Притеснявам се дали не остава гладен

  • 379
  • 7
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 551
Здравейте! Надявам се да можете да ми помогнете със съвет, както неведнъж сте помагали на много мами тук във форума.

Ето за какво става въпрос: малкият ми син е на 2 месеца и засега сме само на кърма. За първия месец качи 1.020 кг и 2 см. Храним се на 3 часа, но никога не съм цепила секундата. Хранели сме се и по-начесто и по-нарядко. Зависи от него. Пълни си редовно памперса, но от около 2 седмици насам ми се струва, че кърмата не му стига. През деня понякога след кърмене е неспокоен, вечер много плаче докато дойде време за ядене, не заспива веднага след ядене, а си поплаква.  Започна много настървено да се мъчи да си лапа ръцете /четох, че това било признак на глад? /. Старая се да поемам достатъчно течности, пия лактогонен чай, хапвам и ядки.
Опитах се на няколко пъти да се храним на около 1.30 ч. – 2.00 ч, но вместо да се пълнят гърдите, имам чувството, че са още по-празни Sad и си оставаме само с висенето на гърдата.
Опитвала съм да се изцеждам с помпа, но повече от 90 мл от едната гърда не съм успявала да изкарам Sad
Много ще съм благодарна за всякакви съвети, защото с големия имам злощастен опит в кърменето / от 20-я ден беше на АМ, но въпреки това 4 месеца продължих да го слагам на гърда за да поема и нищожното количество кърма, което имах /. Сега бих направила всичко по силите си за да кърмя възможно най-дълго.

Доста объркано го написах, но се надявам да сте ме разбрали.

# 1
  • Мнения: 4 242
Лапането на ръчичките не винаги е признак на глад. Кърми си често, на 1.5-2ч е добре, ако има недостиг на млякото, с тези темпове до два-три дни ще се нормализира количеството. Възможно е и да сте във фаза на усилен растеж (има такава около 3-я месец), "лекува" се само с често кърмене.
 Пишеш че памперсите ги пълни редовно, това е показател че всичко е нормално.
Нощем кърмите ли се?
А 90мл от една гърда си е количество! Малко са майките които да успеят да изцедят толкова много, тъй като няма измислена толкова добра помпа която да успее да изцеди толкова мляко, колкото успява да изсуче бебето. Така че изцеденото мляко го остави, не е показател!
Когато кърмиш често е съвсем нормално да усещаш гърдите си празни, това не означава че не са, напротив, ако ги усещаш напрегнати, значи нещо не е наред, защото организма се учи да прави точно толкова мляко, колкото е нужно на бебето ти в момента, останалото е излишък. Имай предвид че в първия час след последното кърмене в гърдите се произвежда 75% от млякото нужно за следващото хранене, през 2-я час- 20% а през 3-я- едва 5%. Мляко се произвежда непрекъснато, гърдата никога не е празна. ако даваш на детето да суче често, то ще си набавя нужното количество, само че на малки порции.
И освен всичко друго, просто вземи се успокой, защото всичко изглежда наред! Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 760
Лапането на ръчичките не винаги е признак на глад. Кърми си често, на 1.5-2ч е добре, ако има недостиг на млякото, с тези темпове до два-три дни ще се нормализира количеството. Възможно е и да сте във фаза на усилен растеж (има такава около 3-я месец), "лекува" се само с често кърмене.
 Пишеш че памперсите ги пълни редовно, това е показател че всичко е нормално.
Нощем кърмите ли се?
А 90мл от една гърда си е количество! Малко са майките които да успеят да изцедят толкова много, тъй като няма измислена толкова добра помпа която да успее да изцеди толкова мляко, колкото успява да изсуче бебето. Така че изцеденото мляко го остави, не е показател!
Когато кърмиш често е съвсем нормално да усещаш гърдите си празни, това не означава че не са, напротив, ако ги усещаш напрегнати, значи нещо не е наред, защото организма се учи да прави точно толкова мляко, колкото е нужно на бебето ти в момента, останалото е излишък. Имай предвид че в първия час след последното кърмене в гърдите се произвежда 75% от млякото нужно за следващото хранене, през 2-я час- 20% а през 3-я- едва 5%. Мляко се произвежда непрекъснато, гърдата никога не е празна. ако даваш на детето да суче често, то ще си набавя нужното количество, само че на малки порции.
И освен всичко друго, просто вземи се успокой, защото всичко изглежда наред! Simple Smile

Peace

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
ПУхчо, Мери те е посъветвала много добре. Бори се и слагай по-често на гърда.Междудругото хапни малко варено жито, на мен ми помага. Дано кърмачките с голям стаж не се смеят ама си е истина Laughing

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 551
Мери, благодаря ти  Hug Думите ти звучат много успокояващо. Наистина ще продължа с по-честото кърмене и се надявам да имаме успех.

Нощното хранене той сам си го махна, като спря да се буди, а на мен ми се струва нечовешко да го будя. Снощи обаче го усетих, че не се нахрани добре и резултата беше на лице - в 2 ч. се събуди и в този случай си го кърмих. Взех си го при мен и при примрънкване от негова страна се кърмехме, но това ставаше на около 3 часа.
Вие будите ли мъниците за ядене? Ако спи има ли смисъл да го разбуждам?
И последно въпросче  Embarassed - двете гърди ли да давам или да редувам? Или да действам според случая  newsm78 Знам, че спокойствието е от много голямо значение, но предвид предишния ми опит в кърменето се шашкам за всичко  Embarassed

Цитат
Имай предвид че в първия час след последното кърмене в гърдите се произвежда 75% от млякото нужно за следващото хранене, през 2-я час- 20% а през 3-я- едва 5%.
Много полезна за мен информация bouquet

# 5
  • Мнения: 4 242
Не, не буди детето за кърмене, ако е гладно само ще се събуди, бебе на 2 мес едва ли ще спи спокойно ако стомаха му къркори.  Mr. Green
Ако пък ти желаеш все пак да го накърмиш през нощта отново не е нужно да го будиш, просто предложи гърда на сън, изцеди капчица на устничките и ще видиш резултата Laughing.
Ако се тревожиш че млякото от едната гърда не стига, разбира се предлагай и втората, но само след като се убедиш че бебчето е изсукало и задното мляко от първата, защото именно в  него са калориите и от него растат бебетата  Grinning. Кърменето от двете гърди ти осигурява повече мляко, защото така стимулираш често и двете гърди и застой на кърма няма.
Виж че детето само те води, щом има нужда те търси, а ти чудесно откликваш на нуждите му.
Радвам се че си по спокойна! Ще видиш че скоро ще си много по уверена и всичко ще е наред!  Hug

# 6
  • Мнения: 888
Няма нужда да го будиш за да яде през нощта, на моята Лора често и предлагам нощно време да суче и тя ако е гладна папка, ако не, пак я връщам в легълцето и така...но мнодо рядко се събужда заради това, че съм я взела...пробваш го детенце...ако иска си яде, ако не...не...
 Hug

# 7
  • Мнения: 366
   Мери много добре е описала всичко и добре те е посъветвала, аз също като теб се притеснявах, но това което прочетох е, че най -вредно е да се притесняваш... бъди спокойна и всичко ще е наред , след като правиш всичко което е небходимо, кърмата не спира просто така, бебенцето ти е голямо вече и си изсуква колкото му е необходимо, а и лактацията ти се е урегулирала по неговите нужди и за това ти се струват по празни гърдите... моите притеснения бяха същите, и аз цедях за да приверя, колко има там , но Мери е права няма помпа, която да изцеди колкото едно бебе... аз също храня на 3 часа и като почнах по на често и започнах да се притеснявам повече, защото все по празни ми се струваха, знам че е нормално, но все пак върнах режима на 3 часа за мое спокойствие, някак си като са ми по тежки гърдите ми беше по добре...
 Синът ми вече е на 7 м и още се кърмим , даже съм заменила само едно хранене с друга храна
 Пожелавам ти дълго кърмене, здраво и жизнено бебе... Peace
 А и моя син забрави да се буди нощем на 2 м, и за мен това беше знак, че му стига млякото през деня

Общи условия

Активация на акаунт