За Web design-а...

  • 3 115
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Ще ме прощавате ако греша, но тук не видях да се изкаже един уеб дизайнер който наистина да прави сайтове - статични и динамични.
1. Работата с графични програми не те прави уеб дизайнер. Прави те евентуално графичен дизайнер.
2. Виждала съм сайтове правени и на word, но това не прави авторите им уеб дизайнери. 
3. Ако нямаш представа как ще изглежда сайта ти в интернет пространството не можеш изобщо да го направиш. Не можеш просто да си направиш една картинка във фотошоп и от нея да стане сайт. Трябва всяка частичка от картинката ти така да е намислена че да може да се изреже и да се постави в html ,всеки бутон да е точно премерен като големина, как ще изглежда като се клика върху него - дали ще се променя и ако да ще трябва да се направят два абсолютно еднакви по размер но с различни цветове. Ако ще има нещо което се движи по сайта ще трябва да се предвиди точно как ще изглежда и как ще функционира. Всички картинки трябва да са така намислени че да са максимално леки за да се зареждат бързо. Ако сайта ще има интро (т.е някаква анимация преди да се зареди началната страница) трябва да се направи с друга програма - примерно флаш която не е никак елементарна за изучаване.
4. Трябва да имаш поне бегла представа от html, css, javascript, php за да знаеш как ще изглежда идеята ти реализирана, дори и друг да я реализира.

Уеб дизайнера трябва да може сам да си изреже картинките и да ги нареди в html таблица. Трябва да може и сам да си направи движещите се менюта, както и бутоните и интрото. Дори и да работи във фирма в която има отделен човек за тази работа.
Другото е графичен дизайнер.
Уеб дизайна в БГ като цяло не е много добре платен. Има фирми които плащат добре на дизайнерите си, но зависи от фирмата и от дизайнера. Ако е добър ще се продаде скъпо, ако само е чувал разни термини и си ги е писал в cv-то няма да има достатъчно самочувствие за да го вземат на хубава работа. А пък ако го вземат ще не ще ще се научи.
И не е вярно че от програмиста не става дизайнер. По-вярно е че от дизайнера трудно става програмист защото програмирането е няколко нива над дизайна.

Пиша горното с целия си опит като завършила информатика в СУ и със стаж като уеб дизайнер 9 години.  Съпруга ми (както и приятелите ми) е програмист така че съм изключително наясно с възможностите и на двете професии.

# 31
martisun, естествено е, че ако си завършила информатика винаги ще поставяш програмирането 'няколко нива' над дизайна  Joy

Кажи ми тогава обаче, защо все поръчвам за изработка сайтове, които на финала функционират прилично, но мязат на...ами да кажем на краварник?  #Crazy ...и във всеки браузър изглеждат по различен начин?

...и отсреща винаги ме гледат като ALF (да се чете Alien Life Form), когато им обяснявам, че това-не-може-да-бъде-професионално-изглеждащ-сайт!

Заради такива веб-дизайнери изучих фотошопа, та сега направо им рисувам, какво ми трябва   ooooh!

# 32
  • Мнения: 389
Съгласна съм абсолютно. Личи, че познаваш работата в детайл. Мен ме мързеше да навлизам в подробни обяснения защо един дизайнер е добре да си има идея поне от HTML и защо не от всеки става дизайнер, как трябва да се продадеш итн.  Simple Smile

Всъщност аз се определям по-скоро като "разработчик" тоест мога да изпълня един проект открай-докрай абсолютно сама. Основно програмист, но когато се налага правя и нелоши дизайни. Разбира се, не толкова добри колкото на "чист" дизайнер, но достатъчно красиви и функционални. Обикновено оставям клиента да си избере дали иска да привлека и дизайнер в проекта. По-скъпо излиза, но всеки сам си решава.

Признавам си обаче, че на почти подсъзнателно ниво избягвам някои елементи в дизайна, който ще ми усложнят работата впоследствие и крайния изглед губи от това  Blush

П.П. Досега не съм видяла наистина страхотен дизайнер да пише код. Просто мисленето им е друго  Laughing

Цитат
Кажи ми тогава обаче, защо все поръчвам за изработка сайтове, които на финала функционират прилично, но мязат на...ами да кажем на краварник?  #Crazy

П.П. NewKid - отговора, който сам знаеш, но не искаш да осъзнаеш е, че очевидно поръчваш сайтовете си при неправилните хора  Laughing

# 33
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
...
Кажи ми тогава обаче, защо все поръчвам за изработка сайтове, които на финала функционират прилично, но мязат на...ами да кажем на краварник?  #Crazy ...и във всеки браузър изглеждат по различен начин?
....

Защото както писах по-горе добрите дизайнери са добре платени. Трябва да направиш компромис или с дизайнера или с хонорара.
И това за браузера е точно черта на дизайнерите-любители. Защото това е едно от първите неща на които се обръща внимание когато се прави сайт.

Рони Бо, точно това имам предвид. Трябва като се прави графичния проект да се мисли как ще се нареже и нареди в таблица. И как ще изглежда в интернет.
А що се отнася до мисленето определено е по-важно дизайнера да има художествено виждане, но точно това прави един дизайнер добър - да съчетае жудожественото си мислене с компютърни знания.

# 34
  • Мнения: 3 271
martisun и Рони Бо - абсолютно съм съгласна с двете ви. Точно така мисля и аз. Аз пък съм си програмист (също от ФМИ, СУ), но по неволя и класиката в БГ фирмите съм правила няколко сайта, на скоро завърших един - от-до. Не изглежда зле мисля, но може би, ако си го беше пипнал дизайнер би било още по-добре. А и имам късмета, че беше бизнес сайт, така че се искаше да е семпъл. PHP-то го направих "в движение" и т.н. Така че един програмист, особено ако има малко някакъв усет може да се справи с целият сайт, останалото не е вярно, ако се иска динамичен, а не просто HTML направен с Word. Не подценявам работата на дизайнерите спрямо програмистката, просто е различна, мисленето е различно. Аз съм учила рисуване, дълго време исках да стана архитект. Сега 2-те ми деца са на двата полюса - сина ми е като мен и баща си (също програмист), щерката е супер артистична натура. Не бих я нарекла по-глупава, защото не се справя с пъзелите и конструкторите като брат си Simple Smile Затова пък проговори с изречения на 1 г. и 3 м. (не лъжа!).

Много се разписах. А всъщност влязох в темата заради различните видове програмисти. Защото съм и в бизнеса с игри, а там връзката между програмист и дизайнер е много близка. Писала съм и сайтове, затова си позволих да направя сравнението. Якото системно програмиране ИМА защо да е много по-платено от уеб такова. А къде стреса е по-голям според мен си зависи от фирмата, политиката и управлението й  Peace

# 35
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
martisun и Рони Бо - абсолютно съм съгласна с двете ви. Точно така мисля и аз. Аз пък съм си програмист (също от ФМИ, СУ), но по неволя и класиката в БГ фирмите съм правила няколко сайта, на скоро завърших един - от-до. Не изглежда зле мисля, но може би, ако си го беше пипнал дизайнер би било още по-добре. А и имам късмета, че беше бизнес сайт, така че се искаше да е семпъл. PHP-то го направих "в движение" и т.н. Така че един програмист, особено ако има малко някакъв усет може да се справи с целият сайт, останалото не е вярно, ако се иска динамичен, а не просто HTML направен с Word. Не подценявам работата на дизайнерите спрямо програмистката, просто е различна, мисленето е различно. Аз съм учила рисуване, дълго време исках да стана архитект. Сега 2-те ми деца са на двата полюса - сина ми е като мен и баща си (също програмист), щерката е супер артистична натура. Не бих я нарекла по-глупава, защото не се справя с пъзелите и конструкторите като брат си Simple Smile Затова пък проговори с изречения на 1 г. и 3 м. (не лъжа!).

Много се разписах. А всъщност влязох в темата заради различните видове програмисти. Защото съм и в бизнеса с игри, а там връзката между програмист и дизайнер е много близка. Писала съм и сайтове, затова си позволих да направя сравнението. Якото системно програмиране ИМА защо да е много по-платено от уеб такова. А къде стреса е по-голям според мен си зависи от фирмата, политиката и управлението й  Peace

Аз пък две години учих рисуване за да се сдобия с художествени познания защото видях че само с програмиране не се става добър дизайнер:)
Що се отнася до заплащането дизайнера също може да е добре платен, но във фирма която се занимава основно с дизайн или пък в областта на рекламата. Всичко зависи от фирмата. В моята фирма програмистите са помощен персонал на дизайнерите и разбира се не са отлични програмисти. Ето защо дизайнерите взимат повече пари. Докато във предишната фирма в която работех аз бях единствен дизайнер в екип от доста програмисти и там основната работа беше на програмистите. Затова те бяха на доста високо ниво и по-добре платени.

Това което прави "вреден"  и по-стресиращ труда на дизайнерите е че тяхната работа се вижда с просто око и всеки може да каже мнение дори и да не разбира нищо от дизайн. Докато при програмистите щом работи програмата всичко е ОК без значение дали е написана с две страници или с два реда код.
Ще се съгласиш с мен, предполагам,  че са малко хората които ще седнат да гледат сорса на сайта и да критикуват работата на програмиста. Докато всеки може да погледне сайта и да каже - това не ми харесва, без дори да се обоснове.

# 36
  • Мнения: 3 271
Докато при програмистите щом работи програмата всичко е ОК без значение дали е написана с две страници или с два реда код.
Ще се съгласиш с мен, предполагам,  че са малко хората които ще седнат да гледат сорса на сайта и да критикуват работата на програмиста. Докато всеки може да погледне сайта и да каже - това не ми харесва, без дори да се обоснове.

Всъщност онази с 2 реда код ще да е много по-добра Wink
В уеб програмирането трудно се виждат програмистките пропуски освен, ако не са много груби, разбира се, просто защото, ако сайта се зарежда малко по-бавно примерно - голяма работа. Е, друго е да речем, ако (това е масово!) го е домързяло да си доизмисли кода и затова както си във вътрешна страница и натиснеш друг език те праща в началото (много дразнещо за мен!) - ето това определено си е кофти програмист.
И пак да се върна на малко по-"истинското" програмиране, знам, че темата не е за това, но все пак. Ако пишеш игра или нещо, което трябва да работи бързо и не си брилянтен в математика, оптимизация и т.н. тогава мнооооого сериозно може да си личи, че не си добър и да те критикуват.

И не на последно място, PHP кода не се вижда от браузера, което е голяма "далавера" за програмистите Wink Обаче това не прави грешките им невидими  Peace

А за "това не ми харесва" знаеш колко е относително и зависещо от погледа на съответният човек. Затова е изкуство! В програмирането и математиката като цяло това рядко е така - има си критерии -  да е бързо, оптимизирано, да работи без грешки, да изпълнява определена работа и т.н. и е ОК. Затова и станах програмист, а не художник  Party

# 37
  • Мнения: 2 759
                   ...добре е да има хабер как стават нещата, за да знае как да прави дизайна читав (да може да се нареже като хората и т.н.т), щото съм виждала много дизайнерски неща, дето нямат приложение. За Dreamweaver-a говоря, не за C и ASP примерно..
                    Това написах, а исках:
...Не можеш просто да си направиш една картинка във фотошоп и от нея да стане сайт. Трябва всяка частичка от картинката ти така да е намислена че да може да се изреже и да се постави в html...
4. Трябва да имаш поне бегла представа от html, css, javascript, php за да знаеш как ще изглежда идеята ти реализирана, дори и друг да я реализира.
                    Мерси   bouquet!

# 38
  • Мнения: 4 555
Millena, абсолютно права си за разликите между системното и уеб програмирането, само да допълня нещо.
Езикът РНР позволява на него да се правят изключително много и сложни неща, но колкото са по-сложни, толкова по-рядко някой има нужда от тях. Колкото е по-просто едно нещо, в толкова повече сайтове имат нужда от него и затова много хора остават с впечатление, че РНР-то се изчерпва с една-две мейл форми за контакт.
Това е аналогично, все едно някой да каже "О, много е просто да се пише на С, всеки може да направи програмка за събиране на две числа.".
Разликата е там, че никой няма да си поръча програмка за събиране на две числа, докато мейл форма ще си поръча едва ли не всеки.
Иначе в нашата фирма от две години се трудим над един софтуер (уеб базиран), за управление на работата на цяла една фирма и само модулът за финансови отчети е  ooooh!, пък за другите нямам думи. Но просто такива неща се правят изключително рядко. (То даже е по-скоро недомислица този софтуер да го правим уеб базиран, защото няма никаква нужда да е такъв, но така е преценил някой. Аз съм правила и други софтуери за финансовия отдел, отново уеб базирани и отново без да има конкретна нужда, понеже хората си работят локално с тях  newsm78)

Затова и когато на някой му потрябва мейл форма (или нещо аналогично) и успява без много усилия да си я направи сам, решава, че не е много сложно и PHP-то да си прави от сега нататък и най-често ще се справя.

По същата логика много хора си мислят, че могат да правят дизайн, понеже знаят как да сложат зелени букви на червен фон с една картинка отгоре. В дизайна нещата са още по-сложни. Има изумително талантливи и кадърни дизайнери, има и посредствени, има и средно положение между двете. На човек понякога му трябва нещо достатъчно просто, че да може да му го направи и програмиста. Или да може да си го направи и сам.

Милена много добре го каза. За да си добър програмист и за да си добър дизайнер се иска съвсем различен тип талант и умения, като всеки може да се научи да прави по-лесното от работата на другия.

# 39
  • Мнения: 3 271
Карина, абсолютно съм съгласна с теб! Този тип уеб програмиране е много далеч от онова, за което се говореше тук и то е доста близо до това да напишеш примерно счетоводен софтуер на С. Аз имах предвид именно CSS, PHP т.н. за сайт. Порталите, уеб-форумите и т.н са друго нещо. Дори и магазините (виртуалните) си имат труд сравним с локалните бази от данни. Мисля, че се разбираме правилно Simple Smile
Мъжа ми писа преди години едни много сериозни уеб базирани приложения на ASP, знам дълбочината и там. Но, ако трябва да съм честна се беше отегчил и отвратил от този тип програмиране много. Аз лично не съм писала много сложен PHP код, дано не ми се и налага  Wink Предпочитам всеки да си знае хляба и всеки да наема професионалисти, че от това ТНТМ, което масово се прилага по фирмите и как много хора считат, че всеки ИТ специалист е програмист (ама всякакъв - системен, уеб, DB и каквото още се сетиш)/системен администратор/уеб дизайнер и още една камара ИТ неща ми е дошло до гуша   Sick

# 40
Това ми е първи пост въобще в този форум, така че го използвам и като представяне Simple Smile

Аз съм уеб дизайнер, но работя за чужда фирма и нямаме никакви български клиенти, затова и погледа върху българския пазар и заплащането там ми е чисто потребителски. Моята работа е да реша концепцията на това, което се иска от клиента, да го представя графично в максимално реален размер и вид (т.нар. mock-up), при одобрен дизайн да направя html по дизайна и вече този статичен хтмл отива при девелопъра. Понякога цялата работа включва флаш (банери, менюта и всякакви подобни), понякога java script-ове (най-вече за да добие клиента реална представа как впоследствие ще функционира нещото и дали го иска точно така). Но в повечето случаи дизайнера стига до един psd файл, който отива при друг човек, който го нарязва. Ще спомена само за елементарните изисквания, за да можеш изобщо да се занимаваш с уеб дизайн.
1. Photoshop или Fireworks - за лейаута. Корел е неподходяща програма, освен че има сериозен проблем с цветовете за уеб, й липсват доста от фотошопските функции, особено за обработка на изображения.
2. Илюстратор - optional, в най-крайните случаи ще се използва за векторизиране на лого, което са ти пратили като jpg а трябва да му се промени размер, цвят или нещо друго.
3. (пак optional) Dreamweaver, SciTe, Notepad - въобще всичко, което може да послужи за писане на код. Стабилни познания за css. И по възможност никакво ползване на таблици.
5. Флаш - няма как без него, макар че първоначалното припадане по флаша взе да отминава. Но поне правенето на простички анимации е да не кажа задължително. Умират да им се връткат банерите, не знам защо.
4. Познания за цветови съчетания и посланията им, и не на последно място - за видове файлове - gif, jpg, png и компресията им при записване (което се отразява на качеството)

Разбира се, би трябвало да си в крак с някакви тенденции, които постоянно се менят, наличието на естетическо чувство мисля че е излишно да се споменава, но поне за мен най-важното е да се свикне с мисълта, че дизайнера не е художник, и че не  си драска за удоволствие, и преди да се захване с даден дизайн, би трябвало да се съобрази и с клиентските изисквания, и с евентуалните конкурентни сайтове, и с това дали крайния продукт, който предлага, може да излезе на пазара, да печели клиенти и посещаемост (в крайна сметка тъкмо това се цели), дали - особено важно - е удобен за ползване, ориентация, навигация (usability, user friendly среда и прочие сложни думички). И не на последно място - дали изобщо може да функционира, тоест дали това, което дизайнера си представя, е осъществимо, защото има и такива печални случаи. Ако просто нарисуваш една картинка и я предадеш нататък, има голяма вероятност от споменаване на роднини, преработка на дизайни, недомислици, нерви, изгубени пари, просрочени договори и караници с клиенти и всякакви такива приятни неща.

Мисля че всичко това важи и за freelance дизайнерстването, даже в още по-голяма степен, защото там се налага сам да си водиш всички преговори за пари, срокове и т.н., юридически нещата рядко са изпипани, така че вероятността клиента да се "разсее" е по-голяма. А да се стигне до етап, в който хората те търсят точно теб да им изработиш нещо, е въпрос на доста време. Заплащането в повечето случаи е голямо пазарене, защото средния български клиент вижда в нет пространството невероятно посредствени неща и на практика няма възможност да си изгради нито ясна представа какво иска, нито визуална култура. Да, могат да бъдат убедени, че това, което им предлагаш, е по-стойностно от сайта на конкуренцията, дето го е правил братовчеда или секретарката, но за да успееш, трябва да покажеш достатъчно свои стойностни и вече работещи неща.

Така че, съвет, ако все още искаш да се занимаваш с това Simple Smile - учи фотошоп, има невероятно количество tutorials и за начално ниво, и за по-напреднали. Гледай сайтовете с готови темплейти, дори пробвай да ги възпроизвеждаш, наблюдавай пропорции, задължителни елементи, как са позиционирани и т.н. Когато сметнеш, че чисто графичните ти умения са на някаква добра основа, започни да обръщаш внимание и на начина, по който нещата се "раздвижват" и подреждат, рязане, кодиране и т.н.

Ужасно дълго стана, ако имаш повече въпроси, ще отговарям с удоволствие. И може да изглежда страшно, но не е Simple Smile Просто са нужни време, упоритост и ама наистина огромно желание.

# 41
  • Русе
  • Мнения: 785
Тук се пораздвижили нещата... Grinning

NewKid, sorry, че не съм те разбрала правилно...Ама, не им ли гледахте портфолиото на тези "дизайнери", че така се е получило накрая... newsm78

Момичета (и момчета), всичко което си дъвчем тук е така, и повечето неща ги обобщихме като "usability".  Peace
За това става ли от програмиста дизайнер и обратно, няма какво да коментираме - има редки изключения, които са еднакво добри и в двете, повечето не са.

Ще ме прощавате ако греша, но тук не видях да се изкаже един уеб дизайнер който наистина да прави сайтове - статични и динамични.
1. Работата с графични програми не те прави уеб дизайнер. Прави те евентуално графичен дизайнер.
...
martisun, защо да не са се изказали уеб дизайнери тука? Темата не е да си мерим познанията и възможностите. В нашата фирма и дизайнерите, и програмистите, (и аз) могат еднолично да направят приличен сайт от-до. Друг е въпроса, че все ще има нещо не съвсем оптимално и естествено това не ни е практика. Абсолютно съм съгласна с първата точка, затова питах дамата, отворила темата, в какво точно се изразява таланта й? Защото и аз като работодател съм се сблъсквала с всякакви случаи, които се пишат "уеб дизайнери", пък нито имат достатъчно художествен талант, нито мислене на програмист, и в крайна сметка не ми вършат никаква работа.

Ula, съгласна съм, че еуфорията около флаша взе да затихва, но това се отнася само за уеб, защото има сериозни issues със SEO-то. Иначе съвсем не е "умряла риба" Wink. На нас точно флашът ни е "доходоносната" работа. Щом работиш за чужбина, знаеш че там намира все по-широко приложение - kiosks, cd business cards и т.н. Да не говорим, че и големите български фирми вече си правят мултимедийни презентации и e-learning програми, тъй че "има хляб в него още"  Grinning, а ActionScript програмистите са много кът и високо платени, също и 3D-аниматорите.

Дано все пак, с цялата тази дискусия сме помогнали на kulinarna vulshebnica...  bouquet

# 42
  • София
  • Мнения: 6 796
Заболя ме главата, докато ви изчета.  ooooh!
В повечето фирми търсят един човек, да им направи и дизайна и програмирането на сайта. И ако може да му плащат 350-500лв. Ми не става така просто.
Същата работа като с модния дизайн, ако може да им правиш от-до, от проектирането на моделите, през кройки, шев и ако ти остане време да отидеш да помагаш на продавачките в магазина.  Joy

Общи условия

Активация на акаунт