По-комплексирани ли са българите в сравнение с други нации?

  • 3 293
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 539
Имам наблюдения, че ние всъщност сме една твърде комплексирана нация. Стремим се да се следваме определени модели на поведение, да поддържаме определен външен вид на всяка цена, и всеки, който се отклонява от нормата, бива низвергнат. Повечето неща се правят с мотива "какво ще кажат хората", колкото и да се заблуждаваме, че го правим заради самите себе си.
Който е по-дебел, по-космат, по-непривлекателен, по-беден, по-глупав, моментално бива сложен в една друга категория, на която гледаме с презрение и от която се разграничаваме. Например така, познато ли ви е:

Цитат на: ССФ
О, ужас, ще повърна  Sick Sick Sick  #Crazy #Crazy

В същото време съм виждала, да речем, семейство немски туристи, дето общото им тегло сигурно е 1 тон, обаче никой от тях не изглежда притеснен или комплексиран от външния си вид. Напротив, носят си късите шорти и не им пука, а българските продавачки се хилят зад гърба им и ги сочат с пръст...

Е, какво мислите ВИЕ по тези въпроси? Комплексари ли сме и защо?

# 1
  • Мнения: 2 550
Комплексирани сем.
И не сме виновни ние за това, възпитанието ни е такова...т.е. родителите ни са живяли на принципа "какво ще кажат хората", сега и ние го правим... Ние приемаме различното...не само дебели, космати, грозни и т.н., не приемаме дори болните.
Обаче не правим нищо за да си променим манталитета...  Rolling Eyes

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Едно време в университета имах колега, който беше развил точно тая тема- за комплексираната ни нация. Не помня много, освен че беше набутал, разбира се, турското робство като една от причините, но определено има истина в това, че сме сравнително комплексиран народ.
Ако си намеря лекциите по етнопсихология (оф, днес само на следване ме избива тематично), ще погледна, имахме теми специално за комплексите на българина. (Бай Ганьо, българският гларус и т.н.)

# 3
  • в Низината
  • Мнения: 705
Комплексирани са голяма част от българите. Заради ниските си заплати, външния си вид и всичко произтичащо от това. Смятам, че възпитанието им ги е направило такива - с пораженческо мислене. Аз обаче не съм към тази категория хора.

# 4
  • Мнения: 2 891
daffodil, аз също щях да представя османското "присъствие" като една добра причина, а пък периодът след Освобождението, като основна. "Криво разбраната цивилизация" на Добри Войников е пример за това.

# 5
  • Мнения: 1 072
Комплексирани сме. Не сме достатъчно простовати, нито достатъчно усложнени за да сме безгрижни.  Rolling Eyes

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ами да, то и комунизмът допринесе....
А това "какво ще кажат хората" е много характерно за нас, може би сме общество от по-патрирархален тип, до пари ли е, до стандарт ли, до примитивизъм ли ( няма да давам пак за пример теми за уроки и магии  Laughing )

# 7
  • Мнения: 11 747
Да,комплексирани сме.Мисля,че до някъде се дължи на това,че живеем затворено,на тясно във всеки смисъл на думата.

# 8
  • Мнения: 2 891
Вижте, как са строени къщите на село. Високи зидове, та никой да не види какво става в двора ти, докато в други части на Европа, отпред има малки дворчета с цветни градинки и ниски огради.

# 9
  • Мнения: 5 539
За 45-те години живот в социалистическо общество съм по-съгласна, но турското робство... Още 500 години ли ще се оправдаваме с него?
Ниските заплати също са относително нещо. Много от нас вече имат сравнително нормални доходи, но комплексите остават. Остава нуждата да се доказваш и показваш /да демонстрираш статут в обществото, чрез престижно облекло, кола, жилище и т.н./
А в същото време пак ще ви върна на любимите ми немски туристи. Някои идват на Слънчев бряг с помощите си за безработица, като седнат на заведение си поръчват за трима 1 бира с три чашки, обаче пак не изглеждат комплексирани Rolling Eyes

Къде бъркаме?
Дали наистина не сме достатъчно прости или достатъчно "сложни"?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Само да вмъкна нещо, почти по темата, вчера го чух от познат, истинска случка, въпреки че звучи като виц.
Някъде в Южна Америка, наш сънародник влиза в магазин за техника (май беше)
Продавачката: "Can I help you?"
Той: "No. I'm Bugarian"  

# 11
  • Мнения: 4 916
Аз май съм единствената, според която българите не са комплексирани.

# 12
  • Мнения: 2 891
Само да вмъкна нещо, почти по темата, вчера го чух от познат, истинска случка, въпреки че звучи като виц.
Някъде в Южна Америка, наш сънародник влиза в магазин за техника (май беше)
Продавачката: "Can I help you?"
Той: "No. I'm Bugarian" 

 newsm65  Тва е, майсторчЕта и техничари сме си  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 2 309
И аз мисля, че сме много комплексирана нация, най-вече вина има комунизма / в смисъл всички трябва да сме равни и еднакви, а ако някой не е пребиите го с камъни/, имаме ниско самочувствие на непълноценна нация / вечно света е против нас, вечно някой дуг взима златния медал/, както и факта, че много малко хора пътуват по света и за тях всичко започва и свършва с блока и квартала им и как съседката си е простряла прането, кой каква заплата има и пр.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ами, майсторчета, аз го разбирам по съвсем друг начин : положението е безнадеждно, българин съм, не можете да ми помогнете  Grinning

# 15
  • Мнения: 2 891
Ами, майсторчета, аз го разбирам по съвсем друг начин : положението е безнадеждно, българин съм, не можете да ми помогнете  Grinning

Е, недей така диагнозно  Mr. Green Може да стане, като във вица за блондинкото състезание по интелект - "Дайте и още един шанс!!! Дайте и още един шанс!!!"  Whistling

# 16
  • Мнения: 11 747
както и факта, че много малко хора пътуват по света и за тях всичко започва и свършва с блока и квартала им и как съседката си е простряла прането, кой каква заплата има и пр.
Съгласна съм!

# 17
  • Мнения: 742
ами, не ми се ще да обобщавам, но.
-в автобуса дебел младеж крещи по мобилния си, че върти далавери с мерцедеси.
-на работа колега се хвали на всички с новата си риза Гучи, а в същото време ми проси цигари.
-на улицата чувам как две жени дъвчат краката на трета, неприсъстваща, защото мъжа й незнамсиквоси, а сина й наркоман.
-на спирката младо момиче псува някого по телефона.
-в един магазин продавачката се е накичила с вериги тип "Златното ми версаче", само че от битпазар.
-колежките ми се организират групово на посещение "в театъра", като после седмица умирам от смях с дълбокомислените им разсъждения, целящи да демонстрират ерудиция, вкус, стил ...
-моя позната не пропуска случая да се запише за поредното образование или квалификация  задочно, дистанционно, по интернет, където  да е, с цел вписване в биографията. Последната наброява шест страници. Важното е да има.
-мой приятел, добър при това, не спира да ме запознава в детайли с безбройните си завоевания, въпреки изричното ми несъгласие. Знам му размера на пишката, цената на моб.телефон и отношението към живота- всичко това не се пропуска да се подчертава... Ама нали е приятел.

абе ако продължа, сигурно списъка ще стане ....

освен това, си признавам, че и аз съм комплексарка. Искам да съм много богата, много красива, много умна, но имам комплекс за посредственост. Как, по дяволите да се справя с това , като знайно е , че винаги " това е по-силно от мен"


# 18
  • Мнения: 27 524
Все още да, за съжаление, но това си има и някои положителни страни - стараем се да изглеждаме добре. Тук не виждам гримирана или добре облечена жена. Не им пука, ама и затова се разхождат като мазни повлекани  Tired

# 19
  • Мнения: 3 423
Отговорих с "не".
Не сме по-комплексирани от другите нации.
Имам наблюдения върху няколко. Просто
комплексите ни са друг тип. Ако един българин
може с лека ръка да каже, че по улиците са
плъзнали толкова много хора, че са като хлебарки,
то един германец не си го позволява. Щото някога
Хитлер наричал някои нему нелицеприятни хора така.
Та така. Доста от нещата, за които говорите, че ги
има българинът, не са комплекси, а някакви неврози.

# 20
  • Мнения: 920
Като се сетя как се дивяхме на Некерман и на всеки вносен парцал, как няма да сме. А келнерите лазеха пред германските туристи за някоя марка. Но нещата се променят. Ако докарването е признак на комплекс, дано не стигнем толкова далече. Бях шашната в какъв вид се разхождат, че и на работа ходят у Щатите.
А това Какво ще кажат хората го има навсякъде. По GTV даже върви англ. сериал.

# 21
  • Мнения: 3 376
По-комплексирани сме и за това не умеем да общуваме с други нации. Мислим се или за нещо повече от тях (а те са "смотльовци", "лигльовци", и пр), или обратното, боготворим ги, а ние самите се чувстваме като нищожества. Работя в мултинационална компания и знам как работим с колегите от чуждестранните офиси. Все мислим, че са ни онеправдали, защото сме българи, все се оплакваме, че ни прецакват, но иначе като ни питат за мнение мълчим като пукали... По телеконференции българите се държим вдървено и официално, докато немци, израелци и т.н. пускат шеги, смеят се от сърце, забавляват се...

# 22
  • Мнения: 2 792
  Честно казано не познавам други нации и ми е трудно да преценя...
   Аз лично се опитвам да не съм комплексирана и също да дам на децата самочувствие, не възможно ми е да обгрижа цяла нация, а и нямам желание всъщност...
Вижте, как са строени къщите на село. Високи зидове, та никой да не види какво става в двора ти, докато в други части на Европа, отпред има малки дворчета с цветни градинки и ниски огради.
Къщите са строени така поради простата причина, че се е целяло ограничаването на определен достъп (турски). За това и прозорците са чак на втория етаж....

# 23
  • Мнения: 2 891
"Да не се изложим пред чужденците"  Mr. Green

Къщите са строени така поради простата причина, че се е целяло ограничаването на определен достъп (турски). За това и прозорците са чак на втория етаж....

Така са строени и по-късно къщите - около 40-те и натам. Пък турската връзка я споменах в началото на темата  Grinning

# 24
  • Мнения: 677
Нямам много наблюдения върху другите нации..

Силно впечатление ми прави обаче поведението на спечелили в ТВ игри..
Тук се усмихват загадъчно, сякаш се притесняват, че сега всички ще им искат пари на заем..
А другите си се радват..
Що така?!

# 25
  • Мнения: 3 423
Сопрано. В Германия наградата е 1 милион.
У нас са само 100 000. Лева, мисля. Е, ти няма
ли да се радваш, ако набъбнеш с 1 милион, а?
Чак аз ще ти се зарадвам!

# 26
  • Мнения: 5 539


Силно впечатление ми прави обаче поведението на спечелили в ТВ игри..
Тук се усмихват загадъчно, сякаш се притесняват, че сега всички ще им искат пари на заем..
А другите си се радват..
Що така?!


А чувал ли си поговорката: "Много хубаво не е на хубаво"? #Crazy Типично БГ патент

# 27
  • Мнения: 677
А: "Не се смей много-ще плачеш!"?!
Комплексарска нация сме, който не вярва да влезе в темата за Евровизия  Grinning

# 28
  • Мнения: 2 792
А чувал ли си поговорката: "Много хубаво не е на хубаво"? #Crazy Типично БГ патент
Синдромът с поговорките на мен ми е много интерес, българските са все едни примиренчески или тарикатски.
  "Мирна главица, сабя не я сече"
  "Балък лозе копа, юнак вино пие"
  "Да би мирно седяло, не би чудо видяло"
  интересно нещо са поговорките...

# 29
  • Мнения: 2 195
Вижте, как са строени къщите на село. Високи зидове, та никой да не види какво става в двора ти, докато в други части на Европа, отпред има малки дворчета с цветни градинки и ниски огради.

... и отворени пердета , дори без пердета  Peace

# 30
  • Мнения: 2 700
За 45-те години живот в социалистическо общество съм по-съгласна, но турското робство... Още 500 години ли ще се оправдаваме с него?

Ами мисля, че оттам тръгва всичко. Ако сравним българите с чехи, унгарци, поляци, (все бивши соц. страни), всички тези нации са били под чуждо влияние, но австрийско или руско и годините на социализъм не можаха да ги обезличат.
Сравнени пък със сърбите (народ бил под турско робство), също сме по-комплексирани, може би заради не толкова реалния им социализъм (те за разлика от нас можеха да пътуват свободно и да работят в чужбина).
Така, че според мен сме комплексирани заради 1/ турското робство (вкоренената ни робска психика, стремежът да оцелеем като капсулираната патриархална клетка, липса на национално самосъзнание и идеали), 2/ комунизма (45 години застой и уравновиловка), 3/ бедността (като резултат от първите две).
Подходящо стечение на неподходящи обстоятелства...

# 31
  • Мнения: 5 622
Комплексирани сем.
И не сме виновни ние за това, възпитанието ни е такова...т.е. родителите ни са живяли на принципа "какво ще кажат хората", сега и ние го правим... Ние  не приемаме различното...не само дебели, космати, грозни и т.н., не приемаме дори болните.
Обаче не правим нищо за да си променим манталитета...  Rolling Eyes

Да.

# 32
  • Мнения: 494
Комплексарска нация-да,такива чувства ни набиваха в наивните глави много дълги години...айде стига вече!!!
И тия поговорки(те пък от кой знае кое време са)...
Много работа ще трябва да падне преди това да се промени!Ако изобщо на някой му пука,а няма пак, като с всички проблеми на нацията, просто да констатираме или плюем, ама да променим нещо...-няма желаещи,нито заинтересовани явно...

# 33
  • Мнения: 4 841
По-лошото според мен е не това, че сме комплексирани като цяло, а че това очевидно ни харесва. Когато някой (все едно по какви причини) започне на работи върху себе си и да се изгражда като нормален човек с цивилизовано поведение, веднага се започва: Абе тоя на к`ъв се пра`и ся, все едно не знам майка му и баща му какви са... А и баба му беше... Арееее, много му порасна работата, голям европеец се извъди беееее...

И вица за дяволите и казана не е случаен. Ама никак.

# 34
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Да, страшно много. Смесица е от много неща: история, култура и т.н.
 И това много пречи, когато живееш в друга среда. Когато започнах да уча, не смеех да започна работа към Университета, защото: как ще се справя?, какво ще кажат, ако сгреша и т.н. Сега съм почти на щат.

 Комплекси по отношение на облекло и начин на живот, са бели кахъри, според мен. Много по-страшни са тези с: какво мога, с какво съм по-добър. В БЪлгария растем с мисълта, че грешки са недопустими. Ако направим някаква, се комплексираме и ставаме неуверени. Трябваха ми безсънни нощи, за да проумея, че и аз съм човек, и аз правя грешки / винаги съм казвала, че един учител е безгрешен/.

По отношение на :какво ще кажат другите. Силно изразено е и при заобикалящите ни народи: гърци, турци, сърби. Страшното за мен е, че и днешните деца растат с това / толкова често го виждам и тук във форума/.  

# 35
  • Мнения: 2 891
Не знам как растат, ама не мога да резбера, как намират пари за най-скъпите възможни телефони, пък в джоба дрънкат семки и бонбонки...

# 36
  • Мнения: 3 268
Аз пък не съм комплексирана и никога не съм била.Възпитавам така и децата си и те растат с необходимата доза самочувствие.Уважавам хората със самочувствие,ама не от онова мутренското,просташкото от типа виж колко са ми кинтите.Ако мислите,че нацията ни е комплексирана,направете нещо поне децата ви да не са.За съжаление обаче комплексираните родители отглеждат комплексирани деца.Тогава започнете промяната от себе си. Peace

# 37
  • Мнения: 6 167
гласувах с не.
искам да уточня, обаче, че у 'българина' се крие ниското самочувствие на малък и потиснат векове  народ, което го кара да се бие в гърдите за щяло и нещяло колко е велик.   - от таратора, през странджа планина до джон атанасов. желанието да сме признати на всяка цена в очите на света , да сме велики - пронизва, като истеричен  писък позаспалото глобално село.
възхитително е това, как българите откриват във всяко важно световно събитие и постижение по някой българин и от 9 кладенеца вода носят, за да докажат българския произход на... библията например.
тези 'комплекси' обаче не тресат само нашия народ. 
наскоро зет ми се изцепи, че в екипа на всяко съвременно научно постижение има поне по един италианец.  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 1 072
наскоро зет ми се изцепи, че в екипа на всяко съвременно научно постижение има поне по един италианец.  Rolling Eyes

не,  Naughty без македонец не става.

# 39
  • Мнения: 7 837
Оня ден гледах някаква комедия ("Моята голяма гръцка сватба") Та там, бащата на булката обясняваше, как коренът на почти всяка дума е от гръцки произход.
Балкански нрави, какво да правиш  Laughing

# 40
  • Мнения: 1 673
Цитат
По-комплексирани ли са българите в сравнение с други нации?

Не! Не! И пак не!
Въпрос на разбирания и гледна точка.
Просто България е на границата между Ориента и Запада.

В най-широкия смисъл на "комплексираност" в сравнение с арабските нации-кой ще кара по-бързо по-мощен джип, кой ще окичи жена си с повече злато и т.н., Южните съседи-кой ще вдигне по-голяма къща, кой ще върти повече сергии и т.н., индийските народи-кой ще направи по-богата сватба и т.н. сме даже съвсем малко комплексирани.

Относно външния вид в сравнение с руските народи-не знам кога последно сте виждали как се носят по улиците рускините, украинките, беларуските- сме пак по-малко комплексирани.

Белите западни нации, наблагям на "белите", си лекуват комплексите за лошо време, невъзможност да си направят истинска веселба, да си вдигнат адреналина до небето, да изразят с вик емоция, с пиене на чай, четене на книги и покупки на селски къщи в слънчеви страни.  

Американците си лекуват комплексите за наднормено тегло с масови пластични операции и яка индустрия на препарати за отслабване. Комплексите си, че живеят цял живот на кредит в жилища от картон, лекуват с надут патриотизъм. Комплексите си за липса на многовековна история лекуват като си пъхат навсякъде носа в новата история, барем ги запомнят с нещо и тях след години.

Японците и корейците си лекуват комплексите за миниатЮрност и липса на пространство с як работохолизъм, в което не виждам нищо лошо.

В общи линии сме в една категория с испанците, италианците, балканците. В златната среда сме. Спете спокойно!  Blush

ПП А иначе в цял свят е едно и също: някои ИНДИВИДИ са по-комплексирани от други, за нации не може да става въпрос.

# 41
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Срам ни е от себе си ... не от скромност , а заради всичко, което сме преживели, всички негативи, които запада е казал за нас и ние сме му повярвали, заради  ежедневието -  че живеем в кочина, че в живота ни няма ясни правила и възможности за прогнозиране, за ясно планиране.......срам ни е и от политиците ни ... и въпреки, че гласува или негласува, българина никога не е доволен..... срам ни е заради това, че се чувстваме безсилни... още повече ни липсва  национален дух, колективност и способност за подкрепа ... заради насилственото другаруване и задължението да сме загрижени за другарчето, сега махалото е в другата си крайна точка ... нихилизъм и дистанциране от съседа ... добри съседи няма... всички са гадове


Високите огради са заради крадците...на село много се краде..ама много

# 42
Хайде сега, тези дето са толкова убедени в комплексираността на нацията българска да дръпнат по един отчет къде, как и най-вече колко време са живяли в чужди нации (екскурзианти и командировани за по една седмица не се броят). Тази работа само с гледане от нашата камбанария няма да стане.

# 43
  • Мнения: 2 407
 Не!Напротив имаме си самочувствие.

# 44
# 45
  • Мнения: 1 629
Много, ама много сме зле, за жалост.

# 46
  • Мнения: 5 539
Хайде сега, тези дето са толкова убедени в комплексираността на нацията българска да дръпнат по един отчет къде, как и най-вече колко време са живяли в чужди нации (екскурзианти и командировани за по една седмица не се броят). Тази работа само с гледане от нашата камбанария няма да стане.
Чудесно, и аз се радвам на мнения на хора, които са живели повечко в чужбина. Аз не съм от тях обаче.
А отчет никой никому не дължи в този форум, мисля аз Peace

# 47
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Хайде сега, тези дето са толкова убедени в комплексираността на нацията българска да дръпнат по един отчет къде, как и най-вече колко време са живяли в чужди нации (екскурзианти и командировани за по една седмица не се броят). Тази работа само с гледане от нашата камбанария няма да стане.

Гласувах с да. Жестоко сме комплексирани, но съм склонна да се съглася, че е балканска черта. Не веднъж съм казвала, че ако престанем да се правим на баш европейци, а приемем естественото си местоположение между Западния свят и Ориента, ще дръпне народопсихологията. Сега мразим турците, като всъщност по бит сме много по-близки до тях, отколкото до словенците. За по на запад дума да не става.
10-та година живея извън Б-я.

# 48
  • Мнения: 1 629
И кво ако гласувам? Who cares? Комплексирано да запитам на чужд език.
Факт е, че сме зле. Говоря от своята камбанария, ако ползвам форумския изказ. Ето едни бегли данни в подкрепа: В УС на НЗОК има едно място за представител на пациентските организиции в България. Незаето от шест години. Не могат да се споразумеят да излъчат представител. По-комплексирано от това, здраве му кажи.

# 49
  • Мнения: X
Вижте, как са строени къщите на село. Високи зидове, та никой да не види какво става в двора ти, докато в други части на Европа, отпред има малки дворчета с цветни градинки и ниски огради.
Да де, ама пък почти навсякъде в Европа имат големи капаци на прозорците, които стоят почти винаги затворени...а пък нашите къщи гледат!  Wink

# 50
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Вижте, как са строени къщите на село. Високи зидове, та никой да не види какво става в двора ти, докато в други части на Европа, отпред има малки дворчета с цветни градинки и ниски огради.
Да де, ама пък почти навсякъде в Европа имат големи капаци на прозорците, които стоят почти винаги затворени...а пък нашите къщи гледат!  Wink

Ела в Холандия.
Киселяк, аз живея в чужбина и мнението ми е е, че имаме комплекси. И какво?

# 51
  • Мнения: 5 468
Всички българи сме ухапани от щъркела...
Само се замислете, как отива българин на интервю за работа!? Смотолевя нещо, мрънка, едва поглежда интервюиращия в очите, кима с глава на всичко, което каже бъдещия шеф, страх го е да каже, че умее нещо перфектно... Ако е нает на работа вече, поне 1 месец мрънка, хъмка и не смее да се държи естествено в офиса (или където там работи). Редки единици са тези, които не правят така и те обикновено не биват взети на работа. Нямаме самочувствие. Комплекс отвсякъде.

# 52
  • Мнения: 3 423
Ню, скрий се. Или не ходи на интервю.
Къде ги тези баламурняци, бре?
Не мога да повярвам, че ги има.
И да го видя, пак няма да повярвам.

# 53
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Много сме комплексирани, ако сравнявам с тукашните.
Но не сме по-комплексирани от съседите си и някои други южни народи Wink

# 54
  • Мнения: 3 674
Да комплексирани сме! За това се и  мъчим да се покажем по улиците,всеки е облечен по последна мода.Супер коли се карат! Всеки е с последен модел gsm...добре де,ако не последен,то предпоследен...постоянно някаква гонитба и доказване...за какво и пред кого... newsm78  Пред запада ли... Thinking Няма лошо...не ме разбирайте погрешно...  Peace
Но... На кой му пука за нас...как сме облечени,какви коли караме...и т.н.
 На никой...само на нас самите  Wink"На гол гъз чифте пищови вадим"... Peace

Я вижте на запад,хората си ходят както им скимне...мазни, мърляви, без грим...Е и? Много важно. Абсолютно не  ги  е еня...няма я  манията да се показват и доказват.Няма злоба и завист...може и да има ,но  поне не е толкова явна.
Да не мислите че им пука...ми точно това показват,че не им....Да ,ама си имат стандарт,закони... уредени са и  си имат нормални хубави заплатки! А ние красивите и модерните ..какво си имаме...нито държава като държава,нито закони като закони...Е затова и се спасява кой накъдето може Rolling Eyes....
Па ако искате ми се сърдете.... Hug

Последна редакция: сб, 19 май 2007, 02:33 от roza66

# 55
  • Мнения: 3 423
Още нещо да добавя. Не съм чувала
от устите на чужденци, че нацията
им била комплексирана. Дали пък не
се прикриват само пред мене, не знам.

# 56
  • Мнения: 3 674
Още нещо да добавя. Не съм чувала
от устите на чужденци, че нацията
им била комплексирана. Дали пък не
се прикриват само пред мене, не знам.
И аз Лиске не съм чувала от устата на  чужденци, да кажат за себе си че са комплексирани.Напротив, каквито са мазни, и без грим,мърляви... ...пък си имат си много голямо самочувствие...а защо ли.. newsm78  Rolling Eyes

# 57
  • Мнения: 5 468
Скрита съм бе Shocked. Да не би да се виждам онлайн newsm78?

# 58
  • Мнения: 3 423
Не съм чувала от устите на чужденци,
че нацията им била комплексирана.
И аз Лиске не съм чувала от устата на  чужденци,
да кажат за себе си че са комплексирани.

Чудя се, що нас ни занимават подобни бози.

# 59
  • Мнения: 4 392
Не съм чувала от устите на чужденци,
че нацията им била комплексирана.
И аз Лиске не съм чувала от устата на  чужденци,
да кажат за себе си че са комплексирани.

Чудя се, що нас ни занимават подобни бози.
Защото сме комплексари сигурно. Laughing

# 60
  • Мнения: 875
зависи с кои нации ни сравняваш

# 61
Да комплексирани сме! За това се и  мъчим да се покажем по улиците,всеки е облечен по последна мода.Супер коли се карат! Всеки е с последен модел gsm...добре де,ако не последен,то предпоследен...постоянно някаква гонитба и доказване...за какво и пред кого... newsm78  Пред запада ли... Thinking Няма лошо...не ме разбирайте погрешно...  Peace
Но... На кой му пука за нас...как сме облечени,какви коли караме...и т.н.
 На никой...само на нас самите  Wink"На гол гъз чифте пищови вадим"... Peace

Я вижте на запад,хората си ходят както им скимне...мазни, мърляви, без грим...Е и? Много важно. Абсолютно не  ги  е еня...няма я  манията да се показват и доказват.Няма злоба и завист...може и да има ,но  поне не е толкова явна.
Да не мислите че им пука...ми точно това показват,че не им....Да ,ама си имат стандарт,закони... уредени са и  си имат нормални хубави заплатки! А ние красивите и модерните ..какво си имаме...нито държава като държава,нито закони като закони...Е затова и се спасява кой накъдето може Rolling Eyes....
Па ако искате ми се сърдете.... Hug

Да, добре. Парвенющината и показността са българско изобретение. Дали сме и ние нещо на света. "Pimp My Ride" са плагиати! Производителите на луксозни стоки са в див подем в последните години, а същевременно задлъжнялостта на домакинствата във Великобритания заедно с ипотеките е около 54 000 лири (около 80 000 евро) - http://www.creditaction.org.uk/debtstats.htm, а в САЩ е съответно около $645 000 (http://mwhodges.home.att.net/nat-debt/debt-nat.htm). Та какво викаш за чифтето пищови на голия тумбак?
От друга страна "Гордост и предрасъдъци" сигурно е южно-европейско произведение, което хич не е актуално към днешна дата, ама въобще.

Ела в Холандия.
Киселяк, аз живея в чужбина и мнението ми е е, че имаме комплекси. И какво?

Нищо. Сега сподели за техните комплекси. Само не казвай, че нямат.

# 62
  • Мнения: 9 865
Смятам, че не сме комплексирани кой знае колко повече от другите. Едни ги избива на шовинизъм, други 'ептен, някои гледат да не си спомнят ужасните етапи от историята си, правят са на "ни лук ял, ни лук п'''дяли".
Не виждам да е кой знае каква проява на самочувствие и превъзходство да си дебел (това пък що за критерий е въобще??) мърляв, неприятно окосмен и т.н., каквито най-често определяме немците (а те пък от своя страна не са чак за оплакване). Да дойдеш на море от помощи е СУПЕР, да си поръчаш една бира с 3 чаши си е твое право, но да демонстрираш НЕЩО на тази база е тъпо... Лошото е, че все повече заприличваме на "дебели" и задръстени средностатистически консуматори...
Нит' сме най-велики, нит' сме най-добри, нито сме най-комплексирани...

# 63
  • Мнения: 677
Ех, колко жалко..И най-комплексирани няма да можем да сме..

# 64
  • Мнения: 342
Ще цитирам един британски пътешественик който е минал по нашите земи през 18 век.Той е казал:българите са чисти и покорни,отлични слуги! Трябва да се отучим да се кланяме,трябва да си създаваме достойнството.Може би все пак тия 500 години са дали някакво генетично изменение в психиката ни.Лично съм забелязъла в чужбина че там хората реагират много остро на неправдите,а ние тук си търпим...това ни смазва психиката и изкривявя ценностната система.Инече ако съдя по обкръжението ми комплексарите са много,хора които се опитват да си градят самочувствие на чужд гръб.

# 65
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не обичам да се сравнявам с други и мен да ме сравняват. Ако други нации живеят нашия стандарт и те ще имат същите комплекси.
Така че базата за сравнение нещо куца.

# 66
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Киселяк,
Трябва много да се замисля, за да кажа за нещо: да, това си признават, че им е комплекс. Или да съм виждала да се тормозят, заради комплекс. Само виждам, че на мен не ми е приятно, ако нещо не знам и се ядосвам, а те ми викат: човек се учи цял живот. И не им пука.
Или ако на мен ми се е скъсал чорапогащника / примерно/: мисля през цялото време: кой ли ме вижда, какво ли си мисли. А те се смеят върху своята дупка.
Има колко ли не други примери....

# 67
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Да.

# 68
  • Мнения: 1 629
Аз пък се разубеждавам сама, все пак няма нищо по-градивно от това да спориш със себе си(да не говорим колко е атрактивна физическата разправа, гледали сме го този филм). Та, да не ви занимавам отново със страничните ефекти на особата си, колкото и да са вълнуващи, а да изразя и второ мнение по темата. Наблюдавайки днешните избори, а и текущите събития в обществения живот през седмицата, смело заявявам, че толкова нагли хора, а поименно: Слави Бинев, Младен Михалев, Румен Петков, Овчаров, Доган, Костов...не ми се продължава, списъкът клони към големи числа, та тези публични, общественозначими кретени, не само не са комплексирани, ами имат и такава наглост и самочувствие, че да отмият срама за цялата ни покорна нация. За пример!

# 69
  • Мнения: 2 309
По мои скромни наблюдения,установявам,че набор 88 и нагоре - изобщо не е комплексиран Naughty Ходят с двуметровите си телца,с късите шорти и изпУтени мишници и пет пари не дават...Демонстрират завидно самочувствие ThinkingНа кое ли се чудя!?
Що се отнася до масата - смятам,че сме завистлив народ.Дали се поражда от големите комплекси незнам newsm78

# 70
  • Мнения: 3 674
Киселяк,
Трябва много да се замисля, за да кажа за нещо: да, това си признават, че им е комплекс. Или да съм виждала да се тормозят, заради комплекс. Само виждам, че на мен не ми е приятно, ако нещо не знам и се ядосвам, а те ми викат: човек се учи цял живот. И не им пука.
Или ако на мен ми се е скъсал чорапогащника / примерно/: мисля през цялото време: кой ли ме вижда, какво ли си мисли. А те се смеят върху своята дупка.
Има колко ли не други примери....
Да...съгласна съм много с Kalinka  PeaceА  чорапогащника е чудесен  пример.И так ще си ходи цял ден..докато българката ще тича в първия магазин да си купи нов Peace  Ни е се притесняваме за неща по принцип за които ТЕ никога не биха се притеснявали..биха  се смяли и го приели с чувство за хумор.Е от тук идва разликата.... Wink
Но като цяло си мисля че ние има  какво да научим от тях...но и те имат каво  да научат от нас. Няма идеална  нация...нито държава... Peace

Общи условия

Активация на акаунт