Отговори
# 105
  • Мнения: 2 759
                    Всичко, което Kia е написала е съвсем вярно. От друга страна, аз съм платила абсолютно всичко, заедно с лихвите. И съм видяла кяр от цялата работа - не мога да си изкривя душата. Правили са ми безплатно изследвания на обща ст-ст 400Е. Баща ми лежа в болница малко повече от месец за тежка ракова операция - нищо не сме платили, освен един консуматив. От друга страна, от тази година е вече доста трудно да намериш разни специалисти, работещи с НЗОК. И съответно ходиш на частно. Също така, от Нова Година много от лекарствата, които се поемаха от НЗОК вече не се поемат. Което е доста кофти, особено за пенсионерите. Реално излиза, че всички плащат, отделно размера на вноските се увеличава, а касата все по-малко неща поема. Що така се получава - незнам  newsm78.

Последна редакция: пт, 04 май 2007, 10:37 от MechoPuh

# 106
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 667
[Titina, това твоето направо спира дъха.
Затова ще ти го кажа така:
Вчера някакви хорица от майн*та   си си избърсаха потта от челото и взеха 2,112 млрд. лева чиста печалба от това, че преди три години за 200 милиона им дадоха опакована като подарък стратегическа за страната и печелеща компания - БТК.
Само с печалбата, която тази компания правеше, хорицата си избиха за тези три години почти всичките „вложени” смешни милиони и сега им остава да приберат двата си милиарда чиста печалба.
С електроразпределителните дружества (тия, дето ни надписват сега сметките и заради които уредите на хората гърмят като пуканки), с бившите български заводи, фабрики и всичко, за което се сетиш - стана същото...
Остана една "Топлофикация", ама замалко ще е...
Българинът все още стиска между зъбите си и не ще да пусне окончателно само изпостялата си душица.
Каква е връзката с темата?
Ти.
И хората като теб, дето вместо да кажат "Стига", уроци дават с колко точно ентусиазъм трябва да се обслужват създателите на абсурдите.
Навсякъде по света здравеопазването е социална „територия”, за която хората по страните си са се борили и отвоювали милиметър по милиметър.
Без коментари защо и как – в България вече я имаше такава, каквато беше добра за обикновения човек. Нямаше я обаче здравната каса и всичко, що може да гълта или да бълва милиарди накуп – зависи от коя страна си застанал. Нямаше я „реформата” дето да ги насочи (тези пари) в „правилната” посока. Т.е. към авторите й.
Щом „все много знаещият” българин е допуснал това – хак да му е, дето се казва.
Но, ако не си забелязала, тук хората се опитват да се ориентират КАК ДА СИ ДАДАТ парите, въпреки невежеството, неспособността и нежеланието на тези, които искат да им ги вземат. Защото те тяхното вече са си го взели. Само са забравили да измислят как и държавата да има полза от това.

[/quote]
Само да ти поясня , че до януари тази година съм си плащала здравните осигуровки , и такива като теб дето им "спира дъха", ползваха привилигията от моето плащане. Само за сведение във всяка държава се плаща здравно осигуряване. Може би трябва да се чувствам неудобно , че съм била изряден данъкоплатец ли? А ако искаме нашата държава наистина да е в ред всеки трябва да си плаща /дори и здравните осигуровки/. Закона не е влязъл в сила с задна дата, просто голяма част от населението се прави на тарикати, ако мине. Е не мина.
Що се касае да плащането на лихвите. Ако се плати главницата, от датата на плащането и спират да се начисляват лихви. Това че е платено здравното осигуряване не означава че ще излезете в списъка на НАП /съответно Здравната каса като изрядни платци/, трябва да се подаде и някаква декларация или уведомително писмо - това го знаят счетоводителите./

# 107
  • Мнения: 7 100
Ще ме извинявате,ама като нашата тъпа държава,друга няма #2gunfire #2gunfire #2gunfireКви са тия лихви бе??? #CrazyКъде го има тоя процент в друга банка...е...ма...Аз сега трябва да внеса на баща ми за 13 м,къде трябва да ида,казаха ми в данъ4ното,ама няма как да стане с малкия да бия път на другия край на града,не мога ли през някоя банка да ги преведа #Cussing out
А аз не съм съгласна с удебеленото от цитата. Хазната не е банка. И никъде по света не е. Преди време фирмите предпочитаха да теглят "кредит" от държавата. Без да им се търсят гаранции, без да им искат обезпечения, доказателства, писма от арменския поп. Но те го правеха съвсем съзнателно.
За отделния човек това не е така. Грешките са от незнание, но незнанието не е оправдание.
Големите проблеми идват от лошата информационна система. И от бехзаберието на НОИ. Трупало се е години наред.
Така е. "Няма приятно плащане на данъци, но може да бъде уредено и удобно." Това обясняваше преди време НАП-шефката. Simple Smile
Теоретично  Titina  е права.

# 108
  • Мнения: 335
...Законът не е влязъл със задна дата. Това е невъзможно...

Няма нищо невъзможно тук.
Така можеш да кажеш, ако живееш на друга планета и не си разбрала какво се случва в България.

... Но понякога се чудя, какво биха правели на мое място момичета, които работят за по 200 - 300 лв...    

Те също тънат в заеми, но за да си нахранят децата, болните родители и понякога - себе си.
Или продават за по 100 - 200 лв. нивите на бабите си на английски пенсионери или на онази паплач прекупвачи, дето после ги шитка за по 200 евро на кв.м.

# 109
  • Мнения: 335
Titina,
Страната ни е пълна пустош и паметник на дълготърпеливия български нрав.
За това не си виновна ти, а хората, които търпят да се подиграват с тях.
Хората като теб не са виновни.
Те само ме дразнят.

# 110
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 667
С кое те дразня, може би с това , че съм си плащала ли? Или може би , че ме изкараха от болницата със срязано сухожилие, да отида да си купя консумативи, а вкараха един без осигуровки, пиян да го шият? Кое от двете не ти харесва,а? И за лично твое сведение, вземи прочети закона, не само че не влиза със задна дата , а и към момента на обнародването му, до момента на прилагането му има 6 месеца.
Едно нещо не можем да научим ние българите, че никой не ни е виновен за положението в което сме. Не са и политиците ни, те са същите като нас.
А такива като теб, дето ги дразня,бих посъветвала /съвсем приятелски, да вземат да помислят, че преди да имат някакви изисквания към държавата, трябва и те да направят нещо за нея.

# 111
  • Мнения: 589
Да,и ако знам закона и попитам къде отиват насъбраните пари(така,както в Америка можеш да кажеш на полицай "Не си прав и внимавай,защото заплатата ти е от моите данъци!") как вежливо ще ми обяснявааат...Според мен проблема е,че нашият народ не знае как да контролира управниците си...ама и няма кой да го научи...

# 112
  • Мнения: 335
... А такива като теб, дето ги дразня,бих посъветвала /съвсем приятелски, да вземат да помислят, че преди да имат някакви изисквания към държавата, трябва и те да направят нещо за нея.

С удоволствие ще те посъветвам и аз нещо, но малко по-късно.
Сега отивам да тегля от личния си депозит, за да платим едно погребение - на един здравноосигурен член на семейството, който нямаше никакви изисквания към "държавата", но пък цял живот беше работил за нея.

И аз не ти говоря за "държавата". Няма такова същество, което прави или не прави разни неща.
Говоря за хората и за това, че наглите сред тях най-много ме дразнят.

# 113
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 667
Тъй като аз не съм те обидила, държа и мен да не ме обиждаш.
А ти подкрепи изказването ми , че българина все разбира от всичко: БТК, Енергетика, Топлофикация и какво ли още не.
Е поне сега на всички им стана ясно, че за завидното положение в Българя съм виновна аз.
Я не ставай снешна.

# 114
  • Мнения: 2 759
                       Аз принципно съм съгласна с Титина  Peace. Най-малкото всички имаме възрастни родители и роднини, и мънички дечица, които се възползват от това. Редно е да се плаща, мисля.

# 115
  • София
  • Мнения: 2 383
От кога е в сила Законът за здравното осигуряване!
    ЗАКОН ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
    (Обн., ДВ, бр. 70 от 1998 г.; изм., бр. 93 от 1998 г., бр. 153 от 1998 г.; изм. с § 4 от Закона за деноминация на лева, бр. 20 от 1999 г., бр. 62 от 1999 г., бр. 65 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 67 от 1999 г.; изм., бр. 69 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 110 от 1999 г., бр. 113 от 1999 г.; попр., бр. 114 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 64 от 2000 г.; доп., бр. 41 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 1 от 2002 г., бр. 54 от 2002 г.; доп., бр. 74 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 107 от 2002 г.; доп., бр. 112 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 119 от 2002 г.; изм., бр. 120 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 8 от 2003 г.; доп., бр. 50 от 2003 г.; изм., бр. 107 от 2003 г.; доп., бр. 114 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 28 от 2004 г.; доп., бр. 38 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 49 от 2004 г.; изм., бр. 70 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 85 от 2004 г., бр. 111 от 2004 г.; изм., бр. 39 от 2005 г. - в сила от 11.02.2006 г.; изм. и доп., бр. 45 от 2005 г.; изм., бр. 76 от 2005 г. - в сила от 01.01.2007 г., бр. 99 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 102 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г., бр. 103, бр. 105/2005 г. - в сила от 01.01.2006 г., изм. доп. ДВ бр. 17, бр. 18, бр. 30, бр. 33, бр. 34, бр. 59/2006 г.)
     
Това е от тук:
http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/z20940.htm
От пуснатия линк всеки може да види кои промени кога са направени.
Холограма, не искам да спорим.
Междувременно, днес БЛС, НЗОК и МЗ се обединиха, че здравните вноски трябва постепенно да се увеличат. Вероятно догодина на 7%, а от по-догодина на 8%, като увеличението бъде за сматка на намаляване на данъците. Решение за това трябва да се вземе от парламента - със законови промени.

# 116
  • Мнения: 111
Момичета ,аз съм с прекъснати здравно осигурителни права какво трябва да направя за да ги възстановя  ?!От вас разбрах .че трябва да платя 15м назад 107лева  ,но къде да ги платя  простете че съм толкова невежа! Sad Sad Sad Sad

# 117
  • Мнения: 2 759
                  Първо си преписваш банковите сметки и кодове от сайта на НЗОК, после отиваш в първия пощенски клон и дращиш две бележки. Плащаш и след седмица в Интернет пише, че правата ти са възстановени  Mr. Green.

# 118
Я и аз да питам... за 2000 година дължа за 5 месеца осигуровки ... това ми е единствения пропуск (бях безработен но не съм се регистрирал като такъв) ДА ГИ ПЛАЩАМ ИЛИ НЕ?

# 119
  • София
  • Мнения: 17 591
Тук из форума има хора, организиращи разни подписки и петиции. Това засяга доста хора, които не са ползвали здравни услуги по ЗК за стари периоди, в които не са били осигурявани. Не рядко са си и плащали за прегледи и др. Та... Могат да пуснат някоя "закачена" темичка по въпроса. ПО възможност на повечко места...

А, да... Копирай и ти темата? ПОне, примерно, при настоящите и бъдещи майки... изобщо - повече хора трябва да го видят.

Общи условия

Активация на акаунт