Турското робство е било мнимо, Баташкото клане е мит!

  • 17 187
  • 214
  •   1
Отговори
# 60
  • DE
  • Мнения: 521
Спомням си за един професор, който каза, че броят на жертвите от холокоста е силно преувеличен и го осъдиха.

Кой е този професор? Сигурна съм, че си го спомняш.


За този френски професор иде реч: Robert Faurisson

http://fr.wikipedia.org/wiki/Robert_Faurisson

А по въпроса за Баташкото клане обезпокоителното е не поставянето под съмнение на историческите факти (всеки има право да изрази мнение), ами опитът на този незнаен професор от Свободния университет на Берлин да ''реситуира'' историята ни в перспективата на членството на БГ в ЕУ (цитирам по памет какво прочетох вчера в немски източник) ?!?!?!?!?!?

# 61
  • София
  • Мнения: 276
Възпоминания от Батак



(разказ от едно дете)


 

От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?

Хе, там зад горите... много е далече,

нямам татко, майка: ази съм сирак,

и треперя малко, зима дойде вече.

Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:

помня го клането и страшното време.

Бяхме девет братя, а останах сам.

Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

 

Като ги изклаха, чичо, аз видях...

С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;

а пък ази плачех, па ме беше страх.

Само бачо Пеню с голям глас извика...

И издъхна бачо... А един хайдук

баба ми закла я под вехтата стряха

и кръвта потече из наший капчук...

А ази бях малък и мен не заклаха.

 

Татко ми излезе из къщи тогаз

с брадвата в ръцете и нещо продума...

Но те бяха много: пушнаха завчас

и той падна възнак, уби го куршума.

А мама изскочи, откъде; не знам,

и над татка фана да вика, да плаче...

Но нея скълцаха с един нож голям,

затова съм, чичо, аз сега сираче.

 

А бе много страшно там да бъдеш ти.

Не знам що не щяха и мен да заколат:

но плевнята пламна и взе да пращи,

и страшно мучеха кравата и волът.

Тогава побягнах плачешком навън.

Но после, когато страшното замина -

казаха, че в оня големи огън

изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

 

И черквата наша, чичо, изгоря,

и школото пламна, и девойки двесте

станаха на въглен - някой ги запря...

Та и много още дяца и невести

А кака и леля, и други жени

мъчиха ги два дни, та па ги затриха.

Още слушам, чичо, как пискат они!

и детенца много на маждрак набиха.

 

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?

Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.

Той пари с котела сбираше за тях;

но поп Трендафила с гвоздеи коваха!

И уж беше страшно, пък не бе ме страх,

аз треперех само, но не плачех веки.

Мен и други дяца отведоха с тях

и гъжви съдрани увиха на всеки.

 

Във помашко село, не знам кое бе,

мене ме запряха нейде под земята.

Аз из дупка гледах синьото небе

и всеки ден плачех за мама, за тата.

По-добре умирвах, но не ставах турка!

Като ни пуснаха, пак в Батак живях...

Подир две години посрещнахме Гурка!

 

Тогаз лошо време и за тях наста:

клахме ги и ние, както те ни клаха;

но нашето село, чичо, запустя,

и татко, и мама веки не станаха.

Ти, чичо, не си чул заради Батак?

А аз съм оттамо... много е далече...

Два дни тук гладувам, щото съм сирак,

и треперя малко: зима дойде вече.

 


Пловдив, 1881

# 62
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 826
                                                             Баташкото клане

Става необходимост да привлечеш вниманието на европейските правителства върху един, както изглежда, толкова незначителен факт, че правителствата въобще не го забелязват. А фактът е, че един народ бива избит. Къде? В Европа. Този факт има ли свидетели? Един свидетел, целият свят. Правителствата виждат ли го? Не…

Ние ще учудим европейските правителства, напомняйки им едно нещо, а именно, че престъпленията са си престъпления. Именно това не е по-позволено за едно правителство отколкото един индивид да бъде жертва, именно Европа е солидарна, именно всичко това, което се прави в Европа е направено от Европа, именно ако съществува едно глупаво и свирепо правителство, то трябва да бъде третирано като диво животно; именно сега всичко това е до нас, там под очите ни избиват, опожаряват, разграбват, изтребват, обезглавяват бащите и майките, продават малките момиченца и момченца: именно децата, които са прекалено малки, за да бъдат продадени, ги разкъсват с два удара на сабята; така изгарят семействата в къщите им, именно този град, Батак, например е намален за няколко часа от 9 хиляди жители на 300; именно гробищата са затрупани от повече трупове, отколкото могат да бъдат погребани; по такъв начин, че на живите убийци мъртвите им отвърнаха с чума, което е справедливо; ние показваме на европейското правителство това тук; именно тук отварят бременните жени за да убият децата в утробите им; именно тук публичните места са затрупани с купчини женски скелети, следа от случилото се; именно тук кучетата гризят по улиците черепите на млади изнасилени момичета, именно тук всичко е ужасно, именно тук е достатъчен един жест на европейските правителства за да го прекратят; и диваците, които извършват тези договори са ужасни, и цивилизованите, които са ги оставили да го направят са ужасяващи.

Дошъл е моментът да издигнем глас. Всеобщото възмущение се навдига. Има часове, в които човешкото съзнание взима думата и дава на правителството заповед да слуша.

                                                                                                            Виктор Юго, Париж

                                                                                                            29 август 1876

# 63
  • Мнения: 920
Има 1 много хубав филм от първите години на демокрацията, но все не мога да му запомня името.
Започва как попът, ходжата и равинът пляскат карти заедно.

"След края на света" се казва филмът.

Стефан Данаилов в главната роля.

Точно.

# 64
  • Мнения: 3 405
Не желая германски учени да ми внушават каквото и да било! Naughty

Цитат
Германски учени от Института за Източна Европа към университета в Берлин твърдят, че "Баташкото клане е мит и жертвите са преувеличени".

# 65
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
По темата: http://www.libsu.uni-sofia.bg/Statii/Mutafchieva.html.
Дона -  bouquet

# 66
  • Мнения: 2 792
  Мерси Василиса за линка, Вера Мутафчиева е казала по ясно това, което аз нескопосано се опитвах да кажа снощи.

# 67
  • София
  • Мнения: 1 105
Те германските учени някой ден могат да излязат с теорията, че Хитлер само е помагал на бездомните евреи. Хранел ги е, построил им е домове при това безплатно - пълен пансион, а това, че те сами са се навирали в газовите камери си лично техен проблем.

# 68
  • Мнения: 197
За мен турското робство си е било именно такова, особено за бедните българи. А турците и който там е решил да се прави на учен въобще да не се правят на ударени. В гимназията се деляха, обиждаха ни на "мръсни гяури", почиваха за великденсите празници, почиваха и на байрямите, държаха се арогантно и псуваха учителите....Все се чувстваха привилегировани и недосегаеми. А както е тръгнало в скоро време може да прочетем, че българите са поробили турците, живеещи на наша територия  hahaha

# 69
  • Мнения: 11 307
След последния постинг на Дона по темата, се замислих, че и аз лично имах проблем с комуникацията с турското население тук в Германия.
Бях изключително резервирана, респектирана и подскрижена как да се държа с тях.
Днешното поколение турци не са наясно с "подвизите" на предците си и за тях ние сме си просто "комшу".
Това ми помогна донякъде да се разкрепостя и да общувам с тях почти без резерви.

# 70
  • Мнения: 3 447
Днешното поколение турци не са наясно с "подвизите" на предците си и за тях ние сме си просто "комшу".
Така е. И е нормално. И ние не сме наясно, вероятно, с нашите военни "подвизи". Сигурно и нашите войски са грабили, изнасилвали и всичко останало, което се прави по време на война. Не го сравнявам с турското робство, разбира се, просто давам пример за различните гледни точки на победителя и победения.

# 71
  • Мнения: 656
Ако сте гледали филма "Роб Бой", там имаше една сцена за войната и израза "на война като на война"...

Погледнато реално прабългарите също са дошли да охраняват славяните, но сега търсим не славянските или трайкийските си корени а прабългарските....

# 72
  • Мнения: 87
Ако сте гледали филма "Роб Бой", там имаше една сцена за войната и израза "на война като на война"...

Погледнато реално прабългарите също са дошли да охраняват славяните, но сега търсим не славянските или трайкийските си корени а прабългарските....
...моят род е от Беломорска тракия , близо до Лозенград...- аз си знам корените и те не са прабългарски! Но и не понасям когато се опитват да ме манипулират!

# 73
  • Мнения: 11 307
Ако сте гледали филма "Роб Бой", там имаше една сцена за войната и израза "на война като на война"...

Погледнато реално прабългарите също са дошли да охраняват славяните, но сега търсим не славянските или трайкийските си корени а прабългарските....
...моят род е от Беломорска тракия , близо до Лозенград...- аз си знам корените и те не са прабългарски! Но и не понасям когато се опитват да ме манипулират!
Аре да не се изхвърляш, а!
Или сте си водили 1400 г родословно дърво? Joy

# 74
  • Мнения: 656
... по история се учи за византийско робство, за турско робство...
Важното е кой е победител, в негова чест историята бива написана от подходящата гледна точка... а траките "да духат супата". Нищо че четем за червенокоси зеленооки тракийки, чиято кръв е била изпивана от ромейки заради красотата им...

Е, сега в учебниците пише, че султана е пълновластен господар на всички земи от империята (Османската), и като такъв има право над всички живеещи в тези земи.

Общи условия

Активация на акаунт