На кой ден се прави погача?

  • 12 847
  • 30
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 780
Около мен хората твърдят , че се прави преди 40тия, някъде към 30 и някой ден. Пък аз съм чувала......май......че е след 40 тия ден. Вие как смятате?

# 1
  • Мнения: 2 019
ние правихме на 40-я

# 2
# 3
  • Мнения: 1 672
аз скоро разбрах за тази погача.Казаха ми че се правела на 40 ден от раждането на детето и трябвало също на 40 ден да закарам бебо в някоя чужда къща,така се правело.Аз честно казано за първи път чувам тези неща  Wink

# 4
  • София
  • Мнения: 551
На 40-тия.Ние я правихме малко след това.Не ми беше удобно през седмицата и я правихме в неделя.

# 5
  • Мнения: 5 362
Виж тук,тези дни имаше такава тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=183394.0;topicseen

# 6
  • Мнения: 6 164
Няма единодушие по въпроса. Едни казват преди 40-я, други след. Аз знам, че е в неделята (събота е ден на мъртвите, затова - неделя!) до 40-я, а на 40-я се ходи на молитва.

# 7
  • Мнения: 689
Първата неделя след 40-ия ден. Аз така направих.

# 8
  • Мнения: 179
Първата неделя след 40-ия ден. Аз така направих.

И аз така  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 3 610
Аз знам,че на 40 се прави помен за мъртвите,а погача преди 40ия ден,не е задължително да е неделя,просто тогова е най-удобно на всички затова се предпочита.

# 10
  • София
  • Мнения: 981
Аз съм правила погачите в неделите преди 40-я ден.А на самия ден на църква.

# 11
  • София
  • Мнения: 928
Първата неделя след 40-ия ден. Аз така направих.

И аз така  Peace
Peace

# 12
  • Мнения: 2 677
Преди 40-я, след 40-я, а ако искаш и изобщо не прави.

# 13
  • Мнения: 509
На мен ми бяха казали, че трябва да е до 40-я ден, най-добре в събота, и да е пълнолуние, за да му е пълна къщата и джобовете на детето;)))
Ние направихме погачата на 40-я ден.

# 14
  • Мнения: 105
Аз не съм правила погача! Не знам колко е правилно или не, просто не съм правила. Вече сме на 2 месеца и половина и времето за погачата е минало! Правих нещо друго, което ми казаха бабите. На третия ден в болницата идвали орисниците бри моето слънцице, тогава до главичката и се слагало паричка, тетрадка нещо сладко , дрешка и хляб. Поверията били такива. Да е умна, живота и да е сладък, винаги да има хляб на масата.... Кажете ми лошо ли е това че не сме правили погача, не заради небрежност а от незнание????

Общи условия

Активация на акаунт