Отговори
# 75
  • Sofiа
  • Мнения: 3 235
Сега проверявах на мъжа ми дължимите осигуровки.....пише, че дължи за почти цялата 2000 г
Нали пишете, че давността за 2000 г е изтекла newsm78

# 76
  • Мнения: 7 100
Да, е. Ако производството по събиране не е започнало в срока на давността. 

# 77
  • Балчик
  • Мнения: 9 209
Може ли някой да внесе яснота и в моя проблем newsm782002година работих сезонна работа,след като свърши забременях,неможах да започна друга работа защото ми беше адски лошо и така когато се пооправих и взех да се оглеждам да започна работа заради майчинството родих в седмия месец.Озовах се в соц.грижи и този период съм длъжник на здравната каса,после разбрах че съм трябвало сама да внасям осигуровките.Дали е така незнам и моля ако някой знае нещо да ме посъветва ако ли не ще чакам давностния период

Точно поради тази причина дължа и аз осигуровки. Родих през март 2000, касата влезе в сила от юни ли беше, юли ли... През 2-те години на майчинството взимах помощи за отглеждане на дете от социални грижи и тогава никой нищо конкретно не знаеше- кой кога и къде трябва да ги плаща, а накрая се оказа, че е трябвало аз да си ги плащам. Ама когато тогава исках- не се знаеше къде трябва да ги дам, а и нямаше самоосигуряване, трябваше чрез фирма да се внасят. Някакви глупости и неуредици. Точно затова съм казала-няма доброволно никога да им ги дам тия пари. Не съм разсрочвала, не съм получавала никакъв акт. Значи 2000 г изтече по давност. Също и 1,2 и3 месец. Дължа до юни 2002. Ще чакам да изтече по давност тогава и нищо няма да подписвам. От юни 2002 до сега нямам задължения. В интерес на истината не знаех за давността и очаквах, че може да не ми върнат пари от облекченията за деца. Обаче си ги получих. Миналата година пък аз им дължах- нищо не ми връщаха и не можаха да си спрат също. Ами да не са спали в такъв случай, дано да си мине по давност всичко, защото ми се струва доста несправедлива сумата с лихви за нещо, което и те не знаеха как точно да стане.

Последна редакция: пт, 27 апр 2007, 23:59 от Джемма

# 78
  • Мнения: 804
Момичета,здравейте.Честно да ви кажа съм озадачена откъде-накъде ще ви удържат от парите за децата. Тези пари се дават за децата,а не за приспадане на задълженията на родителите им. Поне така ни обясниха на нас,когато миналата година за първи път получихме пари от надвзет данък заради двете ни деца. Мъжа ми подаде документи,защото той получава повече заплата, но също и дължи 2 здравни вноски за 2000г. Когато го викнали да си получи парите бил изненадан,защото мислихме,че ще си приспаднат тези две вноски. Но данъчната служителка му обяснила,че не могат от парите на децата да удържат за задълженията на баща им. Тази година стана по същия начин.Още си дължи две вноски.

Деси0956, от 01.2000 започна "началното натрупване на капитала",затова оттогава се дължат здравни осигуровки. До юли 2000г. се натрупваха и тогава стартира системата.

# 79
  • Мнения: 1 580
Цитат на: vse nerazbrala в четвъртък, 26 април 2007, 16:02
а какво зна4и "без данни за здравно осигуряване"? не са платени но  все още се дължат ли? Говори ли нещо за това дали има избран личен лекар или не?
дори и след като ходих да се разправям и попълвам формуляри през 2002 и от тогава съм с изключена от здравно осигуряване,тези вноски от годините преди това ("без данните за осигуряване месеци) още ли се дължат след като закона май за изключване от здр осигуряване ако живeeш в чужбина го нямаше през 2002,2003,2004,2005, т.е аз ква вина имам че не можах да се "изключа" по- рано,след като закона го нямаше и не съм била в Бг?



И аз държа здравни осигуровки за няколко години,през които не съм била в България,но според законодателството на НОИ си ги дължа,въпреки отсъствието от държавата,защото съм имала записах личен лекар.Трябвало е да го отпиша,като съм заминала,но аз не съм знаела за това,и сега по подразбиране ги дължа тези пари.Тъпо,ама...
 



Моля за по-вече инфо по въпроса.За какъв закон става дума,и аз не съм в Бг и сега ги чувам тези неща.Аз лично ли трябва да се отпиша?

# 80
  • Мнения: 22 369
Моля за по-вече инфо по въпроса.За какъв закон става дума,и аз не съм в Бг и сега ги чувам тези неща.Аз лично ли трябва да се отпиша?


аМИ дори и да си била  184 извън страната,както съм аз в продължение на 6г.,ако си имала записах личен лекар,то ти се начисляват здравни осигуровки за този период,от датата на записването,до ден днешен.Аз не съм го знаела и съответно не съм отказала личния лекар,затова сега НОИ ми търси здравни осигуровки за 4г.другите ги платих.Няма значение,че си била извън държавата. Sad

# 81
  • София
  • Мнения: 2 383
Rolling Eyes

добре де! искам и аз нещо да попитам
какво е това, по дяволите???

след като се проверих на сайта на НОИ
под ЕГН-то ми пише това:

"По пациентска листа на НЗОК за месец МАЙ 2007 година:
Лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права
СПРАВКА КЪМ 25 АПРИЛ 2007 ГОДИНА 
ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2000 до ДЕКЕМВРИ/2005
2000 г. -  изброени......
2001 г. - изброени.......
2002 г. - изброени..... "

някой ще ми го обясни ли?

и как точно съм без прекъснати права като пише, че нямам платени 2 години и половина?

абсурдността на цялата ситуация е, че това стои на сайта на НОИ всеки път като си проверявам
и най-  Sick отвратното е, че точно през тези години съм била 3ти 4 ти курс студентка - от Софийския университет ми обясниха, че просто били превели парите, но не и поименно и НОИ трябвало да си ги разпредели по бройката ... това казаха преди
 Tired
 така и не съм ходила в НОИ да се разправям

Ами трябвало е да отидеш в НОИ със студентската си книжка, в която има заверени семестри, а не в университета. Тогава са щели да отбележат от НОИ, че здравните осигуровки са платени. Не знам дали все още това може да се направи. Обади се в НАП и ги попитай дали можеш да си изчистиш старите задължения със студ. книжка, която се явява оправдателен документ.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 383
а някой може ли да каже защо искат пари за периода от 1 .01.2000 до 30.06 2000 след като здравната система започна да действа от 1.07.2000 винаги съм се чудела newsm78
Явно от тогава е влязъл в сила Законът за здравното осигуряване.  newsm78

# 83
  • Стара Загора
  • Мнения: 330
продължение на моята история:
обадих се в НАП Ст.Загора да попитам защо аджеба след като си внесох дължимита сума и след разговор със счетоводителя(името забравих) които ме увери че вече е осчетоводено-защо все още съм длъжник на НОИ?! Shocked
 ето отговор:програмата се актуализира,но на какъв период време не се знае
може седмица
може месец......
дано да не е след година.....
Казах й ,че утре ще дойда и ще подам жалба -как може на мен всеки ден ако закъснея и ми начисляват лихва,а на някой служител дето не си върши работата добре-да няма наказание.Служителката ми вика-елате да направите проверка и да видите че парите са си преведени по сметката.
 #2gunfire
да се надявам,че няма да стана като онези пенсионери -които теглили кредит 97 г  300лв,още същата година си върнали дълга .Но сега им търсят 900 с лихви и такси за делото и сметката им от 1500лв е блокирана защото някой служител не си е свършил работата #2gunfire

# 84
  • София
  • Мнения: 2 383
Мисля, че всяка седмица се осъвременяват данните. А и то пише на справката към коя дата е тя. Не ги осъвременяват всеки ден, за съжаление. Само че това осъвременяване не се прави от НОИ вече. От там, казват, че това не е тяхна грижа... Абе, объркана работа. Вероятно, защото НАП превежда парите, внесени за здр. осигуровки на НЗОК, а не на НОИ. Обаче "милата" здравна каса няма своя информационна система и все още се правят справки чрез сайта на НОИ...
Не си длъжник на НОИ, а на НЗОК, т.е. била си...

# 85
  • Мнения: 3 116
Момичета, при нас съпруга ми подаде заявление за данъчно облекчение за дете според семейното подоходно облагане. Една година по-късно ни се обадиха от данъчните по телефона да го уведомят че няма да получи никакви пари защото тези пари щели да ги удържат за да се покрият неплатени здравни осигуровки и лихви от 2000-2001 година (6 месеца някъде). Една стотинка не получихме. Междудругото в момента на сайта на НАП за проверка на здравните осигуровки, той все още е длъжник точно за тези месеци, макар че действието се разигра преди близо 1 година.

Толкоз мога да кажа аз, трагедия  Sick

# 86
  • София
  • Мнения: 2 383
ritka, ходете в НАП и си решете проблема. Защото може и занапред със същия мотив да не ви връщат пари от сем. подох. облагане.

# 87
  • Мнения: 3 116
ritka, ходете в НАП и си решете проблема. Защото може и занапред със същия мотив да не ви връщат пари от сем. подох. облагане.

Ами той трябва да отиде. Обади се по телефона на НАП преди време и му обясниха че не дължи нищо, но имали проблеми със системата. Аман от техните системи  Sick

# 88
  • Мнения: 335
Докато пишете тук и се терзаете какъв мазохизъм да си приложите, за да ви вземат парите, четете и какво продължава да се случва с някои от обгрижваните от Бърза помощ пациенти:

http://dnes.dir.bg/2007/05/02/news1633707.html

# 89
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Ей туи имам да плащам, ама да не си и мислят че ще се случи  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

2000 г. - месеци 7,8,9,10,11,12
2001 г. - месеци 1,2,3,4
2002 г. - месеци 7,8
2003 г. - месец 1
2004 г. - месец 7

Общи условия

Активация на акаунт