Флуорно мляко

  • 27 907
  • 338
  •   1
Отговори
# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 ooooh!

Пак сме 50 години назад

# 16
  • Мнения: 302
Аз в детската градина казах че не съм съгласна да се дава флуорирано мляко на моите деца и всички бяха учудени. Просто бях прочела доста страшни неща. Смешно стана обаче, когато момичетата бяха избрани да бъдат зъбчета-балеринки на празника "Аз имам здрави зъбки, защото пия флуорно мляко" hahaha Между другото и без флуорирано мляко зъбките на моите наистина са здрави Laughing

# 17
  • София
  • Мнения: 1 951
Моите близнаци- юнаци си бяха похапнали от вкусните бонбони,разбирайте флуорни таблетки,и не съм давала допълнително флуор,под каквато и да е форма.Много им допадаше,а на мен ми се късаха нервите,особенно след като прекарах една Нова година в Пирогов,,,заради тях.

# 18
  • София
  • Мнения: 15 219
Да, бих давала флуорирано мляко. За мое съжаление, в София не се предлага.

# 19
  • Мнения: 1 849
Преди няколко години един възмутен баща беше потърсил помощта на екологичните организации и искаш да направи национална кампания за разясняване на родителите за вредите от флурираното мляко за децата. Не помня точно какви са последиците за организма, но колегите бяха дали информация, че използването му е много вредно.

# 20
  • Мнения: 578
Публикувам едно мнение различно от това, което стоматолозите се опитват да ни убедят:



"Флуорната профилактика и правото на избор,
след като се запознаем с фактите!

Причината за развитието на кариес, която е много добре известна на всички стоматолози и е дефинирана в съответните учебници и ръководства, е консумацията на рафинирани въглехидрати и брашна, а не липсата на флуор!
Ето цитат от „Зъбният кариес и неговата профилактика” (под ред. на доц. Ботушанов, 1987): „За профилактиката на кариеса най-голямо значение имат калцият и фосфорът, които са минералните съставки на костите и зъбите и от чието ниво в течните среди в организма зависи количествено и качествено минерализацията... Локалното влияние на въглехидратите е подчертано кариесогенно...” А във „Флуорна профилактика на зъбния кариес” (Н. Атанасов, Д. Маслинков, 1987) пише ясно: „...кариесът не е флуорнедоимъчно състояние”.

Малко предистория... какво не знаете за т.нар. флуорна профилактика.
Елементът флуор е силно токсичен бледожълт газ с остра задушлива миризма и е изключително реактивоспособен, затова не се среща в свободно състояние в природата. Той взаимодейства с почти всички елементи, дори с инертните газове и с всевъзможни органични и неорганични съединения. Някои от съединенията на флуора – флуориди (сред които и натриевият флуорид, смятан за една от най-ефикасните отрови за плъхове, но се слага в детското мляко за „профилактика на кариеса”), са определяни като едни от извънредно опасните замърсители на околната среда. Те са основни отпадни продукти от: алуминиевата и атомната промишленост, производството на изкуствени торове, и са главни унищожители на растенията и животните около съответните промишлени предприятия; използват се и в производството на бойни отровни вещества с нервно-паралитичен ефект, в хладилната техника и др.

Много експерименти, проведени в целия свят, показват, че дори в минимални дози флуорът и флуоридите имат сериозни токсични ефекти върху човешкия организъм. Флуорният йон от флуоридите може да образува здрави връзки с водородния йон в големи органични молекули (като например ДНК) и по този начин да предизвика хаос в биологичните системи. Според мнение на Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA), публикувано на 16.03.2005 г, се казва, че флуоридите не са под физиологичния контрол на организма, т.е. те не се контролират от биологичните системи! Според клиничната токсикология консумирането на води с повишена концентрация на флуориди може да доведе до необясними за потребителя симптоми: виене на свят, гадене, главоболие, декалцифициране на костите, т.е. повишаване на вероятността от счупвания и др. Всички тези признаци показват хронично отравяне с флуор.
- Зъбната флуороза представлява необратимо петнисто оцветяване на зъбите и нейното наличие е белег на системно отравяне на организма с флуориди. Получава се след приемане вътрешно на повишени количества флуориди продължително време, например при консумиране на вода с по-голямо съдържание на флуориди или при т. нар. флуорна профилактика, като представлява увреждане на определени клетки в структурата на зъба. През 1993 г. NRC (Националнят съвет за научни изследвания САЩ) признава, че до 80% от децата в райони с флуорирана вода имат зъбна флуороза.
Според Доц. Борислав Великов, независим депутат: При предозиране на флуора се стига  до т. нар. флуороза. Това е болест, която се причинява от излишъка на флуор. Тя води до повишена крехкост на зъбите и кости. Така че в случая кариесът ще е „по-приемлив” от черни и ронливи зъби.
- Скелетната флуороза е болестно състояние, в резултат на натрупване на флуор в костите, правещи ги слаби и чупливи. Здрави бъбреци могат да елиминират само 50% от ежедневния прием на флуориди. „Лечението” с флуориди на остеопорозата повишава костната чупливост и счупванията на тазобедрената кост . Флуоридите причиняват артритни поражения.
- Флуоридите са канцерогененни и мутагенни – т.е. те увреждат генетичния материал на клетката,  могат да доведат да развитието на ракови заболявания и поражения у плода при бременни жени. През 1962 г. известният учен в областта на рака и по-специално левкемията Людвик Грос заявява: „Очевидният факт, че флуоридите са товарна отрова - вредни, токсични и кумулативни по своя ефект дори когато са погълнати в минимални количества, ще си остане непроменен независимо колко пъти ще бъде напечатано някъде, че „флуорирането на водата е безопасно”.”
- Проучванията на учени от различни страни показват, че прилагането на флуориди води до намаляване на интелигентността и потискат волята на човек да се съпротивлява на тиранията. Социалният ефект е, че на човека му е по-трудно да защитава свободата си.
В Европа питейната вода не се флуорира и флуорирането отдавна е отхвърлено като вредна и неефективна псевдопротективна мярка, лишаваща човека от правото на избор.
Много научни изследвания показват, че добавянето на флуориди не предпазва зъбите на децата и възрастните. Американският стоматолог д-р Дейвид Кенеди отбелязва, че според най-голямото проучване върху зъбния кариес в САЩ през 90-те години на ХХ в. няма разлика между честотата на кариеса в районите, където водата се флуорира и в тези, където това не е практика. Освен това разходите за стоматологична помощ са по-малко именно в районите, свободни от флуориди!
Понастоящем само Сингапур и Ирландия от развитите държави по света флуорират водата си в национален мащаб. В други страни като САЩ, Великобритания и Испания, водата се флуорира частично – само в определени региони. През последните години в тези страни текат обществени диспути, подкрепени от изтъкнати учени и политически сили, за преустановяването на тази практика.
От друга страна списъкът на държавите, в които флуориране на питейна вода никога не се е извършвало или е вече преустановено, е наистина дълъг. Само от страните в Европа бихме могли да изброим: Германия, Франция, Норвегия, Италия, Белгия, Люксембург, Дания, Австрия, Холандия, Швеция, Швейцария, Финландия, Чехия, Гърция и др.

Внимание! Пропагандирането на теорията за „флуорната профилактика” не се базира на независими медицински изследвания, а идеята е родена в лабораториите на индустрията, за да се защитават определени крупни фирмени интереси, като за целта се премълчават и укриват всички многобройни и тежки вредни ефекти върху здравето, нанасяни от флуоридите и по този начин се избягват огромните обезщетения, които би трябвало да се изплащат на пострадалите.
Добавянето на флуориди във водата, използването на пасти за зъби с флуор и консумирането на флуорирано мляко водят до опасно високи концентрации на флуориди, застрашавайки здравето на децата.
От колко флуор се нуждаем дневно?
Препоръчителните дневни количества са чисто спекулативни.


От къде може да се набави естествен флуор?
В различни храни се съдържа органичен флуор, като най-богати са: рибата и морските дарове, чаят (зелен и черен чай), бобът, овесените ядки, орехите и някои др. В България има много богати на флуор минерални води и ако някой желае, може да си купува и да си прави „профилактика”, като ги пие или дава на децата си в минимални количества.

Чрез налагането на „флуорна профилактика” се потъпква свободата на индивида да избира своето лечение и профилактика, без предварително да е бил правдиво информиран, и се нарушава „Конвенцията за правата на човека и биомедицината”, установена от Съвета на Европа и ратифицирана от Република България на 23.04.2003 г. чийто чл. 5 гласи:

Всяка интервенция, свързана със здравето, се извършва само със свободно и съзнателно изразеното съгласие на заинтересованото лице. Това лице получава предварително необходимата информация за целта и естеството на интервенцията, както и за произтичащите от нея последствия и рискове. Заинтересованото лице може свободно да оттегли съгласието си във всеки момент.

След като вече знаете истинските причини за развитие на кариес и имате представа за сериозните токсични ефекти на флуоридите върху човешкото здраве, преценете сами  дали детето ви има нужда от флуорирано мляко и флуорни таблетки за „профилактика” на зъбния кариес или предпочитате здравословно хранене, добра устна хигиена и редовни профилактични посещения при вашия стоматолог.  "

# 21
  • Мнения: 5 500
Vivi, на магазина нали има флуорирано мляко? Купуваш, даваш, решаваш си проблема!

Моето мнение е същото като Юлия, даже в момента водим тази битка във Варна!

Евроком-България петък 25.01.08 г от 20.00 ч. предаването "Диагноза" ще участва д-р Атанас Гълъбов! Ще има доста време да говори по проблема, да не забравите Grinning да гледате!
sweetrozi, от кой град си? Защо непременно днес трябва да решиш? Кой те натиска? Запознаха ли те с двете страни на флуора? Предоставиха ли ти информирано съгласие???

# 22
  • София
  • Мнения: 15 219
Има, ама няма.
Доста отдавна виждах в Рамстор флуорирано мляко, произведено от една варненска фирма. Закриха магазина и не съм го виждала никъде другаде.

# 23
  • Мнения: 5 500
Има, ама няма.
Доста отдавна виждах в Рамстор флуорирано мляко, произведено от една варненска фирма. Закриха магазина и не съм го виждала никъде другаде.
А, искаш да ми кажеш, че няма Дея в Сф? Виви, който иска намира Laughing!

# 24
  • София
  • Мнения: 15 219
Не съм го и чувала това мляко.
Поради което не съм го и търсила.  Grinning
Пазарувам от Фантастико, Билла и много рядко-от Пикадили.
Във Фантастико с положителност го няма. В другите магазини ще погледна внимателно следващия път.

# 25
  • Мнения: 5 500
В другите магазини ще погледна внимателно следващия път.
http://www.deya-bg.com/ това е с добавен флуор, в синята кофичка Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 15 219
Никога не съм го виждала това мляко.
В нито едан от разцветките.

Определено събуди любопитстовот ми. Апропо, в сайта не видях нищо да пише за флуор.  newsm78

# 27
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Давала съм флуорни таблетки, сега ги спрях, защото пият флуорно мляко в градината. Питаха всеки един родител, който не иска - не дават на детето. Въпрос на личен избор. Аз съм преценила и на мойто давам.

Въпреки това съм против флуорирането на питейната вода. Въпрос на избор е, дали да приемаш флуор и ако "да" по колко.

... Ето цитат от „Зъбният кариес и неговата профилактика” (под ред. на доц. Ботушанов, 1987): „..............А във „Флуорна профилактика на зъбния кариес” (Н. Атанасов, Д. Маслинков, 1987) пише ясно....

А дали не е възможно за 20 години да са излезли нови данни от по - надеждни изследвания  ooooh!

# 28
  • Мнения: 578

.. Ето цитат от „Зъбният кариес и неговата профилактика” (под ред. на доц. Ботушанов, 1987): „..............А във „Флуорна профилактика на зъбния кариес” (Н. Атанасов, Д. Маслинков, 1987) пише ясно....
А дали не е възможно за 20 години да са излезли нови данни от по - надеждни изследвания  ooooh!


Хората още преди 20 години са написали публикация, защитаваща флуорната профилактика, но все пак още тогава признават, че въпреки погълнатия флуор пак може да имате кариеси...., защото те не са следствие от липсата му.

А ето и по нови изследвания:
http://www.fluoridealert.org/fluoride-deception.htm

Иначе за Варна съм сигурна, че на децата от две ДГ, включени в програмата флуорно мляко преди пет години, никой не се е поинтересувал да погледне колко кариеса/пломби/ имат.
Как ли отчитат има ли или няма ефект?



# 29
  • Мнения: 3 810
Vivi, странно ми е... newsm78 не мога да не попитам...след всичко което прочете(прочете ли го?) все още ли искаш да си купуваш такова мляко?
AFRODDITA, точно това мляко щяха да въвеждат при нас и се осуети Wink(аз реших да поогледам какво правите Mr. Green)

Иначе в националната програма ми стана интересен този текст:
Цитат
Не може да се прилага едновременно повече от един вид ендогенна (системна) профилактика! Когато майката приема флуор и кърми детето на детето не се дават флуорни препарати!

 ooooh!
За сведение- малката кърмих до преди 10 дни, което значи 2г. и 5м. Има 2 кариеса в устата от година. Голямата е без кьорав кариес в устата. И на двете не съм давала флуор и аз не съм взимала. Ако ще и Дея да станат милионери, ако ще и Гайдарски да направи задно салто...Всичко е ген.

Общи условия

Активация на акаунт