фетална морфология

  • 7 851
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 531
По колко пъти ходите на ехограф за аномалии и през кои седмици?

# 1
  • Мнения: 3 537
Ходих когато бях бременна началото на 7-ми я месец,всичко си беше наред,но доктора каза,че даже съм закъсняла и че се ходило по-рано,а не когато вече напълно са се развили органите на бебето.Защота ако случайно има проблем може да се предотврати.

# 2
  • Мнения: 2 556
Вени, виждам, че с теб имаме деца на една и съща възраст и се чудя нещата толкова ли са се променили за 4-5 години? При първата ми бременност, хем се водех рискова, никой грам не ми е говорил за фетална морфология, а БХС и амниоцентеза не знаех какво е. А сега откак чета тук, оставам с впечатление, че има хиляди неща, които пропускам. За БХС моят лекар не ми е споменал, а на преглед ме вика чак в 19 седмица, ама едва ли ще ми прави фетална морфология, защото от прочетеното из форумите оставам с впечатление, че това отнема около час, а преглед при моят лекар е около 15 минути, след което има друга пациентка.
Та се чудя трябва ли задължително да се юрна и да се запиша след някоя седмица при някое от светилата в тази област в София или какво. Явно в цялата провинция - аз съм в Плевен - цари безметежност по отношение на подобни процедури:)

# 3
  • София
  • Мнения: 3 960
Цитат на: veni-b
По колко пъти ходите на ехограф за аномалии и през кои седмици?


Аз ходя на всеки 2 седмици, така се пада че първо съм на ЖК а след 2 седмици на фетална морфолигия при В.Димитрова....

# 4
  • Мнения: 380
Аз ходих тази седмица на фетална морфология, което ще рече 19 седмица. Хубаво е да се види дали с бебче всичко е наред и, ако трябват някакви по специални мерки да се вземат на време. Това изследване се поема от здравната каса, така че си поискай от лекарите да ти го направят. На мен докторката ми каза, че ще ме гледа отново в 32 седмица. Искай си това, което ти се полага по право. Много по спокойна си след това, а това не е малко, нали?

# 5
  • Мнения: 819
Този преглед се прави в 20-21 г. с..

# 6
  • Мнения: 2 531
"Това изследване се поема от здравната каса, така че си поискай от лекарите да ти го направят."

Това пък за пръв път го чувам! Да не говорим че в Плвдив/аз съм от там/ изобщо няма такива специалисти.С какво направление отиваш и къде?

# 7
  • София
  • Мнения: 11 657
Наистина нещата много са се променили през последните години.При първата си бременност нито знаех за БХС,нито пък за фетална морфология.И се чувствах по-спокойна,вярвайте ми!
Сега БХС го направих в 18 г.с.,а фет.морфология в 21г.с. при В.Димитрова.Но поради ниско разположената плацента ми каза,че е хубаво пак да мина на такъв преглед към 28г.с.
Аз лично ходих при нея не по линия на здравната каса,а по линия на Доверие в МЦ Фемина.

# 8
  • Мнения: 948
Цитат на: veni-b
"Това изследване се поема от здравната каса, така че си поискай от лекарите да ти го направят."

Това пък за пръв път го чувам! Да не говорим че в Плвдив/аз съм от там/ изобщо няма такива специалисти.С какво направление отиваш и къде?


Води се акушерска ехография, прави се в 16-20гс- поема се от ЗК . Това е единия от двата безплатни ехогр.прегледа при нормална бременност. Извършва се от наблюдаващия гинеколог.

# 9
  • Мнения: 3 595
а какво е БХС?

# 10
  • Мнения: 669
А къде мога да отида на преглед фет. морфология с направления без да заплащам за това? Аз мислех че си е платен преглед и е по желание. А когато се обадих на моята лекарка да я попитам за този преглед, тогава тя ми каза да се свържа с доц. Томова в Института по педиатрия - да не би там да върви с направление от здр. каса? Но аз незнаех дори и така да е било и си записах час за Томова, но в МЦ София (срещу 50лв.), защото майките тук ми казаха че апаратурата и  е по-добра в МЦ, но аз мислех че при всички случаи ще си платя и за това.

# 11
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Ivy
а какво е БХС?


Това е биохимичен скриининг. Прави се изследване на кръвта на майката и се проверява каква е вероятността детето да има заболяване от типа на синдром на Даун. Ако рискът е завишен се предлага да се направи амниоцентеза. Има значение и възрастта на майката. Не си спомням точно, но мисля, че БХС е задължителен за бременни, които са над 30 години, а амниоцентезата - за майчета над 35. И двете изследвания се правят в Майчин Дом - София.

Фетална морфология се прави около 20-та г.с. Аз лично ходих в Института по педиатрия при симпатичен педиатър (колега на доц. Томова, но за нея нямаше свободен час и просто не попаднах на нея), който гледа сърцето, бъбреци и всички основни органи на бебето. Прегледът се поема от ЗК и е добре да си искате направление от наблюдаващите ви лекари.

# 12
  • Мнения: 3 595
Благодаря ти Margarita Simple Smile

# 13
  • Мнения: 669
Цитат на: Margarita
Цитат на: Ivy
а какво е БХС?


Фетална морфология се прави около 20-та г.с. Аз лично ходих в Института по педиатрия при симпатичен педиатър (колега на доц. Томова, но за нея нямаше свободен час и просто не попаднах на нея), който гледа сърцето, бъбреци и всички основни органи на бебето. Прегледът се поема от ЗК и е добре да си искате направление от наблюдаващите ви лекари.

А мислиш ли че прегледа е добър, в смисъл обръщат ли ти достатъчно внимание при положение че не им плащаш, а си с направление? Аз наистина не знаех че се поема от здр. каса, (тя затова и лекарката ми каза да отида в Иститута по педиатрия). Все пак аз си записах час и ще отида в МЦ София, но искам да те питам ти доволна ли си от прегледа в Института по педиатрия?

# 14
  • Мнения: 90
На мен са ми правили БХС преди 6 години в МА-София д-р Мазнейкова,но тогава беше рядко изследване ,защото когато отидох с резултатите в ЖК в районната поликлиника ,акушерката ме попита къде и кой ми го правел да знае за друг път.

Общи условия

Активация на акаунт