Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 17 591
....И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват? При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?
                   В случая ЗК какво общо има с това, че сте попаднали на кофти лекар? С какво ЗК не си е спазила договорените отношения? Аз имам читав лекар, винаги ми дава направления и съм много доволна като цяло. Друг е въпроса, че оттам насетне с направлението в ръка съм попадала на всякакви: и корумпирани, и свестни, и некомпетентни... от всички породи. Като видя някой, дето не го бива - бягам бързо. Ако един лекар си загуби пациентите, ЗК не сключва договор с него другата година и туй то. Аз поне така си представям.
                  Колкото до отказването от тия уж задължителни неща: ще проверя как става процедурата... Уви, нямам познати хора без лични лекари или отказали се, затова не знам как е точно.
                 От друга страна, нищо не ти се връща, ако си ходил на частно. А и защо да се прави? Даваш някакви пари (ако даваш) и получаваш нещо срещу тях. Ако не си доволен и отидеш другаде парите няма да ти се възстановят. Държавата не ти е с нищо задължена, за това, че си се лекувал, ако мога така да го кажа...

Ами защото може би ако не си беше плащал вноските на ЗК, която в случая го е ОГРАБИЛА, може би таткото на бебчето щеше да може да си плати ЕЕГ - то. Или да сключи договор със застрахователна компания, която да си изплаща застрахователните премии по договореността, а не да измисля механизми за 'законна" измама.

И да, в конкретния случай така наречената лекарка и за продавачка в бакалница не би се доредила, с това отношение към пациентите... и много от тях избягаха. Или поне повечето от онези, които са я видяли и след като са си взели здравните книжки.  Mr. Green Но дори лекарите, които наистина са си на мястото, биват поставени именно от ЗК в положение да избират - дали да ограбват пациентите си, като не им дават направление, или да бъдат глобени от въпросната институция, че са дали повече от "отпуснатите" от нея направления. Малко са като купоните за храна в Русия по време на II Световна Война - отпускат се толкоз-и-толкоз от Държавата - Майчица, пък ти работи денонощно - нали затова си роден. Ако лекарите имат свободата да лекуват, този проблем нямаше да съществува. И е заложен ИМЕННО от ЗК.

Последна редакция: чт, 10 май 2007, 15:47 от katiABV

# 136
  • Мнения: 2 759
И аз лично не съм чувала за джипи,което да е обезпокоено задето някой от пациентската му листа не се е вясвал в кабинета му от година,да речем...
                  Аз пък знам, че поне един годишен преглед са длъжни да ти направят, също и изследвания, според възрастта и там някакви други неща. Ако не ги направят (издирват те, дори да не си се вясвал при тях) Касата ги глобява до 500 лева май. Абе не съм сигурна колко парички. И пациента обаче май глобяват, или не  newsm78?
                 Тъй че, ако не сте попаднали на хора, това не значи, че нямате права. Просто повечето хора не ги знаят (аз включително), поради което често ни работят яко. Смятам, че трябва да има повече яснота по тия въпроси.

# 137
  • Мнения: 589
Хаха,глобявали ги... Joy
 Аз пък съм виждала с очите си как се преглеждат профилактично задочно пациентите.
 На мен ми се случи преди 4 години зъболекарката да ми извади зъб,а си беше изписала всичките други манипулации,които ми се "полагаха" по каса...Така след месец аз си мисля,че имам право на пломба,ама нъцки...

# 138
  • Мнения: 2 759
...Ами защото може би ако не си беше плащал вноските на ЗК, която в случая го е ОГРАБИЛА, може би таткото на бебчето щеше да може да си плати ЕЕГ - то.
                    Е защо да го е ограбила? ЕЕГ-то така или иначе не се плаща от ЗК мисля. Ако ЕЕг е това, което си мисля  newsm78...

# 139
  • Мнения: 589
...Ами защото може би ако не си беше плащал вноските на ЗК, която в случая го е ОГРАБИЛА, може би таткото на бебчето щеше да може да си плати ЕЕГ - то.
                    Е защо да го е ограбила? ЕЕГ-то така или иначе не се плаща от ЗК мисля. Ако ЕЕг е това, което си мисля  newsm78...
Защото срещу вноските си не е получил това,от което се нуждае(каквато уж е прзумпцията:внасят всички,а ползва който има нужда).Греша ли,или наистина всяка година касата променя списъка на това,което покрива?Ако е така,защо всяка година не питат хората съгласни ли са с този...анекс,да го наречем?

# 140
  • Мнения: 2 759
                   Олимп, пак казвам: ако си знаеш правата и си ги търсиш (понякога мааалко по-настоятелно) всичко ще ти е 6. Аз не си ги знам, просто съм попаднала на читаво джи пи. Миналата година ми прави ПКК, други разни изследвания, някакво профилактично за рак, аз мамолог отказах, щото бях ходила скоро и т.н.т. И всичко това покрай годишния (технически щях да напиша  Mr. Green) преглед. Измери ми кръвно, килограми, височина... Не помня какво друго. Много съм доволна, и всичко ми се върза към 5 лв, мисля.
                   Срещу вноските си не получаваш всичко, от което се нуждаеш, а определени неща, да. Иначе нямаше да събираме пари с смс-и за нечия операция, а касата щеше да ги покрива. Аз не държа да ме питат дали съм съгласна със списъка, просто нека включва повечето важни неща - това би ме устроило напълно. Но уви - с всяка година нещата намаляват и намаляват, а таксите се вдигат. Ей това не разбирам аз защо се случва  Crossing Arms.

# 141
  • Мнения: 589
Пух,да не го превръщаме в чат между нас двете,но...Ще ти кажа защо,според мен става така,че "нещата с всяка година намаляват и намаляват"-защото си траем и не реагираме!
 Не сме си знаели правата-ами как да ги разберем,като ТЕ трябва да ни ги разясняват,нали всяка година променят нещо си...Ако нещо стане известно,то става,защото еди-кой си "вътрешен" споделил с приятелка,та,от своя страна със своя близка и така...
   Да вмъкна пак(дано не ставам досадна с тоя мой баща) съвсем пресния пример с операцията на бедрена артерия...Значи,след операцията ни казват,че "ще е хубаво" да потърсим навъм едни ампули(сега не си спомням точно как се казваха),защото болницата не разполагала с тях,дали ще сме имали възможност...Хубаво,разтичваме се ние,оказва се,че в аптеките се предлагат само след заявка,в крайна сметка чрез познати ги намираме в склад на едро на цена 31.50 за брой.Купуваме ги ние,носим ги...след три дни ми звъни баща ми от болницата-трябват още две ампули,от тук(разбирай болницата) ми ги доставиха,ама ела да ги доплатиш,че нямам достатъчно пари в себе си.И като отидох,там ме посреща някаква санитарка,на която "старшата заръча да дадете 60 лв за двете ампули" ShockedАма къде е тая старша,как тя ги снабдява тия ампули на цена с 1,50 по-ниска от тази в склада,който зарежда аптеките??? И документ някакъв ще получа ли?Да,да!!!
  Сещаш ли се откъде са дошли тези ампулки? И сещаш ли се в такъв момент,когато баща ти(майка,дете,брат) лежи някъде вътре изцяло в ръцете на тези хора,дали ти е лесно да кажеш"Ще извикам всички телевизии да видят как ми погазвате правата!!!" ???

# 142
  • Мнения: 335
... защото си траем и не реагираме!

Това е най-важната истина.

# 143
  • Мнения: 2 759
Пух,да не го превръщаме в чат между нас двете,но...Ще ти кажа защо,според мен става така,че "нещата с всяка година намаляват и намаляват"-защото си траем и не реагираме!
 Не сме си знаели правата-ами как да ги разберем,като ТЕ трябва да ни ги разясняват,нали всяка година променят нещо си...Ако нещо стане известно,то става,защото еди-кой си "вътрешен" споделил с приятелка,та,от своя страна със своя близка и така...
                  Тъй де, хем чатим, хем не по темата, която всъщност е за запор на НАП, поради неплащане на осигуровки  Mr. Green.
                  Съгласна съм, че трябва освен да ни уведомяват най-редовно за задълженията ни, трябва да бъдем добре информирани и за правата си. Как да се бориш за нещо, като нез наеш какво всъщност представлява то в детайли? За съжаление, същото незнание витае сред по-голямата част от лекарското съсловие, особено в началото на годината - и те не са наясно може ли това,как се процедира при онова... Моята стоматоложка ме беше пратила до Стоматологичния факултет за вадене на зъб с някаква бележка, а оттам ме върнаха 3-4 пъти, защото трябвало да ми даде незнам си какво направление... Връщам се, обяснявам и, но като отида пак до СФ, пак ме върнат - "не е това"... И тъй няколко пъти... Сащисана беше жената, целия етаж дойде да помага накрая с бланките и да дава акъл... А аз си ходя напред-назад подутичка...

# 144
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 667
... След като комунягите иzпуснаха юzдите се раzвихриха абсолютно неконтрулируемо и продължават...

Политиката няма нищо общо. Тя просто е следствие - все от народопсихологията.
И "държавата" няма нищо общо. Това е само понятие - събирателно, което пак се отнася за хора (с въпросната народопсихология).

Това също е добър пример, че проблемите трябва да се обсъждат по съществото си, а не с агитки тип:
"Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плаща... Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд.
...Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност...
Просто е. Измислено е ама нали българина знае много."

... И прочие мажоретни изпълнения.


Е да може изпълненията ми да са мажоеретни, но са законови. Бях помолила да не даваш определения за хора който не познаваш, но явно понятия като "толерантност", са чужди за теб.А заради такива като теб , дето не си плащат, държавата ни е на този хал. Социалната държава умря с комунизма, ако не си забелязала.

# 145
  • Мнения: 589
....А заради такива като теб , дето не си плащат, държавата ни е на този хал. Социалната държава умря с комунизма, ако не си забелязала.
  А какво се прави тогава със случаите,когато работодателя не ти е внасял осигуровките??? Пак ли съм от "онези,дето не си плащат"?

# 146
  • Стара Загора
  • Мнения: 330
Titina -явно си  далеч  от реалността в БГ.В последните няколко  години  имаше смъртни случаи на здравноосигурени хора  точно поради калпавата здравна система в БГ-откази  да пращат линейки по спешност,размотаване /недаване на направление за специалист .Поразрови се в нета ако имаш време и желание де.Няманито един осъден/виновен .Виновен е болният, че се  е разболял и системата така работи за  момента.За вбъдеще-незнам как ще е  Rolling Eyes
Аз си плащам ,но искам съответно навременно и адекватно обслужване.Това е!
Да ме пази Господ мен и близките ми  и да не се разболяваме Praynig

# 147
  • Мнения: 446
как така трябва да си плащам нещо което не съм ползвала,и съм ходила все на частни доктори,защо държавата ще ме цеди по тоя начин за нещо което не искам да ползвам. Naughty

# 148
  • Мнения: 335
... Бях помолила да не даваш определения за хора който не познаваш, но явно понятия като "толерантност", са чужди за теб.А заради такива като теб , дето не си плащат, държавата ни е на този хал. Социалната държава умря с комунизма, ако не си забелязала.

Душа, не очаквай да си бъбря с теб в твойта рамка.
Тъй че, възползвай се от последната ми реплика по повод твое изказване и измисли нещо ефектно и възвишено след мен - ей така за удивителна, като знаеш, че няма да ти отговарям.

И тъй.
Първо:
Не давам определения на хора, които не познавам, а на изказвания от типа  "...Чете бе хора, това че не четете и не знаете... Просто е. Измислено е ама нали българина знае много."
Коментирам неосведоменото ти самочувствие.
Звучиш страшно нахално от гледна точка на стотици порядъчни българи в България, които издевателстват върху себе си, за да обслужат една уродлива бъркотия, наречена "здравна реформа".

В суматохата си да вземат "големите пари" от рушенето и "преустройването" за себе си и "на куп",  "реформаторите" не сколасаха да измислят как да вземат безпроблемно, но редовно "малките пари" от обикновените хора - щото те трябва да са за "държавата", не за тях.

Второ - за "толерантността" ми:
Нулева толерантност към "сития, дето не вярва на гладния" и "здравия, дето не вярва на болния". За зле осведомени нахалници - да не говорим.

Трето:
Нямам неплатени здравни осигуровки.
Но единствено, защото не аз, а счетоводителят ми се занимава с това.
Това не може да ми попречи да защитавам приятелите си, роднините си или обикновените си непознати, които си нямат персонални счетоводители, поставени са на границата на оцеляването си точно от същата паплач, дето прави реформите.
И въпреки това тези обикновени хора правят и невъзможното, за да обслужат "системата". Която система пък ги довършва по коридорите на болниците, ако все пак допрат до нея.

Накрая - за "социалната държава" и "комунизма":
Няма по примитивно мислене от партийното.
Освен обратното на мисленето - глупостта. Тя може да е едновремено примитивна и безпартийна.

Когато в България тепърва започваше рушенето на здравната система и превръщането на здравеопазването в търговия, в други държави току-що започваха да се хвалят, че постигат някакви социални завоевания, близки до това, което в България с овчи патос вече се взривяваше.

Знам много примери за национални стачки, масови размирици, гражданско неподчинение и пр. нормално поведение в много страни по света, за да постигнат поне още една социална изгода за обикновения човек. Но нито един пример за доброволен отказ от вече постигната социална осигуреност - зарад единя само политически покер и тъпите политически навивки на някакви самозвани "лидери" - независимо с какво знаме са загърнали голата си алчност и другите си срамотии.

Айде - със здраве. И бъди рахат - няма да те "докачам" повече.
(Ти обаче не забравяй да се изкажеш.)

# 149
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
E, не гледайте само от едната страна на нещата. По същата логика можеш да откажеш да плащаш такса смет, щото не правиш боклук ( даже се чудя пенсиите как още не са подели и тази инициатива).

Nameika, точно пък за здравната помощ мисля че не си в правото си да се оплакваш, тъй като като идеш да раждаш и едн лев да нямаш, и никога да не си плащала здравни осигуровки пак ще те приемат в АГ болница. Така че това е нашата "скапана държава". И със същия успех аз мога да се разсърдя че с парите от осигуровките, които аз плащам, те лекуват и теб. Щото като заумира някой на улицата и се извика Бърза помощ идват, без значение с каква линейка и колко са ти осигуровките.
А знеш ли как израждат такива родилки? #Cussing outНе мога да плащам нещо което не го използвам-винаги си плащам за здравни услуги ,пък и отделно здравни осигуровки ,а не няма да стане.Такса смет се плаща не защото  правиш боклук,а защото използваш обществените контейнери за смет,а тях някой ги изхвърля - и трябва да получи някакво заплащане.Ще плащам на здравната каса,която от едно лечение на зъб с пломба еднократно или двукратно  поема някаква сума около 15 лева е мерси,няма нужда цената на услугата е 70 лева.Що се отнася за Бърза помощ нямам думи на обществено място пълно с пътуващи внезапно припадна човек,оказа се ,че е умрял-лежа горкия около 3 часа завит с някакво одеало докато дойдат да го приберат!Нямам думи! smile3515Заплащам всяка здравна услуга и не смятам ,че дължа пари на здравната каса-пари на никоя държавна институция не подарявам! NaughtyДетето ми беше с тежка форма на алергия и по време на майчинството-не поеха никакви разходи за лечебна храна и куп прегледи при професори и доценти,да не казвам в Инфекциозното в което отидохме по спешност и то с направление от личен лекар -колко пари се изръсихме на персонала и за консумативи,отделно в болницата храната на детето си я подсигурявахме  с наши финанси! smile3516Трагична система е здравеопазването в България!

Последна редакция: пт, 11 май 2007, 03:11 от k.a.l.i.

Общи условия

Активация на акаунт