 505
Не съм я отучвала.Будеше се за хранене първите две седмици,след това спря.Щом детето ти се буди,значи има нужда от това хранене.Няма смисъл да го залъгваш с вода и сокове,изчакай само да спре да се буди.

# 6
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Не мога да си представя, че мога да отуча детето си да не се буди.

То само ще си регулира храненията и съня, просто се води по него.  Peace

# 7
  • Мнения: 1 043
оле, моята голяма щерка до третата година се будеше я за да се гушне до мен или пък за да се изпишка ако не и се стиска ... как да не се буди бебе на два месеца - и то за да яде - бебетата са бебета и се хранят и нощем и да го държиш  гладно според мен е малко глупаво - не се сърди но ние сме майки и това ни е работата да си ги кърмим когато си поискат и да си ги изпишкваме - после да им помогнем да станат смели и уверени за да проходят ... това е в реда на нещата ако пък не ти е на кърма и сте под режим вече е друг въпрос ...

# 8
  • Мнения: 1 975
Сама си се научи. В момента в който спряха коликите - 2-я месец започна да спи от 21.00-8.00

 Peace

# 9
  • Мнения: 171
премахнах нощното хранене с чай HIPP но това не значи че спря да се буди вече е на почти 5 месеца буди се като се гушнем и заспива

# 10
  • там някъде около Пловдив
  • Мнения: 236
Вики още се буди нощем и то по 2-3 пъти  Sad Кога ще спре незнам  Rolling Eyes Така,че мисля че за бебе на 2 месеца е напълно нормално да се буди нощем  Wink

# 11
  • Мнения: 1 896
Сам спря да се буди на около две години. Никога не съм го "отучвала". Сукал е винаги, когато се събуди нощем, сам намали събужданията постепенно и спря.
За бебе на 2 месеца е повече от нормално поведение.

# 12
  • Мнения: 1 212
Два е наистина рано......, но на 9 месеца да се буди нощем / ако няма зъбни или други проблеми/ ми се вижда неестествено.
Факт е , че децата са различни, но аз смятам , че нощното хранене / в последствие будене / е въпрос на навик и превъзпитание.
С риск да ме порицаят шумно много от модерните майки, дето кърмят изключително и само изключително ще кажа, че аз от първата седмица вкъщи хранех последно в 12ч. и като се събудеше в 3ч да яде предлагах вода с много мъничко захар и следващото кърмене беше вече в 5 или 6ч.
В последствие почнах да измествам часа на последно кърмене по-рано и по- рано : резултатът беше - към 3тия месец просто спря да се буди изобщо и сега заспива в 10-10.30 и се събужда между 6 и 8 ч.
Истината е, че непосдсладена вода много малко от децата приемат. Започва се с малко, като с времето намаляваш още дозата. Аз вече спрях да подслаждам изобщо и ако случайно детето се събуди през нощта,само като усети шишето "цоква " Wink два пъти и заспива отново.
Успех ! Grinning

# 13
  • Мнения: 962
Мони сам си прави режима,сам отвикна да се буди нощем към 3м.

# 14
  • Мнения: 3 205
По въпроса на ronieta - някои деца запазват храненето през 3 часа (общо 8 храненета за денонощие) до едногодишна и по-голяма възраст. Имам такива познати, някои деца са на АМ, други са кърмачета, така че начинът на хранене не оказва влияние. То си е до дете. Когато стомахчето стане достатъчно зряло, детето се отказва само от нощното хранене. Освен това зависи дали се е родила доносена, колко кг е била тежка и от други фактори. Едно нещо, което можеш да пробваш - вече след 6-7 часа го давайте по-спокойно - край на разходките, без нови неща и нови впечатления, без буйни игри, по-малко хора около нея (особено непознати), говорете кротко и спокойно. Някои деца спят по-лошо, ако се превъзбудят вечер. Ако си нямате ритуал преди лягане - направете си (примерно всяка вечер масаж по едно и също време, после къпане, мазане с кремчета, обличане, гуш на татко, хранене и поставяне в леглото), децата изпитват сигурност, когато имат режим - това им дава възможност да "предвиждат" нещата и им дава чувство за контрол.

Два е наистина рано......, но на 9 месеца да се буди нощем / ако няма зъбни или други проблеми/ ми се вижда неестествено.
Факт е , че децата са различни, но аз смятам , че нощното хранене / в последствие будене / е въпрос на навик и превъзпитание.
С риск да ме порицаят шумно много от модерните майки, дето кърмят изключително и само изключително ще кажа, че аз от първата седмица вкъщи хранех последно в 12ч. и като се събудеше в 3ч да яде предлагах вода с много мъничко захар и следващото кърмене беше вече в 5 или 6ч.
В последствие почнах да измествам часа на последно кърмене по-рано и по- рано : резултатът беше - към 3тия месец просто спря да се буди изобщо и сега заспива в 10-10.30 и се събужда между 6 и 8 ч.
Истината е, че непосдсладена вода много малко от децата приемат. Започва се с малко, като с времето намаляваш още дозата. Аз вече спрях да подслаждам изобщо и ако случайно детето се събуди през нощта,само като усети шишето "цоква " Wink два пъти и заспива отново.
Успех ! Grinning

Ами може и да ти се вижда неестествено в момента, защото бебето ти е все още малко, но за 8-9 месечно бебе си е напълно в реда на нещата да почне да се буди нощем, даже и преди това да е спяло по цяла нощ. Причините са няколко, може да се дължи и на всички едновременно:
1. След 6-7 месеца децата вече почват да се движат много по-активно през деня. Пълзят, седят, играят, изправят се. За да имат енергията, необходима за цялото това движение, нуждата им от храна рязко се увеличава. Възможно е детето да си върне даже режима, който е имало като съвсем новородено и да почне да иска да се храни през 3 часа нощем, въпреки че до предишния месец е спяло по 8-10 часа без прекъсване. Разликата е, че предишния месец все още е лежало почти по цял ден на гръб и само е зяпало наоколо и е пипало играчки.
2. Около осмия месец децата започват да осъзнават, че мама е отделна от тях и може излезе и да я няма дълго време. Това също се отразява на нощния сън. Детето се буди, вижда, че мама я няма в кревата до него и затова плаче. Ако е кърмаче, иска да суче, за да се увери, че мама все още е там и го обича. През деня детето иска да е непрекъснато залепено до мама и не я пуска да иде даже до тоалетната. Това може да трае до 1-годишна възраст.
3. Зъби. Понякога от тях може да не спи по цяла нощ и да иска да яде.
4. Всяко ново научено нещо - първо сядане, пълзенето, първо изправяне, първи срички, може да се предхожда от няколко дни лош сън.

Аз минах с моя син през всички тези неща след като стана на 7 месеца. Преди това беше перфектен - на месец и половина някъде почна да спи нощем по 7-8 часа непробудно. При това за разлика от теб не съм го учила и не съм му давала вода, той просто започна сам да си удължава интервалите на сън и да се отказва от нощното хранене.
В момента е на 1 година, ляга вечер в 10 и сутрин става в 6 за първо дневно хранене, като през цялото това време спи почти непробудно в кошарата си. След 6 сутринта спи при мен, докато се събуди (всеки ден е различно - 8 - 9 часа).

# 15
  • София
  • Мнения: 43 833
щом се буди да яде значи и ма нужда, не съм правила нищо, той сам спря на годинка и 3 месеца, сега се буди само 1 път на нощ, за да се премести в нашето легло.... Crazy

# 16
  • Мнения: 3 356
До година и 2,3 месеца ядеше нощем.Сега само пие вода,но и да не пие постоянно се буди и реве.

# 17
  • Мнения: 2 978
Два е наистина рано......, но на 9 месеца да се буди нощем / ако няма зъбни или други проблеми/ ми се вижда неестествено.
............

И кое точно ти се вижда неестествено? newsm78
Сама пишеш, че децата са различни, но пък било неестествено. Rolling Eyes

Моята е на 2.7м и още се буди, за сок, или за вода, или да я завия, или да я гушна? Доста неестествено а!? Особено пък за едно дете. Mr. Green

Имам познати, които са на по 30-40г и се будят през нощта да ядат.

Колкото по темата, другите са го казали преди мен Peace
Пък "Разни хора, разни идеали"  bouquet

# 18
  • Мнения: 696
Не съм го отучвала. След първия месец спря да се буди нощем. Всяко дете е различно. Не бих се тревожила за подобно нещо. Имам позната с дете на 2г и няколко месеца и продължава да се буди през нощта.

# 19
  • Мнения: 1 212
По въпроса на ronieta - някои деца запазват храненето .............
..........Ами може и да ти се вижда неестествено в момента.............
В момента е на 1 година, ляга вечер в 10 и сутрин става в 6 за първо дневно хранене, като през цялото това време спи почти непробудно в кошарата си. След 6 сутринта спи при мен, докато се събуди (всеки ден е различно - 8 - 9 часа).

Уха-а....!!! И защо толкоз труд ..... newsm78
Явно трябва да почна да ги по-разбирвам  малко повече нещата... Wink
Или да си посипя главата с пепел, че съм научила /поне за сега/ детето да не се буди нощем.
А видиш ли ти , някои сами се научавали..... Sick
Не налагам мнение просто споделям такова  с яснота (след преглед на отговорите преди моя),  че се налага мнението за кърменето през нощта.
Признавам честно, че съм благодарна на детето ми за 8те часа непробуден сън, които ми осигурява / дори и временно/ и разбирам авторката, чието дете е около 2 месеца, защото ми е доста пресен спомена за огромното натоварване след раждането, при което се радваш на всяка минута тишина и спокойствие.....
Иначе уважавам усилията за подробните обяснения Peace
P.S. Приключвам с коментарите по темата, за да не предизвиквам спор, защото не това е целта ми.

# 20
  • Мнения: 4 447
Няма да стане мила.При някой деца,като при моето,не действа това с водата.Постепенно сам отказа яденето.Трябва търпение. Но неможе да я държиш гладнащом й се ядеHug

# 21
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Съвсем сама спря да се буди, когато беше на десетина дни. Заспиваше в 21 и се будеше около 6 ч. Не, че аз спях- през 2 часа ставах да се цедя  #Crazy Всяко дете е различно  Peace

# 22
  • Мнения: X
Не помня кога спря да се буди през нощта. Сам си измести нощното папане, постепенно от 3,4,5, сега вече се буди в 6-6.30-7ч., а последното му хранене е 20-21часа, както дойде.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 10 807
Не съм я оттучвала.Тя сама спря като навърши 3м.

# 24
  • Мнения: 942
Ами в интерес на истината не съм правила нищо специално Simple SmileКогато беше на два месеца спря да се сабужда нощем,но това трая само докато стана на пет,после пак почна с нощните събуждания и кърмения и така докато навърши 10 месеца(да чукна на дръво) засега спря да се събужда,но незнам докога Wink

# 25
  • Bapнa
  • Мнения: 762
аз не съм я оту4вала,нито съм е лишавала от храна,но тя сама спря да се буди нощем.явно и стига това което си яде.последно хапва към 8-9 4аса и после яде в 7-8 сутринта.прави по 5 яденета на ден по 150 мл.
то детето само ще си покаже и само ще си направи режима когато му дойде времето Peace
и ние така, само дето ядем по 160 мл и като гледам скоро пак ще увеличавам

# 26
  • Мнения: 574
Симона не се е будила нощем,само понякога,но не и за да яде(давала съм мляко но но е пила)!Сега започна да се пробужда но пие само чай и заспива!Ако детето ти не отказва да яде  през нощта,значи е гладно и има нужда !

# 27
  • Мнения: 3 456
Моята дъщеря беше спряла да се уди нощем към третия месец. Към годината обаче започна да се буди всяка нощ, така и до днес. Мести се в нашато легло и заспива там...

# 28
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Не го насилвай, то само ще започне да пропуска хранения.Моята дъщеря от няколко дни вече не се буди в 4 ч да яде а направо в 7.30 - 8 ч.Вечер последното й хранене е в 20.30.

# 29
  • Мнения: 3 205
Уха-а....!!! И защо толкоз труд ..... newsm78 ...

Това, срещу което възразявам в писанията ти, е не начинът, по който си научила детето ти да не се буди, а твърдата ти увереност, че на 3 месеца и на 9 месеца децата имат един и същ модел на поведение.
Предлагам ти  да пуснеш една анкета - колко от децата са почнали да се будят нощем на възраст 7-12 месеца, като преди това са спели по минимум 8 часа непробудно. Резултатите може би ще те изненадат. 

# 30
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Предлагам ти  да пуснеш една анкета - колко от децата са почнали да се будят нощем на възраст 7-12 месеца, като преди това са спели по минимум 8 часа непробудно. Резултатите може би ще те изненадат. 

Моят син е от тези дечица- сам си спря нощното кърмене на около 2-3 м. и спеше непробудно по цяла нощ до 6 м. След това започнаха да го мъчат зъбките и се буди по няколко пъти. Кърмя го колкото и когато пожелае, и ще го правя докато има нужда.

# 31
  • Мнения: 674
Отучихме я за 1 седмица с водичка - беше на 1 месец. По-скоро сама си се отучи де... Баща й ставаше (да се похваля), даваше и водичка, която тя не искаше Laughingи си лягаха гушнати. След няколко дни почна да не се буди. Разбира се, всичко си е до дете! Все пак да не се буди 6-7 часа е мнооого хубаво! Embarassed

# 32
  • Мнения: 473
не ми тежи да ставам нощем да се храним, притеснението ми идва оттам че като отида на месечната консултация всеки път педиатърката ме пита колко хранения имам и като и кажа, ми се отговаря трябва да я отучиш защото вече е голяма - за тези месеци като се нахрани в 21 трябва да яде чак в 6-7 да речем... а аз не го постигам и се притесних че явно аз не мога да я отуча от храненето нощем... благодаря за мнението на всички.

# 33
  • Мнения: 195
Синът ми е на 5г и половина и все още се буди често през нощта по 2-3 пъти. Когато беше бебе опитах всичко, за което сега пишете във форума като методи за отучване от това нощно будене- никакъв успех ( оставях го дори да плаче няколко нощи, за което сега съжалявам и се упреквам ooooh! ) Първо си мислех колики, после зъбчета, после дори уроки newsm78 и какво ли още не............Исках да кажа, че просто зависи от детето наистина- иначе е много добро и послушно дете, но твърде емоционален и се убедих, че това будене е на емоционална основа и до днес.
Сега като се роди бебока направо не ми се мисли какво ставане ще е, даже се маитапим с таткото, че не се знае заради кого ще ставаме по-често- заради бебето или заради баткото Grinning Ще се справим някак- само да са ни живи и здрави!!!

# 34
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 307
Бебето е много малко - защо го мъчиш и се опитваш да го отказваш. Постепенно само ще се откаже от нощното хранене, но от събуждане  newsm78 - кога ще спре да се буди е малко трудно да се каже. Моят син се будеше нощем по няколко пъти до към почти 2-годишна възраст.

# 35
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 307
не ми тежи да ставам нощем да се храним, притеснението ми идва оттам че като отида на месечната консултация всеки път педиатърката ме пита колко хранения имам и като и кажа, ми се отговаря трябва да я отучиш защото вече е голяма - за тези месеци като се нахрани в 21 трябва да яде чак в 6-7 да речем... а аз не го постигам и се притесних че явно аз не мога да я отуча от храненето нощем... благодаря за мнението на всички.

Много български педиатри продължават да си настояват на хранене и гледане по схема  Thinking

# 36
  • Мнения: 14 133
Бебето е много малко - защо го мъчиш и се опитваш да го отказваш. Постепенно само ще се откаже от нощното хранене, но от събуждане  newsm78 - кога ще спре да се буди е малко трудно да се каже. Моят син се будеше нощем по няколко пъти до към почти 2-годишна възраст.
Peace Дори моят син понякога си буди през нощта, а е почти на четири!!!

# 37
  • Мнения: 135
Не съм го отучавала.Вече,сме на 2год. и продължава да се буди по 1-2 пъти на нощ и да си търси млякото.

# 38
  • Мнения: 5 362
Не съм я учила-сама се отказа от нощното хранене на почти 2 месеца като беше.

# 39
  • Мнения: 270
Сам се отучи към 2 месец.

# 40
  • София
  • Мнения: 927
В началото и аз бях решила да следвам съветите и да се храним по схема. Но сърце не ми даде. Не върви някак си - бебе реве та се къса от глад, а ти седиш и гледаш часовника. Започнах да си го храня на поискване. Преди една седмица си отказа сам нощното хранене - сигурно му е дожаляло за мама  Joy Joy Joy

# 41
  • СОФИЯ
  • Мнения: 431
Сама спря да се буди,беше на месец и половина.

# 42
  • Мнения: 1 909
Ако разбирам правилно, става въпрос да се отучи детето да се буди, за да се храни нощем.

Иначе, децата си се будят в определени периоди нощем (и възрастните де), поради различни причини, и не става въпрос да се отучват от буденето, ами да се решат проблемите, които са ги предизвикали.

Но ако става въпрос за отучването от нощното хранене, аз действително отучих дъщеря ми, когато беше на 4 месеца. Направих го съвсем решително, след като прочетох сума литература и се убедих, че на тази възраст едно дете няма да умре от глад ако не се храни през нощта, ! и че ползата е огромна - детето спи много по-пълноценно и след това през деня се храни също по-пълноценно.  Да не говорим за ползата за родителите  Wink
А метода може да изглежда много варварски, но не съм го измислила аз, а детски психолози, и специално при нас проработи - просто я оставих да си реве няколко нощи. Получи се след не-повече от 4 нощи.

Само да добавя, че според литературата, която четох, за всяка възраст си има различен начин на отучване и колкото по-късно става, е по-трудно, и затова трябва да става много по-постепенно.

# 43
  • Мнения: 3 478
Ами никога не съм пробвала да я отучвам. Тя до скоро си се будеше да си хапва и вечер. Сега вече спря, друг е въпроса че пак си се буди по няколко пъти на вечер ама за биба или вода. Няма отучване нейното и това е. Твоето бебче е много малко, за да го отучваш щом е гладно. Просто трябва време, за да го израстне.

# 44
  • Мнения: 7 605
Не оби4ам "оту4ването"  Sick  Преди 10ина дни я отбих и оттогава ве4е не се буди, или само веднъж. Преди това се будеШе преz 4ас, максимум преz 3 4аса zа да су4е  Tired

# 45
  • Мнения: 1 101
Не и не мисля да го правя  Naughty
Продължава да се буди нощем, когато е гладен.

# 46
  • Мнения: 1 877
Не съм го отучвала - той сам спря

# 47
  • София
  • Мнения: 3 064
На 2 месеца спря сам, на 3 пак започна... Сега почвам да го захранвам и се надявам да намали нощните хранения. Не бих го насилвала, но пък ми е и по-лесно просто да го взема при мен.

# 48
  • Мнения: 8
Всичко зависи от детето. Моята дъщеря се будеше до 2.5 години . Първите месеци плачеше постоянно и денем и нощем. Чудех се кога спи.
Водата не помагаше. На 1.5 години махнаме всички видове беберони и започна да пие от чаша, защото си мислех че е привързана не толкова към водата, колкото към беберона. И това не помогна. Спрях нощното хранене на 3 месеца. Затова като се роди братчето не съм го хранила въобще през нощта. Не съм му давала и вода. В редките случаи, когато се будеше само го люшках с шезлонга. Затова пък с него нямам безсънна нощ, дори когато е болен. Нормално е да се събуждадо 2-3 пъти, но така се издържа.

# 49
  • София
  • Мнения: 5 079
Сам престана, когато беше готов - в смисъл достатъчно голям, за да няма нужда от нощно хранене. Не ми е тежало и никога не съм се старала да го отуча. Ако го мъчи зъбче пак си се буди.

# 50
  • Мнения: 1 367
 просто я оставих да си реве няколко нощи. Получи се след не-повече от 4 нощи.

как ти даде сърце???????????????????????????

# 51
  • Мнения: 1 367
май не се справих с писането.това за рева четири нощи беше цитат,ама нещо не се получи.никога не съм оставяла сина си да плаче просто така,въпреки,че понякога ме е изкарвал от равновесие

# 52
  • Русе
  • Мнения: 2 354
моята е на 4 месеца и все още се буди... хубавото при нас е, че намалихме храненията до 1 на нощ (мах 2, но мн рядко)  Rolling Eyes

# 53
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Моят син спря сам да се буди,беше 7 месец.

# 54
  • Мнения: 1 264
Пробвах да махна нощното хранене, когато синът ми беше на около 2 месеца и нещо. Пълна катастрофа! Давах чай нощем, той пиеше огромни количества и започна да се буде по няколко пъти вместо по веднъж. Накрая се предадох и започнах да си го храня.
Малко след като навърши три месеца сам се отказа от нощното хранене.
Сега се случва да се събуди нощем, но не за да яде.

# 55
  • Мнения: 1 909
просто я оставих да си реве няколко нощи. Получи се след не-повече от 4 нощи.

как ти даде сърце???????????????????????????

Разбрах, че е към мен въпроса.
 Не си мисли, че ми е било лесно и че съм някаква зла вещица Grinning .  Изобщо не можех да мигна, естествено, и се държах за леглото, за да не се изкуша да стана. Просто бях убедена, че ще е по-добре да свикне, че  като се събуди нощем, няма да се храни. Издебнах един период, в който бяхме само двете в къщи, и ако не беше се получило за тези 4 дни, едва ли щях  да пробвам повече. Но се получи - и до ден днешен девойката си спи много добре, много по-добре от брат си навремето.

# 56
  • Мнения: 232
Имам дъщеря на 2 месеца и 22 дни и все още се буди нощем и иска да яде. Моля споделете как привикнахте децата си да спят нощем и да се будят на сутринта чак за ядене, Опитах с  малко вода като се размрънка, не става, сега пък започна да си яде ръцете / според мен от глад/, гледам да и давам да хапне повече преди лягане и пак се буди и е гладна. Ние сме си все още на кажи речи 7-8 яденета. мерси предварително
Ама ти много бързаш!Моето момченце е на година и три месеца и още ставаме нощем!Спокойно!Просто ти самата още не си привикнала!Ние се хранехме нощем до близо годинка,но и това минава! smile3521Търпение му е майката! newsm10Целувки!Търпение! newsm53Успех!

# 57
  • Мнения: 985
 Моята до скоро се будеше нощем,за да яде 8мо хранене.Към края на вторият месец спря нещо,забрави и за 7мото хранене.Просто всяко дете си е индивидуално и само си прави режима: кога да яде,кога да се буди и кога да спи.Ако иска да яде през нощта давай Peace.

# 58
  • Мнения: 819
Сукахме две години и един месец и дотогава се будеше всяка нощ.Като се отбихме,почна да спи по цяла нощ,но вие сте още доста малки и мисля,че е рано за такива драстични мерки...

Общи условия

Активация на акаунт