Пълнени картофи

  • 5 178
  • 13
  •   1
Отговори
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Снощи правих ето това чудо.


Понеже имах гости, количеството е по-голямо, но всеки може да си го намали според неговите нужди.

Едри картофи - около 3 кг (моите бяха 2,850  Laughing)
Олио - колкото предпочитате
Лук - 2 глави
Меко сирене - около 300-350 гр (Дунавия, но може и извара)
Червен пипер - 2 ч.л.
Яйца - 3 бр.
Зелени подправки - копър, магданоз (ако някой има други идеи, може да сложи и други, или да замени тези с други)
Самардалена сол - на око (зависи колко е солено сиренето или изварата)

За соса:
2 кофички кисело мляко
1 шепа орехи (пак по предпочитания - моите са повече)
1 голяма чушка (аз имах във фризера печени, зелени, но може да стане и със сурова, нарязана много на дребно)
сол на вкус
малко олио

Измиваме добре картофите, моите бяха пресни и ги остъргах с ножа. Слагаме ги в тавичка поляти с малко олио във фурната да се изпекат. На моите сложих отгоре фолио (без да го завивам около ръба на тавата, че фурната ми пече по-силно отгоре), и затова отгоре нямат хубава златиста коричка.
   

За плънката - нарязваме лука, добре е да е стар, за да не придобие плънката странен зеленикав отенък, ако е зелен лука. Може и бялата част на "млад" лук. Запържваме/задушаваме в мазнината. После слагаме сиренето (или изварата), хубаво разбъркваме, слагаме червения пипер. Трябва малко да поизстине, прибавяме жълтъците на яйцата.
   

Издълбаваме картофите, слагаме вътрешността в плънката. Плънката пасираме заедно със зелените подправки и самардалата. Добавяме разбитите на сняг белтъци и леко разбъркваме, да не спаднат белтъците.
      

Напълваме картофите, слагаме във фурната да се запекат за 15-20 мин. Наглеждайте ги да не изгорят отгоре.
   

Сос с кисело мляко:
Орехите се смилат на по-ситно или по-едро, както предпочитате, и се позапържват за кратко в малко олио. Киселото мляко се смесва с дребно нарязаната чушка и се посолява. Орехите се изсипват при млякото, разбърква се - и е готово.
   

# 1
  • Мнения: 349
 smile3501

М_е_г_и ,Страхотни са и изглеждат невероятно вкусни.
Можеш ли приблизително да определиш времето на печене newsm78

# 2
  • Мнения: 431
 smile3501 Аз правя с кайма и ориз , но и това ще се пробва  Peace изглеждат вкусни

# 3
  • Мнения: 101
Меги, страхотно изглеждат, със сигурност са и толкова вкусни. Както ядох преди малко, пак съм гладна като ги видях. Ще ги направя задължително.  bouquet

# 4
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
smile3501
Можеш ли приблизително да определиш времето на печене newsm78

Моите бяха много големи - най-големия беше приблизително 25 см дълъг (тавата е с диаметър 36 см). Времето не го засякох. Правех други неща през това време (вкл. да разтървавам сбилите се дечурлига), но мисля, че беше повече от час. Два пъти проверявах с вилица и все ми се струваше, че бяха твърди и пак връщах във фурната. Те отдолу затова са толкова запечени. Като ми писна да ги чакам после, ги извадих без да ги проверявам. Но си бяха готови.

Трябва да се отчете големината, но също и че пресните стават по-бързо от старите картофи.

# 5
  • Мнения: 115
Страхотни са картофките, ще ги пробваме.
Само да попитам картофите разрязваш ли ги или ги печеш цели в тавата?

# 6
  • Мнения: 1 352
Направо изглеждат зашеметяващо Crazy!
А защо е цялата врътня с белтъците и жълтъците?
Каква е целта, това не разбрах Thinking.

# 7
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Цели се пекат, после се разрязват и се издълбават лесно с чаена лъжичка.

Когато белтъците се разбият на твърд сняг и се добавят накрая внимателно за да не спаднат, цялата смес става по-пухкава.

# 8
  • Мнения: 6 461
М_е_г_и
Поздравления
Страхотно изглеждат пълнените картофи.
Ще ги приготвя задължително.  bouquet

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 260
 smile3501 Браво изглеждат много вкусни и сигурно са!

# 10
  • Мнения: 444
Аз пък ги правя по следния начин : големи картофи цели с кората се измиват и нареждат в тавичка покрита с фолио,пекат се един час , още топли им се реже капачето и с лъжичка се издълбава вътрешноста която се омешва с малко масълце и настърган кашкавал , връща се част от сместа /другата за допълнително/ в картофа който служи като купичка и се добавя кисела краставичка , царевица , колбас , маслина -всичко нарязано на ситно -по желание кетчуп и майонеза всичко се разбърква и става доста вкусно -откраднах си идеята от Турция ,но вече ги има и по морето !!!!

# 11
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Радвам се, че ви харесват. Чакам отзиви и след като ги сготвите.

magiq27, наистина има и много други рецепти за пълнени картофи, особено с месо. И аз съм ги правила преди и по друг начин, но този стана много сполучлив и затова ви го предложих.

# 12
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
  bouquet
Благодаря за рецептата .Снощи ги правих-страхотни са.

# 13
  • Мнения: 990
 smile3501 страхотни са .

Общи условия

Активация на акаунт