Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 2 331
Прочетох в една друга тема и се подсетих за един друг въпрос, който често ме вълнува: как стои въпроса с домашните посещения? Имам предвид законово? Защото, например, аз веднъж само си "направих устата" нашата педиатърка да дойде да прегледа дъщеря ни, и ми беше отказано с предтекста, че има много работа... От наши приятели съм чувала, че ако трябва да отиде до тях я взимат с кола и я връщат. Е, да, ама като нямаме кола?!? Нямаме право на посещения ли? Или друг вариант - плащаш таксито. Четох, че заплащат на лекарите и самите посещения  родителите - защо? Нали си имаме здравни осигуровки? Аз моя проблем засега така си го разрешавам - хващам такси до там и обратно, но не съм сигурна дали това е най-правилния начин.
Моля ви, пишете ако знаете какви точно са ми правата на човек с изрядно платени здравни осигуровки.
Цитирай
По принцип лекарят преценява дали има нужда от домашно посещение. При спешни състояния /но не висока температура например/ е задължен да дойде докато пристигне бърза помощ.  Виж тук чл. 17 ал.1 и 2   www.dcc18.com/htmls/rzdhome.htm                  и тук  www.nhif.bg/bg/deca.phtml
Цитирай

София

Мнения: 2 559
аАз също искам да попитам дали това е правилно - когато ни изписаха на същия ден дойде педиатъра в къщи и ни взе 30.00 лв. И при вас ли беше така ? На нас ни обясниха, че се плаща понеже бебето няма ЕГН, после дойде още веднъж, но акта за раждане още не беше готов и ни взе 25.00 лв.
Нормално ли е това ?
Цитирай

UK, Harlow/София

Мнения: 7 670
До колкото знам, до навършване на 1г на детето са длъжни да идват при повикване!На нас ни взе на първо посещение 15лв.(било еднократна такса) и след това никога не е искала пари.Дори веднъж и предложих,но отказа.И винаги идва сама с колата си-бензин не съм плащала.Здравната каса колко пари им отпуска,добре си пълнят гушите-просто са се увълчили за още Sad
Цитирай

София, "Младост 3"

Мнения: 9 047
ами май си зависи от педиатъра - по принцип при първо идване се взимат пари - ама нашата отказа да вземе каквото и да
дойде и втори път - пак не взе стотинка
здравната книжка - или как се води - на детето - тя я купи - и пак пари не иска
абе просто е златна!
Цитирай

БГ - София

Мнения: 7 796
Не ми е взимала пари даже и за първия път! Какъв и е проблема - като излезе ЕГН тя си пише домашното посещение и готово  Rolling Eyes , касата го плаща. Най-вероятно и вашите, на които плащате, са си го писали и са взели за едно нещо 2 пъти пари! По-принцип лекарите трябва да имат касов апарат, ако нямат дори потребителската такса се плаща на касата на поликлиниката! Не стига че взимат пари ами и не плащат данъци - е това си е корупция!
Иначе моята скоро я виках в къщи за двамата и въпреки, че вече са над 1 година дойде жената, няма да ги водя на -10 градуса с температура по поликлиниките  Shocked . Аз не питам дали, просто казвам да дойде, че са болни с температура и т.н. Винаги идва в рамките на деня, по график тя има време определено за домашни посещения!
Ако ще плащам ще си извикам частен лекар.
Извинете, ако съм малко рязка, но се ядосах.
Цитирай


Мнения: 455
Цитат на: catnadeen
ами май си зависи от педиатъра - по принцип при първо идване се взимат пари - ама нашата отказа да вземе каквото и да
дойде и втори път - пак не взе стотинка
здравната книжка - или как се води - на детето - тя я купи - и пак пари не иска
абе просто е златна!

Не се оставяйте да бъдете излъгани-граждани на РБ до 18 годишна възраст не заплащат потребителска такса.За новородените здравноосигурителните права са в сила от деня на тяхното раждане.Сверете информацията в страницата на НЗКО.
Цитирай


Мнения: 26 253
Цитат на: jullianna
аАз също искам да попитам дали това е правилно - когато ни изписаха на същия ден дойде педиатъра в къщи и ни взе 30.00 лв. И при вас ли беше така ? На нас ни обясниха, че се плаща понеже бебето няма ЕГН, после дойде още веднъж, но акта за раждане още не беше готов и ни взе 25.00 лв.
Нормално ли е това ?


На нас ни взе при първото посещение 20 лв., но ние не се бяхме за писали още, т.е. не я бяхме избрали, ЕГН също нямахме. До сега не сме боледували  Praynig , но още в първите дни след изписването пъпчето й прокърви, което не е нищо страшно, ама аз кога съм виждала бебе на живо, звъня й на пожар, жената за 5 мин. беше у нас и не ми взе нищо.  
Но по принцип за първия преглед без ЕГН почти всички взимат.
Цитирай
Цитат на: jullianna
аАз също искам да попитам дали това е правилно - когато ни изписаха на същия ден дойде педиатъра в къщи и ни взе 30.00 лв. И при вас ли беше така ? На нас ни обясниха, че се плаща понеже бебето няма ЕГН, после дойде още веднъж, но акта за раждане още не беше готов и ни взе 25.00 лв.
Нормално ли е това ?
   НЕ!
Цитирай


Мнения: 3 340
При нито едно посещение на педито не сме плащали.Дойде и без да се налага да я взимаме-нали това й е задължението!
Цитирай

Sofia

Мнения: 3 199
Цитат на: nikol78

Но по принцип за първия преглед без ЕГН почти всички взимат.


Нашата не ни взе нищо тогава, още нямахме ЕГН, явно си зависи от човека
Цитирай
Писах и на предишната тема и тук ще пиша ДЕЦАТА ДО 18 ГОДИНИ НЕ ПЛАЩАТ НИЩО И ПЕДИАТРИТЕ СА ДЛЪЖНИ ДА ИДВАТ НА ДОМАШНИ ПОСЕЩЕНИЯ, КОГАТО ДЕЦАТА СА МНОГО БОЛНИ. Ама много ме е яд вече и на майките, защо плащате бе хора, или пък ако плащате искайте документ, ха да ги видим тогава тези наглеци. Ох, извинявайте за острия език, но вече наистина много се ядосвам от безумията в тази държава. Хайде успех и си знайте правата.  Laughing  Laughing  Laughing
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.