Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 24 отговора

Все още в къщи, но скоро може и в лудницата

Има ли болка когато ти спира кърмата? Освен по намаляването на млякото по друго познава ли се, че спира?
Цитирай

София

Спирането не боли, ако става естествено и постепенно (доколкото ми е известно - на мен не ми е спряла все още, а кърмя повече от година). Има си начини за възстановяване и увеличаване на млякото (виж в Библиотеката). Не се притеснявай. По принцип няма причини да спре, ако ти не направиш определени неща (волно или неволно), за да я спреш. А болката по-скоро сигнализира някакъв друг проблем, на който трябва да обърнеш внимание. Пиши по-подробно какво чувстваш и как кърмиш, колко често, по колко време, какво друго даваш (вода, чай, адаптирано?).
Цитирай

София

И аз това се чудя .. особено някой като каже `днес имах много грижи и ми намаля кърмата` нещо не ми е ясно как го разбирате?!?!!  Thinking
Цитирай

До хладилника, който обичам

Реално погледнато, няма как да се разбере според мен. Изцедено преди или след хранене количество не е никак показателно... Може да се разбере, ако да речем няколко поредни дни бебето плаче от глад (но майката да различава кога е от глад) и да е спряло да пишка и ака както преди... (но да не е това разреждане на акането, което много майки забелязват около 2-рия месец)...
Иначе не виждам как да стане...поглеждаш гърдите и си казваш, я, днес нямам толкова мляко... Thinking
Цитирай

София, Младост 2

И аз колко пъти съм се канила да задад същия въпрос Very Happy
Така и не ми стана ясно как разбират мамите,че кърмата не стига или е намаляла?! Защото от плач на бебето не може да се правят такива изводи - причини за плач има твърде много; от това,че не успява да спи цяла нощ - още по-малко (изказвания от рода - ами не издържа до следващото хранене и иска постоянно да яде - няма да ги коментирам,защото са съвършено неадекватни спрямо кърменето),а това,че гърдите са омекнали или не успява човек да изцеди почти нищо след хранене е съвършено нормално (което обаче не се знае! и в огромната част от случаите се интерпретира неправилно) - значи какво остава?
Аз се ориентирам само по памперсите на бебе - щом са напишани и акани,значи всичко е наред.И това много ми помогна,докато бях болна - защото от температури и т.н. бих се заклела,че нямам капка мляко,дотам изтощена се чувствах и дори рефлекса на тръгване на млякото беше станал почти недоловим,гърдите ми бяха съвършено меки,мляко не течеше,беба не се давеше и го нямаше обичайното пръскане на мляко,когато се дръпне от гърдата.Обаче тя не си промени маниера на сучене за всичките 5 дни и памперсите й бяха все същите,както когато нищо ми няма - неописуемо облекчение Very Happy
И според мен ако мама и бебе се кърмят изцяло на поискване и без външни намеси процесът на търсене и предлагане се балансира съвършено естествено и кризи просто не възникват.А като знам,че дори някога да се случи млякото по някаква причина да е по-малко,беба просто ще иска да суче по-често и то бързо ще стане колкото й е необходимо,просто не виждам от какво да се притеснявам.Гладна няма да остане - дори да приема по-малко количество на едно ядене,отколкото й се иска,то се компенсира от честото хранене,така че общо пак ще поеме колкото е нужно.
Проблемът май е основно в това,че мамите нямат увереност в способността на тялото им да изхрани бебето,което е успяло да оформи и износи (нелогично е,нали),нито пък в това,че бебето и млякото се регулират взаимно и са в чудесно равновесие,ако не се намесваме ние с притеснение и добавки от всякакъв род (вода,чай,сок,дори и бибата,ако е дадена твърде рано).
Цитирай

София

Аз се ориентирам единствено по памперсите.. иначе има дни в които е толкова нервна и ми виси залепена като ваденка - логично след 2 часа млящене като стисна нищо не излиза.. но тя си виси, мляска и от време на време си преглътне  Very Happy преди да се усъмня обаче че кърмата не стига и затова така нервничи се сещам за две наакани пампи в кофата и спирам да го мисля  Wink
Цитирай

София

Разбирам по това, че бързо се отказва да сучи и мрънка и пак иска да сучи, а пуска гърдата. После пак плачка. Ако това започва да се повтаря, значи че кърмата ти недостига. На консултацията се установява, че детето е качило незадоволително. Може да се отиде на пробно кърмене и да се притегли детето преди и след като се е насукало.
Цитирай

Цитат на: Светлана
Разбирам по това, че бързо се отказва да сучи и мрънка и пак иска да сучи, а пуска гърдата. После пак плачка. Ако това започва да се повтаря, значи че кърмата ти недостига.
Може и да е признак за намаляне на кърмата, може и да не е Very Happy Ирина се държеше така, когато почна да отказва лявата гърда. И при кърмаческа стачка поведението е подобно.
Аз установих, че нямам кърма по това, че като спрях да предлагам гърдата, не се появи усещането за препълване, нито пък бучки и т. н. А спрях да я предлагам, защото видях, че Иво не гълта. Стои на гърдата и "суче", но не се храни. И това, което правеше, видимо му носеше удоволствие, но не беше кърмене.
Цитирай

София

Разбирам по това, че бързо се отказва да сучи и мрънка и пак иска да сучи, а пуска гърдата. После пак плачка. Ако това започва да се повтаря, значи че кърмата ти недостига. На консултацията се установява, че детето е качило незадоволително. Може да се отиде на пробно кърмене и да се притегли детето преди и след като се е насукало.

Когато едно бебе е гладно, то и да няма мляко, пак виси на гърдата, докато дойде. Ако пусне гърдата, най-вероятно има някакъв друг проблем. Ако проблемът не се открие и разреши, то бебето ще качи незадоволително, и като направиш и едно пробно кърмене (говорено е защо те не дават достоверни резултати), педито само това и чака и ще ти каже - нямаш кърма, дохранвай!

Аз лежах с акушерка от детското, много разбираше от хранене на бебета. Но не пиеше течности, защото с първото дете имала толкова много мляко, че само се цедяла и й писнало. С второто искаше само на кърма, но помоли колежките й да направят пробно кърмене и по резултата установи, че трябва да дохранва. Това ми разкри колко много знаят за кърменето акушерките в АГто, че даже и собствените си деца объркват.

Аз лично проверявам дали имам мляко, като стисна гърдата с пръсти. Ако не идва, ако струята е слаба, не казвам "Ау, кърмата ми свършва", а отивам да хапна нещо, пия чаша вода, и знам, че ще дойде.
Цитирай

USA

Аз разбирам, защото виждам какво изпомпвам. От няколко дни изпомпвам кърма,защото рагадите ми оак се влошиха и сега ги лекувам. Иначе, когато кърмя незнам колко изяжда бебето, но като е доволно и спинка знам, че е достатъчно  Wink
Цитирай

София, Младост 2

Моята дъщеря прави така,откакто е навършила месец - а си наддава над кило на месец Smile Не седи на гърдата повече от 3-4 минути и се върти точно по описания начин,приплаква и търси,после пак се дърпа - а като предложа другата гърда,която е очевидно пълна,и на нея се дърпа.Така че това не е достоверен признак.А за незадоволителното наддаване - при кърмени бебета 500гр на месец е съвсем задоволително наддаване,но я питай педиатъра какво ще ти каже Evil or Very Mad Просто защото нямат таблици за нормалното наддаване при кърмачета,а само при изкуствено хранени бебета,при които можеш да доналееш препоръчваното количество мляко в устата на бебо,ако упорито тикаш биберона Sad Кърменото бебе не може да бъде насилено да изяде определно количество мляко - то яде толкова,колкото са му потребностите в момента,и един месец може да наддаде 400гр,а на следващия - 2кг,без да си промени маниера на сучене (примерът е автентичен от моя приятелка,на която естествено бяха казали,че детето не наддава добре и да дохранва - което тя не направи - и съответно на следващия месец с 2-та кг - ауу,ама то много наддало!А ако беще давала и добавка,колко ли щеше да е наддало!)
Особено пък плачът след хранене никакъв признак не е,ако детето в един момент се успокоява и спи - единствено ако реве от едно до друго хранене и в рамките на 48ч се забележат признаци на обезводняване - намаляване количеството на напишаните памперси на първо място (не на нааканите,защото кърмени бебета може да акат и веднъж седмично,без това да е проблем и да е от липса на мляко).
Така че май по-разумно би било вместо да се прави пробно кърмене,да се мерят пробно използваните памперси - защото ако нещо е влязло,то трябва и да излезе Mr. Green Или още по-добре при съмнение - еднодневния тест с памучни пелени,за да се види дали бебето пишка повече от 8 пъти на ден - това са адекватните мерки за установяване дали има достатъчно мляко.
Цитирай

София, на брулени хълмове

кърмата може да намалее най-вече от стрес и притеснение и недоверие в собствените възможности, а едно контролно кърмене може само да влоши нещата. Синът ми все още е на кърма и макар, че вече се захранваме кърмата представлява около 80-90% от дневното му меню  Smile  Когато обче беше на 4.5месеца една лекарка "установи" че "е слабичък" (а той винаги е наддавал добре, само дето не е от дебеличките бебета - просто такъв му е генът!), направи контролно кърмене и каза, че не ми достига мляко и трябва да дохранвам. Бях сломена. До момента вярвах, че всяка здрава жена, родила здраво бебе може да го кърми на поискване минимум 1 година. започнах да се самообвинявам, да плача. Цял ден бях в шок и като резултат вечерта НАИСТИНА НЯМАХ МЛЯКО!!! Бебо милия се мъчеше да изпомпи някоя и друга капка, но от големия стрес млякото ми отказваше да потече. Реших да се стегна и да се взема в ръце - често кърмене, спокойствие и за нула време бебешкия елексир беше в необходимите дози и всички си върнахме спокойствието. Без лактогенни чайове и т.н. - просто с кърмене!
Бебетата кърмени на ппоискване хапват по-помалко и по-начесто и стереотипните таблици, които показват колко трябва да изяжда бебето са съвесм неверни в този случай. Едно контролно кърмене няма да отчете реалната ситуация, а само обърква нещата
Цитирай

München

Момичета, само исках да ви кажа колко безкрайно се радвам, че ви има.  Love За мен най-голямото нещастие би било да ми спре кърмата, докато бебка е още малка. Благодаря ви за безценните съвети   remybussi
Цитирай

София, Младост 2

Всъщност - без никакво намерение да се заяждам! - тази тема май би било полезно да се пусне във форума на изкуствено хранещите мами,за да разберем по какво са се ориентирали,че кърмата спира и трябва да започнат дохранване.Но май не е добра идея,че пак ще се почнат едни кавги...,а и темата е болезнена за много мами.
Цитирай

Цитат на: hedra
Всъщност - без никакво намерение да се заяждам! - тази тема май би било полезно да се пусне във форума на изкуствено хранещите мами,за да разберем по какво са се ориентирали,че кърмата спира и трябва да започнат дохранване.Но май не е добра идея,че пак ще се почнат едни кавги...,а и темата е болезнена за много мами.

Сакън!!!
не сме се  #2gunfire  от два дена точно!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 24 отговора