как да ходим на гърне

  • 1 580
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
дъщеря ми е на 1г. и 6 м. и не мога да я науча да сяда на гърнето ,когато има нужди.тя го ползва за игра и като я събуя плаче.майка ми ,ми каза ,че много съм закъсняла-тя ме била научила отрано и аз много се притеснявам и не знам как да науча моята дъщеря. моля дайте ми съвет,кога е нормално да се отучат от памперсите! 

# 1
  • Мнения: 819
Споко,ние сме по-големи и още не го правим в гърне.

# 2
  • Мнения: 1 426
Аз моя започнах да го слагам на гърнето на година и 10 месеца, и то, защото ми бяха казали, че за яслата трябва да не се напишква (което се оказа, че не е вярно, де). В началото и той не разбираше за какво е гърнето, аз го натискам да седне, той не ще и се сърди, но се научи  след месец и после почти не ми се е напишквал Grinning
Няма страшно, не се бой!

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Големия започнах да го изпишквам на 11м., от тогава го слагах и на гърне. Свикна бързо.
Сега малката не иска да го види, а аз не бързам. Чакам момента, в който ще е готова за това. Предлагам й, вече разбира, но не иска. Другият месец мисля да я оставям малко време без памперси, та да разбере какво е да си напикан, но не се знае дали ще постигна нещо с това.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
И ние имаме проблем с гърнето.Но аз не бързам,малкия вече знае ,че в гърнето се ака,защото го слагам,когато успея да го хвана преди да я е свършил в памперса.И сега го питам ако има ако да сядаме на гърнето и той не се противи.Но за пишкането не иска.Лятото мисля да махна памперса и да настоявам по-сериозно.Ще се научат няма хора които са здрави и да не са научени.Важното е да не се шашкаме Laughing Hug Joy Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 2 356
И аз мисля лятото да съм по сериозна с махането на памперса - сега е на 2.2м. Нищо не казва, седи си насрана и мълчи. Хем ходи на ясла.

# 6
  • Мнения: 4 068
Не си закъсняла изобщо. Аз лично тепърва започвам. Смятам, че детето трябва да разбира, за да започне да се приучва на гърне. Моя успех засега е само сутрин, но пък всяка сутрин след ставане от сън. След максимум месец мисля тотално да махна памперса у дома, а като се постопли още и навън ще го махна и така ще се учим в движение. Като свикне денем без памперси ще започна да боря и нощтния. Не бързам за никъде и не смятам да насилвам детето. Тя когато е готова ще си проличи. Както и със всичко останало досега, като се започне от захранването, нощното хранене и т.н. Просто се води по детето и това е.

# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Синът ми започна да сяда известно време, след като махнах памперса.( година и 5-6м) Искаше само на тоалетната чиния. И сега предпочита там.

# 8
  • Мнения: 65
Махнахме го като навърши 2, за около седмица. След още толкова махнах и нощния /просто се будеше суха/ Много ни помогна едно съседско детенце, което явно я впечатли и за седмица както вече казах, с много желание от моя и нейна страна стана. Изчакай детето да ''узрее''! Успех!

# 9
  • Мнения: 4 399
Мисля че майка ти в известна степен е права. Деца които са сложени по-рано на гърне го приемат много лесно. На 1.6 год. с голяма вероятност ще ти го откаже, поне такива са моите наблюдения над различни деца. Тези които са сложени по-късно, обикновено приемат гърнето след 2-2.5 години. Според мен най-добре е да го скриеш и като го позабрави пак да опиташ. При всички случаи не бива да става с рев и плач от нейна страна, нито с налагане от твоя. След като си чакала толкова време, се налага сега да проявиш търпение.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Дъщеря ми махна памперса през деня на почти 2 години и 4 месеца. Нощен й слагах след като заспи за около месец, сега  е без. Случват се аварии два-три пъти в месеца, ако не се е изпишкала преди да си легне.
На година и няколко месеца майка ми я подканяше, да сяда на гърне, но малката отказваше, оставена по гащички пишкаше, събуваше ги и продължаваше да играе. На 2 години и 2 месеца реши че е  много забавно да стои на гърне и вечер след градина седеше по 2 часа, носеше си го до някоя играчкаи си играеше или разглеждаше книжки и съответно свършваше и някоя работа в гърнето. После пак отказа да сяда. Когато се научи я бяхме оставили по гащички, един -два дни пишка в гащите, но след това започна да си прави всичко в гърнето, казва има пиш, ако взема си гърнето събува си панталоните, гащите и чорапите и тогава сяда. Нас ни вика да я избършем, когато е готова.

# 11
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
И моята дъщеря е на 1г и 6м, но не мисля, че съм закъсняла. Вече разбира, когато аз съм в тоалетната, казва, когато започва да ака, но не съм я насилвала да сяда на гърнето. Понякота сяда с дрехите и казва пиш. Но ако е без дрехи плаче и не иска да стои. Мисля да чакам сама да прояви желание. Моето мнение е, че не просто трябва да я науча да седи на гърне, а да контролира нуждите си и да казва за тях. А за това е още малка. Имам познати деца на 2 години, които седят на гърне от 6-месечна възраст, но все още са с памперс, не казват, а просто майките са се тренирали в постоянно сваляне на памперс през час.

# 12
  • Мнения: 416
Смятам, че детето трябва да разбира, за да започне да се приучва на гърне. Не бързам за никъде и не смятам да насилвам детето. Тя когато е готова ще си проличи.Просто се води по детето и това е.


 newsm10 newsm10 newsm10
Така си е!При нас гърнето беше голям ужас,докато не израстна малкия-тогава сам прояви желание и интерес.Пусках теми,исках съвети и накрая се отказах.Всяко нещо - с времето си!Пък и така не е толкова травмиращо за детето според мен!

# 13
  • Мнения: 355
Аз малката от шест месечна я слагам на гърне. Хванли сме си режим и акаме сутрин след закуската. Като стане от гърнето гледа вътре и казва А-А.  Случват се да се наака, но е рядко. За пишкането не съм пробвала, защото е малка още, но смятам лятото да се пробваме да махнем памперса. Но при всички положения подкрепям мнението, че децата не трябва да се насилват и сами ни диктуват какво да правим.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 097
Не се тревожи, ще се научи - ако не сега, по-късно. Защо не опиташ да я сложиш направо на тоалетната - на детска дъска. И Калина не щеше и да чуе за гърне, но на детската дъска много й хареса и бързо се научи.

# 15
  • Мнения: 10 758
Дъщеря ми, когато беше на година и половина изобщо не искаше да види гърне.Не я насилвах изобщо.След няколко месеца само почна да го търси.Когато навърши 2 години вече й бях махнала и нощтния памперс.
Същото процедирам и със сина сега.

# 16
привет мили мами ....аз започнах да слагам Силви на гърне от 6 месец за голямата нужда и то толкова рано защото знаех режима й а иначе за пишкането към година и половина започнахме да пишкаме , махнахме памперса и така започнахме с гърнето малко ми беше зор ама свикна и сега сме на 3 год. и 5 месеца и все още си ходим на малкото гърне....всички ще се научат да пишкат в куко рано или късно не се притеснявайте.....трябва постоянство...желая ви успех... newsm10

# 17
  • Мнения: 1 640
От 8-месечна възраст е  на гърне.Седеше и не протестираше,а си играеше с играчки,книжки.На 2 и 1/2 г.махнах нощния-бе готова месеци по-рано,но беше зима и не желаех да настине,ако се изпусне през нощта.Така или иначе,трябва да се подготвиш за евентуални изпускания и намокрени дрешки.Всеки път напомняй,че това е нямало да се случи,ако е ползвало гърнето.Нека това гърне да е пред очите на детето,може само да сяда,ако желае.

# 18
  • Мнения: 46 508
... трябва постоянство ...

Когато детео е достатъчно голямо и готово, не трябва никакво постоянство, просто детето самО го прави Peace

# 19
  • Мнения: 1 983
И на мен това ми е болна тема.Вики я слагам от 10 месечна.Сега вече е на 2г 8м, седи, но не винаги върши нещо там.Оставях я без памперс, но не може да се контролира.Питам я по 100 пъти, ако я хвана пишка и ака вътре, но сама да си каже - тц.Обикновено тича при мен с думите "Мамооо, пишка/ака ми се", а всъщност работата вече е свършена. Thinking
Това лято вече трябва да се научи, ама как... newsm78
Явно наистина трябва да "узрее".

# 20
  • Мнения: 1 930
Пак зачехнахме темата за гърнето Laughing.
Моите родители все тва ми дуднат- голям бил Преско, а още с памперс??Мен на 8 месеца на гърне ме слагали..видиш ли станала съм нещо повече от другите.
Мое мнение е, да изчакаш детето да е готово, с това постоянно слагане може да се стресира.

# 21
  • Мнения: 10 758
Пак зачехнахме темата за гърнето Laughing.
.

Мдааа...Лиорена дали се бори още с тях Wink

# 22
Защо ще се стресира ако я слагате на гърне още от 6-7 месечна?Ами така вие я приучавате на полезни навици.Права е майка ви като ви казва, че е късно на 2-2,5 г.Не може да чакате да стаоне на толкова години и чак тогава да осъзнае за какво е гърнето.Според мен децата трябва да привикват към на хигиенни навици по всяко време.И не си мислете, че чак толкова нищо не разбират.Не ги подценявайте.Децата разбират почти всичко стига да им се обясни както трябва.

# 23
  • Мнения: 459
И дъщеря ми не иска да сяда на гърне. Сяда само с дрехите. Мисля си, че студената пластмаса на голо дупе я притеснява. Уж иска да седне, после веднага става "не, не" и край. Преди месец казваше, когато вече се беше наакала. Сега и това не прави.
И аз смятам лятото да я оставям без пампрес. Тя и сега не го иска. Но пък дете на 3 г с пампрес не искам и да си помислям дори.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 6 303
Мисля че майка ти в известна степен е права. Деца които са сложени по-рано на гърне го приемат много лесно. На 1.6 год. с голяма вероятност ще ти го откаже, поне такива са моите наблюдения над различни деца. Тези които са сложени по-късно, обикновено приемат гърнето след 2-2.5 години. Според мен най-добре е да го скриеш и като го позабрави пак да опиташ. При всички случаи не бива да става с рев и плач от нейна страна, нито с налагане от твоя. След като си чакала толкова време, се налага сега да проявиш търпение.


И моите впечатления са такива. Peace  Номера става или преди 1г или около 2г.

Като беше под 1 г. свършваше по нещо като го сложа , но беше зима и не настоявах много.Дойде лятото - той на 1г и 1/2 - викам си ще го науча .Да ,ама не - рев ,писъци от гърнето,оставях го гол да си бяга и си вършеше работите където му падне,отказах се. След 2 г. малка по малко взех да пробвам ,къде с успех,къде без,но откакто се постопли го оставям в къщи без памперс и горе-долу успявам да го запазя сух.Все още обаче ми казва в последствие,че има мокро,но ми се струва ,че скоро ще имаме напредък, все пак не плаче от гърнето и проявява ентусиазъм.

Пак зачехнахме темата за гърнето Laughing.
.

Мдааа...Лиорена дали се бори още с тях Wink

Да темата е вечна  ,като бях бременна много  ги четях тези велики теми-битки , тогава нещата бяха далеч по-безобидни и опираха до гърнетата ,за разлика  от сега . Mr. Green

# 25
  • София
  • Мнения: 7 097
Когато детео е достатъчно голямо и готово, не трябва никакво постоянство, просто детето самО го прави Peace

Съгласна - поне при нас беше така. По лекарско предписание се опитах да я приуча на гърне преди да навърши годинка - беше трудно и продължително начинание и след известен успех, изведнъж тя категорично отказа да сяда повече на гърнето. После, на 1 и 11 м. се научи за един ден, даже след ден, два започна и да си казва и не се наложи вече да я слагам на всеки час на тоалетната, а съвсем скоро след това махнах и нощния памперс.

# 26
Сина ми е на 1 г. ходи на гърне почти без проблем,но незнам кога е нормално да започне сам да казва ще ми се да е по- скоро ,че с тия памперси лятото не искам да го миля в тия жеги.Какво е вашето мнение по вапроса може да избързвам.

# 27
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Момичета, знам, че ви дуднат роднини и познати, ама вижте как е във Великобритания - преди 2 години казват, че няма смисъл да се опитва. Цитирам:  "купих първото гърне когато марта беше на 8-9 месеца. изчетох хиляда статии за поти трейнинг. в градината ми казаха че преди 2 год възраст няма смисъл от поти трейнинг. така казваха и дебелите книги. с две думи обяснено - мускулите за задържане не са развити и детето не може да се контролира докато не навърши две години. тоест не може да задържа. това че го слагате на гърне и то се е изпишкало или изакало вътре не значи че то знае какво прави. просто тогава му е било времето и се е изходило.  всичко това няма никакъв смисъл, защото детето не разбира какво прави, нито е способно ако му се допишка,  да задържи докато му дадете гърнето."   

Ето темата, в която майки във великобритания са обсъждали въпроса (potty training значи да научиш детето да "ходи" в гърне:
http://www.bghelp.co.uk/forums/showthread.php?t=14610&highlight=potty

# 28
  • Мнения: 2 149
От известно време си мислех, че съм закъсняваща с гърнето /Тони ми е на година и 1 месец/ , а се оказва, че май повечето мои познати са избързвали.
Страхувам се ранното тероризиране за ползването на гърнето да не премине в по-късен етап напишкване.
Била съм учителка на дете, което се бе отвратило от ходенето си по г.н. и стискаше с дни, след което нямаше вече начин и с рев, криене и паника се наакваше  ooooh! Това му го бяха докарали в яслата. Само където ви давам гаранция, че беше за психиатър детенцето.
Затова сега съм се засилила да слагам бебо всяка сутрин и привечер на гърне, да си стои, да си поиграе и евентуално да пусне нещо, на което да казваме "Браво!", за да не е есента пълен аут, че май на ясла ще тръгне...
Тази практика с гащите е добра идея, ще пробваме като стане топло да стои напишкан и да му е кофти, за да иска да е на гърне.

# 29
  • Мнения: 351
Дъщеря ми ака и пишка в гърнето, но само ако аз я сложа. Казва че има ако, но след като се е наакала, за да й сменя памперса. Иначе като се изпишка сочи гърнето и казва "Баво Ме-ме", т.е. браво на Меги. Определено знае, че в гърнето се прави ако и пиш, но още не казва сама.
Купихме й гърнето когато беше на 7-8 месеца. То е като конче, с две дръжки отпред, тя много го хареса и дълго време си играеше на него. Сядаше на него с дрехите и викаше "кон" и "ако". Лошото при нас е иска да си пишка само в него и не ще да седна в гърнетата у родителите ни, защото си търси нейното.
Това лято и аз съм се наканила да махам памперса, есента все пак ще ставаме на 2г., а и бабите и дядовците и без това мърморят  ooooh!, че съм закъсняла и току виж ме линчували, ако реша да отложа за по-нататък.  

# 30
# 31
благодаря на всички ви за съветите и споделения опит!  Hug    bouquet

Общи условия

Активация на акаунт