Отговори
# 30
  • Мнения: 4 300
Държавни вземания е всичко, което дължите на държавата- глоби, данъци, лихви и прочие.
От акт за начет, покана и т.н. почва да тече нов давностен срок.
Джемма, като си в майчински не дължиш осигуровки- може би има някакво недоразумение.

# 31
  • София
  • Мнения: 8 272
E, не гледайте само от едната страна на нещата. По същата логика можеш да откажеш да плащаш такса смет, щото не правиш боклук ( даже се чудя пенсиите как още не са подели и тази инициатива).

Nameika, точно пък за здравната помощ мисля че не си в правото си да се оплакваш, тъй като като идеш да раждаш и едн лев да нямаш, и никога да не си плащала здравни осигуровки пак ще те приемат в АГ болница. Така че това е нашата "скапана държава". И със същия успех аз мога да се разсърдя че с парите от осигуровките, които аз плащам, те лекуват и теб. Щото като заумира някой на улицата и се извика Бърза помощ идват, без значение с каква линейка и колко са ти осигуровките.
тук не си права,като отидеш да раждаш ти искат по 70лв на ден,няма такова положение,че било безплатно.

Е кой ти иска тия пари  newsm78 #Crazy на мен от болницата не ми поискаха нищо и двата пъти.

Напълно подкрепям r0ksi. По добре да даваш и да не ти се налага да ползваш, 
за циганите ами виновни са тези дето не събират нищо от тях не те, че не плащат.
А това кой колко плаща ами не е 6.60 някои плащат и по 60 лв. и не ползват.
... плащаш осигуровки като поп и за толкова време да не мислиш, че някой е казал евала? Просто като се наложи отиваш и пак плащаш, защото няма време.... просто държавата трябава да осигури един "минимум" (то си е"мизериум"), за което се изисква солидарност
... а ако не ти харесва ходи плащай

# 32
  • София
  • Мнения: 18 679
Включвам се да похваля една колежка, на която миналата година й бяха прихванали данъчното облекчение за дете с дължими осигуровки отпреди 6 години - т.е. погасени по давност. Мацката обжалва акта за прихващането и спечели Mr. Green Върнаха й парите, че май и лихви си беше начислила Laughing Много се кефя на хора, които натриват носа на държавата. Ми така де...
Че трябва да си плащаме осигуровките - трябва. Ама като не си си изпълнил задължението, те кво дремят 5 години и не си го търсят. В крайна сметка, всеки сам трябва да си защитава интересите, вкл. и държавата Wink

# 33
  • Мнения: 576
Gost-enka, не съм разсрочвала задълженията си. В закона пишело така.

# 34
  • Мнения: 14 469
давността за държавни вземания започва да тече от годината следваща тази за която са дължими. иначе давността си е пак 5 години, но ако имаш задължение за април 2002 ще се погаси по давност догодина, тъй като давността за него започва за тече от 2003

# 35
  • София
  • Мнения: 18 679
давността за държавни вземания започва да тече от годината следваща тази за която са дължими.
Това важи само за публичните държавни. Осигуровките са точно такива,но отбелязвам принципнно, че това правило не важи за всички. Частните държавни вземания се погасяват след 5 г., считано от падежа.

# 36
  • на пистата
  • Мнения: 5 807
кви са тези 60лв здравни бе хора #Crazyза първи път чувам такова нещо

# 37
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 625
Абе я да си го ...

# 38
  • Мнения: 4 300
кви са тези 60лв здравни бе хора #Crazyза първи път чувам такова нещо
Здравните осигуровките са % върху заплатата. Едно е да имаш 200 лв заплата, друго е да е 1200.
Максимумът е 1400 *2.1% = 29.40 лв на месец от теб + 1400 * 3.9 % = 54.60 лв от работодателя или общо 84 лв.

# 39
  • Мнения: 338
тези лудили са бе,как може на зор да накараш хората да си плащат осигуровките ами ако не искам а искам да си ходя на часно,аман от тая скапана държава.


И аз съм на същото мнение.

# 40
  • Мнения: 335
А може ли някой да изчисли за колко точно години биха стигнали милионите, похарчени за лъскавите суперлукс-сгради на Здравната каса, за служебните й луксозни коли, за заплатите на всички чиновници в тази измислена институция...
Колко точно вноски от по няколкото лева, които искат от човек, ще направят тези милиони, ако се разделят на броя на всички данакоплатци в България в момента.
Прибавете и тези милиони, дето "Касата" е направила от "изписваните по каса скъпи и прескъпи лекарства" години наред.

Понеже тука е малко по-"сложно" - да поясня: години наред жизненоважни (за различните групи болни) медикаменти се обявяваха "в списъка на Касата". Обявявайки ги, се сключваха договори с вносителите им, които ги продаваха на касата до десет и повече пъти по-скъпо, отколкото струваха. С тия надути цени ги пускаха и за свободна продажба в аптеките.
След всички бумащини, описи и цяло съсловие от чиновници, обработващо всичката бумащита, болният отиваше в аптеката с рецепта "по Здравна Каса" и там му продаваха великото лекарство на "супер облекчена" цена, която пак беше, да кажем, два пъти по висока от реалната.
И когато нещо по веригата се сбърка и съответната фирма или медикамент "изпаднат" по трасето от списъка на касата, изведнъж започват да струват жълти стотинки при свободната продажба в аптеката, а не десетките левове, на които са били продавани дотогава.
С две думи: лекарството Х за високо кръвно се обявява за най-добро и в списъка на Здравната каса. "Свободно" лекарството го продават за 50 лв. По здравна каса - за 30. А то всъщност си струва 8 лв. (във всяка друга страна по света, освен в България).
Така години се ограбваше хем директно бюджета (нашите пари за здравни и други вноски), хем самите болни - когато си купуват лекарството - независимо "по каса" или "свободно".

Това е само един много блед пример за гигантското ограбване, което трябва да се компенсира от нашите данъци.
Свръх-наглост и престъпност само по себе си.
Но като ти заповядат да им плащаш далаверите и под формата на ЗАДЪЛЖИТЕЛНО здравно осигуряване, моите думи за наглостта на тия "отгоре" и наивността и безропотността на тия "отдолу" просто свършват.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 626
Къде в страницата на НОИ се прави справка на задълженияте Praynig

# 42
А аз искам да попитам и нещо друго-защо здравната реформа така разграничава лекарите от зъболекарите? Аз,да даде Бог всекиму,на лекар съм ходила в последните 5-6 години само за профилактичен преглед,но пък имам нужда от сериозно зъболечение...Обаче имам поети от касата едно вадене и две пломби(или квото е там в действителност) ,останалото-да ти е здрав джоба...

# 43
  • Мнения: 335
... но пък имам нужда от сериозно зъболечение...

Това пък сигурно е заради другата, пак платена от нас , част от рИформата - унищожаването на здравеопазването в училище,  изгонването на лекарите, но и на зъболекарите от училищата.

Затова днес от училище излизат деца с кариеси, пулпити, абцеси и пр. колкото и 50-годишен преди "реформата" нямаше.

# 44
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Холограма, подкрепям на 100% поста ти!
Работила съм в тази "институция" и на тези работи съм се нагледала ooooh!....

Общи условия

Активация на акаунт