Колко е хубаво да си майка в България

  • 3 631
  • 86
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 965
Ники,
Нито ме е яд, нито говоря без база за сравнение. Живяла съм в чужбина, имам близки в чужбина, запозната съм достатъчно професионално с политиката и социалните условия и в България, и в други страни.
И имах предвид точно това
...
Освен това примерно, че в БГ близките са си до теб и говориш родният си език могат да го изтъкнат и в Зимбабве и в Руанда и в Бурунди. Но това няма нищо общо с темата за Хубавото да си майка в БГ.

защото точно ти наблягаш на факта за родния език на сина ти в Дания.

И не можеш да ме разстроиш, защото нито влагам емоции, нито някога съм живяла в мизерия, че да те разбера.
И всъщност, искрено се забавлявам от писанията ти (не само по тази тема). Sunglasses

# 76
  • Мнения: 2 757
Ники,
Нито ме е яд, нито говоря без база за сравнение. Живяла съм в чужбина, имам близки в чужбина, запозната съм достатъчно професионално с политиката и социалните условия и в България, и в други страни.
И имах предвид точно това
...
Освен това примерно, че в БГ близките са си до теб и говориш родният си език могат да го изтъкнат и в Зимбабве и в Руанда и в Бурунди. Но това няма нищо общо с темата за Хубавото да си майка в БГ.

защото точно ти наблягаш на факта за родния език на сина ти в Дания.

И не можеш да ме разстроиш, защото нито влагам емоции, нито някога съм живяла в мизерия, че да те разбера.
И всъщност, искрено се забавлявам от писанията ти (не само по тази тема). Sunglasses

Не съм наблегнала, просто направих каквото направиха другите, къде е проблема, освен че не е отговор по темата, а на въпроса Добре ли ми е така както живея.
Не се заблуждавай, че като имаш близки в чужбина знаеш нещо за живота там. Едно е да идеш на гости и да ти разказват, а друго - да си в системата, да го изпитваш на гърба си. Така че съм много по-веща от теб, колкото и да не ти се иска.
Опитай се да разбереш хората около теб, които живеят в мизерия. За мен този период е минало за щастие, и пак за щастие съм запозната и с мизерията и с нейната противоположност, така че явно и по-този въпрос съм по-компетентна от теб.
Радвам се че те забавлявам. Дано само наистина е така

# 77
  • Мнения: 4 965
Не съм ходила на гости. Живяла съм и то много хубаво (някъде изобщо да съм казала, че в чужбина е лошо? - казвам, че в България е хубаво - за мен, но на никой не искам да налагам мнението си), но темата не е за мен.
И моля те, без да ме познаваш, не коментирай в кое си по-веща или по-компетентна.
Така и не ми стана ясно защо от едно доуточняване, че не става въпрос за хубавото другаде, а за хубавото в БГ, реши да се заяждаш с мен?!
Както и да е. Аз нямам намерение повече да спамя по темата.
Само ще кажа - животът е такъв, какъвто човек си го направи. На който едно нещо му е трудно (или на едно място не му харесва), винаги може да промени живота си  Peace.
Който му харесва в България, нека живее в България. Който му харесва в друга страна, нека отиде там. Не виждам защо все трябва да се навира в очите на хората, че тук (или там) е лошо (или хубаво).
Аз писах достатъчно за предимствата по отношение на майчинството. Писала съм и за негативите.
На мен в моята България (тази, която аз съм си изградила - у дома, в работата ми, в обкръжението ми, във възприятията ми) си ми е добре. По същия начин, на Ники си й е хубаво в Дания. Дай Боже, всекиму да му е добре в неговия си личен свят   bouquet.

# 78
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Аз пък раждах на 50 метра от нас в АГ-то и ми беше много хубаво, че съм толкова близо - чувствах се спокойна... Ако трябваше да съм някъде другаде, особено в чужда държава, бих се панирала. Плюс това всички мои приятели и близки имаха възможността да ни посрещнат с бебо, когато ни изписваха и точно по български се събрахме в нас на ядене и пиене

# 79
  • Мнения: 174
Много приятно изненадана съм, че има момичета на които им харесва да гледат бебета в Бг. Дай Боже да се множите!  Simple Smile

Моето семейство избра чужбина отдавна, но по стечение на обстоятелствата моя приятелка от детинство с която винаги сме поддържали близки връзки има малко дете и бременееше с мен за второто (малката се роди преди няколко дни) така че сме говорили много имам чувството че живея на две места...  Wink

Опитвайки се да бъда максимално обективна сравнявайки живота на приятелката ми с моя (за протокола - и двете сме жени с утвърдени професионални позиции и съответно заплатени) си мисля, че плюсовете на Бг са запазването на работното място и дългото майчинство (ако жената е осигурявана на редовната и заплата и бащата печели добре) и ... това е! Останалото може да се подреди еднакво добре и тук и там, ако човек се постарае и има нужните средства.......

Единственото което не може да се купи с пари са спокойните и усмихнати хора около нас, но пък ако човек не е живял с години в уредена държава много често не осъзнава какво му липсва...Точно това спокойствие е и причината аз да не планирам връщане в България в обозримо бъдеще, а приятелката ми да е в процес на имиграция...

  bouquet за всички които са щастливи точно там където са!

# 80
  • Мнения: 5 539
Моля, обърнете внимание на тази тема, ако вече не сте я прочели. Лично за мен беше шокираща Rolling Eyes
Може би сме свикнали да се оплакваме и не виждаме хубавите неща около нас. А в някои области определено сме по-добре от други държави. При това държави, минаващи за развити.

# 81
  • Мнения: 1 199

Биляна,  аз съм гледала деца и в чужбина и в България, а и на двете места не за ваканцията, а за постоянно. Наистина ние не живеем в една и съща страна с теб, а понятието "чужбина" е много широко.

Това не го разбрах.Поясни моля те!Но искам да ти кажа, че едно е да гледаш чужди деца в чужбина и коренно различно да става въпрос за твоята бременност и твоето дете.

Аз и в двата случая говорех за гледане на мои деца. Разликата става още по-осезаема когато детето тръгне на училище.
Но имах предвид че аз пиша за Канада, и то за една определена провинция и дори град в Канада, а ти имаш впечатления от друга страна. Аз вече за Канада избягвам да правя обобщения защото нещата варират от провинция на провинция, а да не говорим за неопределеното "чужбина".

# 82
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Моля, обърнете внимание на тази тема, ако вече не сте я прочели. Лично за мен беше шокираща Rolling Eyes
Може би сме свикнали да се оплакваме и не виждаме хубавите неща около нас. А в някои области определено сме по-добре от други държави. При това държави, минаващи за развити.
Лилита, аз го написах
Цитат
Не знам дали оценявате и колко достъпно е частното медицинско обслужване в България  Peace
Даже НикиФин се съгласи с това твърдение Mr. Green Не виждам какво е шокиращото, освен ако човек не е живял извън България и си представя живота на запад като в приказките  Peace

# 83
  • Мнения: 486
Ако някой ми отговори в коя държава за ДЕСЕТ ЕВРО НА МЕСЕЦ, нали е модерно да не смятаме в левове, детето ти ще бъде целодневно на градина, възпитавано, изучавано, образовано, водено на културни мероприятия /театри, концерти и други идеи/ и от 8.00 до 17.30 нямаш никакви ангажименти като майка и си работиш спокойно работата, ще го предложа за Нобелова награда. newsm68 newsm68 newsm68

Не е много по темата, но понеже питаш... има места в чужбина, където за такса от 0 евро детето ти може да е целодневно (от 7:30 до 18:30) обучавано, възпитавано, водено на културни и спортни мероприятия и т.н. Но както вече каза heureuse, чужбината е много широко понятие.

# 84
  • Мнения: 27 524
Не е много по темата, но понеже питаш... има места в чужбина, където за такса от 0 евро детето ти може да е целодневно (от 7:30 до 18:30) обучавано, възпитавано, водено на културни и спортни мероприятия и т.н. Но както вече каза heureuse, чужбината е много широко понятие.

О евро точно за изброените от теб ли неща? Бъди сигурна, че винаги намират начини, места, оправдания и завои да си взимат парите. Винаги! Не казвам, че е лошо или да го осъждам, просто знам и съм убедена, че безплатен обяд няма  Peace

# 85
  • Мнения: 2 757

О евро точно за изброените от теб ли неща? Бъди сигурна, че винаги намират начини, места, оправдания и завои да си взимат парите. Винаги! Не казвам, че е лошо или да го осъждам, просто знам и съм убедена, че безплатен обяд няма  Peace

Така е. Тук много неща уж са безплатни, но ако погледнеш кви данъци плащаме ще ти стане ясно от къде идват "безплатните" неща. Друг е въпросът, че има начини хора, които не плащат данъци пак да се възползват от безплатното - уредени детски площадки и съоръжения които са обществени и никой не те пита като влизаш с детето си дали имаш нещо общо с данъците. Детето ти наред с другите е добре дошло да си играе с пластелни и разни други мероприятия, които се организират, както и празненства Коледни отворени за всички с програма, ядене, пиене и всичко квото ти е кеф - кой няма да те върне - посрещат те като почетен гост, настаняват те и даже ти сервират каквото си поръчаш от менюто.

# 86
  • Мнения: 1 199
Частното здравеопазване в България според вас е много достъпно, ама защо? Защото лекарите и сестрите са срамно ниско заплатени. Аз това положение не бих го изтъкнала като плюс. Да не говорим че за мен и този факт - за достъпното частно здравеопазване, е много спорен, като се имат предвид доходите. Хайде, един час на частно при лекар можеш да си позволиш, ами ако ти се наложат изследвания? Ами манипулации и не дай си Боже операция? Ако личният ти лекар не ти е дал направление, няма как Касата да ги прокрие тези раходи. А като ги знам личните лекари как дават направления, пълна мъка. Майка ми сега точно на такъв огън се пържи Sad
Отговарям на предишни изказвания, ама съзнавам че отговорът ми е пълен офф Embarassed
Във връзка с темата, мисля че за икономическото положение в което е, България поддържа едно съвсем прилично здравеопазване. За което много се радвам Grinning

Общи условия

Активация на акаунт