Кърмене на близнаци! Какво трябва да знам ?

  • 8 400
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 201

Туку що научих, че съм бременна с близнаци. Какво трябва да знам при това положение?

    Добре е още докато сте бременни да се запознаете с основните въпроси свързани с кърменето, за да ви е по-лесно след това. Подходящ момент да научите повече за кърменето е именно преди да се родят бебетата.. Има няколко много полезни книги в каталога на ЛЛЛ за майки на близнаци. Having Twins, by Elizabeth Nobles and Mothering Multiples: Breastfeeding and Caring for Twins or More! by Karen Kerkhoff Gromada са две книжки, които са специално за предизвикателството и удоволствието да имаш (и кърмиш) повече от едно бебе. Полезни предложения и информация има също така и в THE WOMANLY ART OF BREASTFEEDING налични на  the LLLI Online Store.
    Много е важно да се обърне внимание на кърменето още по време на бременността, начина на раждане е също така много важно решение. Пренаталните грижи са решаващи за бебетета и майката. Трябва да научите колкото се може повече за възможностите за раждане и активно да участвате в планирането. Има няколко книги в каталога на ЛЛЛ които могат да помогнат за това. Може да видите нашата селекция от книги за раждането на the LLLI Online Store.
    Веднъж след като се спрете на избора на лекар който да проследява бремеността ви, следващата стъпка е да изберете педиатър който е запознат с кърменето. Няколко въпроса, които може да зададете на евентуалния бъдещ лекар на бебетата са:
    •   Какво е отношението му към кърменето и в частност на близнаци?
    •   Смята ли, че е възможно изключително кърмене на близнаци, без даване на добавки?
    •   Ако едно или и двете бебета се нуждаят от специални грижи, смята ли че е възможно да се изцежда кърмата и да се хранят по този начин?
    •   Окуражава ли майките и бебетата да са заедно, дори когато се нуждаят от специални грижи?

    Отрицателен отговор на които и да е от тези въпроси е предупреждение за това доколко избрания от вас педиатър ще ви подкрепя в решението ви да кърмите.Понякога на раждането може да присъства неонатолог. Може да е добра идея да се запознаете с рутинните процедури и начина му на работа, както и да се срещнете с него/нея. Вземете предварително часовете за раждане, ако е възможно, в случай че се наложи да лежите в края на бременноста.
Решаващо за вас е да имате помощ вкъщи. Намерете човек, който ще ви  подкрепя в решенията които сте взели, а не някой които ще е критичен към тях. Покажете ясно че се нуждаете от помощ в домакинската работа, а не за бебетата, така че да можете да отделите цялото си внимание на тях.
    Научете необходимото за изцеждането защото вие сте в по-висок риск да прекарате определено време разделени от бебетата отколкото при раждане на едно бебе. Добра опция е наемането на двойна помпа от болницата.
Когато се родят бебетата
    За вас ще е идеално да започнете да кърмите колкото се може по-скоро след раждането. Когато майката очаква повече от едно бебета, понякога се налага цезарово сечение. В този случай може да минат няколко часа преди да ви дадат бебетата за кърмене.
    Най-важното е да започнете да кърмите възможно най-скоро когато ви е  възможно. Някои близнаци се раждат преждевременно. Ако това се случи и вие не можете да започнете веднага с кърменето можете да се изцеждате за да стимулирате потичането на кърмата. От момента на раждането, тялото ви започва процес на производство на мляко достатъчно за двете бебета и е важно да се изцеждате за да се запази и регулира производството на достатъчно количество кърма от самото начало. За целта може да ползвате помпа или да се изцеждате ръчно.
    Кърмата на преждевременно родили майки се различава значително от тази на майки на доносени бебета. Ако бебетата ви са преждевременно родени, те имат още по-голяма нужда от кърмата ви.
    Ако и двете бебета са здрави, говорете с педиатъра за кърмене на поискване. Идеалния вариант е майката и бебето да са заедно.
    Ако е необходимо бебетата да получават специални грижи, може да потърсите други методи за хранене, като хранене от чашка, от пръст, използването на лъжичка, спринцовка или др. Храненето от шише понякога може да е в конфликт със лактацията, защото бебетата свикват с бибероните и е по-трудно да се възстанови кърменето след това.
    След като се приберете вие и бебетата вкъщи, е необходимо да се грижите както за бебетата така и за вас. Яжте здравословна храна, и се глезете с чести закуски (като например бисквитки и нискомаслено сирене, зеленчуци, кисело мляко и плодове). Това е вашия шанс да ядете значително без опасност да напълнявате. Пийте винаги когато сте жадни достатъчно количество вода, сок или мляко. Опитайте се да спите когато и бебетата спят.
    Направете си план за вършенето на домакинската работа и други домашни задължения.  Приемете всяка възможна подкрепа и внимателно обмислете кои задачи са най-важни за семейството. Определете приоритетите заедно със съпруга си. Нуждите на хората са на първо място, особено на бебетата, след това храната и дрехите.
    Ограничете посетителите през първите няколко седмици. Членовете на семейството и приятелите които идват да видят бебетата, могат да помогнат по много начини – може да ви носят храна , да сменяват памперси, да ви масажират, да гледат бебетата докато си направите 15 мин разходка или се изкъпете. Не се срамувайте да искате помоща от която се нуждаете.
    Внимавайте за това, че много майки на близнаци получават критики от хората около тях, които не споделят ентусиазма им за кърменето. Могат да се опитват да ви убедят да давате адаптирано мляко или друга храна преди те да имат нужда от това или да отбивате преди да се чувствате готови. Понякога въпрос като – “Сигурна ли си че имаш достатъчно кърма?” или “не е ли твърде трудно за теб? са достатъчни за да намалят увереността на майката. Вашата вяра в това, че можете да произвеждате достатъчно мляко за бебетата е един от най-важните фактори в поддържането на необходимота лактация. Помнете винаги че млякото се произвежда на принципа на търесенето и предлагането. Колкото повече бебетата сучат, толкова повече мляко ще произвежда тялото ви за тях.

Съвети за живота когато се кърмят близнаци:
   Кърмете ги заедно за да спестите ценно време. Това действа добре през първите няколко седмици. След това сигурно ще ви се налага да ги кърмите по различно време в зависимост от тяхните установени графици на хранене.   
   Има няколко различни начина по които можете да кърмите близнаци по едно и също време. Единия начин е да ги поставите пред вас с крака, които са кръстосани, във формата на буквата Х във вашия скут. Другата позиция е да ги държите в т.нар хващане като чантичка – clutch hold. Ще се нуждаете от възглавници от двете ви страни и може би в скута ви. Поставете бебетата на възглавниците с крака в посока облегалката на фотьойла. Помнете че ако поставите бебетата пред вас, трябва да държите цялото им тяло обърнато към вас, техните гърдички към вашите. Телата им не трябва да са обърнати нагоре. Това е много  важно за да се избегне разраняването и също да се  гарантира, че бебетата получават дастатъчно мляко.
   Използвайте много възглавници. Има специални такива помагащи да се поставят близнаци удобно за кърмете или вие самите може да си направите такива.
   Кърмете всяко бебе и от двете гърди. Това изравнява техните нужди и също така им дава допълнителна визуална стимулация.
   Научете различни позиции за кърмене. Да се научиш да кърмиш легнала може да е малко трудно в първите седмици, но тази позиция ви дава допълнителна възможност за почивка.
   Подгответе места за преобличане на различни места в своя дом.
   Не е нужно бебетата да се къпят всеки ден. Необходимо е само да сте сигурни, че областите около памперсите и личицата им са почистват всеки ден.

Our FAQs present information from La Leche League International on topics of interest to parents of breastfed children. Not all of the information may be pertinent to your family's lifestyle. This information is general in nature and not intended to be advice, medical or otherwise. If you have a serious breastfeeding problem or concern, you are strongly encouraged to talk directly to a La Leche League Leader. Please consult health care professionals on any medical issue, as La Leche League Leaders are not medical practitioners.
Last updated Tuesday, October 3, 2006 by njb.


      

   
   


Последна редакция: ср, 27 юни 2007, 21:31 от Kremi (двойна доза)

# 1
  • София
  • Мнения: 12 201
  Превеждах статията за кърмаческия форум, но реших да я пусна и тук.  Надявам се да няма проблем и да е от полза за някои мами Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 803
браво на айла   bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 1 836
Мерси много. И аз чакам близнаци и много се надявам да нямам проблеми с кърменето и да ги кърмя по-дълго.

# 4
  • Мнения: 293
Благодаря  Aila   bouquet
статията е много хубава и дано помогне на майките да не се отказват.

# 5
  • Мнения: 2 051
Брех, Айла, аз като видях заглавието реших, че пак току що си научила, че ще имаш близнаци.. Crazy doh rotfImbo #Silly

Мили бъдещи мами, искам да ви кажа на всички, да се подготвите психически за следната много възможна ситуация:
Много е вероятно от първия ден след като родите, лекарите ще ви внушават, че колкото и да кърмите, не е възможно да изхраните близнаци по този начин. Че трябва да дохранвате още отначало, а после на първата консултация ако бебетата не са наддали непременно 1 кг, как са недохранени и пак същото - веднага да дохранвате и тн.....
Ако искате наистина да кърмите отсега се настройте да не си слагате на сърцето подобни "съвети". Ако не се чувствате много сигурни в себе си, търсете инфо за бъдещ педиатър, който да е със съвременни възгледи за кърменето и поне с него да си нямате после смущаващи спокойствието ви разговори.

Съвсем възможно и съвсем нормално е да се изхранят близнаци само с кърма (не случайно имаме две гърди, нали). Организмът 9 месеца се е настройвал не само за износването, но и за бъдещото поддържане на тези два живота. Ако връзката ни със собственото ни тяло е добра и не е нарушена от страхове, няма да има проблеми, поне с производството на кърмата.
Може да има проблеми със засукването на бебетата, или болки в зърната, или неправилно поставяне на гърдата или нерегулирано количество в началото......но това се все вторични явления, за тях трябва да се внимава....търпение и малко усилия са необходими докато се запознае човек с мъниците и започне да се ориентира кога и колко искат да сучат.
Ако майката се ориентира от желанието на бебетата, а не от "схемите на хранене", ще им осигурява нужното количество в нужното време и количеството кърма постепенно ще се увеличава според търсенето. И бебетата естествено, ще растат. Simple Smile

Ние бяхме изключително и само на кърма през първите 6 месеца, после ги захраних, но сукаха до годинка и половина.
На всички бъдещи мами желая много вяра в себе си  bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 12 201
  Напълно подкрепям казаното от Ведра. Ние все още се кърмим и сме почти изцяло на кърма. Развиват се доста добре, определено не гоним кг, но са доста жилави и подвижни и отдавна се изправят, пълзят и се пробват и да ходят вече.
  Помогна ми най-много увереността че може да се кърмят близнаци, съветите от кърмаческия и предварителния избор на педиатър които подкрепя кърменето и не държи да качват по кило и нещо  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 3 414
За новаци като мен темата и написаното е от голяма важност,притеснява ме това че само две седмици ще имам помошник,дали ще мога да кърмя две едновременно или едно по едно?

# 8
  • София
  • Мнения: 12 201
   Аз съм писала вече в други теми, но от самото  начало си ги кърмя заедно и дори все още го правя когато ми се налага. Определено ми е от полза, спестява време и е удобно. Хубаво е и да се научиш да кърмиш легнала.
   Бях на принципа че още от началото предпочитам колкото и да е трудно да се справяме с таткото отколкото загрижени помощници които само ми се пречкат. Наистина е важно ако някой ти помага да е с домакинските задължения, а ти да се занимаваш с бебетата. Отделно първия месец може да ти се наложи да кърмиш доста пъти за доста време, после става лесно.
    Както е спомената в статията хубаво е още от болницата да са изцяло на кърма, защото после трудно се маха добавката, а именно първите дни когато ти слезе кърмата има дори излишък и е важно тогава те да сучат често за да се запази нужното количество. Същото се отнася и за скоковете в растежа които са чести първите седмици и тогава отново само честото сучене може да помогне.

# 9
  • Мнения: 2 051
За новаци като мен темата и написаното е от голяма важност,притеснява ме това че само две седмици ще имам помошник,дали ще мога да кърмя две едновременно или едно по едно?

Ако не можеш отначало да кърмиш едновременно, хич не се притеснявай. Аз ги кърмих поотделно първите около 20 дни, просто защото нямах сили, хемоглобинът доста бавно ми се вдигаше, бебетата бяха мнооого поспаливи, абе не ставаше...Много време отнема обаче отделното кърмене, просто целия ден си заминава, ако можеш да си го позволиш отначало и да почиваш пълноценно, не е лошо..
Постепенно за около месец въведох едновременното кърмене, отначало едно хранене заедно, после още едно и направо се родих когато преминахме изцяло на тоя вариант.

# 10
  • Мнения: 288
.. предполагам .. че съпругата  Heart Eyes ще се включи .. аз само да се похваля ..
.. Добри - 6.540, 65 см., .. Стани - 6.080, 64 см. сме вече  Mr. Green .. само на мама /кърма/ ....

# 11
  • Мнения: 2 051
.. предполагам .. че съпругата  Heart Eyes ще се включи .. аз само да се похваля ..
.. Добри - 6.540, 65 см., .. Стани - 6.080, 64 см. сме вече  Mr. Green .. само на мама /кърма/ ....

Браво на мама!  bouquet
И на юнаците!

# 12
  • София
  • Мнения: 12 201
.. предполагам .. че съпругата  Heart Eyes ще се включи .. аз само да се похваля ..
.. Добри - 6.540, 65 см., .. Стани - 6.080, 64 см. сме вече  Mr. Green .. само на мама /кърма/ ....
     Браво на вас  Simple Smile Ние сега сме по толко кг, само на см сме повече. Но вече пък се пробваме да ходим, а сме на девет месеца  Simple Smile Явно ще са финни като майка си  Embarassed Аз съм към 47 кг и колкото и да ям не качвам. А вие трябва да станете силни и големи мъже  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 263
Поздравления за полезния превод!!! Информация като тази ми даде стимул и увереност за изключително кърмене през първите 6 месеца. Предимно се кърмихме поотделно, не се справих добре с едновременното, но го отдавам на недостатъчно положено старание от моя страна Simple Smile. Важното е, че растем здрави и силни!

Общи условия

Активация на акаунт