Торта Дуомо Тирамису-стъпка по стъпка

  • 5 284
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1 052
Източник:
www.annamariavolpi.com

за сиропът от кафе

1 ч. ч. (240 cc) Хубаво италианско еспресо
2 ч. л. захар
1/2 ч. ч. (60 cc) ликьор кафе (например Kalua)

за крема маскарпоне

4 жълтъка
1/2 ч. ч. (100 gr) захар
1/2 ч. ч.  (120 cc) вино Марсала (ако нямате, може да го замените с някое сладко като Порт от Мадейра)
1 lb (450 gr) Сирене Маскарпоне, на стайна температура
1 1/2 ч. ч. (360 cc) разбита сметана
1 oz (30 gr) полус-сладък шоколад

за декорацията

2 с. л. горчиво какао
стъфготини от полу-сладък шоколад

пандишпанов блат

5 яйца
1 ч. л. ванилия
3/4 ч. ч. (150 gr) захар
3/4 ч. ч. (110 gr) брашно
1/3 ч. ч.  (50 gr) царевично нишесте
щипка сол

1. Загрейте фурната на 175 C.
Намаслете кръгла тава с диаметър около 22 cm и 5 cm дълбочина. Сложете на дъното парче хартия за печене. 


2. В купа разбийте яйцата, ванилията и захарта.


3. Разбивайте с миксера около 10-15 мин., докато сместа не стане много въздушна и не увеличи 2 пъти обема си.


4. В купа смесете брашното. нишестето и солта.


5. Смесете горната смес с разбитите яйца.


6. С движения със шпатула премесете 3-4 пъти сместа с внимателни, кръгови движения от горе на долу.


7. Изсипете в тавата сместа. Изравнете със шпатула. печете докато не стане златисто или 30-45 мин.


8. Извадете блата като обърнете тавата, отстранете хартията за печене и сложете на скара да изстива до стайна температура.


Приготвяне на тортата

1. Нарежете блата на филии от по 6 мм. Изравнете крайните парчета.


2. наредете парчетата в купа с диаметър 18 см.




3. Разтворете захарта в еспресото. Добавете ликьора. Напоете блата със сиропа.


4. Рендосайте 30 гр. шоколад и го смесете с крема от маскарпоне (рецепта по-долу)


5. Изсипете половината от крема в купата. Сложете отгоре блат, напоете го пак със сироп.


6. Изсипете останалата смес от крема, докато купата не се запълни напълно. Покрийте с останалото количество блат, напоете го със сироп.


7. Покрийте плътно с опаковъчно фолио и оставете в хладилник поне 3-4 часа.


8. Точно преди сервиране обърнете на чиния


крем Маскарпоне

Състои се от крем Забальоне, маскарпоне и сметана

Крем Забальоне

4 жълтъка
1/2 ч. ч. (100 gr) захар
1/2 ч. ч. (120 cc) вино марсала (или порт от Мадейра или друго сладко вино)

1. Разбийте жълтъците на водна баня докато не станат пухкави. После добавете захарта и след като се разстопи добавете и виното. Быркайте на водна баня докато не стане крем.


2. Важно е крема да не завира, нито водата за водната баня, а да е точно в момента преди кипене.


Продължаваме с крема маскорпоне

3. Със шпатула намачкайте маскарпонете докато не стане кремообразно. 


4. Прибавете забальонето към маскарпонето докато не стане еднородна смес .


5. Разбийте сметаната и я добавете кым останалата смес.

Последна редакция: вт, 08 май 2007, 11:03 от Фрида

# 1
  • Мнения: 5 713
Много сложно тирамису ми изглежда. Голяма играчка.  Confused

# 2
  • Мнения: 1 052
Не е чак такава. Чакам мъжа ми да си източи картата и ще покажа снимки. на мен ми отне 3 часа с печенето на блата. Може и с готовите, тогава става по-бързо. Най-важното е това забальоне, което в интерес на истината приготвих за 10 мин. с миксера на печката и две тенджери една в друга.
Виж друго е, че е много скъпа торта, но всички, които я опитаха ме питат кога пак ще правя.

# 3
  • Мнения: 577
много добре изглежда тортичката.обожавам но никога не сьм приготвяла тирамису,и смятам да я забьркам скоро.
благодаря за рецептата и снимковия матРиал  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 35 814
Супер е! Hug
Благодаря за рецептата, ще я направя.  bouquet
Обожавам тирамису

# 5
  • Мнения: 818
С кое бьлгарско вино може да се замени Марсалата newsm78

# 6
  • София
  • Мнения: 2 019
Благодаря за рецептата и подробното описание   bouquet
Много обичаме тирамису и задължително ще я пробвам.

# 7
  • Мнения: 11 747
Фрида,чакам да ти видя тортичката готова!  bouquet
Аз не обичам кафе в сладкиши,но мога да го пропусна!И аз питам може ли с някое бг вино да се смени?

# 8
  • Мнения: 2 241
Леле, това е висш пилотаж.... Чудя се дали да се пробвам, в събота имам РД и съм купила маскарпоне, бишкоти и сметана за тирамису.... Ако имам време може би newsm78

Покажи и разрез после да видим отвътре как изглежда Hug

# 9
  • Мнения: 243
Фрида, благодаря за чудесната идея! Другия месец моят син има РД и съм намислила да му правя 3D торта футболна топка. И се надявам да се получи добре Peace

# 10
  • Мнения: 1 052
СНИМКА

още една снимка
Сега по същество:
-купата където ще редите я облепете с домакинско фолио за опаковане, за да се извади по-лесно тортата.
-аз използвах едно гадно Савиньон Блан, така че смело става и с бг вина. Мисля, че с Керацуда, като по-сладко ще е гот.
-Сложих в кафето за сиропиране вместо калуа (нямах) бейлис, който имах.
-Звучи страшна за изпълнение, но всъщност не е, особено ако се купи готов блат.
-за украсата-аз разбих една сметана суха на Откер и я намазах отвън и поръсих с какао. Исках да я облека в чаршаф и да я декорирам, но не мисля че ще стане добре, защото за да запази формата си трябва да се обърне точно преди сервиране, а иначе може да се разпльока...

-което ме води до още нещо, което забравих-след всеки пласт крем наръсвах през цедка малко какао.

И последно, така на сухо звучи много тежко-какаово-кафеено, но се оказа мнооооого вкусна и лека торта, поне на първи впечатления.
Сыщо така и доста скъпа, но си струва.

Последна редакция: ср, 09 май 2007, 15:00 от Фрида

# 11
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
само няколко забележки, не кой знае колко важни  Peace.
1. сметаната не е задължителен продукт, оригиналната рецепта не я споменава.
2. настърган Шоколад не е нужен, най_много за украса може да се използва, но натурален, не мле4ен.
3. блатът е вариант, но оригиналаната рецепта използва готови бисквити, казват се савоярди, нямам понятие дали ги има в България, но във всеки слу4ай, това улеснява много приготвянето.
4. аз със вино не мога да си го представя  newsm78

приятно ви тирамису  Laughing

# 12
  • Мнения: 1 052
Feiam-най-обичам чели недочели.
Това е торта, затова има блат.
Другият десерт се прави с бишкоти, така се наричат "готовите бисквити".
Виното е част от крема забальоне, който може и самостоятелно да се консумира.
В началото на поста си съм посочила източника на тази рецепта, ако на някой не му харесва или оспорва истинността да се обърне към Анна Мария Волпи.
Още нещо, двама мои познати яли тирамису в Италия казаха, че крема е като тамошния. За мен това е достатъчно доказателство за автентичност.

Последна редакция: ср, 09 май 2007, 15:17 от Фрида

# 13
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Feiam-най-обичам чели недочели.
Това е торта, затова има блат.
Другият десерт се прави с бишкоти, така се наричат "готовите бисквити".
Виното е част от крема забальоне, който може и самостоятелно да се консумира.
В началото на поста си съм посочила източника на тази рецепта, ако на някой не му харесва или оспорва истинността да се обърне към Анна Мария Волпи.
Още нещо, два човека яли тирамису в Италия казаха, че крема е като тамошния. За мен това е достатъчно доказателство за автентичност.

аз пък най_оби4ам нерва4ки, които веднага се засягат и то не за оспорване, а за уто4няване.
крема забальоне няма ниЩо обЩо с тирамису_то, така 4е самото и използване изклЮ4ва възможността тортата да се казва тирамису : ей това е, ако искаме да са то4ни. госпожа анна мария волпи не я познавам, ако сайта се отваряШе, Щях да погледна за какво става дума, във всеки слу4ай не смятам, 4е всеки, който си е отворил сайт с рецепти, е някакъв авторитет.
какъвто, между другото, не съм и аз.
съвсем добронамерени ми бяха уто4ненията  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 1 052
А ти от къде си черпиш информацията? От традиционна италианска готварска книга?

# 15
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
А ти от къде си черпиш информацията? От традиционна италианска готварска книга?


Фрида, живея в Италия от 18  Confused години.
не съм майсторка в правенето на сладкиШи, но в яденето много ме бива.  Laughing
има разли4ни рецепти, имам приятелка, италианка, която тирамису_то го прави с нутела  Rolling Eyes
Де густибис, както се казва.

Позволих си само да кажа, 4е има много версии, но една оригинална рецепта, от която се тръгва. толкоз по въпроса, липсваШе ми само караница в готварския  Confused Rolling Eyes Laughing

пп. сега се поразтърсих и видях, 4е между вариантите има и Tiramisù allo zabaione  Peace, Tiramisù all'ananas  и т.н.

Последна редакция: ср, 09 май 2007, 17:47 от feiam

# 16
  • София
  • Мнения: 2 019
Ако в крема се сложи закрепител за сметана дали ще стане по-устойчива тортата? Иска ми се да я декорирам.

# 17
  • Мнения: 1 052
сложих сметана отгоре защото я обърнах твърде рано. Ако напълниш купата плътно догоре, и я обърнеш точно преди операцията с чаршафа може и да стане.
feiam-радвам се, че изгладихме малкото недоразумение. Grinning

# 18
  • Мнения: 1 271
рецептата е доста сложна но предполагам и много вкусна торта излиза от нея
мерси за идеята   chef  bouquet

# 19
  • Мнения: 6 167
С кое бьлгарско вино може да се замени Марсалата newsm78

аз не пия и не разбирам много, но това, което знам за Марсала е, че е тежко, доста сладко и силно вино.

# 20
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Е, супер изглежда, сигурно е и невероятно вкусно, но много ми е сложно на мене... Thinking

Общи условия

Активация на акаунт