Кога идва момента да ги оставим да се хранят сами?

  • 1 732
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
На година и половина, отказа ние да я храним, ядеше сама предимно супи. Има един лигавник, който  е сгънат в долната част, гумен е. Там се събираше храната, която изпадаше, забърсвах го след всяко ядене, а вечер го перях. Сега се оправя и с вилица.

# 31
  • Мнения: 489
 Сам изяви желание, или по- точно не ми даваше аз да го храня след 1г6 м. За цапането- и до сега се цапа, зависи с какво се храни, но това не ме притеснява, нали имаме перални.

# 32
  • Мнения: 5 362
От както е на ясла Кики иска да се храни сама.
Оставям я,но не за всичко.Супата,например аз й я давам Mr. Green

# 33
  • Мнения: 550
По принцип когато изяви желание ,но никога не яде каквото трябва!!! #Cussing out

# 34
  • Мнения: 3 116
От 5-6 месеца се опитва да се храни сама, но от един месец насам е станала много добра Simple Smile Почти не се цапа Simple Smile Това с лъжица, с вилица още не съм я пробвала  Thinking

# 35
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Отдавна се храни сама /малката/.Въоръжих се с търпение и я оставих да цапа колкото иска.Мърлявия период продължи максимум месец,месец и половина-след това свикна.Сега нямаме никакви проблеми,доста чистичко се храни детенцето. Hug

# 36
  • Мнения: 1 909
В момента забелязам, че дъщеря ми ( на година и два месеца) иска да се храни сама - взема си лъжицата, опитва се да си я слага в устата, даже и с виличката се опитва. Оставям я да се тренира и не се вживявам в това, че цапа. Само не ми е много ясно какво е изяла (преди да й изчистя стола  Laughing), та накрая й давам една част аз, за да съм сигурна, че нещо е хапнала.

Синът ми пък сигурно и до ден днешен би се оставил да го хранят, а понякога разни баби и дядовци го и правят, за мое  огромно възмущение. Ако не го бях насърчавала, изобщо сигурно нямаше да се сети, че би могъл и сам да се храни. Храненето дотолкова не го интересува, че може да ти скъса нервите. Може би е трябвало по-рано да се опитам да го предизвикам да се храни сам, но просто не проявяваше  никакъв интерес. Като му дадях лъжицата, играеше с нея, но никак не се сещаше да я поднесе към устата си.

Според мен, отговора е - когато са готови, но трябва да ги насърчаваме,  да им помагаме и да внимаваме да не се разсейват с други дейности по време на храна, а да обръщат внимание на това, което ядат.

И на мен ми се вижда груба грешка, че гледате филмчета по време на хранене и че детето не е седнало удобно.

# 37
  • Мнения: 8 917
Когато сама пожела и оттогава става все по-добра Peace

# 38
  • Мнения: 765
 След първата година започнах да и давам една лъжичка  докато я храня аз - тя си се цапаше и се мъчеше с нейната си лъжица , а през това време аз и давах с моята . Сега забелязвам , че вече иска сама да прави всичко и не приема моята лъжица , оставям я да се храни сама , докато може да задържи вниманието си върху тази дейност , изяжда около половината ядене , голяма част е на пода и по дрехите  Grinning , след което отнемам лъжиците и я "дохранвам" аз . Така като я гледам до 2 месеца може да е напълно самостоятелна и от мен ще се изисква само надзор  Grinning.

# 39
  • Мнения: 4 629
От  7мия - 8мия месец му давах да си хапва сам храни на малки парченца. На годинка и няколко месеца започнах да му предлагам да се храни сам с лъжичка и по-късно с виличка. На около година и половина се хранеше вече изцяло сам. Все още се накапва по дрешките и цапа по масата, ама всичко се почиства бързо и лесно от мама  Hug

# 40
  • Мнения: 2 807
Дани се хранеше сам на около 15 месеца, без супите обаче - тогава и аз се включвах  Grinning
Ива - сама, включително и супа  Wink на 1 1/2 год..
Мони - и той сам се обслужва, сам си суче млякото от мама  Laughing
Когато ме види да приближавам лъжичката към устата му казва силно и енергично: "Не, нееее." и така докато не се откажа  Joy  Joy Joy

Tinka79 , за столче за хранене е вече голямо детенцето - няма смисъл да купуваш тепърва, освен ако не планираш друго човече скоро  Wink
Столчетата, които се закрепват за масата са до около 15 кг, ако не се лъжа - така, че и този вариант отпада.

Дани се хранеше на столче за хранене, докъм 2 1/2 годинки някъде.
После Ива го превзе.  Simple Smile

Малко след това им купихме малка пластмасова масичка, много е хубава (от Практикер - около 22 лева беше) и пластмасови столчета (от Хит, по 5 лева).
Много са сладки като седнат на нея и започнат да се хранят  Heart Eyes
Много им е удобна и на двамата.
На нея още и рисуват, режат и лепят, правят фигурки от пластелин  Heart Eyes

А и предполагам човека ще е достатъчно въодушевен да се храни сам на специално купената за него масичка  Heart Eyes


 

# 41
  • Мнения: 784
В специализираната литература пише, че най-подходящата възраст за това е около година и половина. На тази възраст ставало много по-лесно, отколкото на 3 годинки, например.

# 42
  • Мнения: 266
Храни се сама изцяло от как стана на 1г. и 4м.От начало имаше много мацаници ,но сега борави нмого добре и с лъжица и с вилица. Grinning

# 43
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 055
Около годинката прояви интерес, аз я насърчих и малко след това започна сама да се храни идеално чисто.

Общи условия

Активация на акаунт