Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 5 част

  • 22 732
  • 327
  •   1
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 3 524
Зина много ти благодаря!  Hug  bouquet

# 316
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
zdraveyte iskam da popitam dali ako si plata 6 meseca trudov staj 6te imam pravo na mai4instvo?blagodarq predvaritelno

Питате дали ако внасяте осигуровки 6 месеца ще можете да получавате обезщетение - да ще можете, но трябва да сте назначена някъде по трудов договор, дори фиктивно. Не можете да се осигурявате защото сте решила сама.

# 317
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 710
Здравейте, момичета! Имам спешна нужда от помощ!

В отпуск по майчинство съм. Работодателят ми предложи да ме преназначи на по-висока длъжност, за което трябва да отида и да подам молба. Изчетох много закони и не можах да намеря дали като съм в майчинство могат да ме преназначат на друга длъжност. Притеснявам се ако подам молба да не ми прекъснат майчинството или нещо такова.
Предварително благодаря! Grinning

Можете ли да ми помогнете със съвет? Направо се отчаях вече и не знам какво да правя. Cry

# 318
  • Мнения: 1 671
Зинче, благодаря ти за отговора на ЛС.   bouquet

Кутията ти е пълна, затова тук поднасям букета Laughing

# 319
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, момичета! Имам спешна нужда от помощ!

В отпуск по майчинство съм. Работодателят ми предложи да ме преназначи на по-висока длъжност, за което трябва да отида и да подам молба. Изчетох много закони и не можах да намеря дали като съм в майчинство могат да ме преназначат на друга длъжност. Притеснявам се ако подам молба да не ми прекъснат майчинството или нещо такова.
Предварително благодаря! Grinning

Можете ли да ми помогнете със съвет? Направо се отчаях вече и не знам какво да правя. Cry

Какъв е смисъла да ви назначават на по-висока длъжност след като сте в отпуск?
Трябва да прекъснете отпуск за гледане на дете до 2 год. за да ви пуснат анекс към договора и после пак да излезнете в отпуск.

# 320
  • Мнения: 9 050
Здравейте, момичета! Имам спешна нужда от помощ!

В отпуск по майчинство съм. Работодателят ми предложи да ме преназначи на по-висока длъжност, за което трябва да отида и да подам молба. Изчетох много закони и не можах да намеря дали като съм в майчинство могат да ме преназначат на друга длъжност. Притеснявам се ако подам молба да не ми прекъснат майчинството или нещо такова.
Предварително благодаря! Grinning

Можете ли да ми помогнете със съвет? Направо се отчаях вече и не знам какво да правя. Cry

Можем да ви помогнем с много съвети, но трябва да кажете какво точно ви притеснява. Аз, в това което сте написала, не виждам нищо притеснително. Искат да ви повишат. Това обикновено е хубаво. Вярно, че няма и логика никаква - да повишаваш някой, който не работи в момента. Защо не може работодателят ви да изчака да се върнете на работа и тогава да ви повиши? КАкво е точно положението. Дайте ни малко информация. Явно нещо във взаимоотношенията с работодателят ви ви притеснява, обаче аз не мога да отгатна къде точно е проблема  Grinning   bouquet

# 321
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 710
Здравейте отново!   bouquet

Работя в държавната администрация. Преди да изляза в майчинство дипломата ми беше за бакалавър и съответно заемах длъжност, подходяща за това образование. 2 месеца преди да родя придобих магистърска степен.  В момента се освобождава място, което е подходящо за магистър. Смисълът да се преместя на него сега е, че ако не го направя ще назначат друг на това място. А пък колежката, която ме замества на сегашното място иска да тегли заем, но не й дават, защото е по член по заместване. И така искам хем мен си да оправя, хем и на нея да помогна.
Работодателят иска да напиша молба за преназначаване. Мога ли да по някакъв начин да си навредя, пишейки такава молба? Задължително ли трябва да се прекъсне майчинството за да се направи това повишение? Ако се прекъсне какво се прави за да се възстанови? Посъветвайте ме дали изобщо е разумно да предпириемам такава стъпка, или е по-добре да изчакам като се върна от майчинство на работа може пак да има някое подходящо място за мен?

Ох, стана много дълго. Самата аз съм толкова объркана, че не знам на кой свят съм. Дано успеете да разберете нещо.

Предварително благодаря!  bouquet

# 322
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
Здравейте.Искам да ви попитам ще получавам ли майчинство,от кого и в продължение на колко време /пак ли 2 години/,ако напусна работа,след като съм навършила 6 месеца там/които съвпадат с 45-те дни преди термина/?Питам,защото така или иначе ще напусна работа тогава,но се страхувам дали ще получавам пари и колко време и от кого?Благодаря ви предварително.

# 323
  • Мнения: 9 050
Здравейте отново!   bouquet

Работя в държавната администрация. Преди да изляза в майчинство дипломата ми беше за бакалавър и съответно заемах длъжност, подходяща за това образование. 2 месеца преди да родя придобих магистърска степен.  В момента се освобождава място, което е подходящо за магистър. Смисълът да се преместя на него сега е, че ако не го направя ще назначат друг на това място. А пък колежката, която ме замества на сегашното място иска да тегли заем, но не й дават, защото е по член по заместване. И така искам хем мен си да оправя, хем и на нея да помогна.
Работодателят иска да напиша молба за преназначаване. Мога ли да по някакъв начин да си навредя, пишейки такава молба? Задължително ли трябва да се прекъсне майчинството за да се направи това повишение? Ако се прекъсне какво се прави за да се възстанови? Посъветвайте ме дали изобщо е разумно да предпириемам такава стъпка, или е по-добре да изчакам като се върна от майчинство на работа може пак да има някое подходящо място за мен?

Ох, стана много дълго. Самата аз съм толкова объркана, че не знам на кой свят съм. Дано успеете да разберете нещо.

Предварително благодаря!  bouquet

Аз не виждам нищо притеснително. Така както сте го обяснила, ми се струва разумно преназначаването. Майчинството задължително трябва да се прекъсне, защото за да влезе преназначаването в сила, трябва да отработите поне един ден на новата длъжност. След това просто си пускате отново молба и продължавате да си ползвате отпуска за отглеждане на дете. Няма нищо сложно.
Това, с което евентуално може да си навредите е, ако на новата длъжност ви назначат на договор със срок на изпитване. По време на изпитателен срок не ползвате защита от уволнение и работодателят ви може по всяко време да прекрати договора. Нещо повече, срокът на изпитване не тече, докато сте в отпуск, така че ако например имате 3 месечен срок на изпитване и отработите един ден, когато отпуската ви за отглеждане на дете изтече и се върнете на работа, все още ще имате 3 месеца ( без един ден ) изпитателен срок и договорът ви може да бъде прекратен, независимо от факта, че сте майка с дете до 3 годишна възраст. Това е. Ако ви предложат безсрочен договор без изпитателен срок или пък ако нямате притеснения относно намеренията на работодателя ви, не виждам нищо притеснително в ситуацията.

# 324
  • Мнения: 9 050
Здравейте.Искам да ви попитам ще получавам ли майчинство,от кого и в продължение на колко време /пак ли 2 години/,ако напусна работа,след като съм навършила 6 месеца там/които съвпадат с 45-те дни преди термина/?Питам,защото така или иначе ще напусна работа тогава,но се страхувам дали ще получавам пари и колко време и от кого?Благодаря ви предварително.

Ако напуснете работа, но вече сте започнала да ползвате тези 45 дни, ще получавате обезщетение чрез работодателя си до изтичане на 315-те дни. Ако обаче напуснете преди да излезете в отпуск за бременност и раждане, няма да получавате никакво обезщетение. Ще имате право само на помощи от социалното, до навършване на 1 година на детето, ако доходът на член от семейството е до 200 лева. Обезщетение след 315-тия ден няма да получавате. За да ползвате отпуск за отглеждане на дете до 2 години и съответно да получавате обезщетение, трябва да имате действащ трудов договор.

# 325
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Заповядайте на чистичко да пишем - НОВА ТЕМА

# 326
  • Мнения: 86
Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.

Въпроса ми е следния  наех си детегледачка по по-горе изложената възможност- майка ми която е безработна в случая е детегледачката и както би следвало трябва да получава 180лв. и държавата да поема осигуровките т.е аз поне разбирам чисто да получи 180 лв. така ли е или греша ? 
моля за отговор  Praynig

# 327
  • София, Дружба 2
  • Мнения: 1 710
ZinaSt много благодаря за отговорите и съветите!  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт