На кой ден се прави погача?

  • 12 870
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 1 781
Около мен хората твърдят , че се прави преди 40тия, някъде към 30 и някой ден. Пък аз съм чувала......май......че е след 40 тия ден. Вие как смятате?

# 1
  • Мнения: 2 019
ние правихме на 40-я

# 2
# 3
  • Мнения: 1 672
аз скоро разбрах за тази погача.Казаха ми че се правела на 40 ден от раждането на детето и трябвало също на 40 ден да закарам бебо в някоя чужда къща,така се правело.Аз честно казано за първи път чувам тези неща  Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 551
На 40-тия.Ние я правихме малко след това.Не ми беше удобно през седмицата и я правихме в неделя.

# 5
  • Мнения: 5 362
Виж тук,тези дни имаше такава тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=183394.0;topicseen

# 6
  • Мнения: 6 164
Няма единодушие по въпроса. Едни казват преди 40-я, други след. Аз знам, че е в неделята (събота е ден на мъртвите, затова - неделя!) до 40-я, а на 40-я се ходи на молитва.

# 7
  • Мнения: 689
Първата неделя след 40-ия ден. Аз така направих.

# 8
  • Мнения: 179
Първата неделя след 40-ия ден. Аз така направих.

И аз така  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 3 610
Аз знам,че на 40 се прави помен за мъртвите,а погача преди 40ия ден,не е задължително да е неделя,просто тогова е най-удобно на всички затова се предпочита.

# 10
  • София
  • Мнения: 981
Аз съм правила погачите в неделите преди 40-я ден.А на самия ден на църква.

# 11
  • София
  • Мнения: 928
Първата неделя след 40-ия ден. Аз така направих.

И аз така  Peace
Peace

# 12
  • Мнения: 2 677
Преди 40-я, след 40-я, а ако искаш и изобщо не прави.

# 13
  • Мнения: 509
На мен ми бяха казали, че трябва да е до 40-я ден, най-добре в събота, и да е пълнолуние, за да му е пълна къщата и джобовете на детето;)))
Ние направихме погачата на 40-я ден.

# 14
  • Мнения: 105
Аз не съм правила погача! Не знам колко е правилно или не, просто не съм правила. Вече сме на 2 месеца и половина и времето за погачата е минало! Правих нещо друго, което ми казаха бабите. На третия ден в болницата идвали орисниците бри моето слънцице, тогава до главичката и се слагало паричка, тетрадка нещо сладко , дрешка и хляб. Поверията били такива. Да е умна, живота и да е сладък, винаги да има хляб на масата.... Кажете ми лошо ли е това че не сме правили погача, не заради небрежност а от незнание????

# 15
  • София
  • Мнения: 3 610
Аз не съм правила погача! Не знам колко е правилно или не, просто не съм правила. Вече сме на 2 месеца и половина и времето за погачата е минало! Правих нещо друго, което ми казаха бабите. На третия ден в болницата идвали орисниците бри моето слънцице, тогава до главичката и се слагало паричка, тетрадка нещо сладко , дрешка и хляб. Поверията били такива. Да е умна, живота и да е сладък, винаги да има хляб на масата.... Кажете ми лошо ли е това че не сме правили погача, не заради небрежност а от незнание????


Много е лошо,изпуснала си възможноста да получиш подаръци,парички за бебо и да се натъпчете със сладкиши(нали се предлага само сладко тогава) Mr. Green Joy

# 16
  • София
  • Мнения: 1 781
Ми то при нас така се пада, че 40 ден е неделя и май ще си я направим точно тогава. Сутринта на църква за чистата молитва, а след обяда в къщи и тъпчене със сладкиши  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 3 069
Погачата се прави ДО 40-Я ДЕН А НЕ СЛЕД НЕГО!

# 18
  • София
  • Мнения: 1 750
Ако наистина ще се съобразяваш с традицията, то трябва да направиш погачата преди 40-я ден, не след това.

# 19
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
До четирдесетия ден , в неделя, яде се пита с мед и кромид с сол -за кърма на мамата,всички слагат парички до питата и майката трябва да ги преброй бързо за да проговори бързо детето, и нищо не се изнася от яденето за да не краде бебето като порасне- ето това е .А и присъстват само жени.

# 20
  • Мнения: 183
На Лазаров ден ходих на църква ,та жена която продава свещи(виждайки че съм preggo)  ми каза че ако е момиче погача трябва да се прави малко по-рано от 40-я ден за да се омъжи навреме,по-рано от момче на същата възраст.

# 21
  • Мнения: 131
Брат ми е страхотен националист и смея да твърдя,че знае доста за традициите.... Simple Smile,та с/д него погача и мед се слагат  там, където спи бебето(бебетата) ,до 3 дни след раждането-през нощта. Логиката е,че през това време се събират орисниците, които нареждат хубави неща за бебето и се гощават...После с погачата и меда се почерпват хората,които са около бебо..На нас ни направиха така и ни ги донесоха в болницата и ги сложихме да пренощуват там,а после черпих персонала.Същото направили и у нас .....От време оно  Hug се знае,че не трябвало да ядосваш орисниците,като не ги поканиш, а това ставало така Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 1 750
мама на Ваяна, това, което описваш е съвсем различно нещо от Погачата, която се прави до 40-я ден.
Ето тук има описано по-подробно: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/154/60/
А ето тук е описан обичая при Погачата: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/155/60/

Не виждам особена връзка в случая между национализъм и познаване на традициите...  Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 607
За момче може и няколко дни след 40-ч ден , а за момиче преди 40-ч ден .Аз лично съм ги правила точно на 40-ден сутринта на църква , следобяд с баби , лели и тн. Peace

# 24
  • софия
  • Мнения: 25 446
Точно вчера имаше, пак, такава тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=183394.0 (и кой знае колко преди това).
Не искам да бъда лоша, но е досадно да се пише/чете за едно и също нещо във вариации, а ползването на търсачката не е сложно.
Хубав празник.

Последна редакция: ср, 25 апр 2007, 22:29 от zvanche

# 25
  • София
  • Мнения: 4 966
40-ия ден или преди това!
На 40-тия се ходи на молитва,ние преди това направихме погачата.

# 26
  • Мнения: 164
Знам че до 40-ия ден трябва да има 3 погачи.Едната я дадохме в родилният ден , втората я направихме в неделя някъде около 6-ия ден се падаше.Сега живи и здрави третата около 40-ия ден,тогава мислим и да я кръстим.Аз съм от Благоевград , може да е различно за различните краища на България.

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 907
На 40 - тия ден знам, че се ходи на черква за чиста молитва, а погачата - неделята преди 40 - тия ден (или на самия ден).

# 28
  • Мнения: 1 138
На 40 - тия ден знам, че се ходи на черква за чиста молитва, а погачата - неделята преди 40 - тия ден (или на самия ден).

и аз така знам Peace

# 29
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
ами ние пък направихме погачата седмица след 40-тия ден. На самото 40 ходихме на черква и ми четоха чиста молитва. Погачата я направихме когато малкия беше на 47 дена, защото баща ми претърпя сериозна операция точно по времето когато беше подходящо да направим питката. Лично аз смятам, че това се прави за здраве и дали ако си преди или след 40-те дни важното е да са ни здрави децата.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 404
На 40 дни.

Общи условия

Активация на акаунт