примерно меню за бебоци на 5-6 месеца

  • 817
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 490
мами как захранвате вашите бебоци,и по-точно как започвате въвеждането на 2,3, и т.н нова храна. Аз мисля да започна с безмлечна оризова каша,но след това newsm78 ....

Последна редакция: сб, 28 апр 2007, 11:40 от Vivi

# 1
  • Мнения: 707
След като въведеШ каШата, можеШ в нея да слагаШ по 1-2 лъжички плодово пюре и така да въведеШ и тях.

# 2
  • Мнения: 490
а кога да започна самостоятелно с новата храна която съм въвела,примерно само плодово пюре или зеленчукова супа?

Последна редакция: сб, 28 апр 2007, 11:39 от Vivi

# 3
  • Мнения: 707
Когато реШиШ ти. Всяка майка сама си реШава. Аz давам zеленчуково пюре на обяд, а плодово след обяд или в каШата вечер.

# 4
  • Мнения: 490
благодаря ,но не ми стана ясно Embarassed.. значи започвам с оизова каша и когато стигна до 4-5 лъжички въвеждам новата храна, и давам така докато стигна определено количество,след което мога да изместя кашата следобед (примерно) а зеленчуците самостоятелно на обед newsm78 Embarassed

# 5
  • София
  • Мнения: 10 825
благодаря ,но не ми стана ясно Embarassed.. значи започвам с оизова каша и когато стигна до 4-5 лъжички въвеждам новата храна, и давам така докато стигна определено количество,след което мога да изместя кашата следобед (примерно) а зеленчуците самостоятелно на обед newsm78 Embarassed

Съвсем правилно си разбрала Wink А относно сроковете - детето ще те води, то определя, някои приемат храната доста бързо, на други им е необходимо повече време за да стигнат съответното количество

# 6
  • Мнения: 96
Они,интересна тема,ще я следя че и ние се захранваме сега.Аз захраних с оризова каша на Милупа,след това зеленчуково и после плодово пюре.Според мен най-важното е да изчакаш няколко дни,преди въвеждането на нова храна,за да следиш за алергии.Така бавно и славно си напредваме ние.И понеже зеленчуковите не са така вкусни аз слагам една лъжичка оризова каша вътре.Няма да ти казвам за какво ядене става въпрос.

# 7
    ПРИМЕРЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ НА КЪРМАЧЕТО ПРЕЗ ПЕТИЯ МЕСЕЦ
6,30 ч - кърма или адаптирано мляко
10 ч - кърма или адаптирано мляко + 30 мл плодов сок или
нектар
13,30 ч - зеленчуково пюре + 1/4 жълтък /през ден/
17 ч - плодова /каша/кисел/ + 30 мл плодов сок или нектар
20,30 ч - кърма или адаптирано мляко
Количеството на препоръчваната храна за денонощието през ШЕСТИЯ МЕСЕЦ е същото, както и през петия месец.
Петкратното хранене през три и половина часа, въведено през петия месец, се запазва и през шестия.
Новата храна, характерна за шестия месец е зеленчуково пюре за първи път с прибавено пасирано месо.
Увеличава се и количеството на жълтъка - през ден по 1/2. Пре¬поръчва се в безмесните дни да се дава жълтъка, заедно със зе¬ленчуковото пюре без месо.
Плодовият сок или нектар се увеличават до около 100 мл дневно, разделено на два приема по 50 мл.
Наддаването на тегло през шестия месец е както през петия -600 гр. При навършване на 6 месечна възраст момчетата тежат средно 8000 гр. и са с ръст 68 см, а момичетата съответно с тегло 7400 гр. и ръст 66 см,
ПРИМЕРЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ НА КЪРМАЧЕТО ПРЕЗ ШЕСТИЯ МЕСЕЦ;
6,30 ч — кърма /адаптирано мляко/
10,00 ч - кърма/адаптирано мляко/ + 50 мл плодов сок или
нектар
13,30 ч — зеленчуково пюре с месо през ден
/зеленчуково пюре без месо + 1/2 ясълтък през ден/
17,00 ч - плодово-млечена каша + 50 мл плодов сок
20,30 ч - кърма/адаптирано мляко/    
От 5 месец едното кърмене трябва да бъде заместено с кашеста храна. Това се нарича захранване. Добре е захранването да започне постепенно, т.е. в началото се дават няколко лъжички от кашата без да се отменя цяло кърмене. Ако детето е по-едро, захранването може да започне 1-2 седмици по-рано, а ако е по-дребно за възрастта си - малко по-късно. Кашави храни са:
1.Зеленчуково пюре (моркови, грах, картофи, карфиол...). Към него може да се добави масло, добре размачкани жълтък, месо или черен дроб.Така детето получава оптимално количество желязо.
2.Каша от ориз, грис или царевично брашно смесени с мляко.
3.Кисело мляко с плодове(млечно-брашнена плодова каша или млечно-плодов кисел) с нишесте или брашно - от 7-8 месец.
4.Пасирана попара със сирене - след 7 месец.
Така с добавките детето получава:
- баластни вещества (полезни за чревната перисталтика)
- нишесте и брашно (нови за детето)
- други нехранителни съставки(глиадин, нуклеотиди)
- детето започва да различава вкусовите качества на храната
- развива нови нервномускулни дейности(координация на устните, езика, различни от тези при сучене)
- повлиява се психиката(поставя се начало на индивидуализирането;разкъсва се идентичността дете-майка).
В по-ранните месеци (отделно от захранването и независимо от кърменията) на бебето могат да се дават плодови и зеленчукови сокове(напр. ябълки, круши, диня, моркови и др.). Те не заместват едно хранене и не трябва да се подслаждат.
Захранването не трябва да започва по-рано от 4 месец, защото това ще лиши детето от необходими съставки на млякото:
1.Мазнини, особено линоловата мастна киселина;

# 8
  • Мнения: 1 986
  Моята дъщеря е на 5 месеца и нейното меню за деня изглежда така:
  7.00-АМ
  9.00-плодово пюре
  11.00-зеленчуково пюре
  15.00-каша/през ден я давам/
  19.00-АМ
  23.00-АМ.

Общи условия

Активация на акаунт