Рецептите на gaby_s

  • 115 479
  • 164
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 818
Бърз щрудел с ябълки



продукти
готов блат за пайове и щрудели Nestle
1 гк ябълки-обелени и нарязани на малки парченца
50 гр. галета
100 гр. захар/аз ползвах кафява
50 гр. краве масло
1 с.л. канела
1 1/2 чаша стафиди и сушени плодове по избор-кайсии,круши,сливи...
нарязани бадеми
кората на 1/2 лимон
яйце за намазване
пудра захар за поръсване

приготовление
Задушавам ябълките в маслото и захарта.Накисвам предварително сушените плодове и стафидите във вода...В голяма купа смесвам подсладените ябълки със стафидите и другите сушени плодове,лимоновата кора,галетата,бадемите и канелата.Разстилам блатовете на масата/в един пакет има два/ и в средата им слагам сместта.Двата края на така получения щтрудел се подвиват.Отгоре се намазва с разбито яйце и тук -там се набожда с вилица,за да излиза парата.Пече се в предварително загрята силна фурна до златисто кафяв цвят
.

# 61
  • Мнения: 1 818
Бананов сладкиш с шоколадов мус



продукти:



За муса:  100 гр.шоколад Нестле за сладкиши,6 гр.желатин/3 листа,6 яйца
За банановото парфe: 4 банана,1 супена лъжица кафява захар,250 гр. кисело мляко ,6 гр. желатин/3 листа ,200 гр.прясно безсолно сирене,25 гр. краве масло

Приготовление:


1.

Муса приготвяме като разтопяваме шоколада на водна баня или в микровълновата фурна,предварително начупен на парченца.Леко загряваме предварително накиснатия във вода желатин и го прибавяме към шоколада.

2.

Прибавяме жълтъците на яйцата./Трябва да се използват само пресни яйца,в които сме сигурни,тъй като нямат термична обработка/

3.

Разбиваме белтъците на сняг със щипка сол...

4.

...и прибавяме към тях шоколадовата смес.

5.

Изливаме сместта в тортена форма или продълговата тавичка и слагаме в хладилника да се стегне минимум 1 час.

6.

Банановото парфе приготвяме по следния начин...Нарязваме бананите на кръгчета и леко ги запържваме в кравето масло,прибавяме захарта и хубаво ги разбъркваме с дървена лъжица.
Разбъркваме добре подсладеното киселото мляко със сиренето,прибавяме  предварително приготвения желатин/накиснат,загрят и след това охладен/Смесваме бананите с получената млечна смес...


7.

...и изливаме върху муса.Връщаме в хладилника за поне още 2 часа.Нарязваме сладкиша на парченца и го украсяваме с шоколад


# 62
  • Мнения: 1 818
Пилешки гърди в сос от сирене



продукти:
½ kг. пилешки или пуешки гърди
брашно
сол
зехтин
50 гр.лук/малка главичка
½ кубче пил.бульон 
½ водна чаша бяло вино
1 пакетче настьргано сирене или кашкавал ( 45 гр.) при мен пармезан 150 гр.
вода

приготовление:
Първо настъргваме сиренето,ако нямаме готово.Нарязваме пилешките гърди на кубчета/при мен на лентички/.Посоляваме,овалваме в брашно и пържим в зехтин.Смиламе в кухненския робот лука ,като добавяме половин чашка от зехтина,в който сме пържили.Добавяме една лъжица брашно,кубчето бульон,солта и виното,настьрганото сирене и вода,колкото е необходимо за получаване на сос.Смесваме получения сос с пилешките гърдички и слагаме отново на огъня до завиране,като бъркаме непрекъснато.

източникhttp://www.recetariocanecositas.com/include/recetas_detalle.asp?rec=201

В оригиналната рецепта е описана подготовката в Термомикс,но аз нямам и ползвах преставката за рязане на миксера.



# 63
  • Мнения: 1 818
Шницели Сан Джакобс-чета



продукти: 1 кг. кайма с подправки по желание/чубрица,яйце,магданоз,чер пипер,сол.../,около 300 гр. кашкавал  и 300 гр.шунка ,брашно,галета и яйце за панировката.



приготовление : Омесваме каймата с подправките и я разделяме на две.В тавичка разстиламе едната половина и хубаво притискаме.Отгоре нареждаме кашкавала,нарязан на тънки парченца.Идва ред на шунката ...и втората половина от каймата.Отново притискаме хубаво с ръка и режем на квадратни или правоъгълни парченца.Всяко от парченцата овалваме в брашно,след това в яйце и накрая в галета и пьржим  в загрята но не силна мазнина.

# 64
  • Мнения: 1 818
Свинска опашка с червен боб



продукти
2 свински опашки
чорисо/вид колбас с червен пипер/
червен боб/при мен 3 буркана от 400 гр. сварен /
1 червена чушка и 1 зелена
1 голяма глава лук
1 морков
2 скилидки чесън
3-4  домата от консерва
сол
/в оригиналната рецепта има дафинов лист,но аз не сложих,добавих от себе си джоджен и магданоз/

Сварявам опашките в тенджера под налякане,прибавям чорисото,нарязания лук,нарязаните чушки и морков,скилидките чесън и малко сол,ако е необходимо...Наливам водичка до покриване на месото и зеленчуците и варя на слаб огън до пълното им омекване.Слагам подправките и сервирам.

# 65
  • Мнения: 1 818
Ашуре



продукти
250 гр. жито
2 1/2 л. вода
350 гр. захар
100 гр. нишесте
орехови ядки,стафиди
20 гр. розова вода /ако имате/

Сваряваме житото.Отделяме водата.Нишестето разтваряме в студена вода/розова/ и варим с отделената от варенето на житото вода/за 100 гр. нишесте около 1 л. вода/Връщаме зърната в крема,заедно с ореховите ядки и стафидите/при мен купичка счукани орехи и кафена чашка стафиди/.Сервираме в купички.

# 66
  • Мнения: 1 818
Сладкиш Агнес



продукти за блата:
4 белтъка
120 гр. пудра захар/1 чаена чаша
200 гр.краве масло
100 гр.счукани оехи
120 гр.брашно

продукти за глазурата:
4 жълтъка
120 гр.пудра захар

Разбиваме маслото със захарта до побеляване.Прибавяме белтъците rазбити на сняг,орехите и брашното.Всичко разбъркваме добре и изсипваме в малка тавичка,намазана с масло и посипана с брашно .Печем в умерена фурна.
Жълтъците за глазурата разбиваме с пудрата захар на топло до побеляване.Разстиламе глазурата върху върху топлия сладкиш равномерно и оставяме да престои няколко часа докато глазурата изсъхне.


# 67
  • Мнения: 1 818
Сладкиш Агнес с кокосово брашно



продукти за блата:
4 белтъка
100 гр.пудра захар
150 гр.краве масло
100 гр.брашно
100 гр.кокосово брашно/при мен прясно настъргани кокосови стърготини/

продукти за глазурата:
4 жълтъка
100 гр.пудра захар
1 супена лъжица какао
1 супена лъжица ром

Разбиваме маслото със захарта до побеляване.Прибавяме белтъците rазбити на сняг,кокосовото брашно и брашното.Всичко разбъркваме добре и изсипваме в малка тавичка,застлана с домакинска хартия .Печем в умерена фурна.След като опечем сладкиша го обръщаме и отделяме хартията.
Жълтъците за глазурата разбиваме с пудрата захар на топло до побеляване.Към тях прибавяме какаото и рома.Разстиламе глазурата върху върху топлия сладкиш равномерно и оставяме да престои няколко часа докато глазурата изсъхне.

# 68
  • Мнения: 1 818
Зелник



по рецептата на Vens от Гответе с мен

Продукти:
2 стръка праз лук
1 кисела зелка
250 гр. бяло саламурено сирене
една опаковка готови кори  за баница
олио
черен пипер
около 15 гр. краве масло /разтопено /
 2 с.л. вода

Приготвяне:Киселото зеле се нарязва на ситно и се задушава до омекване  в мазнината. Празът също се нарязва на ситно и се задушава в отделен съд в олио и 1 с.л.вода. Прибавя се към зелето , слага се натрошеното сирене и черен пипер  , като  сместта се разбърква добре.
В намаслена тава се поставят 2 бр. кори за баница.Върху тях се поръсва от плънката.Следват отново кори и плънка . Завършва се с корите , поръсва се с мазнина и се пече при температура 180 градуса до зачервяване.Готовият зелник се поръсва още горещ със смес от разстопено краве масло и вода и се покрива с чиста кърпа , за да омекне.

# 69
  • Мнения: 1 818
Рогчета - грахам



по Рецептата на Бордовски /Гответе с мен/


Цитирам:
"тесто:
250 гр. брашно грахам
~ 250 гр. брашно тип 500
350 мл. топла вода
1 с.л. зехтин
1 с.л. оцет
1 ч.л. сол
1 суха мая (7 гр.)

плънка:
2 яйца
200 гр. сирене

5 с.л. зехтин
40 гр. краве масло
малко олио

В купа се поставят водата, зехтина, оцета исолта. Добавят се брашната, пресяти с маята. Замесва се еластично тесто, което се поставя на топло да втаса за около 45 минути (да удвои обема си). Тестото се разделя на 4 топки. Всяка от тях се разточва на намазана с олио маса, поръсва се с 1/4 от плънката и 1 с.л. зехтин и се навива. Разрязва се на две и парчетата се поставят в намазана с 1 с.л. зехтин тавичка. Така се разточват и другите топки. Получават се 8 бр. рогчета. Кравето масло се разтопява и с него се заливат рогчетата. Пекат се във фурна на 200 гр. до зачервяване, като се слагат в студена фурна. Като се извадят, се поръсват с малко вода и се завиват с кърпа за десетина минути.
Плънка: сиренето се намачква с вилица и се разбърква с яйцата."

# 70
  • Мнения: 1 818
Локумки



по Рецептата на Мариана / Гответе с мен /

Цитирам:
"1 кг. брашно
1 яйце
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
2 с.л. захар
500 гр. свинска мас (омекнала)
200 гр. локум
пудра захар, ванилия

Брашното се пресява, прави се кладенче, прибавя се яйцето, содата, загасена в киселото мляко, захарта и маста. Замесва се меко тесто и се разточва  на пласт 2 - 3 мм. С чаша се изрязват кръгчета, в средата на всяко се слага парченце локум и се затваря във формата на полумесец. Пекат се в загрята фурна до 200 градуса в неподмазана тава. Още топли се овалват в пудра захар с ванилия."

# 71
  • Мнения: 1 818
Супа топчета с домати и пащърнак



по Рецептата на Бордовски / Гответе с мен

Цитирам:
"за топчетата:
250 гр телешка кайма
1/2 голяма глава лук
1 яйце
2 с.л. галета
1 ч.л. чубрица
1/2 ч.л. смлян кимион
1/3 ч.л. смлян черен пипер

брашно за паниране

за супата
1/2 голяма глава лук
2 с.л. зехтин
300 мл. смлени домати (доматен сок)
резен пащърнак ( ~ 100 гр.)
2 кубчета телешки бульон
2 с.л. картофен гранулат
300 мл. кисело мляко
1 яйце
1/2 връзка магданоз"

# 72
  • Мнения: 1 818
Roscón de Reyes

"Традиционен испански сладкиш за празника Los Reyes Magos/Царете Магьосници/ на 5 срещу 6-ти януари,който прилича на козунак с дупка в средата,украсен със захаросани плодове и най- често със сметанов или шоколадов пълнеж.В него е скрита една дреболия-а в най-големите и по няколко,която може да бъде каква ли не:фигурка на един от кралете,кученце,коте,балеринка,ключе,панделка...Късметлията на който се падне подаръчето ще е най-щастлив през годината."/Нова дума/



     

     

Аз го направих по рецептата за козунак на мама .

продукти:1 кг.брашно
300 гр.захар,40 гр.мая,250 гр.масло,250 гр.мляко прясно,6 яйца,50 гр.стафиди,лимонова кора(ако тестото се прави със свинска мас),бадеми

техника на приготвяне:Замесената с малко брашно,мляко,щипка so и захар мая се оставя да шупне.Премесва се наново с брашно и затоплено мляко и когато шупне,се замесват козунаците.В затоплен съд се слага пресятото брашно,а яйцата,захарта и млякото се разбиват отделно.Замесва се тесто и се прибавя шупналата мая.През цялото време на месенето ръцете се мажат с мазнина.Меси се докато тестото се изглади и се оставя да втаса на топличко,след което се размесва с намаслени руе.Слагат се подправките и стафидите,които редварително се овалват в брашно заа не потънат.Така приготвения козунак се слага във форми,,намазани с мазнина,като тестото трябва да заеме половината от височината на формата.След като втасат повторно и понапълнят формите козунаците се мажат с яйце и се налепя бадемите.Пекат се в умерена фурна и се изваждат от формите след като позасъхнат.Съхраняват се покритис капак.

# 73
  • Мнения: 1 818
Гаспачо Манчего / Gazpacho Manchego




Само един път да опитате това ястие,никога няма да го забравите...Моя добра приятелка и съседка ме научи да го приготвям...И  така ...в област Аликанте се прави така...

Продукти за 4-5 порции: дивечово месо-1 заек и 2 пъдпъдъка/може да замените пъдпъдъците с 1/2 пиле ,както направих и аз/,4-5 скилидки чесън,1 голяма глава лук/забравила съм да ги сложа за снимката/,1 червена чушка,1 зелена чушка,2 домата,водна чаша бяло вино,червен пипер,2 дафинови листа,1 к. л. розмарин ,1 ч.л. мащерка 1 пакет малки питки ,които се продават специално за това ястие...и един пакет от по-големите.../това са питки без мая,приличат малко на мексиканските питки Тортилас/,гъби по желание/аз не сложих/




Готвене:В голяма тенджера запържвам в зехтин предварително нарязаното на средно големи парченца месо,прибавям  нарязаните лук и чушки и дафиновия лист.Задушавам още няколко минути.Прибавям нарязаните обелени домати и чесъна...Наливам виното и топла вода ,докато се покрие месото.Посолявам и слагам мащерка и розмарин.Ястието къкри на много тих огън около 30 мин.Малко преди да го дръпна от огъня добавям  пакета от  малките специални питки .Сервирам ястието върху една или две от по-големите питки поръсено с магданоз.

# 74
  • Мнения: 1 818
Сладкиш с грейпфурт и шоколад



продукти: 3 розови грейпфурта,Бутер тесто/при мен Нестле 230 гр./,100 гр.шоколад ,1 ч.л. кафява захар,4 ч.л. смлени бадеми
приготовление:Обелваме грейпфуртите с остър нож и махаме всички бели ципички; 2.Нарязваме на малки парченца шоколада ;3. На дъното на кръгла форма с диаметър 26 см. разстиламе тестото.Порьсваме със смлените бадеми ;4. Отгоре нареждаме парченцата грейпфурт и поръсваме с парченцата шоколад ,кафява захар и нарязани бадеми ;5.Печем сладкиша около 20 мин в предварително загрята на 220 градуса фурна.Сервираме го студен.

рецептата видях в исп.списание ''Cocina fasil''...Вкусът на леко горчивия плод и шоколада е неустоим!






Общи условия

Активация на акаунт