Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Млека за кърмачета, захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Бургас

Чудя се мога ли да давам вече храни с  глутен? Не че бързам, но днес купих една каша на Милупа с бисквити и чак  като се прибрах видях, че е с глутен. Малката е на 6 месеца.
И за какви алергични реакции евентуално трябва да се наблюдава?
Цитирай

Бургас

Ако не си я отворила още си я запази за след 2 месеца.Аз го въведох към края на 8я месец.
Цитирай

София

Ако не си я отворила още си я запази за след 2 месеца.Аз го въведох към края на 8я месец.
да и аз трудно се престраших,макар и по-рано от тебе Laughing доколкото помня гледай за обрив и диария
Цитирай

Аз въведох глутена след 7м.
Цитирай

Варна

Аз дадох на 7,5 месеца.
Цитирай

Белгия/София

Съветвам те да изчакаш. Ето ти перипетиите на една мама:

Глутена е белтъчина, съдържаща се в житните растения, с изключение на ориз, царевица, елда, безглутенова пшеница (която е генно модифицирана, именно за хора с непоносимост към глутена).
Всички останали житни съдържат тази белтъчина - пшеница, овес, ръж, ечемик и т.н.
Белтъчината като повечето протеини е със сравнително дълга верига и затова трудно се храносмила, но докато правят адаптета, т.е. прясно мляко с накъсана верига - хуманизирано за по-лесна смилаемост на бебоците, то още никои не прави "хуманизиран глутен", защото няма нужда.
Ензимът в тънкочревната лигавица, които храносмила глутена се изгражда в храносмилателната система на бебо към 6 месец, затова се препоръчва да не се дава по-рано, защото обикновено няма какво да го смели - получава се глутенова ентеропатия или увреждане на тънкочревната лигавица, ако се дава продължително време преди 6 месеца може да доведе и до атрофия на тази лигавица и сериозни храносмилателни проблеми.
Знам тези неща от ЛОШ ОПИТ! Моята девойка я отби педиатърката й, заради това, че аз имах рагади   - кой да ти разбира тогава, а и имах лошия късмет навремето този сайт да бъде спрян за реорганизация, точно когато бях бременна в 9 месец и щях да раждам - време да понаучиш това-онова за бебо и кърменето, но уви! Като незнаеш - грешките стават бързо и нарастват лавинообразно.
Естествено от Фризолак беба се запече и така се мъчеше това дете, че аз полудях - и за да не й даваме капки за колики, че още повече запичали - педи посъветва овесена вода!!!!!   Да съм прочетяла на опаковката на овесените ядки как се прави. Нали се сещате, че там пише как се правят овесени ядки, а не някаква си вода предназначена за кърмачета. И аз я правех гъстичка и слагах млякото в нея по съвет на педито - щяло да регулира перисталтиката на червата и да акало добре. Беба пищеше след всеки прием, аз се допобърках окончателно.
Резултат - глутенова ентеропатия, а увреждането на тънкочревната лигавица и несмляното оттам добре адате доведоха и до алергия към кравешкия белтък.
Вече две години мъка и пости - едва сега правя плахи стъпки за захранване с глутен - има пак колики, но според мен не е целиакия - добре, че не я провокирахме.
Целиакията е липса на ензима, поради което се увреждат червата, оттам непрекъснати разстройства и ненаддаване на тегло.
Има и непоносимости към глутена, които могат да се изявят освен чрез храносмилателната система, както описах горе, но и като при другите алергии - кожно или дихателно.
Ние имахме и кожни прояви докъм 1г. 7м. дори само да близнем солетка - веднага ни цъвфаше някоя уртика.
И ако някои си мисли, че детето ми е фамилно обременено - НЕ!
Просто рано отбито и НЕПРАВИЛНО ЗАХРАНЕНО!
ОПИЧАЙТЕ СИ АКЪЛИТЕ! Кърмете, кърмете и не замествайте хранене, давайте да опитва, но не да се нахранва. Имайте познания за проблемните храни - правилно въведени на определена възраст, ще дават радост от хапването им цял живот.
През първата 1 година е важна кърмата като основна храна и бавното хипоалергенно захранване /чрез избягване на алергени/. Стремежът към разнообразно хранене е нож с две остриета.
Кърмените бебета и тези на АМ /при съвременните добри млека и добро храносмилане на бебето/ акат почти при всяко хранене, като консистенцията е кашава, жълта, леко кисела, БЕЗ примеси на белтъчки /признак за недобро храносмилане и изхвърляне на белтък или прехранване/, слуз, кръв.
Ако акото не е при всяко хранене, вероятно го дразни напълнилото се дебело черво - много майки практикуват така наречената клизма /въпреки че това не е истинска такава/ сутрин и вечер или когато бебето не се е изходило при три поредни хранения. Бебето така хубаво се изаква и изпръцква, че се успокоява веднага. Термометър предназначен само за бебето се измива със сапун на хладка вода / не гореща - да не пръснете живака, има и спиртни термометри, ако можете да си намерите/, подсушава се, след това желязното накрайниче се избърсва с памук с чист спирт, изстисква се от тубичка вазелин /пак само за ползване от бебето/ върху накрайника колкото грахово зърно и се пъха в ануса на бебчо до половината на железния накрайник - малко е, не повече. Завърта се в посока на часовниковата стрелка, не около оста на термометъра, а го държите неподвижен като правите мноло леко уширение на ануса. Това веднага предизвиква изакване, изпръцкване и успокоение на бебо. Чайове и други глупости, които преминават през храносмилателната система, според мен само усложняват нещата. Първото педи на моето дете я увреди, понеже не била привърженик на термометъра - детето щяло да свикне да се изаква така - глупости - че ме караше да й давам цял месец овесена отвара да стимулирала чревната перисталтика и така запекът щял да се излекува   - резултат: бактериално замърсяване от овеса/трябвало е повече да варя/, глутенова ентеропатия и увреждане на тънкочревната лигавица и оттам непоносимост към глутен и АБКМ. БОЖЕЕЕ, през колко ужас минах заради тъпото педи - така й крещях в поликлиниката, че почти я замерих с всички книги, които й занесох, съжалявам за отклонението, но да го знаете за всеки случай - никакви глупости през храносмилателната система различни от кърма и/или АМ в чиста вода.
А иначе е вярно, че до 1 годинка на бебето не трябва да се дава мед, тъй като в червата на кърмачето не се унищожават евентуално попадналите с него спори на бацилус ботулинус, причиняващ тежко протичащо хранително отравяне - ботулизъм.
В Северна Америка е доста разпространена алергията към царевица, но тъй като царевицата е безглутенова зърнена култура, царевичното брашно/нишесте се използва в доста бебешки каши/пюрета.
Преди 6-месечна възраст не трябва да се дават храни, съдържащи ГЛУТЕН - белтъчина, съдържаща се в житните растения - пшеница, овес, ечемик, ръж и т.н. Причината за това е, че до тази възраст бебетата нямат напълно изграден така да се каже ензима, необходим за храносмилането на глутена. Систематичното даване на глутен преди 6 месечна възраст може да доведе до увреждане на тънкочревната лигавица и сериозни храносмилателни разстройства.
Безглутеновите зърнени култури са - ориз /чудесна първа храна за кърмачето, но доста запича/, царевица, елда, киноа /на етикета пише, че е без глутен/. Безглутенова пшеница, ръж - но те вероятно са генно модифицирани, заради хората с цьолиакия.
Мощни алергени, които е добре да се знаят и да се внимава с тях при кърмене от майката кърмачка и захранване на бебето, за които е добре да се оставят за след 10 месеца - 1 годинка, а и по-късно ...
1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, ягоди, зелени неща (коприва);
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.
9. Шоколад, какао, кафе /за кърмачката/
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.
Цитирай

Бургас

Блонди, Hug благодаря ти за изчерпателния отговор и за богатата информация. Със сигурност ми даде отговор и на много други въпроси и със сигурност няма да я дам тази каша близките 6 месеца. Дано повече мами да прочетат тази тема.
Цитирай

Белгия/София

Е, 6 е много, но след 8-ми вече може спокойно  Peace
Не се плаши, де, цьолиакията е доста рядко явление, просто имай информацията и си вземи решение, това е важното. Една разумна майка винаги ще гледа за доброто на детето си. Поне така е моята логика, въпреки ежедневните примери тук за глави в пясъка и упорито инатене  Laughing
Цитирай

Brokenpromiseland

Грис от какво житно растение се прави  newsm78
Цитирай

Русе

Има оризов и царевичен грис, май.  newsm78

За глутена - Йоанна също имаше запек първите дни след въвеждането на АМ и по съвет на педиатърката дадох овесена вода. Нищо не й стана тогава. Сега давам пюрета с глутен и Плазмон, но много рядко.
Цитирай

София

Има и пшеничен грис.
Цитирай

Белгия/София

От всичко може да се направи, думата грис показва просто вида обработка на растението, т.е. ситни гранулки, предварително обработени.
Цитирай

София

Блонди и аз ти благодаря за инфото,страхотна си,мислех да почна с попарките(по съвет на педито),но ще поизчакам още малко
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.