Отговори
# 165
  • Мнения: 90
По горният въпрос зададох защото когато бяха уведомили че има срок за подаване на декларация за разсрочено плащане аз като добросъвестен гражданин отидох да подам и тъй като имам позната в НОЙ тя ме посъветва да не го правя тъй като това е един вид информирано съгласие че дължиш някаква си там сума пари за здравни осигуровки +следователно се изменя и давността на вземанията.На няколко места в нета видях че писмата който пращали от НОЙ се считали за промяна на давността но това не е така/според мен де/.Самият документ за да промени давността трябва да бъде връчен лично ,с обратна разписка,чрез съсед,роднина или свидетел в случай че близките откажат да я приемат.Може и да греша ако някъде има официално инфо бих искала да го прочета.
Моля компетентните да дадат линк.
Сигурно сред нас има доста служителки на НОЙ,НАП,АДВ моля вземете участие дами.

# 166
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 351
а не ви ли омръзна в тази тема  да пишете НОЙ?
Национален Осигурителен Институт


за другото съм съгласна с Титина! Peace

# 167
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 625
Попаднах на страхотен екип, който само мога да похваля, не се е случвало да ми откажат нещо, винаги са налице, когато има начин търсят лечение което се поема от здравната каса,наистина перфектни. Е преместих там и родителите ми, очаровани са и те.

Може ли на лични да ми дадеш координати на тези хора, ако работят в София  bouquet

# 168
  • София
  • Мнения: 4 423
и аз искам координати, моля те  Praynig

# 169
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 667
Съгласна съм за корекцията, наистина е НОИ, грешката е моя, но пиша без кирилица.
Личния ми лекар е във Варна, но предполагам, че в София също може да се намери,ако поразпитате приятели дали са доволни или не.

# 170
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 351
ама тя не беше към теб, а към съвсем други Peace

# 171
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Лошото е, че не правим нищо заедно преди да се гласуват безумията и да се превръщат в закони.
Когато нещо се узакони, да кажеш "Няма да плащам" звучи съвсем различно.
Не е същото, като да се вдигнат десетки хиляди пред парламента, когато 15 човека вътре (но пък със 150 гласа) приемат, например,  да криминализират неплащането на 20 лева глоба от някой човечец.
А това го направиха. Емблематично е.
Всеки, който не е платил 20 лв. за нещо си на "системата" да може да бъде съден и осъден като престъпник. А не като някой, който е задигнал 20 милиона от хазната. Такъв осъден няма.

Така е с всичко останало.
Траем си, когато трябва да не мълчим. А после се чудим как да се спасяваме поединично.
Щото поединично ще им отваряме къщите си на хайките от бирници с полицейска охрана, дето вече били тръгнали по домовете на хората, дължащи ДО 5000 лв. на държавата, за да описват и конфискуват имущестово им.

По-лесно е да не допуснеш някой да ти стъпи на врата, отколкото да го махаш оттам.
Едното е еволюция.
Второто - революция.
Революциите не са хубаво нещо, макар че, понякога се налагат.
Българинът не си пада по революции.

Но, като не може да воюва, за да печели права, поне да можеше да не дава "без бой" това, което вече е имал.
PeaceВ това е проблема!Ние сами допускаме да стигнат нещатат до там,а сега и екипи за принудително събиране на  длъжници до 5000 лева,а горе тези които не са си обявили колите и имотите за данъчно облагане си живеят живота или минават с номера това е на съпруга ми(става въпрос за Масларова),други от тях минават под мотото да не изреждам имена-това е на брат ми и така цялата рода.Да са живи и здрави всички,но първо да си оправят системата(въобще не работи и си вечен длъжник),а след това да пускат #2gunfire рекитьори по домовете на хората.Според мен народа не трябва да си трае повече,в противен случай рискуваме бъдещето(правата и свободата ) на децата си,тези приказки за Европейския съюз и подобрението на положението на България се отнася само за определени хора,не за народа!

# 172
  • Мнения: 335
... Да са живи и здрави всички,но първо да си оправят системата(въобще не работи и си вечен длъжник),а след това да пускат #2gunfire рекетьори по домовете на хората.
Според мен народа не трябва да си трае повече...

Това е елементарна истина:
Докато една система не работи, не е коректна и не обслужва добре хората, "заради които е създадена", не може да изисква "обслужваните" да са коректни.

Това е като да влезеш в хлебарница, в която собственикът иска да му дадеш пари, срещу което ще ти даде хляб, и като го попиташ "Колко струва хлябът", той да извади пистолет и да ти каже "Ти защо ме нервираш, бе! Не видя ли, че на другия тротоар съм сложил табела колко струва хлябът! Не можеш ли да четеш?! Просто е - отиваш на другия тротоар и четеш..."

И, ако случайно не отидеш да прочетеш, за да ходиш втори и трети път пак там да пробваш да си купуваш хляб, тоя същият да прати мутри да ти вземе парите и за хляба, и за това, че не си си купил още първия път.

Да не говорим, че сравнението е само приблизително.
По-точно е да се каже (ако примерът ще е с хлебарница), че си бил готов да му внасяш на хлебаря вноски без той да ти дава хляб. А само да има готовност, ако някога го закъсаш, той да ти даде и без пари - една ли, две ли филийки там (според някакви негови си съображения и хлебарски "пътеки"). Колко точно - решава в крачка, щото сте си обещали да дава по филийка и на други закъсали по някакви свои си правила, дето ги е залепил на съседното кръстовище или в съседния квартал. Ти просто е трябвало да ги прочетеш.
Щото си длъжен да ги знаеш.

Да не забравяме накрая да споменем, че фурната (преди да се пръкне този пекар) е била обществена. И, за да стане само на пекаря, вече веднъж са ти взели колкото са могли от всички твои други "влогове" и "спестявания" под мотото "Реформата иска жертви".

Както вече се оправдавах веднъж с една фраза на древните "всяко сравнение куца".
Това с "хлебарницата" може и с двата крака да куца,  и по-добро сравнение може да се даде. Ама важното е, че показва главното: ако искаш от някого доброволно да ти даде парите си за нещо, трябва да направиш така, че той хем да иска, хем да е в състояние да го направи.
"Системата" в България е разбрала, че първото е излишен лукс - на българина винаги можеш да му кажеш, че е "длъжен" да прави нещо, което той не иска (затова здравното осигуряване не е доброволно, а задължително).
А за второто са измислени бирниците, охранявани от полиция и движещи се на хайки.

Последна редакция: сб, 12 май 2007, 23:32 от Холограма

# 173
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Учудва ме факта,че в 21век,БЪЛГАРИНЪТ няма Човешки права!Живеем като роби на една деградирала система,която непрекъснато хитрува ,като управляващи личности на страната са все новоизбрани,но всъщност принципа и метода на управление е абсолютно копие на предишната управленческа власт.Какво трябва да се направи,какво още трябва да се случи за да се събуди народа ,не само на думи ,но и на дела?

# 174
  • Мнения: 335
Я, каква картинка си имаш, k.a.l.i.!
Пък се чудиш.

Много сладко хамалеонче - ама само цветовете си мени тва тука.
Пък аз знам още по-интересни качества на тези влечуги.

Не е ли по интересно тая работа с огромните им очи.
Те са с особено устройство - могат да се движат самостоятелно: едното може да гледа напред, а другото - назад.
А бе - шарят навсякъде. Като едновременно с това дългият им лепкав език се стрелка мигновено, където види жертвичка, изхвърча като светкавица и прилапва всичко, до което стигне. А стига далече.
Шарят с поглед и лапат...


ПП Репликата беше по темата.

# 175
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
И кой е жертивичката? LaughingДоколкото разбирам така наричаш височайшите-на жертви ли ти преличат? :lol:P.SИзвини ме грешно съм те разбрала! Grinning

# 176
  • Мнения: 335
Ами аз, като си мисля за политика и за хамелеони едновремено, си представям все "лошите".

Дето поводът им да си менят час по час цветовете и да са въобще в политиката е само един - да си размахват лепкавите дълги езици  насам-натам и да папкат.
Менят си цвета влечугите според конюнктурата, отворили едни големи очи и лапат ли лапат.

В природата е по-друго.
Там хамелеончетата са безобидни и дори положителни животинки. (И гледат едновременно в различни посоки повече от страх, отколкото да не пропуснат да прилапат нещо)
А твоето хамелеонче е и симпатично - ако с предишното си писъмце го обидих незаслужено като го набърках в политиката, ти ме прощавай.

# 177
  • Мнения: 4
Работя като личен лекар.затова мога донякъде да бъда полезна по отношение на здравното осигуряване.На конкретния въпрос:ако дължите здр.вноски за време,когато сте бил студент,представяте в НАП удостоверение от ВУЗ или студ.книжка,които удостоверяват това и служителят изчиства този период от задълженията Ви т.е. те са за сметка на учебното заведение.Втори казус-войник сте ,а за същия период се водите здр.неосигурен- военна книжка ,представена отново на служителя в НАП/правят справката и веднага Ви я връщат /.Минист. на отбраната е отговорно.Трети казус:работил сте ,но работодателят по едни или други причини не е внасял здр.Ви осигуровки-с трудова книжка или служебни бележки,които се дават при напускане-и задължението отпада . При всички случаи трябва да ИЗИСКАТЕ удостоверение,че сте здр.осигурен и справка,замесеците с прекъснати здр.осиг.права,ако има такива.Кагото сам заплащате 6.60 като самоосиг.се ,безработно лице пазете вносните бележки от банката.Наистина връзката м/у институциите е много бавна.Надявам се да съм била полезна.

# 178
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Много ,Ви, благодаря за информацията! LaughingНаистина бяхте изключително полезна!Радвам се,че има кой да ни просветли нас непросветените!

# 179
  • Мнения: 335
Грешна диагноза и лечение поставени на 18% от българите
14 май 2007 / News.dir.bg

74% от хронично болните не могат да си позволят лечението, от което се нуждаят. Само 52% от претърпелите оперативно лечение са били предупредени за рисковете, които поемат...

Продължението - на адрес: http://dnes.dir.bg/2007/05/14/news1675772.html

(Повечето от тези хорица, натикани в процентите горе, са съвсем изрядни плащачи на здравни осигуровки. При това, за да са изрядни, са се блъскали дни наред в хаоса от липсваща информация, невежи и зле информирани бюрократи, неуредени административни комуникации вътре в "системата" и нагло "законотворчество"...
Ма кво да ги мислим ся, а? Нъл тъй беши според тез, дето много четат закона и затуй знаят колко всичко е лесно и просто. Зер да ти сгрешат диагнозата и да те уморят с грешно "лечение" си е чисто по вина на самоосигурилите се)

Общи условия

Активация на акаунт