Кърменето води до анемия на бебето????

  • 1 199
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Здравейте, моето бебче кара 5-ят месец и сме на кърма.Моята лекарка, ме съветва да го захранвам от 2 мес, но аз се правя на ударена.Днес на консултацията каза,че щяло да получи анемия , ако не го захраня!Свекърва ми и тя,да му даваме разни сокчета и пюрета!И така....споделям с вас и очаквам да ми кажете има ли такова нещо или не!
благодаря  bouquet

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Анемия се доказва с просто изследване на кръвта (от вената, обикновено след 9-ти месец, че след 6-ти не са съвсем акуратни).
Кърмата съдържа достатъчно желязо, което заедно с поетото при раждането от плацентата, обикновено без проблем стига на бебето до 6 месец. Към края на 6-ия месец има физиологично спадане на желязото при бебетата (независимо на АМ или кърма), поради което в чужбина често не правят изследване на кръвта в този период, а чакат да премине това спадане.
В Библиотеката има интересни статии по въпроса Simple Smile
Общо взето - ако си много разтревожена, изследвай кръвта на бебето във всяка лаборатория (от вена, не от пръст) и готово.

# 2
  • Мнения: 99
Няма такава вероятност. Ето ти линк, прочети сама:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/687/
Ние сме вече на 7 месеца, изключително на кърма и имаме хемоглобин (изследванията са отпреди 2 седмици) на голям човек. Може би вярната стъпка е смяна на педиатъра. Има координати на много такива, поддържащи изключителното кърмене и късното захранване. Мога и лично да ти препоръчам.
Поздрави!     bouquet

# 3
  • Мнения: 1 427
Не и слушай глупостите на педиатърката, няма такова нещо!Смени я ако можеш!

# 4
  • Мнения: 2 467
И мен така ме работеха  Grinning "Давай сок, иначе анемоя ще получи!" На въпроса ми колко желязо има в 20 грама сок, получих освежителния отговор "Много четеш!".

# 5
  • София
  • Мнения: 43 833
анемия има и при деца на кърма и при тези на АМ и при ранно и късно захранване...не се притеснявай. Няма гаранции дали ще се прояви или не  при дадено дете.

# 6
  • Мнения: 214
Здравейте аз днес бях на консултация и споделих с педиатърката си че мисля да захраня след като навърши 6 месеца и тя ми каза че ще е желателно да я захраня след като навърши 5месеца ако не искам да има анемия...но въпреки това мисля изобщо да не я слушам и да си я захраня след навършване на 6 месеца

# 7
  • София
  • Мнения: 3 607
Моя бебок на 6м беше с НВ 138 при положение,че току що беше захранен.За сравнение-баткото на 6м беше с НВ96 а беше захранен по старата схема и  ядеше почти всичко(месо,жълтък,сирене).

# 8
  • Мнения: 133
дрън-дрън! май лекарката е за смяна..,това поне можеш, за свекървата...друг въпрос...Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 984
в кърмата има 2 фактора свързващи желязото. затова въпреки че има много железни йони те не могат да се усвоят. затова се твърди че дългото кърмене води до анемии. в адаптираните млека тези ензими отсъстват.

# 10
  • Мнения: 3 423
желязото в кърмата е най добре усвояваното-това ми каза нашето педи
колкото и желязо да има добавено в АМ то не се усвоява така добре,като това в кърмата
сина ми имаше добър хемоглобин на 6 месеца като пиеше само кърма Peace

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
в кърмата има 2 фактора свързващи желязото. затова въпреки че има много железни йони те не могат да се усвоят. затова се твърди че дългото кърмене води до анемии. в адаптираните млека тези ензими отсъстват.
Тонев, малка грешка. Най-напред, тук говорим за бебе на няма и 5 месеца, което със сигурност не е 'дълго кърмене' в прекия му смисъл (обикновено се приема, че по-продължително кърмене е над годинка, макар че сравнително малко майки кърмят до тази възраст).

Цитат
Протеини, пренасящи желязо

В кърмата се съдържа един протеин, транспортиращ желязо – лактоферин, в количество средно 1,4 mg/ml (по Satuegarcia). Той има бактериостатично действие, защото свързва желязото. Бактериите имат нужда от желязо, за да могат да се развиват. Ако лактоферинът свърже желязото, растежът им спира.
В изкуственото мляко има само 0,1 mg/ml от това особено вещество. Вместо това формулата съдържа до 12 mg/l желязо в сравнение с 0,8 mg/l в кърмата.
...
Желязото – проблем на изкуственото хранене

Кърмата (0,08 mg/100 g) съдържа повече желязо от кравето мляко (0,046 mg/100 g). Съдържанието на желязо е проблем за индустията за бебешки храни.
Желязото от кърмата се усвоява до 50-75 % в кръвта, защото се доставя заедно с подходящите за това вещества. Нещата стоят другояче при кравето мляко, тук се усвояват само 7-10 %, което изостря проблема. При изкуственото хранене, в изкуствена и мъртва атмосфера, усвояването пада даже на 5-7 %. Единствената възможност да се осигури на изкуствено хранените бебета достатъчно желязо е да се добавя желязо във високи дози (12 вместо 0,8 mg/l), което е 15 пъти предозиране.
От тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=33033.0

И още: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30991.0

на английски:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

# 12
  • Мнения: 689
  ooooh! Абе колко желязо ще си набави от соковете?

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
И аз като Jes, малко по-горе... Съм ЗА това, да се "нахапе" (образно казано, демек словесно) педиатърката... Да се зададе контравъпроса... "В коя храна има желязо повече от кърмата...?" И друго, по какъв начин се усвоява... Бу е дала много точно обяснение, с абсолютно точни цифри... За да сте подковани отвсякъде, като започнете да спорите... Grinning
И аз съм ЗА това, да се смени педиатъра... Такъв, който ще приказва глупости на една майка и няма да се вслушва в нейната преценка... Която в поне 95 % от случаите е вярната... Благодаря съм...

# 14
  • Мнения: 128
Според мен ако ти не си с анемия, не би трябвали и то да има. Нали черпи от теб всичко необходимо. Не се притеснявай, яж повече богати на желязо храни, и ако искаш пий витамини.

Общи условия

Активация на акаунт