Болен от Варицела в къща на кърмаче

  • 1 608
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Имам бебе на 2 месеца и днес баткото (на 6 год) се разболя от Варицела. Веднага след като поставиха диагнозата ги разделихме, но до преди това бяха заедно и се гушкаха. Много съм притеснена, защото майка ми не помни дали аз съм прекарала тази шарка. Ако не съм вероятността да се разболеем аз и малката е огромна. В тази връзка имам следните въпроси:
1. може ли да пия Isoprinosine профилактично, при положение че кърмя (докторката ми го препоръча, но в листовката не пише нищо за бременност и кърмене)
2. ако се разболея какво да правя с кърменето - да спирам ли или не
3. на баткото му изписаха две рецепти с лекарства и мазила. До колкото знам при шарка не се пие нищо освен против температура. Изписаха му Ацикловир (ако не греша в изписването) и Isoprinosine. Някой ползвал ли ги е при такава ситуация
4. докторката каза, че в случай че беба се разболее трябва задължително да отидем в болница - някой знае ли нещо по въпроса?
Много ви благодаря предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 399
Абсолютно същото се случи вкъщи миналия февруари. Бебо беше на 2 месеца, а баткото на 5 години. Не знаех дали съм преболедувала варицелата. Ужас някакъв, на всичкото отгоре личната ни лекарка не била имала такъв случай и се страхуваше като мен. Малкото се разболя, имаше малко пъпчици. Стояхме си вкъщи, не съм делила децата, защото сметнах че е късно.
Това, което научих няколко месеца по-късно от друг доктор, и което стана точно така, е че след около един месец се обадиха дробчетата на бебо - резултат от варицелата. Имаше кашлица. Подробности съм записала в дневника на бебо, може утре да изясня картината при нас. Четох, четох в интернет, но не получих ясен отговор на въпроса дали бебо е получил имунитет. Едното мнение беше, че до 6 месеца не можело да си изгради имунитет.

# 2
  • Мнения: 137
m i благодаря за бързия отговор.
Когато малката се разболя взеха ли ви в болница или в къщи прекарахте боледуването?
Нещо специално пиха ли децата по време на варицелата
Ти кърмеше ли я? А ти разболя ли се или не?

# 3
  • Мнения: 65
Варицелата е с висока контагиозност,малко вероятно е възрастен човек да не е преболедувал или да не си е изградил имунитет към вируса-това за успокоение ,че все пак може да си преболедувала и да си предала антитела на бебето-в такъв случай до 6 месец бебето има от твоите антитела.Макар ,че има изключения и тук.Какво да правиш-голямото дете е заразно от 3дни преди обрива до завяхването във вид на коричка на всички пъпки-обикновено 9дни минават от появата на първата до завяхването на всички .Можеш да изолираш другото дете до завяхването,макар ,че е имало достатъчно време за контакт.Не бих могла да коментирам лечението -ацикловира е антивирусен препарат,не знам какъв ефект има при варицелата,но имайки предвид и стр. му действия бих те посъветвала да се консултираш с инфекционист,за теб е противопоказан. .За изопринозина също не бих избързала.Потърсих за кърмене,но нищо не открих.А това за болница не е задължително-малките бебета прекарват по-тежко заболяването ,вероятноста от наслагване на бактериална инфекция е по-голяма -затова ако има нужда може,но не е задължително да сте в болница.

# 4
  • Мнения: 399
Не е ставало дума за болница, поне не си спомням. Докторката искаше само да я викна, ако забележа нещо. Не сме влизали в болница. Общо взето Ясен леко изкара варицелата. Първата пъпка се е появила на 14-ти ден от първата пъпка на баткото. Беше отпред на торса, а на втория ден се появи по лицето, на третия по крачетата. На 4-ти ден не съм видяла нови пъпки. Това, което съм записала е, че е будувал повече, но без да плаче, особено през втората нощ, когато се е будил на всеки час и съм кърмила съответно на всеки час. Не съм писала нищо за температура и лекарства. На баткото мазах ментолов спирт, но не сериозно, и слагах антисептична пудра. Освен това, по американски образец го къпах в содена вода - нищо лошо не му стана. Тук казват да не се къпе. Останаха два белега от разчесани рани на лицето, но след седмица-две почнах да мажа с Контратубекс (тогава мазах и белега от секциото). Мазах колкото трайност дават на тубата след отваряне. Сега има вдлъбнатина без особено различен цвят, но мисля че не може да се избегне.
Нещо интересно: тази зима, когато започнаха да никнат първите постоянни зъбки на баткото, той получи тортиколис (схващане на вратните мускули) и същевременно имаше 3 пъпки в косата. След много щателен преглед при добра детска невроложка, разбрах, че вирусът на варицелата, който остава в организма след боледуване, се е активирал и е причинил пъпките и схващането, в условията на намален имунитет. Чак тогава мазах с Ацикловир (=Ацик) и давах успокоителни за нервите.
Отново по темата - аз не се разболях, а бебо си го кърмех на поискване, както дотогава.
След 32 дни се е появила хрема, кихане и кашлица (през втората нощ). За 4 дни всичко е отминало, като съм давала вит Ц, коларгол 2% по 1 капка, Хустагил.  Рецепта имах от първата му кашлица на 1 месец и половина. Следващата ни кашлица е била на 5 месеца и досега няколко пъти е кашлял, но вече предполагам, че е алергична кашлицата или е свързана с атопичния дерматит, който има. Така че това за кашлицата може да не важи при всички, боледували от варицела.

Общи условия

Активация на акаунт