Кой меси погачата на кръщене?

  • 5 345
  • 22
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 271
 С приятелката ми се чудим  Thinking Всичко друго изяснихме, само не знаем дали кръстницата прави погачата, или някоя баба. И изобщо има ли значение?

# 1
  • Мнения: 1 494
Не съм чувала да има определен човек. Смятам, който може. Или?

# 2
  • София
  • Мнения: 2 152
Аз знам , че за кръщене няма значение кой  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 6 167
фурната  Joy
кръстника няма такъв ангажимент

# 4
  • София
  • Мнения: 12 543
фурната  Joy
кръстника няма такъв ангажимент

 Joy smile3521 И при нас беше фурната

# 5
  • Мнения: 1 494
Много ми хареса този вариант- и аз ще се възползвам от нея... Laughing

# 6
  • Мнения: 3 423
фурната  Joy
кръстника няма такъв ангажимент
  Grinning
и при нас бе фурната

# 7
  • София
  • Мнения: 3 421
 Мисля, че няма значение кой. Само знам, че все мен ме карат да меся по такива поводи - кръщенета, погачи, сватби, защото съм имала живи и здрави родители.
 Но традициите не са това което бяха, така че смело поръчвайте от фурна. Освен ако някой не прояви желание специално да направи.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 951
Да,може и на фурна.Но човека би трябвало да има живи родители.Това знам ,аз.

# 9
  • Мнения: 1 494
Ако трябва да се намесят суеверия, по-скоро мисля, че този който я прави, трябва да я прави с добри намерения, най-много това. Но аз по-принцип смята, че всичко е символ в религията и подробностите са по-скоро добавени от хората, но не и толкова съществени...

# 10
# 11
аз сам приятелката за която говори Лара.Може би е наи-добре ,аз сама да се помь4а да я направя,вместо да ангажирам крьсницата;))

# 12
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Питайте църквата, но аз на моите деца не съм правила пита за църквата. Тя е по желание.





Ако трябва да се намесят суеверия, по-скоро мисля, че този който я прави, трябва да я прави с добри намерения, най-много това. Но аз по-принцип смята, че всичко е символ в религията и подробностите са по-скоро добавени от хората, но не и толкова съществени...


Съгласно съм с това,

но питата която се прави за погача на бебето до 40 дневна възраст за нея има поверие, че се замесва от човек, който има и майка и баща /пак от хората/. Та прoсто някое дете обикновено се изцапва с няколко лъжищи брашно мая и объркава с пръстчета и после, някой който може я довършва.

# 13
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Спокойно може да си я поръчате и в някоя пекарна... Hug

# 14
  • Мнения: 6 243
Мен са че прецакали здраво, в такъв случай.
Първо майката на детето ми каза, че кръстницата меси питката. Аз - бременна във втория месец, гади ми  се, не си нося тефтера с рецептите, ама се хващам и меся. Щото кръщенето е в София, а ние сме от Стара Загора. Кухнята - непозната, фурната също. На мен ми се гади, но меся. Пушек се вдига. Докарах я на магия тая питка. Грабвам я, нося я до църквата. Там попа казва: а, не може едно дете да има двама кръстници. Само мъжът ще е кръстник, ти отивай отзаде.

Та така. Хем месих, хем кръстница не станах. А сега разбирам, че можело и от фурната.

Общи условия

Активация на акаунт