Дайте ми съвет и кураж

  • 999
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 253
Момичета, много искам да кърмя бебчето си дълго време и се радвах, че засука още докато бях на магарето в родилна зала. Не е приемал никаква добавка - беше само на коластра в началото и после на кърма. Сега е в началото на 3-та седмица и от 1-2 дена кърмата ми рязко намаля - преди си чувствах гърдите напрегнати преди кърмене, а сега не. Не знам защо се получи така. Не се изцеждах, защото след кърмене се чувствах добре.

Сега си взех помпа като се надявам така да увелича лактацията. Вчера се наложи да му дам НАН по обяд. Следващите хранения бяха на кърма само. Всеки път се надявам да мога да му дам толкова, колкото му е нужно. Искам да си върна кърмата и да мога спокойно да го храня както преди.

Моля ви дайте ми съвет. Не искам да се примиря с мисълта, че ще го храня с адапт. мляко.

Храня се добре, почивам колкото мога, пия чая на Хип от 2 дена и го храня на около 2,5 - 3 часа, ако огладнее - и по-рано. Какво друго мога да направя. В една статия прочетох за церукал и хлоразин - това хапчета ли са ?

# 1
  • София
  • Мнения: 6 664
Charlotte,
Не е нужно гърдите ти да са напрегнати, за да имаш мляко. Това май е често срещана заблуда сред майките, които наскоро са родили. Първите няколко дни и моите гърди бяха препълнени, защото бебето суче съвсем малко, но след това нещата се регулират. Всъщност след около 10 ден на мен гърдите въобще не са ми препълнени, но явно мляко има, защото никога не съм давала добавка, дъщеря ми е само на кърма, и от 3 180 кг. тегло при изписване сега е 5 500 - това за 2,5 месеца. Защо си дала добавка, бебето гладно ли изглежда след като го накърмиш? По-добре го слагай по-често на гърда и не се шашкай, че май целия проблем идва от глупавите мисли в главите ни  Simple Smile - казвам го от собствен опит, защото и аз минах през цедене с помпа, да видя колко изцеждам, теглене на бебока като зеленчук след всяко ядене и т.н. За хапчетата не знам - нека някой по-информиран те посъветва. Успех и не се отказвай! Hug

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Само ичезването на напрежението ли те кара да мислиш, че кърмата е намаляла, или има и нещо друго? Съвсем нормално е 2-3 седмици след раждането гърдите да омекнат - ако бебето се кърми на поискване, кърмата бързо се регулира спрямо нуждите му и препълването (което действа успокояващо за майката като физическо потвърждение за наличието на мляко) изчезва. Това не значи, че мляко няма - а че просто няма излишни количества, които да създават проблеми.
Нали си спомняш какво е най-точният показател, че мляко има - памперсите на бебето. Предвид че кърмиш на поискване и не даваш вода, мокрите и акани памперси са абсолютно достоверен показател дали бебето получава достатъчно. Ако имате 4-5 добре опишкани памперса и ака поне 2х дневно жълти аки, които да оставят петно с големина на монета от 1лв, значи всичко е наред, както и да си усещаш гърдите Hug

# 3
  • Мнения: 253
Ами памперсите са наакани всеки път - на около 2 часа. При това доста. Вечер също сменям и си го кърмя. Не правя пауза. Тои самият си прави една - около 4 часа. Но една вечер не се събуди 7 часа и мисля, че тогава нещо се обърка с ритъма ми.

Olive, добавка дадох след като час и половина го кърмих, но накрая беше пак гладен. За да не го мъча, му дадох добавка - вчера по обяд. Оттогава досега е на кърма. Много се надявам да му стига. А иначе - да, това че не усещам напрежение в гърдите си е основната причина да си мисля, че няма достатъчно мляко. Преди сучеше само от едната - 15 мин и беше готов. А сега е доста по-дълго и от двете.

# 4
  • Мнения: 263
Ами вече са ти отговорили. Май всеки минава през момента "вече не си чувствам препълнени гърдите - кърмата ми намаля". И аз минах през това притеснение! Наистина не е нужно да се чувстваш така, за да имаш кърма. В един момент тя се отрегулира според нуждите на бебчо.
Но освен това има моменти, в които мъника претърпява "по-бързо развитие" и започва да има нужда от повече кърма. За целта се залепва за теб и де-два до 4-5 дена нааааай-много суче сякаш неспирно. В резултат на това му поведение обаче кърмата ти се увеличава до толкова, че вече да е достатъчна на мъника и всичко пак си идва на мястото...
През тези периоди на "засилен растеж" обаче ти трябват здрави нерви и повечко помощ, защото е малко уморително това непрестанно кърмене...
Успех, прегръдки и спокойствие!

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
По това време - около третата седмица след раждането - бебето минава през т.нар. скокове в растежа. Това са фази на бърз растеж, когато е необходимо бебето да суче много често, на всеки час-два, ако пожелае, за да може кърмата да се увеличава според нуждите му. Много е важно в тези периоди бебето да не получава добавка и да има неограничен достъп до гърдите - единствено увеличаване честотата на сучене ще доведе до увеличаване на млякото, а ако бебето получава добавка, то ще суче през по-големи интервали и съответно няма да има достатъчно стимулация.
Добре правиш, че предлагаш и двете гърди на всяко хранене, така бързичко ще мине - би трябвало за 1-2 дена да се върне обичайният ритъм, макар че ще е съвсем нормално, ако продължи да се храни и от двете гърди всеки път.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 664
Olive, добавка дадох след като час и половина го кърмих, но накрая беше пак гладен. За да не го мъча, му дадох добавка - вчера по обяд. Оттогава досега е на кърма. Много се надявам да му стига. А иначе - да, това че не усещам напрежение в гърдите си е основната причина да си мисля, че няма достатъчно мляко. Преди сучеше само от едната - 15 мин и беше готов. А сега е доста по-дълго и от двете.
Не давай добавка, както са те посъветвали и по-горе. Знам, че е трудно - няколко пъти и ние минахме през тези кризи - аз имам чувството, че мляко няма, дъщеря ми постоянно виси на гърдите и към края на деня реве, щом почне да суче, защото явно млякото не тръгва бързо или е малко, от което и на мен ми се доревава - но това наистина е начина. Дадеш ли добавка, толкова няма да изсуче от теб и се получава омагьосън кръг. Аз в момента също съм в такава криза, но при мен е поради факта, че дъщеря ми май има алергия към някоя от храните, които ям аз, поставиха й диагноза атопичен дерматит, и сега ям доста ограничен кръг от храни, от което съм постоянно гладна и май се отразява на количеството кърма, та от два-три дни сме като скачени съдове, но ще се оправим Mr. Green

# 7
  • Мнения: 253
Много ви благодаря, момичета. Толкова се бях отчаяла, че не мога да дам на дребосъчето ми това от което има нужда най-много сега. Вчера бая си поревах, но сега след отговорите ви съм много по-добре.

А добре ли е да изцеждам след всяко кърмене? Сигурно ще е съвсем малко, няколко капки, но това ще увеличи ли лактацията или от такова малко количество не може да се повлияе?

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Стига да имаш желание и това да те успокоява, може да се цедиш след кърмене, докато добиеш увереност, че детенцето се чувства и наддава добре Grinning Просто не очаквай да изцедиш някакво количество - най-вероятно ще са само капки и това е нормално Grinning

# 9
  • Мнения: 42
Виждам че са ти отговорили много изчерпателно. Искам само да допълня, че понякога много малките бебчета имат нужда да сучат просто за да задоволят не само глада си но и чувството си на самотност след раждането и да почувстват близостта на майката. Смятам, че нямаш причини за притеснения. Мисля, че в случая нямаш нужда от помпата. Бебчо стимулира достатъчно и спрямо своите нужди.

А и една случка при мен. Аз бях болна и бебчо като че ли разбираше и не искаше да яде толкова много. Накрая бях толкова изтощена че една вечер нямах кърма. Едвам изпомпих 20 мл и от двете гърди и му ги давах с лъжичка, а той много се ядосваше. Накрая заспа гладен и изтоштен то рев. Поспа си 6 часа и ме остави да релаксирам. Когато се събуди аз бях отпочинала, нахранена и вече имах с какво да го нахраня. Така, че бебетата от един два пъти няма да умрат от глад. Той после си навакса, като хапваше повечко. Но ако  им се дава добавка те не сучат достатъчно и кърмата намалява.
Затова дерзай и не се притеснявай. Успех и дано бебчо много да те радва.

# 10
  • Мнения: 1 440
Искам само да споделя, че много време след като кърмех с изцеждане не можех да свикна с мисълта, че гърдите са меки, а кърма има Confused Тъй като аз сама регулирах лектацията още от втората седмица и си докарах хиперлактация...3-4 месеца след раждането кърмата не се беше регулирала и чувствах гърдите напрегнати непосредствено преди цеденето...Някъде 5 месец омекнаха и аз си мислех "кърмата спря" Thinking Е, все още се цедя и количествата стигат, за да нямаме добавка Peace

# 11
  • Мнения: 236
Няма нужда да се цедиш, както са ти казали можеш да си докараш хиперлактация от това. Бебока ти е още малък, и моята кукла като беше толкова малка беше като кърлежче за мене и майка ми все дуднеше че съм нямала мляко, че пих чайове и аз. Голяма грешка! Спрях чайовете, вече 9 месеца се кърмим, дадох АМ защото ходи на ясла и следобед немога да ходя да я кърмя, а тя вече яде повече.
Така че успокой се, щом пълни и мокри нормален брой памперси, просто се радвай на бебчето си... и свикни с мисълта че може да ходиш повечето време с едно кърлежче на гърдата  Party поне докато отмине периода на скока в растежа.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 932
Така като гледам , май всичко най-важно са ти казали . Основното е да се успокоиш , кърма има , щом човека си ака по няколко пъти на ден . Ако още нещо те гложди - прочети в библиотеката има доста материали за това по какво да познаеш дали стига кърмата на детето . Адаптираното мляко е изкушаващо лесен начин да нахраниш детето и да си спокойна , че е яло , защото виждаш какво е количеството , но то в никакъв случай не е най-доброто решение . Храни го все така на често , да си суче колкото дълго иска . Ако искаш , изцеди се веднъж преди хранене и му г дай с лъжичка - така ще видиш какво е горе-долу количеството на отделената кърма . Все пак кърма се образува и в момента на сукане .

# 13
  • Мнения: 253
Мислех, че началото е най-важно и трудно. При нас си тръгна като по вода и се бях успокоила, че всичко е наред, но не бях подготвена за тези кризи. Сега го кърмя всеки път като го видя, че в гладен. Вечерта (между 6 и 22 ч) и сутринта (между 4 и 9 ч) се хранихме на всеки час, почти не ми слезе от гърдите. Вечерта бях убедена, че явно кърма няма (или само няколко капчици), но накрая - дали от усилията да суче или от банята, се умори и заспа. Надявам се скоро да се нормализират нещата.

Много ми помогнахте и съм ви изключително благодарна. Успокоих се, а това е много важно сега за бебчо и за мен. Ще се опитам да информирам и други бъдещи майки около мен за това - да знаят, да са подготвени и да не се шашкат като мен.

Olive, възхищавам се на спокойствието ти и ти пожелавам много бързо да преодолеете кризата. 

# 14
  • София
  • Мнения: 6 664
Мислех, че началото е най-важно и трудно. При нас си тръгна като по вода и се бях успокоила, че всичко е наред, но не бях подготвена за тези кризи. Сега го кърмя всеки път като го видя, че в гладен. Вечерта (между 6 и 22 ч) и сутринта (между 4 и 9 ч) се хранихме на всеки час, почти не ми слезе от гърдите. Вечерта бях убедена, че явно кърма няма (или само няколко капчици), но накрая - дали от усилията да суче или от банята, се умори и заспа. Надявам се скоро да се нормализират нещата.

Много ми помогнахте и съм ви изключително благодарна. Успокоих се, а това е много важно сега за бебчо и за мен. Ще се опитам да информирам и други бъдещи майки около мен за това - да знаят, да са подготвени и да не се шашкат като мен.

Olive, възхищавам се на спокойствието ти и ти пожелавам много бързо да преодолеете кризата. 

И вие също, споко, ще се справим, нали за това сме майки Hug

Общи условия

Активация на акаунт