болна жлъчка-каква диета е необходима?

  • 32 145
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19 272
една моя позната има камъни в жлъчката и освен лекарствата,които пие,са и казали да спачва диета,но не са уточнили какви храни по специално нетрябва да яде.казах и да избягва мазни и люти храни,но за съжаление с това познанията ми се изчерпват.
моля ви за повече информация!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 610
Яйца,шоколад,доматите също дразнят,запръжки,тлъсто...само толкова си спомням,но яйцата са едни от най-проблемните.

# 2
# 3
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Най- добрият лек за болна жлъчка е отстраняването й. Peace

Яйца,шоколад,доматите също дразнят,запръжки,тлъсто...само толкова си спомням,но яйцата са едни от най-проблемните.
Също така: захарни изделия, бял хляб и тестени изделия, бобови храни, газирани напитки, алкохол, кафе, ....

# 4
  • Мнения: 19 272
благодаря ви!
nano,много полезни линкове.

# 5
  • Мнения: 2 673
Лечението на Жлъчно-каменната болест е ОТСТРАНЯВАНЕ НА ЖЛЪЧКАТА!
Да потърси жлъчно-чернодробен специалист.

Диетата НЕ ЛЕКУВА! при НАЛИЧИЕ на камъни.

# 6
  • Мнения: 1 559
При цялото ми уважение и зачитане на чуждото мнение, няма как да не си изкажа и моето... Как така с лекота свеждате "лечението" на един важен орган (неслучайно имаме жлъчен мехур - той си има определени функции) до отстраняването му? Нямаме орган, нямаме проблеми с него, чудничко направо. Rolling Eyes
Има доста информация за жлъчно-каменна болест из нета. Аз лично много съм се ровила по темата, тъй като моя близка има такъв проблем. Живее си с него от десетина години (поне аз от тогава знам за проблема). Скоро беше в болница и прогнозите не бяха добри, но се размина отстраняването на жлъчния мехур. Случката я накара да ме послуша и да отиде на хомеопат. чакаме резултатите от лечението.

Ако случаят не е животозастрашаващ и не се налага спешното отстраняване на жлъчката, моят съвет е да се пробват всички възможни алтернативи, преди да се мисли за него.

# 7
  • Мнения: 1 559
Ето ти още малко информация за хранене при жлъчно-каменна болест:

http://steffanov.dir.bg/diet14.html

Още малко по въпроса:

Холелитиаза (Жлъчно-каменна болест):
 http://www.doctorbg.com/read.php?cCat=2_79&id=2081
http://www.puls.bg/cat/75/glychni_kamyni_issue_69.html


Ако все пак се наложи операция за отстраняване на жлъчката (стискам палци да се размине), тук има информация за лапароскопска холецистектомия (сайтът е на Вита, но операцията далеч не се прави само там): http://www.vita.bg/zab.php?zab=67&k=24

Ето и една тема от дир-а: http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=homeopatia&Number … amp;view=&sb=
Въпросният метод на Хулда Кларк е тук (прилага се само след консултация с лекар!): http://www.curezone.com/cleanse/liver/huldas_recipe.asp


Ако четеш английски, пробвай да пуснеш търсачка, има много материали (аз бях изровила доста теми, ама не мога да открия къде съм ги запазила Embarassed).... Ключови думи за търсене, може да пробваш:
gall bladder (жлъчен мехур)
bile (жлъчка)
gall stones (cholelythiasis)-холелитиаза

# 8
  • Мнения: 4 392
една моя позната има камъни в жлъчката и освен лекарствата,които пие,са и казали да спачва диета,но не са уточнили какви храни по специално нетрябва да яде.казах и да избягва мазни и люти храни,но за съжаление с това познанията ми се изчерпват.
моля ви за повече информация!

Родителите на мъжа ми и още двама техни роднини с болна жлъчка и камъни в жлъчката са се излекували само с .. ежедневна консумация на моркови-  сурови, настъргани, на салата или пресен сок от моркови!!  PeaceКазали им, че се налага операция, но чули за това лечение и решили да пробват, какво губят. Wink
 И спечелили! Просто за няколко месеца морковите им станали най- добрите приятели. Wink

П.П.Абе много ви е лесно да режете чужди жлъчки... ooooh!

# 9
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
П.П.Абе много ви е лесно да режете чужди жлъчки... ooooh!


Не ми е чак толкова лесно да режа чужди жлъчки.  Shocked Преминала съм през ада, когато преди 2 години трябваше да взема решение за моята жлъчка. Опитвам се да спестя ходенето по мъките на други с този проблем.  Peace
Колкото по- дълго се отлага кардиналното решение на проблема болна жлъчка и камъни в жлъчката (т.е. има наличие на жлъчни кризи), толкова по- голяма е вероятността за допълнителни проблеми (най- вече с панкреаса), а и след това когато настъпи все някога нуждата от операция (а това при всички случаи ще стане!), не е сигурно, че няма да се наложи да се отстранят и жлъчните пътища.
Доколкото разбирам тук става въпрос за човек, който боледува от жлъчка, а не има само камъни в жлъчния мехур.
Аз бях с такъв проблем преди 2 години, след много консултация и четене взех най- правилното решение за себе си: отсраняване на жлъчката. Имаше и друг вариант: извършване на една процедура подобно на гастроскопия, с която се достига до жлъчката и се остраняват камъните- за моя случай не беше подходяща, а и нямаше гаранция за успеха й (в моя случай!).

А колкото да разните му сокове (дали от моркови, дали от лимони- защото и това препоръчват някои), ако камъните не са разтворими от съотвения вид сок, познайте какво става, ако се "раздробят" и тръгнат по жлъчните канали.

При цялото ми уважение към всички пишещи тук, лично съм изпитала това на гърба си, затова си позволявам да давам съвети.  Peace

Последна редакция: пн, 21 май 2007, 08:19 от anuschka

# 10
  • Мнения: 1 835
Най- добрият лек за болна жлъчка е отстраняването й. Peace

Яйца,шоколад,доматите също дразнят,запръжки,тлъсто...само толкова си спомням,но яйцата са едни от най-проблемните.
Също така: захарни изделия, бял хляб и тестени изделия, бобови храни, газирани напитки, алкохол, кафе, ....

 Peace

Дори мога да препоръчам Д-р Олег Чолаков - хирург от Пирогов - І-ва хирургична клиника - прави и лапароскопия - много е добър и специалността му е точно холецистити и панкреатити. Миналата седмица оперира мъжа ми, който от 3 години и половина страдаше от жлъчка - пробвали сме какво ли не - и моркови, и лекарства, и билки и какво ли не. В резултат - жлъчката беше гноясала и ако се бяхме забавили още малко - направо не ми се мисли. Слава Богу - всичко мина добре, бързо се възстановява. Много се интересувахме, защото и на нас не ни се искаше да си маха жлъчката и се оказа, че ако жлъчката създава проблеми - чести кризи - най-добре е да се махне, защото може да доведе до много тежки усложнения. Хиляди благодарности на д-р Чолаков! Да е жив и здрав!

# 11
  • София
  • Мнения: 3 421
 Свекър ми си живее вече повече от 25 год с камък в жлъчката. При откриването на камъка през време оно е бил 2 см. Сега не е ходил скоро на преглед. Той ми каза, че просто е установил кои храни го притесняват и ги избягва. Лекар му е казал - няма правила - това те дразни- спираш го, другото не - ядеш(нищо, че за друг човек може да не е така).
 Аз съм с камък-3 см на 12 мм в жлъчката. Лекарите веднага ме пращаха за операция(докато не била възпалена, лесна била операцията). Аз обаче установих кое ме притеснява и кое не и не ме е боляло от доста месеци. Не съм се решила още дали да я махам.
Някои хора си правят операция и забравят, че са правили такава, а сестра ми направи сума усложнения...

 Не ям пържено, запържено, мазно, кафе(е, пийвам по-малко, но не на гладно), шоколад, яйца(хапвам ако са в нещо сготвени, но не омлет например), млякото също го сведох до минимум. На мен обаче млечните неща са ми любими и ми е доста трудно.
 Като цяло най-много ме дразнят мазните неща, но то пък е добре дошло да не се ядат такива.

# 12
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Аз съм с камък-3 см на 12 мм в жлъчката. Лекарите веднага ме пращаха за операция(докато не била възпалена, лесна била операцията). Аз обаче установих кое ме притеснява и кое не и не ме е боляло от доста месеци. Не съм се решила още дали да я махам.
Някои хора си правят операция и забравят, че са правили такава, а сестра ми направи сума усложнения...

Едно е да имаш само камъни, друго е те да ти създават проблеми и жлъчката да боледува, или да е най- малкото нефункционираща. Peace
Големите камъни са по- малкото зло от малките такива.

Дано си останеш само с камъните! Желая ти го от сърце!!!   bouquet

# 13
  • Мнения: 19 272
много благодаря на всички за отговорите.пак питах моята позната какъв точно е проблемът.жлъчката е пълна с камъни, пила е лекарства,в момента вече не пие и са и казали да спазва само диета.дадох и списък с храните,които не трябва да яде.смята да отиде още веднъж на лекар.

Последна редакция: вт, 22 май 2007, 23:36 от bubi0909

Общи условия

Активация на акаунт