А как бихте постъпили вие?

  • 2 003
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 072
Майчета (и татковци),
представете си следната ситуация: детето ви (2,5 год) иска да си играе с нещо, което не е опасно, но по принцип не е за игра (например електронен термометър). Детето е много разбрано, сиреч, ако му кажете "Недей, това не е за игра!" може да се намуси малко, но ще се съгласи без рев, но също така ако му го дадеш и то си поиграе малко и после му кажеш "Айде сега го дай!" също ще се навие. Бихте ли му го дали? И защо?
Предварително благодаря за отговорите!
Поздрави, Сара

# 1
  • Варна
  • Мнения: 6 848
По точно описаната от теб ситуация аз бих дала предмета/в случая термометъра/ да го разгледа и поиграе. Дори бих използвала интереса му за да му обясня накратко какво е, кога се ползва и защо не бива да се използва точно като играчка.
Дори какви са евентуалните опасности...както съм обяснявала за кибрита, запалката, ножа и ножицата и т.н...
Т.е. според ситуацията някак...
Но си мисля, че е по добрия вариант да се даде/под контрол/ най-малкото за да не стане още повече желано при една забрана, ако не за момента то за друг път.
Ти даде ли го или не го даде? Simple Smile

# 2
  • Мнения: 2 792
Ами ще го дам, ще обясня как се използва, ще го оставя да го разгледа.Единственото уточнение, което ще има е, че това не е играчка и децата не могат да го пипат, без родителите да знаят. Laughing

# 3
  • Мнения: 1 072
Цитат на: Flash*
По точно описаната от теб ситуация аз бих дала предмета/в случая термометъра/ да го разгледа и поиграе. Дори бих използвала интереса му за да му обясня накратко какво е, кога се ползва и защо не бива да се използва точно като играчка.
Дори какви са евентуалните опасности...както съм обяснявала за кибрита, запалката, ножа и ножицата и т.н...
Т.е. според ситуацията някак...
Но си мисля, че е по добрия вариант да се даде/под контрол/ най-малкото за да не стане още повече желано при една забрана, ако не за момента то за друг път.
Ти даде ли го или не го даде? Simple Smile

Аз не го давам. Обяснявам, че това не е играчка и го прибирам. Както правя и с всички неща, които не са за игра. Предлагам алтернатива (например, "не може да си играеш с тенджерите, с които готвя, но мога да ти дам други тенджерки, които са си твои", "не може да пипаш в шкафчето с препаратите, но това е твойто шкафче с твоите неща за готвене" и т.н.).
Свекърва ми има другия подход и аз естествено се чудя дали не бъркам... (непрекъснато ми повтарят, че държа детето като в затвор, та доста се колебая вече в методите си)

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Ще го дам определено не за да угодя на детето, а за да му задоволя любопитството и да му обясня какво е това и за какво се използва. Предпочитам така отколкото да кажа сакън недей го пипа и да му стане много по-любопитно и да ме издебне да се обърна и да го вземе за да си го разглежда на спокойствие.
Давала съм и неща с които не се играе и биха могли да са опасни, но пак под зоркият ми поглед.

# 5
  • Мнения: 1 072
е, все пак нека не забравяме, че е в бебешкия пубертет и не винаги минава без рев ако му вземеш нещо. Аз малко по-идеален го направих отколкото е... Далеч не винаги е толкова разбран, но по принцип е изключително добро дете.
И естествено, че винаги обяснявам кое за какво служи Simple Smile

# 6
  • Мнения: 256
Аз също бих дала въпросния предмет, пък и други, стига да не са опасни. Считам че интереса на детето, жаждата за "знание" и желанието да опознае света около себе си, пък и себе си трябват да се поощряват, но в разумни граници, де Wink

# 7
  • Мнения: 4 244
Цитат на: SaraJK
Аз не го давам. Обяснявам, че това не е играчка и го прибирам. Както правя и с всички неща, които не са за игра. Предлагам алтернатива (например, "не може да си играеш с тенджерите, с които готвя, но мога да ти дам други тенджерки, които са си твои", "не може да пипаш в шкафчето с препаратите, но това е твойто шкафче с твоите неща за готвене" и т.н.).
Свекърва ми има другия подход и аз естествено се чудя дали не бъркам... (непрекъснато ми повтарят, че държа детето като в затвор, та доста се колебая вече в методите си)

И аз правя така.
Няма свекърва да ми се ибърка, майка ми работи с моите методи и мога само да кажа че когато детето си знае границите полесно се възпитава и ще ти е после благодарно, защото ако има време предназначено за игра, няма да се чувста като в затвор

# 8
  • Мнения: 82
Разрешавам всичко!!! Така детето се научи кое за какво служи и къде му е мястото. Научи кое е опасно и че не трябва да се пипа. Бързо бързо й омръзнаха безинтересните за нея неща и ги подминава. Ето, преди малко искаше от батко си дъмпела, разреших й да го вземе, повъртя го няколко секунди, дотежа й и му го върна.  Взе мобилния му телефон да "пуши музи" (пусне музика), чу две мелодии и го остави. Така всички сме доволни! Laughing

# 9
  • София
  • Мнения: 15 198
Аз се стремя да сведа забраните до минимум. Т.е. забранявам само неща, които НАИСТИНА трябва да бъдат забранени. Ако нещо не е опасно или вредно-значи е разрешено.

# 10
  • Мнения: 2 807
Моето е такова - разбрано, не реве, не се тръшка, не пищи, когато иска/или не нещо Grinning
 
Да, давам му безопасни за него предмети, като междувременно му обяснавам за какво служат, как се използват и т.н.
Той е много любознателен и мисля, че трябва да поощрявам интереса му към новото,  пък било то и забранено (стига да е безопасно, разбира се).
Мисля и занапред така да постъпвам!

# 11
Na mnenie sam, 4e lubopitstvoto na dezata ni triabva da se zadovoliava. Na vseki vapros,triabva da polu4avat to4nia otgovor.Vsi4ko predizvikalo interesa im, triabva da bade iasno za tiah obiasneno.Po tozi na4in te otkrivat i opoznavat svet.

# 12
  • Мнения: 1 072
Аз не отричам, че звучи много логично да дадеш на детето нещо, за да му мине мерака и да му задоволиш любопитството. Но представете си тогава, че поиска нещо наистина ценно и чупливо, което то по невнимание изпуска и то се счупва. Тогава пак ли бихте го дали?

# 13
  • Мнения: 10 758
Цитат на: Valeria
Ще го дам определено не за да угодя на детето, а за да му задоволя любопитството и да му обясня какво е това и за какво се използва. Предпочитам така отколкото да кажа сакън недей го пипа и да му стане много по-любопитно и да ме издебне да се обърна и да го вземе за да си го разглежда на спокойствие.
Давала съм и неща с които не се играе и биха могли да са опасни, но пак под зоркият ми поглед.

И аз така.

# 14
  • Мнения: 2 792
Цитат на: SaraJK
Аз не отричам, че звучи много логично да дадеш на детето нещо, за да му мине мерака и да му задоволиш любопитството. Но представете си тогава, че поиска нещо наистина ценно и чупливо, което то по невнимание изпуска и то се счупва. Тогава пак ли бихте го дали?

 А ти къде си през това време?Когато съм разрешавала да се разгледат и пипат неща, които са по принцип забранени, винаги седя до тях нащрек и процедурата приключва доста бързо.
 Ако става дума за неща, който са скъпи, като мобилни телефони и цифров апарат и т.н., си признавам,че разглеждането става под строг контрол, т.е. държим и двамата Wink

Общи условия

Активация на акаунт