Бихте ли се върнали в България ако ви предложат същите условия на труд?

  • 17 692
  • 294
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 945

Ами, че аз за такива хора говоря също. Сравнявам това, което е сравнимо.
Има такива заплати, но те са високи заплати за БГ и важат за София.  Хората са с магистър най-малко, 2 чужди езика и работят в межуднародна фирма.
Не това ми направи впечатление, а горе-долу добра, защото като знам колко хора са на запад, за да печелят горе-долу по толкова..  Thinking


Хващам се zа последните ти думи... Как може да си човек с магистър, да zнаеш най малко 2 чужди еzика и да работи8 zа 1000 евро на zапад? Това не ми се връzва някак си. Дори чистата zаплата тук е около 2 пъти повече при положение че работиш като квалифициран специалист. А теzи, които са квалифицирани и работят на такава ниска zаплата го правят временно zа да натрупат опит и после zаработват добре.

А теzи 1000 евро в БГ са смешно. Вярно, като сравниш със средната zаплата в БГ са богатство, ама пак не можеш да си купиш нова кола, zащото Мерцедес не се интересува от това колко получаваш в сравнение със средностатистическия българин, КОЛКО получаваш...

# 46
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
с цените, които са в момента във България съм напълно съгласна с Лиса Peace
ако и плащаш наеми в София -точно за ежедневни нужди стигат с леко поглезване. говорим за хора, които не правят сметка 100гр сирене ли да си купят или 200 и от кой вид и не си купуват дрехи от 2-ра употреба.

всеки си има различен "аршин" на добър живот.
по въпроса. мъжа ми е чужденец. въпреки, че има вариант да живеем за няколко години във България- получи предложение от мястото , където работи в момента, на същите условия като тукащните, едва ли ще е завинаги.

и преди съм го казвала- не само парите ме тласнаха "навън".

# 47
  • Мнения: 545
Не искам да изменям сюжета на темата и да говоря само за заплати..

Но колко са тези, които взимат 2000 лева на месец в България, да не говорим, че не са изобщо те тия дето карат мерцедеси.. И изобщо кой говори за Мерцедес? Колкото повече взимаш, толкова повече не ти стигат парите.. Гери, щом третираш една заплата от 2000 лв за смешна, какво ще кажеш на една жена, която се трепе за 400 лв например?? че е жалка ли?

Стига сте се изхвърляли. С 2000 лева един човек може да живее прекрасно..Да оставим свръхразмерните желания за супер коли, пътешествия и т.н.

А колко магистри има, които работят в чужбина и то не по професията си?? Защото не е призната дипломата им. И са доволни на 1000 евро..

П.С.Приликите с всяко едно лице са случайни...

# 48
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Да!

# 49
Клео, да знаеШ, 4е ме успокои, за малко да звъня да питам родата как се оправят при тия цени ....  Grinning (сериозно без маитап)

Последна редакция: ср, 23 май 2007, 17:30 от gioia

# 50
  • Мнения: 54
Не, zа бога. Животът ми се състои от малко повече неща от работата и пари.

Именно!
Живота в чужбина е само работа и пари, и поне за мен, едва едва  свързване на двата края. Къртовки труд и пак съм почти на дъното. Само детсакта градина на двете ми деца струва 300 долара на седмица!  Banghead
Не знам ти за какво си отишла в чужбина Гери, ако не за пари... за развлеченията, за приятелите?
В БГ с добра работа и пари можеш да си живееш чудесно. Да не говорим за отпуски, майчински и т.н. Аз съм ползвала 3 месеца палтени майчински + 3 месеца не платени.

95% от нещата които имат смисъл в живота ми се намират в БГ.

# 51
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Не искам да изменям сюжета на темата и да говоря само за заплати..

Но колко са тези, които взимат 2000 лева на месец в България, да не говорим, че не са изобщо те тия дето карат мерцедеси.. И изобщо кой говори за Мерцедес? Колкото повече взимаш, толкова повече не ти стигат парите.. Гери, щом третираш една заплата от 2000 лв за смешна, какво ще кажеш на една жена, която се трепе за 400 лв например?? че е жалка ли?

Стига сте се изхвърляли. С 2000 лева един човек може да живее прекрасно..Да оставим свръхразмерните желания за супер коли, пътешествия и т.н.

А колко магистри има, които работят в чужбина и то не по професията си?? Защото не е призната дипломата им. И са доволни на 1000 евро..

П.С.Приликите с всяко едно лице са случайни...

аа, има си и такива с признати дипломи и с по 3 езика, които такава високо платена работа не могат да си я намерят. и то не 4ужденци в собствената си страна. поне тук, в Италия, хора и с по две дипломи са принудени да върШат съвсем друга работа за по 1000, 4е и по_малко евро. много ми са смеШни твърдения от рода на :

Дори чистата zаплата тук е около 2 пъти повече при положение че работиш като квалифициран специалист. А теzи, които са квалифицирани и работят на такава ниска zаплата го правят временно zа да натрупат опит и после zаработват добре.


ниЩо ли4но, но тук дале4 не е така.

и въпреки това, предпо4итам 1000 евро тук, отколкото съЩите в България.

пп. и на мен ми е лЮбопитно как са по4ти наравно отговорите в анкетата, а от изказванията "не" ми изглежда преобладаваЩо  Thinking
явно има необосновали се  Laughing

# 52
  • Мнения: 90
Не искам да изменям сюжета на темата и да говоря само за заплати..

Но колко са тези, които взимат 2000 лева на месец в България, да не говорим, че не са изобщо те тия дето карат мерцедеси.. И изобщо кой говори за Мерцедес? Колкото повече взимаш, толкова повече не ти стигат парите.. Гери, щом третираш една заплата от 2000 лв за смешна, какво ще кажеш на една жена, която се трепе за 400 лв например?? че е жалка ли?

Стига сте се изхвърляли. С 2000 лева един човек може да живее прекрасно..Да оставим свръхразмерните желания за супер коли, пътешествия и т.н.

А колко магистри има, които работят в чужбина и то не по професията си?? Защото не е призната дипломата им. И са доволни на 1000 евро..

П.С.Приликите с всяко едно лице са случайни...
Peace Подкрепям!

Аз съм от тези, които се върнаха. Запазихме си общо-взето доходите от Франция. В такъв случай тук се живее доста добре, можеш да си позволиш повече неща, отколкото там - не толкова откъм стоки (защото тамошното изобилие го няма тук), а по-скоро откъм услуги.
Съпругът ми е чужденец. Вярно, трудно беше първата година, но и с това се свиква. В София и Варна (може би и в други градове) има доста чужденци. От друга страна съм съгласна и с това, че в Бг все още е много неуредено. Да, така е! Образователната и здравната системи са разпилени, корупция и скандали навсякъде... и това е най-малкото, което може да се каже. Но.... навсякъде има плюсове и минуси. Просто слагаш нещата на кантара и решаваш. Всъщност изобщо не съм сигурна дали някой хубав ден ден няма пак да тръгнем нанякъде. Засега сме добре тук, детето се радва на баба и дядо, аз - на близки и приятели, а и мъжът ми свикна. А иначе по въпроса с лекарите - мисля, че навсякъде има добри специалисти. За съжаление тук просто трябва да си платиш, за да ти обърнат повече внимание. Досега педиатрите, които сме ползвали тук в БГ са били в пъти по-добри и отзивчиви от оная баба Яга в Ница, за която се чакаше с часове в чакалнята Wink. Но може би просто с нея тогава не сме улучили ...

# 53
  • Мнения: 314
Отговорът ми е не.
В бг имах много интересна и добре платена работа с приятни колеги - и това е едно от нещата, с които ми беше наистина трудно да се разделя. Имах късмет и тук да намеря подобна работа, макар и не така добре платена спрямо тукашния стандарт, както беше в бг. Но главната причина да отговоря с не е, че детето ми се роди с дефект, за които имахме и ще имаме нужда от медицинска помощ. Не искам и да мисля какъв ад щеше да е това в бг - търсене на връзки, изнудване, пари на ръка за операции...
И освен това след 5 години тук малко по малко започвам да се чувствам у дома си.

# 54
  • Мнения: 6 167
разбира се, но в моята сфера заплатите в бг са мн. близки до западните.
но не липсата на пари , преспективи и реализация ми е бил мотива да напусна, затова не стои пред мен такъв в-с. направих компромис с професионалните си мераци, в полза на семейството.
не съжалявам. а пари се печелят.

а по втората част на въпроса ти - мисля, че ще избера по-добрия стандарт.
моето определение за стандарт е не колко пари получаваш, а какво си позволяваш с тях  Wink

Последна редакция: ср, 23 май 2007, 18:44 от Lennie

# 55
  • Мнения: 1 199
[
Не знам ти за какво си отишла в чужбина Гери, ако не за пари... за развлеченията, за приятелите?


Ами може и странно да звучи, приятели си намерихме и тук. Поддържам връзка и с българските си приятели, по-радко се виждаме, но не се забравяме. Но ми остана в "плюс" това че и тук срещнах много интересни хора, от различни култури, което ме обогатява.
Развлечения също мога да намеря тук повече, особено както сме с деца. Приятелско събиране в семейна обстановка го има и тук и там. Но там не мога да си позволя да отида с приятели на барбекю в градски парк, на седнем на едно от многото оставени маси с пейки, да пуснем децата да играят и да сме спокойни, а не само да бдим да не им се нахвърли разхождано куче или да не стъпят на нещо неподходящо. Да не говорим за несравнимо повечето възможности за семейни забавления, то не са атракционни паркове, страхотни музеи, какво ли не. Парите наистина не са определящото. 

# 56
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
И условията на труд и живот в дадена държава са пряко zависими от управляващите таzи държава. Ей от там идват турците. Партията, която представлява теzи малцинства не ми вдъхва ни най малко доверие и не вярвам да я е еня в какви условия живее или се труди  някой в страната.
vivita, като прочето тази част от поста ти и се замислих дълбоко, коя ли българска партия в момента е в състояние да пооправи условията на труд и живот  Laughing

По темата, и да и не. Зависи от много фактори и най вече от децата. За синът ми ще е изключително трудно, ако се върнем в България  Rolling Eyes
Заплатите в София на бившите колеги, които не напуснаха България, наистина вече са доста прилични  Peace Хората вече могат да си позволят не само жилище и кола, но и разни екстри като екскурзии в чужбина, частни училища. Масово се ползват частни медицински услуги, което пък предполага, че явно лекарите не са толкова добре платени  newsm78 Друг интересен факт е, че масово се купуват недвижими имоти в страната с цел инвестиция. Значи не става дума само за оцеляване Wink

# 57
  • Мнения: 50
Гласувах с "да". Бих се върнала дори и ако в България живеем с по-малко пари, т.е. парите не са причина, за да се върна или да остана. Бих се върнала защото искам децата ми да са българи, а не американци; бих искала те да израстнат в България, да учат в България, да се оженят пак там и да бъдат щастливи в България. Мисля, че това е напълно възможно. Смятам също, че американците са най-нещастните хора на земята, колкото и пари да имат. Живея в САЩ заради съпругът ми, който пък иска да живеем тук заради повечето пари, които изкарва.

# 58
  • Мнения: 382
Цитат
Tali Dan, и аз като теб
парите не са най-важни
спокойствието, законите, условията за децата, уредеността на живота, липсата на бюрокрация, уреждането на всичко по телефона или през интернет
чистотата, грижата за природата и т.н.
всичко това го няма в БГ
ако го има -  Да, ще се върна
не преди това

newsm10

# 59
  • Мнения: 4 138
живях в германия 18 години. от година и половина се опитвам да живея тук. не става. отиваме си. мъжът ми е българин, за него е по-сложно, не знае добре и езика. заради детето и заради мен се връщаме в държавата, която стана моя. там се чувствам удома си. тук не разбирам хората, не ми е ясен и манталитета. натъжавам се, защото исках да остарея тук. това обаче е напълно непозната за мен държава. останали са само спомените и родителите ми.
парите са последното нещо, което ме връща там.

Общи условия

Активация на акаунт