Мръсните думи

  • 1 758
  • 30
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 352
Възможно е да е обсъждана подобна тема, затова ако е така моля да ме извините,
но моята е провокирана от конкретна ситуация.
Значи 3 годишният ми син незнайно от къде е научил думичката п**ка.  Shocked
Честно казано бях леко шокирана, още повече че не съм чувала от устата на дъщеря ми тази дума,
въпреки че е по-голяма. В къщи с мъжа ми така не си говорим.
Такааа, малкия използва думата с негативно значение - т.е. като кака му го дразни или ядоса, той я нарича с нея.
Същото и татко му - само мен ме пропуска. Rolling Eyes
Значи си дава сметка, че думата е обидна.
След като изчаках няколко дни да видя дали ще я забрави /това не стана/ обясних на Митко, че това е грозна дума,
че не ми е приятно да я употребява и т.н.
Да, обаче ми се струва, че той не ме разбра. Продължава си в същия дух и доколкото го усещам,
му доставя удоволствие да я изговаря.
И сега не знам как да реагирам като малкия я използва - дали да се карам или да се правя,
че не чувам и да се надявам че ще я забрави.  newsm78
Давайте съвети.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 865
Когато чуя децата ми да казват нещо, което считам за неприемливо, реагирам веднага. Не смятам, че е редно да им позволя да употребяват неприемливи думи с идеята, че ще ги забравят. Така само навлизат по-трайно в речника им и те самите ги приемат за нормален изказ.
Най-напред бих попитала откъде знае думата и дали знае какво означава. После бих обяснила колко е грозна и обидна и колко лоши неща ще си помислят за него хората, когато го чуят да я употребява. В заключение бих забранила категорично употребата на обидни думи. У дома за обидно се счита дори обръщението "бе", т.е. забраната не се отнася само за явни цинизми.

Пише се "мръсни" от "мръсен", а не "мръстни", защото дума "мръстен" май няма...

# 2
  • София
  • Мнения: 1 352
Пише се "мръсни" от "мръсен", а не "мръстни", защото дума "мръстен" май няма...
Благодаря за редакцията, но вече е оправено.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
На наши познати синът преди няколко години го бяха пратили при баба и дядо на село. Там са сметнали за много хитро да научат едно 5 годишно дете да псува като каруцар и много са се забавлявали. След като се прибра продължи да псува, първоначално майката му обясняваше, че това е грозно, че така не се говори, караше се... Ефекта беше нулев. След това смени тактиката и просто никой не му обръщаше внимание когато говореше така и за по-малко от месец, той спря да използва мръсните думички

# 4
  • Мнения: 8 999
Моите деца са вече достатъчно големи, за да разбират кое е грозно и невъзпитано. Обяснявам, че така говорят само ...... и забранявам да се използва съответната дума. За щастие те се съобразяват с моето мнение. Като се замисля обаче, май не си спомням да са донасяла вкъщи "мръсни" думи, по-скоро са научили обидни думи като "идиот", "простак", "гадняр" и т.н.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Чак до такива крайности като цитираната още не сме стигали, но ако чуя дума, която считам за неподходяща, реагирам мигновено и бурно. Не чакам сами да се сетят, че е лоша, нито да им омръзне, нито да забравят. Обяснявам, че е грозна дума, че възпитаните хора не говорят така, че е недопустимо и изглежда зле и това е. Но на секундата и безапелационно.

# 6
  • Мнения: 5 468
Още не съм я чула да казва мръсна дума, но ако стане това (сигурно ще стане някой ден), ще я скастря веднага. Изобщо няма да чакам да й мине:).
Аз едно време, като малка, не смеех да говоря мръсни думи пред мама и тате. Нито са ме били, нито си спомням някакви сурови наказания. Може би от някакво уважение не съм смеела да приказвам глупости пред тях... не си спомням, но нямаше такива изцепки.

# 7
  • Майничка
  • Мнения: 12 482
Думата-повод за настоящата тема една приятелка беше обяснила на 3 годишния си син с помощта на медицинския атлас на баща му + точния термин на латински и български. Не я е повторил (сега е на 9).
В къщи не използваме понятието "мръсна дума". Може да звуча крайно, но според мен "мръсни" думи няма (професионална деформация Wink), има неадекватно употребени думи. В тази връзка обясняваме смисъла на всяка дума, до която нашето (и не само) дете се е добрало (обикновено без да знае значението й). След едно напоително обяснение като забиеш въпроса "Наистина ли това имаше предвид когато нарече така еди-кой си?", обикновено ситуацията не се повтаря.
Думите имат магическа сила, когато са непознати или забранени, иначе са просто думи. 

# 8
  • София
  • Мнения: 1 352
Чак до такива крайности като цитираната още не сме стигали, но ако чуя дума, която считам за неподходяща, реагирам мигновено и бурно. Не чакам сами да се сетят, че е лоша, нито да им омръзне, нито да забравят. Обяснявам, че е грозна дума, че възпитаните хора не говорят така, че е недопустимо и изглежда зле и това е. Но на секундата и безапелационно.
Съгласна съм с теб принципно, но как се обяснява на 3 годишно дете значението на такава дума?  newsm78 Не го намирам за редно струва ми се малък още. Както казах, аз вече съм обяснила че е грозно да се говори така, че не одобрявам и забранявам употребата на тази дума. НО, ефект няма, той продължава да я казва. Затова се чудя да продължавам ли да се карам /дори и да вмъкна потупване по дупето/ или да се правя че не чувам и да изчакам бурята да размине сама.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 999
Не че имам опит с подобни думи, обаче да ти кажа какво правя аз, когато не ми харесва нещо, което чувам. Като 'бе' например.
Просто отказвам да я чуя. В смисъл: "Мамииииии, дай ми играчката бе." Аз: "Не те чувам като казваш "бе""...

Митко е достатъчно голям да отвърнеш "на удара с удар". Щом казва тази дума, ти ще...или ти няма да... При Дариа много върви и това, че съм й обидена или сърдита. Но съм го използвала не повече от 3 пъти до сега...

И не бий детето госпожо  Naughty

# 10
  • София
  • Мнения: 1 352
Не че имам опит с подобни думи, обаче да ти кажа какво правя аз, когато не ми харесва нещо, което чувам. Като 'бе' например.
Просто отказвам да я чуя. В смисъл: "Мамииииии, дай ми играчката бе." Аз: "Не те чувам като казваш "бе""...

Митко е достатъчно голям да отвърнеш "на удара с удар". Щом казва тази дума, ти ще...или ти няма да... При Дариа много върви и това, че съм й обидена или сърдита. Но съм го използвала не повече от 3 пъти до сега...

И не бий детето госпожо  Naughty
Разбира се че няма да го бия.  Laughing Но се замислям за някакво наказание.  newsm78

Знаеш ли какъв е хитрец - той не я казва в моя присъствие, аз я чувам някъде от далече. Издебва момент когато с Христина са сами и тогава. А тя нали е порта и веднага идва "мамо Митко ми каза п**ка".
Да взема да опитам довечера да обясня значението на думата, но се опасявам, че още повече ще му я набия в съзнанието...

# 11
  • София
  • Мнения: 4 865
Какво като му я набиеш в съзнанието? Децата ни все някога ще чуят и гнусни думи и всякъкъв вид обиди. Идеята не е да ги държим в стерилна среда, а да ги учим кое е уместно и кое не. Детето ти е достатъчно голямо, за да може да чува, разбира и осмисля, а също и да се съобразява с правила и изисквания.

# 12
  • Мнения: 3 268
Децата са залети с информация от къде ли не.Снощи към 18 часа си превключвам аз каналите и попадам на Семейство Симпсън по Фосклайф."Мамо,остави го!" казва дъщеря ми/на 4 и половина/.Естествено го оставих и почнах да си гладя.В един момент чувам следния разговор на екрана "Как предпочиташ да те наричам-педал или педераст?"това е диалог между героите във филма.Разговора продължи в този дух.Естествено смених канала,тя се разплака и така.Какво трябваше да паправя,да я оставя да слуша  тези простотии ли!

# 13
  • Майничка
  • Мнения: 12 482
...но как се обяснява на 3 годишно дете значението на такава дума?

Давам ти пример: вадиш (ако имате) енциклопедия за човешкото тяло или просто картинка на момиче. Първото повече хваща дикиш, защото е по-впечатляващо. Караш младежа да седне и почваш: "П.... глупавите/ невъзпитаните/ незнаещите (епитет по избор) хора казват на влагалището (примерно, защото думата е по-тежка и трудно се казва от деца). Това е една част от тялото на жената, която се намира зад този кокал. Татко ти това ли е? А кака ти? Сега, като знаеш какво значи тази дума, мислиш ли, че е интересна или обидна? Ако искаш да ги ядосаш или обидиш използвай поне думи, които знаеш какво точно значат. Като им казваш "п...." все едно им казваш "камион" или "дърво" ("безопасни" думи които детето знае, но които звучат нелепо като обида). Това звучи много тъпо и ние ти се караме, защото не ни е приятно да употребяваш думите като глупак, без да знаеш какво значат. Ако си ядосан на кака си, кажи й, че е "ядосвачка", например. Ако някоя дума, която другите деца казват ти звучи добре, но не знаеш какво значи, ела да ме попиташ, ще ти обясня. Другите деца може да нямат кой да им обясни думата, затова я казват, но ти можеш да попиташ нас."

# 14
  • Мнения: 5 468
...но как се обяснява на 3 годишно дете значението на такава дума?

Давам ти пример: вадиш (ако имате) енциклопедия за човешкото тяло или просто картинка на момиче. Първото повече хваща дикиш, защото е по-впечатляващо. Караш младежа да седне и почваш: "П.... глупавите/ невъзпитаните/ незнаещите (епитет по избор) хора казват на влагалището (примерно, защото думата е по-тежка и трудно се казва от деца). Това е една част от тялото на жената, която се намира зад този кокал. Татко ти това ли е? А кака ти? Сега, като знаеш какво значи тази дума, мислиш ли, че е интересна или обидна? Ако искаш да ги ядосаш или обидиш използвай поне думи, които знаеш какво точно значат. Като им казваш "п...." все едно им казваш "камион" или "дърво" ("безопасни" думи които детето знае, но които звучат нелепо като обида). Това звучи много тъпо и ние ти се караме, защото не ни е приятно да употребяваш думите като глупак, без да знаеш какво значат. Ако си ядосан на кака си, кажи й, че е "ядосвачка", например. Ако някоя дума, която другите деца казват ти звучи добре, но не знаеш какво значи, ела да ме попиташ, ще ти обясня. Другите деца може да нямат кой да им обясни думата, затова я казват, но ти можеш да попиташ нас."
Абе ти добре ли си Crazy? Колко е годишно детето ти?  Joy

Общи условия

Активация на акаунт