Отговори
# 120
Едно хипотетично въпросче:
Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
И ако да - НЗОК го осъди да си плати за всичките тези години с лихвите, тя ще му възстанови ли средствата, които този човек е дал да се лекува на частно? И с лихвите ли ще му ги възстанови?  Mr. Green
Има ли основание да се водят дела на тази основа?  Wink

# 121
  • Мнения: 2 759
Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
                      Не.

# 122
  • Мнения: 589
Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
                      Не.
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?

# 123
  • Мнения: 335
... Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
И ако да - НЗОК го осъди да си плати за всичките тези години с лихвите...

Нали в това е въпросът:
"Системата" толкова я мързи да се самоорганизира, че това е единствената причина да не сме заприличали съвсем на романчето "1984" на Оруел.

Иначе отдавна е изгубен краят на причината и следствието в рОдината - кой кого трябва да обслужва: "Системата" - народа, или народът - "Системата".

Българинът си пада по садо-мазо, това е очевидно от тази тема.

Иначе "хипотетичното ти въпросче" си е много на място. Ако изобщо е възможно да си се опазил "извън системата", никой никога няма и да те търси, за да те съди.
Щото "системата" така се е самоорганизирала - да съществува поради готовността за самоорагинзация на гражданите да се самонабутват, независимо от повода.

ПП Вместо да си потърсят правата незабавно - по всеки конкретен повод пред "парламента", още преди там да узаконят поредното издевателство.

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 11:33 от Холограма

# 124
  • Мнения: 2 759
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?
                   Със сигурност може, но не знам каква е схемата в такива случаи. Но се водиш длъжник за времето, което си се бил част от нея.

# 125
  • Мнения: 2 292
Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плащат здравни осигуровки. Всеки от вас използва лекар в тази държава, но не обича да плаща. Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд. Бихте ли били съгласни да сте си плащали през целия период, а други ,които не са плащали да ползват облаги. Едва ли.А за лихвите- има си закон- 1/360 от основния лихвен процент+10% отгоре наказателна лихва. Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност. А за тези който са извън България, ами отива се в НОИ /сега в НАП/и се подава декларация да се спре здравното осигуряване за определен период от време. Просто е. Измислено е ама нали българина знае много.

Ей това изказване трябва да се изкове върху камък и да го сложат над територията България, когато се затрие и последния българин.
Да е ясно защо се е затрил.

....

Отдавна се е zатрил. В момента ще има повече ефект да се проси иz Европа с надпис пред шапката "чист българин", отколкото "български циганин". В таzи държава всеки гледа нещо да вzеме и да открадне на мига и да го ступа zа себе си, докато иzобщо не го е еня в каква гнус се помещава неговото си. И каквото и да му кажеш, все слуша раzни мошенници и им вярва, което е много удобно на иzполzващите го (т.нар. "държава"). Няма никаква българска държава и то много отдавна. 500 години робство са раzбили всичко и са останали само раzни групички тук и там по паланки и колибки , които нямат обща мисъл. Цялата история е само предателства, въzстанията са предадени (от българи), Ботев го убиват българи, Левски е предаден от българи, Стамболов .... всички големи са убити , остават само прости нещастници, които се колят я по македонско я някъде другаде ... След като комунягите иzпуснаха юzдите се раzвихриха абсолютно неконтрулируемо и продължават  Sick

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 11:43 от vivita

# 126
  • Мнения: 589
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?
                   Със сигурност може, но не знам каква е схемата в такива случаи. Но се водиш длъжник за времето, което си се бил част от нея.
Няма такова животно,мисля аз.Ако беше възможно,при започване на работа работодателите щяха да питат-да те осигуряваме ли здравно,или?...Работиш ли на трудов договор-задължително влизаш в системата...

# 127
  • Мнения: 335
... След като комунягите иzпуснаха юzдите се раzвихриха абсолютно неконтрулируемо и продължават...

Политиката няма нищо общо. Тя просто е следствие - все от народопсихологията.
И "държавата" няма нищо общо. Това е само понятие - събирателно, което пак се отнася за хора (с въпросната народопсихология).

Това също е добър пример, че проблемите трябва да се обсъждат по съществото си, а не с агитки тип:
"Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плаща... Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд.
...Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност...
Просто е. Измислено е ама нали българина знае много."

... И прочие мажоретни изпълнения.

# 128
  • Мнения: 335
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?
                   Със сигурност може, но не знам каква е схемата в такива случаи. Но се водиш длъжник за времето, което си се бил част от нея.

Със сигурност не може.
Здравноосигурителните вноски са задължителни по закон.

Като стане задължителна и втората задължителна здравна осигуровка, дето я мътят в момента, ще е "невъзможност" на квадрат.
Ама и това ще го оставим да го узаконят, пък после ще си пуснем пак такава тема и за нея.

# 129
  • Мнения: 589
Мдаа...Проблемът не са работещите на трудов договор,а онези,които,въпреки,че не са дефакто или не безработни,държавата е решила,че "все пак имат някакви доходи,иначе как живеят",та затова ВСИЧКИ,дори и безработните,са длъжни да се самоосигуряват...Откъде,бе,джанъм,можех аз да се самоосигурявам,когато се чудех със 150 лв нелегална заплата как да си храня децата?!!

# 130
Мен не ме мислете, плащам си като поп всичко, що требе.
Въпросът ми беше напълно хипотетичен. Спорихме една вечер с приятели и аз затова...
Ясно, че един такъв човек ще го вкарат насила в системата. Пита се обаче, ако той през тези години е ходил на частно да се лекува, без Касата да се е охарчила и 1 лев за него, както тя може да го осъди да плаща със задна дата, може ли той да я осъди да му възстанови сумите, които е плащал на частно? Особено, ако има финансов документ за това? Касова бележка, рецепти изпълнени...

# 131
  • София
  • Мнения: 17 591
Една реална ситуация...
Миналата година, октомври. Аз съм в "лекарския" кабинет на д-р Ваня не-помня-чия от поликлиниката в Младост 3... май е Петрова. Сестрата й е и нейна близначка. Та значи, с години съм се водила при нея - смених я, разбира се, със закъснение, обаче, уви! - и до момента ни веднъж не съм ползвала "услугите" й. Началото на бременността, караме се - разбирайте, крещим си! - в кабинета по въпроса трябва ли, аджеба, или не аз да получа направление за гинеколог по случая. Или, примерно, да го извадя и да си го държа в епруветка, докато на нея й стане удобно. А, да, здравноосигурена съм... След див скандал и заплахи си получих направлението. Междувременно пише на листче бележка за изследвания - става дума за стерилна урина - на едно детенце, което беше до малко преди това в кабинета й. Заедно с мен, но не го преглеждаше, само го огледа някак. Симпатично момченце, много притеснително, на здравноосигурени родители и дядо - човекът специално го подчерта, докато чакахме пред кабинета, иначе нямаше и да знам. Сестрата я пита: "Ще им даваме ли направление....", а д-р Ваня се разкрещява (тя май няма опция намаляване на звука по принцип), че никакви направления на никого, за каквито и да било изследвания или каквото и да е няма да дават, и да чакат края на ноември - или средата, не помня вече, че тогава им приключва годината, и че който има пари, ще си прави изследванията на частно, а който няма, си е негов проблем.

Друга ситуация: Лятото, кабинет по неврология, пак в същата злополучна п-ка в Младост 3. Пак съм в кабинета, "придружаващо" Wink лице се явявам. Лекарката написва на хартийка съвет за изследване - на други хора - и сестрата излиза навън. Когато след малко излязохме от кабинета, се озоваваме в центъра на груб скандал: оказва се, че отпред има семейство с детенце на количка, а направлението, което се отказва, е било за ЕЕГ - разбирайте, между 30 и 40 лв. Таткото казва, че не може да ги плати - за него бяха - (а, здравноосигурен е), а тя му разправя, че като не може, тя пък не можела да му напише нито лечение, нито болничен без изследванто. И един вид, кучета го яли.

Или:........


Ама този пост ще стане безкрайно дълъг, ако продължавам така. Пък и сигурна съм, че всеки си има подобна история - поне една.

И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват?

При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?

Аз лично, ако имах избор, щях да се откажа от "договора" си със ЗК. Все пак, вече има достатъчно застрахователни дружества, които да извършват - надяваме се - почтено - подобна дейност...

# 132
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 625
Същата докторка аз я познавам. Имам усещането, че това е най-злобният и проклет човек на земята. Сестра й е същата стока.

# 133
  • Мнения: 2 759
....И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват? При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?
                   В случая ЗК какво общо има с това, че сте попаднали на кофти лекар? С какво ЗК не си е спазила договорените отношения? Аз имам читав лекар, винаги ми дава направления и съм много доволна като цяло. Друг е въпроса, че оттам насетне с направлението в ръка съм попадала на всякакви: и корумпирани, и свестни, и некомпетентни... от всички породи. Като видя някой, дето не го бива - бягам бързо. Ако един лекар си загуби пациентите, ЗК не сключва договор с него другата година и туй то. Аз поне така си представям.
                  Колкото до отказването от тия уж задължителни неща: ще проверя как става процедурата... Уви, нямам познати хора без лични лекари или отказали се, затова не знам как е точно.
                 От друга страна, нищо не ти се връща, ако си ходил на частно. А и защо да се прави? Даваш някакви пари (ако даваш) и получаваш нещо срещу тях. Ако не си доволен и отидеш другаде парите няма да ти се възстановят. Държавата не ти е с нищо задължена, за това, че си се лекувал, ако мога така да го кажа...

# 134
  • Мнения: 589
....И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват? При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?
                   В случая ЗК какво общо има с това, че сте попаднали на кофти лекар? С какво ЗК не си е спазила договорените отношения? Аз имам читав лекар, винаги ми дава направления и съм много доволна като цяло. Друг е въпроса, че оттам насетне с направлението в ръка съм попадала на всякакви: и корумпирани, и свестни, и некомпетентни... от всички породи. Като видя някой, дето не го бива - бягам бързо. Ако един лекар си загуби пациентите, ЗК не сключва договор с него другата година и туй то. Аз поне така си представям.
                   Държавата не ти е с нищо задължена, за това, че си се лекувал, ако мога така да го кажа...
  Общото на Касата с кофти лекаря е,че въпросната каса всеки месец превежда на въпросния кофти лекар парички за всеки негов пациент...Когато си записал еди-кой си доктор за личен лекар,но ти се наложи да видиш как работи на петия месец,например,Касата ще му поиска ли обратно парите,които му е превеждала,за да те обслужва?!
  И аз лично не съм чувала за джипи,което да е обезпокоено задето някой от пациентската му листа не се е вясвал в кабинета му от година,да речем...Ама обратните случаи са колкото искаш-пациент да не може да открие часове наред личния си лекар... А в началото ни убеждаваха колко ще е хубаво с тия лични лекари и как едва ли не през ден ще ни навестяват да ни питат дали всичко е наред
  Ясно е отдавна,че цялата тая истортия със здравната реформа е или голяма недомислица,или много добре обмислена схема на геноцид(във второто съм по-склонна да вярвам)

Общи условия

Активация на акаунт