Кога може да се направи изследване за алергии и къде в София?

  • 19 031
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 385
Тук във форума чета доста противоречиви мнения за това кога могат да се правят кръвните тестове за алергии и доколко са точни.
Моля ви кажете как се установява АБКМ или друга алергия и къде в София може да се  направи, съответно и колко струва. Знам само за Мустаков и че пълния тест струва към 100лв.

На нас диагнозата АБКМ ни я постави доц.Ковачева/гастро-ентеролог на база на атопичния дерматит /който пак тя ни го постави като диагноза/ преди близо 2 месеца. И аз и бебо сме на диета оттогава/все още го кърмя + Фризопеп/, но имаше само временно подобрение след Елокома. Та това ме навява на мисълта, че може да не е АБКМ, а нещо друго.

Искам да се уверя документално и фактически, защото през толкова лекари "специалисти" минахме, че вече нямам вяра на празни приказки.

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 4 146
Попитай тук: http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=alergii

Дано да ви помогнат!

# 3
  • Мнения: 385
Stryper много ти благодаря!  bouquet

# 4
  • Мнения: 545
Ох, много болна тема! На нас Ковачева същата диагноза ни е поставила, но и аз имам съмнения относно дали е точно така. Правих консултация и с други лекари и според някои това е атопичен дерматит и никаква алергия. Вече близо два месеца съм на диета,  а дъщеря ми има още обрив по лицето. Доколкото знам, тест за алергия не се прави до двегодишна възраст, защото може да отключи алергии. Ако питаш мен, педитата налучкват - на толкова противоречиви мнения се наслушах. Сега се чудя дали да не търся кожен лекар. А какви колики има... бедна ми е фантазията. Ковачева каза, че те се усилвали при подобна алергия. Твоето дете страда ли от колики?

# 5
  • Мнения: 385
Да, има колики. Аз също мисля да го заведа на кожен. Казаха ми за Дерменджиева или Демеджиева в Медицинска академия /не съм сигурна за името/. Ще проверя за някакви отзиви за нея, тя е детски кожен лекар.

На детето на едни наши познати преди година са му поставили диагноза АБКМ, пазили са диета, но обривите си останали. Та въпросната кожна лекарка ги е оправила за нула време и оттогава детето си хапва всичко и няма проблеми. Изписала е цяла серия лечебна козметика /за съжаление не можаха да ми кажат марката/ - сапун, шампоан, крем, лосион и т.н.

# 6
  • Мнения: 545
във форума има още една мама, на която детето е било с такава диагноза. Пазила е диета без резултат цели шест месеца и накрая се оказва, че не е алергия. Тя обеща да ми пише при кой кожен доктор е завела детето. Ще ти пусна на лични името, след като ми го напише.

# 7
# 8
Здравейте всички с проблеми с алергиите ние вчера си взехме резултатите от изследването при д-р Мустаков и направо сме като опарени с въглен излиза,че сме алергични към млеко,яице,соя,брашно,риба,картофи,кучета,котки , домашен прах и т. н. а сме в чисто нов апартамент и нямаме животни.Не знаем какво да правим и с какво ще се храним.Малкия е на 2г. и 3м.КОЙТО СЕ СЪМНЯВА ЗА АЛЕРГИЯ НАПРАВЕТЕ ИЗСЛЕДВАНЕТО НАВРЕМЕ ВАЖНО Е ДА НЕ СТАНЕ КАТО ПРИ НАС И ВАС ВИ СЪВЕТВАМ СЪЩОТО НИЩО ЧЕ НЕ Е ЕВТИНО ОТ ЗДРАВЕТО НА ДЕТЕТО ПО ВАЖНО НЯМА. Cry Sad

# 9
  • София
  • Мнения: 2 967
Здравейте всички с проблеми с алергиите ние вчера си взехме резултатите от изследването при д-р Мустаков и направо сме като опарени с въглен излиза,че сме алергични към млеко,яице,соя,брашно,риба,картофи,кучета,котки , домашен прах и т. н. а сме в чисто нов апартамент и нямаме животни.Не знаем какво да правим и с какво ще се храним.Малкия е на 2г. и 3м.КОЙТО СЕ СЪМНЯВА ЗА АЛЕРГИЯ НАПРАВЕТЕ ИЗСЛЕДВАНЕТО НАВРЕМЕ ВАЖНО Е ДА НЕ СТАНЕ КАТО ПРИ НАС И ВАС ВИ СЪВЕТВАМ СЪЩОТО НИЩО ЧЕ НЕ Е ЕВТИНО ОТ ЗДРАВЕТО НА ДЕТЕТО ПО ВАЖНО НЯМА. Cry Sad


Как направихте изследването?

# 10
  • Мнения: 3 069
Има добри алерголози в Александровската болница.

slanco, къде, как и на каква възраст може да се направи.И цената разбира се.Ако искаш може и на лични да ми пратиш координати!

# 11
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Момичето е писало при д-р Мустаков.Аз не съм от София,но съм чувала че е един от най-добрите.Изследването не се поема от ЗК и струва 115 лв.Вземат кръв от веничката на детето и я изследват,мисля че за 20 най-разпространени алергени.Успех  bouquet(на мен на дърти години ми откриха милион алергии,а никога не съм имала проблеми,явно след бременноста са се отключили)
Клиниката по алергология в Александровска болница-някъде прочетох че са ходили майки и са доволни

Последна редакция: чт, 17 май 2007, 06:37 от Глухарче

# 12
  • София
  • Мнения: 12 554
kalynka заведи детето при д-р Албена Ангелова, дерматолог в 29-та поликлиника. Невероятен лекар е. Синът ми направи алергия към парацетамола и докато стигна до нея /отне ми 2 дни, защото беше Великден/ се наслушах на глупости от поне петима лекари, включително в Пирогов. То не бе АБКМ, то не бе от друга храна.
Отидохме при нея. След точно 1 поглед жената отсече, че става въпрос за алергия към лекарство и ми обясни защо. И единственото такова, което бях давала бе Панадол.
Освен това тя ми каза, че на дете до 2 годишна възраст и да се направи тест за алергии той няма да покаже реална картина.
Телефонът й е 0899 41 91 81
Надявам се да ти помогне!  bouquet

# 13
  • Мнения: 4 473
nana77, въпросната д-р Ангелова извършва ли частни приеми (частен кабинет)? Интересувам се за дете от провинцията и не съм сигурна направление от личната му лекарка дали ще важи.

# 14
  • Мнения: 1 080
Атопичния дерматит се обостря при слънце и вятър.Повлиява се много добре от чист планински въздух .Прахта за пране оказва голямо влияние .Не трябва да се ползва сапун .Стелатопия е добро решение за мазане .
Лекар ми е казвал ,че при него идват деца лекувани от Мустаков с разбита имунна система .
Ковачева дори не искам да я коментирам .

# 15
  • София
  • Мнения: 60
[Момичето е писало при д-р Мустаков-Аз ходих при д-р Мустаков и никак не съм очарована.Светна с фенерче в носа на почти три год. ми син, каза, че диша с устата, а не с носа и това е повод да се изследва.Детето спи със затворена уста.Е, аз за това бях отишла, но д-р ни прати в определена лаборатория в София за кръвен серум и съответно срещу 100лв за изследване на 26 алергена.В Дет. болница към Александровска за 36 алергена е нужно направление от личен лекар.Чух и други отрицателни мнения за него.Всеки носи някакви скрити алергии, особено към дом.прах, дом. любимци.Потърсете и други мнения ,не само неговото.Оказва се, че алергиите са доста честа диагноза, а явно и доходоносна.Аз знам, че до 3год. изследванията не са точни, а най правилно е да се прави изследване и най- точно след 7год възраст.Успех на всички!

# 16
  • Мнения: 2 700
Има кабинет по алергии на булевард "Янко Сакъзов", между бившето кино "Левски" и Института по заразни и паразитни болести.

# 17
  • Мнения: 656
 Възможно ли е тези обриви да не са от храната, а от нещо друго? Синът ми има алергия към полени и пролетно време му излизат едни обриви по лактите и по бузите...

Дъщеря ми я водеха с АБКМ, но външни обриви не е имала, много повръщаше само. Има едни ситни пъпчици по цялото тяло, които не съм виждала да изчезват, но понеже са много ситни и на голямо разстояние ~2см една от друга, кожата изглежда леко грапава, не ги чеше и нищо не идавам. За алергии не съм я изследвала, но още не яде някои храни, защото почва да  боли корема и да повръща. Не смятам да я изследвам.

Синът ми обаче пролетно време му давам 2-3 месеца антихистаминови сиропи всеки ден, него съм го изследвала и такова беше предписанието на алерголожката. Спомням си обаче, че пролетно време не искаха да правят никакви тестове, за да не се получи "кръстосана реакция". Затова ми е чудно, че все пак са павили тестове.

# 18
  • Мнения: 241
При кръвния тест за алергии няма никакъв риск за бебето - единствената процедура, която му се прави е да се вземе кръв от веничката. Рисковете са при кожните тестове.

# 19
  • Мнения: 385
...Лекар ми е казвал ,че при него идват деца лекувани от Мустаков с разбита имунна система...

А в какво се изразява лекуването на алергията.  newsm78 Аз знам, че алергиите не се лекуват, а само се избягват причинителите и се ограничават последиците от тях. Мустаков прилага ли и някакво медикаментозно лечение, освен диетите?

# 20
  • Мнения: 385
kalynka заведи детето при д-р Албена Ангелова, дерматолог в 29-та поликлиника...

Благодаря ти nana77, все още се оглеждам Thinking,

# 21
  • Мнения: 385
[Момичето е писало при д-р Мустаков-Аз ходих при д-р Мустаков и никак не съм очарована.Светна с фенерче в носа на почти три год. ми син, каза, че диша с устата, а не с носа и това е повод да се изследва.Детето спи със затворена уста.Е, аз за това бях отишла, но д-р ни прати в определена лаборатория в София за кръвен серум и съответно срещу 100лв за изследване на 26 алергена.В Дет. болница към Александровска за 36 алергена е нужно направление от личен лекар.Чух и други отрицателни мнения за него.Всеки носи някакви скрити алергии, особено към дом.прах, дом. любимци.Потърсете и други мнения ,не само неговото.Оказва се, че алергиите са доста честа диагноза, а явно и доходоносна.Аз знам, че до 3год. изследванията не са точни, а най правилно е да се прави изследване и най- точно след 7год възраст.Успех на всички!

K@ly определено много ценна информация. Ако се наложи да се прави кръвен тест, ще отида в Александровска болница.

Съгласна съм с теб, че всеки носи множество скрити алергии. Явно тези тестове ги откриват. Затова на повечето деца, на които са им правени им откриват доста на брой алергии. Това не значи, че тези потенциални алергии ще се появят някога.

Не виждам защо трябва да се плашат по този начин родителите, а децата да бъдат подлагани на зверски диети и лишавани от ценни храни в тази важна възраст на изграждане на имунитет и усилен растеж.

Според мен ако всеки от нас си направи такъв тест ще му открият поне 5 алергии, въпреки че няма никакви симптоми.

Май тия алергии в последно време станаха модерна диагноза и много се спекулира с тях.

# 22
  • Мнения: 385
Възможно ли е тези обриви да не са от храната, а от нещо друго? ...

на Кронки жена му  Всичко е възможно. Точно това се опитвам да разбера. Възможно е въобще да не е алергия дори. Въпроса е да открия точния лекар, което май е най-трудното Confused.

# 23
  • Мнения: 385
При кръвния тест за алергии няма никакъв риск за бебето - единствената процедура, която му се прави е да се вземе кръв от веничката. Рисковете са при кожните тестове.

Мисля, че си права. Въпроса е доколко са верни тези тестове в толкова ранна възраст. Thinking А и доколко са нужни и полезни въобще...

# 24
  • Мнения: 385
Това е телефона на д-р Дерменджиева - дерматолог, кожната клиника към Александровска болница - 951 69 96 /в.443/

# 25
  • Мнения: 656
Калинке,
Ще допълня още нещо към предишния си постинг.
Синът ми, който в последствие се оказа с алергия към полени и кандида (за съжаление не му отчетоха реакциите след 24 часа - резултат от кожните тестове) докато го кърмех беше постоянно с разстройство и колики (слузесто зелено течно изходане). На 6 месеца спрях да го кърмя, но не дадох АМ а разредено кисело мляко и разстройството и коликите изчезна. Докторките не ми вярваха, че бебе, което наддава чудесно може да има разстройство  вдигаха рамене. Да е повърнал 2-3 пъти4 на фонтан за целия този период.
Дъщеря ми беше на АМ (кърмата ми спря много рано), повръщаше много, повръщаше всичкото, което изпиваше, накрая дори почна да бута шишето и не искаше да яде и се стопи пред очите ми. На своя глава я заведох на гастроентеоролог и там и поставиха диагнозата АБКМ, изписаха Фризопеп и лека полека започна да яде нещо (по препоръка на гастроентеоролога на 2 часа). В резултат - сега е на 5 годинки и още не яде свинско, домати и кисели неща прояде на 4 годинки, кашквал също на 4, сирене - на 3. Синът ми си яде всичко още от 2 годишен.

Моя съвет е да не се тормозиш да търсиш лекари и да правите много изследвания. Ако са само коликите - следи при какви храни каква е реакцията, записвай си, защото понякога има и т.нар. "закъсняли реакции". Казвали с ми, че при тестовете веднъж покаже едно, друг път - друго. Синът ми освен към полени има реакция към още нещо, което не излезе на тестовете, защото понякога се подува без да разбера защо. След като и ти си се уверила в "модерната диагноза", просто си води записки - дори алерголозите разпитват подробно какво си забелязала.

Поняога при алергини реакции едни бели кръвни телца, наречени базофили се увеличават. Пусни една кръвна картина, ако са увеличени - мисли че е алергия.
http://209.85.135.104/search?q=cache:hPmNsvHFrwoJ:gastroenterolo … mp;cd=5&gl=bg

Дълго стана, дано се ориентираш в стуацията.
Дълго време се чувствах гадно, че синът ми е търпял силни колики в течение на месеци, но след историята с дъщеря ми се убедих, че човешкия организъм понякога се справя много по-добре отколкото химиите (слагам в това число и адаптираните млека - мое мнение)

# 26
  • Мнения: 385
на Кронки жена му мен повече ме притесняват обривите, коликите не са толкова силни при нас. Ще ми се просто да не занимавам повече с доктори и да оставя детето да си расте нормално, но все ми е в главата едно изречение, точно от въпросната страница на клиниката по детска гастроентерология, към която ти си дала линк, цитирам:

Цитат
Неразпознатата навреме и нелекувана алергия към белтъка на кравето мляко може да предизвика тежки промени в чревната лигавица, които са причина за значително изоставане на физическото развитие на децата.

# 27
  • Мнения: 656
Калинке,
Посети гастроентеоролог, а не алерголог за лигавицата на червата. Доколкото съм чела се получава удебеляване на лигавицата, може да доведе до стесняване на пилора и рефлукс. При дъщеря ми след ехографията докторът тогава каза, че има някакво стесняване и рефлукс 1-2 степен. За мен най-важното тогава беше, че детето изобщо започна да се храни, повръщането спря.
Също така съм чела, че при удебелена лигавица детето е по-поддатливо към ентеро вирусите, нещо в което се убедих - за 3 месеца дъщеря ми изкара 3 ентеровируса, като в единия случай бяхме в болница заради обезводняване. Но удебеляване на лигавицата съм чела че се получава още и при консумиране на генномодифицирани храни...

Ако те притеснява чревната лигавица просто се консултирай с гастроентеоролог.
Дъщеря ми в началото беше в долна граница на таблицата за ръст и тегло, като и сложиха диагнозата АБКМ и спазвах диетата към края на 3тата годинка, когато ядеше месо достатъчно настигна връсничките си в детската градина (детската градина също е проблем за децата с АБКМ).
Ако детето ти се храни добре, расте в норма, мисля че не трябва да се притесняваш от такова увреждане.

# 28
  • Мнения: 385
Да добре се храни и наддава нормално. За 6 месеца да е повръщал 4-5 пъти и то по съвсем малко след хранене. А иначе бяхме на гастроентеролог - тя ни постави диагнозата АБКМ.

Имах предвид по-скоро - ако мине на нормално хранене, дали няма да се предизвика подобно увреждане по-късно. Аз се съмнявам именно в диагнозата АБКМ!

# 29
  • Мнения: 656
Посети клуб алергии в дир-а.
Аз захранвах дъщеря ми постепенно - давам нова храна и наблюдавам дали има реакция. Ако почне да я боли корема след това или да и стига до гърлото храната (почва да преглъща тежко) спирам на момента. Ако и понесе след ден два давам пак от същата храна.
От няколко месеца бях почнала да и давам свинско (крехко без тлъстини) в началото и понасяше и аз реших, че всичко е минало. Но от 2-3 седмици почна да я боли корема всекидневно, започна и да повръща храни, които са без свинско и уж ипонасят. Изключих отново свинското и доматите, докато се възстанови - коремчето спря да я боли... Явно и е рано още за свинско, на 5 годинки е...
Само за 4-5 повръщания според мен няма какво да се притесняваш. Дъщеря ми физически се развива много добре, когато не ходи на градина (т.е. храната и е достатъчно) дръпва на височина и е една от високите деца в групата.

# 30
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
във форума има още една мама, на която детето е било с такава диагноза. Пазила е диета без резултат цели шест месеца и накрая се оказва, че не е алергия. Тя обеща да ми пише при кой кожен доктор е завела детето. Ще ти пусна на лични името, след като ми го напише.

Моя милост е мамата.
И моя съвет е да не се шашкате, а да търсите мнението на специалисти. Ще копна това което пратих на lga, за да не го преписвам и къде сме водили детето и какво са ни казали. За протокола да кажа че Пепи никога не е повръщал докато е бил на кърма. А и след това, като изключим един вирус общо ми е повръщал 2 пъти и то от задавяне с храна, закашляне и оригване и... отплеснах се. Освен това се кърмихме изключително до 6 месеца и много бавно и внимателно се захранихме.

Та ето нашата история:

По принцип педиатърката ни се съмняваше, а в последствие беше сигурна че е алергия към белтъка на кравето мляко. Основно факторите които взе в предвид бяха зверските колики, обривите и лишеите и зелените акита със слуз. След като 6-месечната ми диета не даде никакъв резултат и Пепи се обрина целия в лишеи го заведох на кожен лекар при една докторка, за която имах много суперлативи (д-р Пешева). Тя ми каза че това не е АБКМ. Според нея беше себореен дерматит. Изписа ни лечение, което много помогна. Обясни ми подробно кога ще се активизират обривите и кога ще затихват. Спрях диетата и нямаше никакви промени към по лошо в състоянието на детето.
След време педито пак запя песента за алергията. Тогава тя ме прати при д-р Албена Ангелова. Тя също отхвърли алергията, но каза атопичен дерматит. Изписа друго лечение, което не мисля че с нещо помогна.
След това пак педито ме прати при доцент Мариана Маринова в Детска консултативна поликлиника. Тя пък съвсем каза че не е алергия и изписа само един сироп. Всички бяха единодушни че това състояние може само да се контролира, а не да се излекува. Детето ще го израсте с времето. И сега като му тръгне зъб, моментално му избиват лишеи по вратлето, ръчичките, крачетата и брадичката. Мацам 2 дни с адвантана да се успокои кожата и като пробие зъбчето изчезват като с магическа пръчка. Имали сме и много тежки периоди през лятото, заради жегите и потенето, но нито от диета, нито от лекарствасе влияе. Кремовете овлажняват кожата и облекчават. Внимаваме с някои храни - домати, риба, боб, цитруси, какао, шоколад, ягоди, зрънчовци и т.н и не ги давам, защото карат организма да произвежда хистамин и почва даго чеше навсякъде. По принцип дори и да няма обриви пак си го сърби кожата. Даже рани си прави от чесане.


Ето и координатите на лекарите и какво са ни изписвали:

д-р Пешева. Тя е пенсионирана, но е една от добрите и известни дерматоложки. Доста инфо има за нея във форума. Кабинета й е на ул. Поп Богомил №34. Тел. 983 50 63. Записването ставаше сутрин между 8 и 9 часа. По принцип при нея се записва с един-два месеца напред, но като кажеш че е за бебе веднага ще те приеме. Таксата й е символична - 5 лв. или нещо такова... на мен не ми взе пари, защото е работила дълги години с майка ми. Изписа ни курс с Кларитин - по 10 дни, три месеца и крем Дипрогента за тънко намазване само на лишеите. Когато лятото се обрина жестоко, ни изписа едно лекарство което се прави в аптеката и много бързо му мина.

После... ходихме при д-р Албена Ангелова, дерматолог в 29-та поликлиника, ул. "Г. Измирлиев" № 8 - тел. 0899419181. Честно... не съм доволна от нея. Първо даде капки Фенистил, които още педито ни изписа преди месеци и хич не помогнаха. Казах й че след това пихме Кларитин три серии по 10 дни и 20 дни почивка, но тя не щя да чуе. Изписа на Пепи много скъпи мазила, а аз бях изключително доволна от Клоран. Доц. Маринова по късно ми каза че Клорана си е супер. Все пак купих мазилата, но от тях ефект не видях. Изобщо от козметиката не съм видяла подобрение или влошаване. От самото раждане си ползваме Клоран. За кратко атопичната серия на Мустела, няколко неща на АБС Дерм и този скъпия крем Топализа. Още ни каза да ограничим къпането, което другите доктори отхвърлиха. Иначе диетата всички я потвърдиха - без риба, боб, банани, цитруси, домати, мед, какаови работи и изкуствени зрънчовци и т.н.

Последно отидохме при доцент Мариана Маринова в Детска консултативна поликлиника - ул. Найден Геров 2, тел. 9521814, централа 9523840, мобилен 0887 585982.
Тя ни изписа курс със сироп Ериус и едно кремче Адвантан, с което да мажа само лишеите когато се появят. Маже се два дни по два пъти и два дни по един път. И те изчезват.

От два дни на вратлето имаме гооляма екземка и се мацотиме. Вече почти я няма. Избива ни зъбче и сигурно за това сме се поизпъпчили. А и жегата спомага в момента...


Ами това е от мен. Дано съм била полезна.
Лека нощ!

# 31
  • Мнения: 385
Благодаря ти за споделения опит Drina  bouquet!

Общи условия

Активация на акаунт