Бихте ли се върнали в България ако ви предложат същите условия на труд?

  • 17 695
  • 294
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 2 051
ами какво ще кажеш за Каварна?ами за феста в Банско...но какво знаем ние,бедните българ4ета ,който сме избрали да се трудим за жълти стотинки в БГ и да живеем сред мафиотите....няма го верно тоя културен живот .

Ще кажа само, че това, което за теб е толкова изключително, за мен е ежедневие.
Също уточних, че идеята ми беше за липсата на корпоративна култура. Просто за да сме в темата.

Последна редакция: ср, 30 май 2007, 03:54 от Дивиана

# 196
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124


Лени, не всеки може да работи в изброените от теб сфери, където има високо заплати / или поне достатъчно високи за нормален, а не мизерен живот/ .


то4но това се опитах да кажа преди няколко страници  Laughing.
едно е да се говори за заплати на някакви специалисти, друго, за стандарт. фактите са, 4е тук двама дуШи със средно образование и някаква обикновена професия живеят добре. не разкоШно, но няма неЩо, от което да се налага да се лиШи 4овек, просто елементарно програмиране на разходите. ей това, в България не е така.

Що се отнася до културата, който си има интереси, си ги развива, който няма, и в най_оживения културен център да го сложиШ, пак ниЩо няма да види.


Темата по скора стана оплюване на България и защитаване на същата.

ей тия обобЩения не ги разбирам. не мислиШ ли, 4е на много хора може би хи4 не им приятно да изтъкват недостатъците на родината си и го правят с болка, но не могат да си сложат розовите о4ила и да си разказват легенди и митове?
заЩо трябва всеки път да се пуска обвинителният тон и да се предизвиква виновност на тема патриотизъм?   ooooh!

# 197
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не съм забравила децата. Имам остатък от 600 евро в постинга +   не съм споменала детските, а и както казах тези заплати са минимални + за професии, за които не се изисква много образование.

Познавам много семейства, които са с по 3 деца, други изплащат издръжки за деца, безработен е единият от семейството и т.н. И в нито едно семейство децата не гладуват,  облечени са добре / предимно  с маркови дрехи/ и ходят по 2-3 пъти ваканция някъде / много често в чужбина /. И виждам колко са им различни приоритетите, а не че нямат  възможност да водят културен живот. Предлагала съм безплатни билети и пак не са идвали.

Написаното тук и в предишният ми постинг е въз основа на думите: в чужбина не можеш да имаш културен живот, защото не можеш да си го позволиш финансово. За някои сигурно е вярно, но не може да се прави генерализация, защото тогава няма да се обективни.

Скъпа Black Mamba,
Аз от България не съм прокудена и винаги мога да се върна, ако поискам. Знам много добре какво е положението там, защото се интересувам, чета, имам близки, ходя си.
Всичко, което пиша е не да кажа: там е мизерия, тук е РАй. Просто в много от постингите липсва обективност.
Няма оплюване на БЪлгария /все някои го пише това/, а разсъждаване по дадена тема.

# 198
  • Мнения: 847
[

Темата по скора стана оплюване на България и защитаване на същата.

ей тия обобЩения не ги разбирам. не мислиШ ли, 4е на много хора може би хи4 не им приятно да изтъкват недостатъците на родината си и го правят с болка, но не могат да си сложат розовите о4ила и да си разказват легенди и митове?
заЩо трябва всеки път да се пуска обвинителният тон и да се предизвиква виновност на тема патриотизъм?   ooooh!

Феам ,не правя обобщение просто си изказвам мнението ,нали сме свободен форум всеки има право на това....а ако про4етеш по задълбо4ено постовете ,ами това излиза в крайна сметка...макар 4е темата е съвсем друга и въпросът беше -Бихте ли се върнали в БГ ако ви предложат същите условия на труд.То4но и ясно ,нали?
Калинке,мила,ами като не са те прокудили не го пиши..ще намеря време и ще ти постна какво си писала защо си извън БГ..както и да е.
Както ве4е казах всеки сам си прави живота, и избира къде да живее,а ти като родиш 3 деца ,се надявам да се запознаем за да ми покажеш как я правиш тая работа  с парите ,явно аз имам дупки между пръстите....А за социалните помощи ,не е тайна 4е пове4ето от емигрантите живеят така на помощи....интересно какво ще стане сега във Фр-я като новият им президент ги махне....горките ,сигурно ще се насо4ат към Холандия и Испания...или някъде другаде.
Слава Богу ,4е съм достатъ4но умна ,и в добро здраве ,за да не 4акам на помощи ,а да си изкарвам преханата и да си отглеждам детето без разни там социални придобивки...
А по въпроса за финансовите възможности и културата -ще те разо4аравам- не само 4е имам финансовите възможности ,но и времето и си позволявам културни мероприятия. Peace

# 199
  • Мнения: 1 100
Няма оплюване на БЪлгария /все някои го пише това/, а разсъждаване по дадена тема.

ХваЩам ти се за последната фраза, като отправна то4ка. Преди време се опитах да обясня, 4е изобЩо не става въпрос  за патриотизъм и "слагане на розови о4ила". Липса на обективност може да се открие във всеки постинг, има факти и факти.

Сега как виждам аз родината си: майка ми е у4ителка с 30 години стаж, на вси4ки е ясно каква заплата полу4ава, за да се занимва с недотам "симпати4ни" де4ица и да се опитва да им влее мозък в главите. От друга страна колегите на брат ми в бг офиса му (той работи в 4ужбина) запо4ват със стартова заплата 1000 лева (икономисти). Да обоЩим, 4е обЩия финансов стандарт в бг е по скоро нисък, отколкото висок. Но не за вси4ки е така.

В Италия: миналата година 4иста4ката ми (Италианка), майка на 3 деца ми се оплкаваШе, 4е едвам свързва двата края, няма кола и живеее под наем в "монолокал" /една стая и кух. бокс. Факт. да кажем , 4е това е изклю4ение и 4е пове4ето хора тук поне за храна и дрехи не се безпокоят. Добре. Зна4и тук стандартът е по скоро висок, отколкото нисък.

Но все пак България до преди 15ти година е била под комунист. хм...похлупак, тепърва трябва да се работи, за да се постигне неЩо там. Има малко място за сравнение между бг и ит., в този смисъл.

Всеки вижда неЩата под разли4ен ъгъл. Не мисля, оба4е, 4е е конструктивно да се сипят само обиди и да ги нари4аме "обективност". И пак : да не забравяме от къде сме тръгнали. Peace Хората в бг трева не пасат. Трудности има навсякъде, нерви 4овек да има, да се справя с тях.

Последна редакция: пн, 28 май 2007, 14:27 от denise

# 200
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Много си в грешка. Причината да съм тук въобще не е случилото се с мен. Няма нужда да ми постваш какво съм писала, защото не ме е хванала деменцията. Споменах за приживяното наблягайки на факта, че в България може да има условия да изкарваш пари и живееш добре, но законите са за едни, а за други не. Тоест като гражданин имаш малко права и те не са защитени. Обори ме, че не е така.

# 201
Няма оплюване на БЪлгария /все някои го пише това/, а разсъждаване по дадена тема.

ХваЩам ти се за последната фраза, като отправна то4ка. Преди време се опитах да обясня, 4е изобЩо не става въпрос  за патриотизъм и "слагане на розови о4ила". Липса на обективност може да се открие във всеки постинг, има факти и факти.

Сега как виждам аз родината си: майка ми е у4ителка с 30 години стаж, на вси4ки е ясно каква заплата полу4ава, за да се занимва с недотам "симпати4ни" де4ица и да се опитва да им влее мозък в главите. От друга страна колегите на брат ми в бг офиса му (той работи в 4ужбина) запо4ват със стартова заплата 1000 лева (икономисти). Да обоЩим, 4е обЩия финансов стандарт в бг е по скоро нисък, отколкото висок. Но не за вси4ки е така.

В Италия: миналата година 4иста4ката ми (Италианка), майка на 3 деца ми се оплкаваШе, 4е едвам свързва двата края, няма кола и живеее под наем в "монолокал" /една стая и кух. бокс. Факт. да кажем , 4е това е изклю4ение и 4е пове4ето хора тук поне за храна и дрехи не се безпокоят. Добре. Зна4и тук стандартът е по скоро висок, отколкото нисък.

Но все пак България до преди 15ти година е била под комунист. хм...похлупак, тепърва трябва да се работи, за да се постигне неЩо там. Има малко място за сравнение между бг и ит., в този смисъл.

Всеки вижда неЩата под разли4ен ъгъл. Не мисля, оба4е, 4е е конструктивно да се сипят само обиди и да ги нари4аме "обективност". И пак : да не забравяме от къде сме тръгнали. Peace Хората в бг трева не пасат. Трудности има навсякъде, нерви 4овек да има, да се справя с тях.

би ли ми цитирала някоя обида, заЩото аз такива не видях

да, права си, и в Бг и я 4ужбина има бедни и богати ... някои отри4а ли го? а ти от къде знаеШ кои от къде е тръгнал?

# 202
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
[

Темата по скора стана оплюване на България и защитаване на същата.

ей тия обобЩения не ги разбирам. не мислиШ ли, 4е на много хора може би хи4 не им приятно да изтъкват недостатъците на родината си и го правят с болка, но не могат да си сложат розовите о4ила и да си разказват легенди и митове?
заЩо трябва всеки път да се пуска обвинителният тон и да се предизвиква виновност на тема патриотизъм?   ooooh!

Феам ,не правя обобщение просто си изказвам мнението ,нали сме свободен форум всеки има право на това....а ако про4етеш по задълбо4ено постовете ,ами това излиза в крайна сметка...макар 4е темата е съвсем друга и въпросът беше -Бихте ли се върнали в БГ ако ви предложат същите условия на труд.То4но и ясно ,нали?

именно това имах предвид, всеки има право да си каже мнението без да му се лепят определения. темата не е друга, то4но тази си е, лиШена от коментари би била просто анкета. на мен ли4но ми е интересна, ако успеем да си спестим излиШни заяждания. разни хора... лоШо няма...


Но все пак България до преди 15ти година е била под комунист. хм...похлупак, тепърва трябва да се работи, за да се постигне неЩо там. Има малко място за сравнение между бг и ит., в този смисъл.

Всеки вижда неЩата под разли4ен ъгъл. Не мисля, оба4е, 4е е конструктивно да се сипят само обиди и да ги нари4аме "обективност". И пак : да не забравяме от къде сме тръгнали. Peace Хората в бг трева не пасат. Трудности има навсякъде, нерви 4овек да има, да се справя с тях.

а през последните 15 години, без похлупака, какво то4но стана  Thinking? развитие  newsm78? 4ие то4но? (задържам си отговорите за себе си, да не взема да се изявя в тотална "обективност", или обида, както я нари4аШ)
какво зна4и "под разли4ен ъгъл"? гледната то4ка може да е субективна, фактите не се променят оба4е.
хи4 не забравям от къде съм тръгнала, напротив, напомням си го всеки път, в който ми е нужно отрезвяване и реализъм... за да се сетя къде не искам да се връЩам...
а нервите никой няма да ми ги върне, така 4е предпо4итам да ги пазя колкото се може.

Последна редакция: пн, 28 май 2007, 14:54 от feiam

# 203
Просто нещата не опират до пари, в Бг всичко се е изродило, хората живеят15 години  кучешки живот и това изважда наяве всичко лошо от характера на човека.
Другото, за провинциалното ни култура е от вчера май, не е трудно да се намери.
Спирам да спамя!

мисля, 4е е безумно ясно какво е искала да каже анаид, недоумявам как някои може да го приеме за обида

за културата особена база за сравнение нямам освен Италия _ не желая да влизам в спорове  ooooh!

както и да е, изясних си някои неЩа

# 204
  • Мнения: 2 427
В БГ положението с парите е наистина трагично.Поне моите близки едвам свързват двата края.Отчаяние е точната дума,която описва положението.При все че уж би трябвало като са интелигенцията на тази страна да са поне мааалко повече обезпечени от останалите,ама цък,няма,по зле са .
Дениз много добър пример е дала-чистачката която ако не друго може да си позволи наем,храната на децата си и дрехите с които да ги облича.Докато в БГ с подобна дейност не можеш само да се нахраниш,да не говорим за наеми и пр месечни разходи.
Feyam me 2: Sunglasses

# 205
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
искам едно неЩо да поясня, само заради 2/3 коментара в друга тема (много приятна и 4ета с интерес, признавам си, лЮбопитна съм си Laughing, не искам да я развалям  Peace)  :
1. изобЩо не боготворя държавата, в която съм в момента. критикувам си и' кусурите, и в този слу4ай, тъй като децата ми растат тук, се мъ4а конструктивно неЩо да направя. така 4е не става дума за плЮй на една страна, боготвори на друга, а за поставяне на кантар на ли4ните и на семейството ми интереси.
2. фактът, 4е някои сме излезли отдавна от България, не зна4и, 4е ниЩо не знаем е не можем да коментираме. все пак пове4ето имаме там роднини, приятели, от време на време си ходим, Интернет ползваме и т.н. и т.н.

# 206
  • Мнения: 847
Леле колко сте оспамили темата....и уж някой казват без заяждане ,а самите те правят то4но това ...мда... Thinking


Много си в грешка. Причината да съм тук въобще не е случилото се с мен. Няма нужда да ми постваш какво съм писала, защото не ме е хванала деменцията. Споменах за приживяното наблягайки на факта, че в България може да има условия да изкарваш пари и живееш добре, но законите са за едни, а за други не. Тоест като гражданин имаш малко права и те не са защитени. Обори ме, че не е така.
Калинке,доколкото знам у4иш все още и работата ти е свързана предимно с това....Мога да те оборя как във Франция не се за4итат елементарни 4овешки права,живяла съм там 7 години,не са много ,но не са и малко.
Какво ще кажеш за това:когато отказват да те вземат на работа ,защото виждаш ли имаш съвсем лек,нормален акцент?
Когато се опла4иш където трябва и хората там  не могат да ти помогнат ,а вдигат безпомощтно ръце,защото системата е така и защото франсетата са големи шувинисти(ех ,защо и ние не бяхме като тях -да защитаваме държавата си ,а не само да я плюем..).
Когато пак не те вземат на работа -защото виждаш ли , имаш много дипломи ,дори за поста на една обикновенна 4иста4ка...
Когато отидеш в бюрото по труда и търсиш работа ,когато видят фамилното ти име и факта 4е си 4ужденец в държавицата им,и работата естествено е пак не тази за която си у4ил...
Когато ,си бременна в 8 месец и в апартамента ти нахлуе пиян арабин ,объркал адреса ,да те заплашва с нож ,теб и съпругът ти ,и когато се обадиш на полицията ,виждаш ли те пристагат след 5 4аса щот тогава можели...и когато заведеш оплакване какво става?Едно нищо ...въпросният г-н си е на свобода ,готов да се напие още един път ,разминал се само с едно предупреждение....и ти нари4аш това защита?
А когато ти разбият колата ,и видиш нарушителя ,и когато се опла4еш -какво става?Едно нищо...
Когато си бременна ,и в автобуса са седнали то4но на мястото ,което е отредено за бременни жени ,но на никой не му пука ....и когато те заклещят с коли4ката между двете врати в автобуса ,само защото тъпия бутон действа 1 мин....и когато автобусите са длужни да спуснат лентата за коли4ките ,но никои не го прави и ти слизаш с коли4ката на 5 метра от тротоара....и това ли са ти гражданските права????
Да продължавам ли или ти стига???И ти ми твърдиш ,4е гражданските ти права са защитени?Може малко по уредени отколкото в БГ ,но навсякъде си оставаш 4ужденец ,колкото и да се интегрираш в системата им...
Ето ти и още: когато на работа ти плащат по малко ,само защото си 4ужденка ,и когато ти нямат доверие и те карат да вършиш не това за което си там....
Пожелавам ти да си имаш едно сладко беб4е когато поискаш ,и никога да не се сблъскаш с такива неща. Peace
Пожелавам ти да не се сблъскваш с такива проблеми,животът ти в Холандия да е песен ,и да си уважавана гражданка на една европейска страна... Peace

# 207
  • Мнения: 4 700
АЗ съ6то много често се сблъсквам с такива проблеми, въпреки че вече имам немско гражданство и немска фамилия. И въпреки това се чувтсвам по добре тук, отколкото в БГ. За съжаление.
Миналата година ми се наложи в БГ да иzвикам полицията, те не дойдоха след 5 часа, те иzоб6то не дойдоха. И като се обадих пак да попитам zа6то, отговорът бе6е, че теzи, zаради които се обадих в Полицията се обадили и каzали, че няма да ни притесняват вече.  #Crazy Нямах думи. Направо онемях. И това се случва в моята родина, там където говоря беz акцент.
В крайна сметка всеки ре6ава zа себе си. Мисля, че повечето от нас са в чужбина, zа6тото не6то в БГ не е наред.
Винаги ми е тежко, кгато zа пореден път се раzделям с родителите си и не zнам кога пак 6те ги видя. Но ако не съм аz да им пра6там пари не zнам как биха преживели със 2 пенсии по 100 лева. Много ме боли, когато виждам какво е отно6ението към тях в поликлиниките, магаzините, автобусите....Като ми раzкаzват как биват прецакани от тоzи или онzи и никой не може да им помогне, zа6тото в на6ата страна права има тоzи, който има пари или връzки.
Така че съм си направила иzвода, че е по добре да съм онаzи с акцента в Германия, отколкото българка в България. Пак каzвам, zа съжаление.

# 208
  • Мнения: 1 072
Какво ще кажеш за това:когато отказват да те вземат на работа ,защото виждаш ли имаш съвсем лек,нормален акцент?
Когато се опла4иш където трябва и хората там  не могат да ти помогнат ,а вдигат безпомощтно ръце,защото системата е така и защото франсетата са големи шувинисти(ех ,защо и ние не бяхме като тях -да защитаваме държавата си ,а не само да я плюем..).

Хубаво е да приемеш обаче, че различните нации са различни. Много жалко е ако французите са такива (аз лично съм с лошо мнение за тях, но имам много ограничени наблюдения, така че не мога да претендирам за изчерпателност).
Аз лично като постъпвах на работа говорех отвратителен холандски. Познавам още много българи тук, никой не е имал проблем с намирането на работа, най-малко по такива причини. Имай предвид и че холандския не е език, който може да говориш без акцент, така че по твойта логика трябва да сме обречени никога да не си намерим работа тук.
Освен това директно ли ти казват, че не те взимат заради езика? Или това ти го решаваш. Отделно, зависи за каква длъжност кандидатстваш. Една секретарка трябва да говори префектно езика, за един инженер едва ли е толкова важно. Това също има значение.

Когато пак не те вземат на работа -защото виждаш ли , имаш много дипломи ,дори за поста на една обикновенна 4иста4ка...

Този проблем сме го имали (наши познати) и ние и обяснението е много елементарно. Първо, след два месеца ще започнеш да дуднеш, че ти е малка заплатата, защото, видиш ли, ти си много по-интелегентен от другите чистачки. Това, че ТИ няма да го направиш е твой проблем, работодателите са имали очевидно достатъчно проблеми, за да стигнат дотам, че да го прилагат. Другата причина е, че сигурно може да се обадиш на разни инстанции и да кажеш, че взимаш прекалено малко за образованието ти. Работодателите много се пазят от подобни скандали, защото викне ли се думата "дискриминация" обикновено работника печели. Така че не е защото си чужденец. И наши познати холандци са страдали от подобни проблеми.
Когато отидеш в бюрото по труда и търсиш работа ,когато видят фамилното ти име и факта 4е си 4ужденец в държавицата им,и работата естествено е пак не тази за която си у4ил...

Не само там, където и да било, не сме имали проблеми чуейки фамилните ни имена.
И изобщо, за 7 години тук, вярвай ми, не съм имала нито един случай на това да се почувствам дискриминирана. Вярно е, има правила, някои от които не са ми харесвали, например, разрешения за работа и други подобни, но те важат за всички и държвата не ги е въвела, за да дискриминира чужденците, а за да защити своите граждани, и това е доста нормално.
Хората са били винаги много отворени с нас, винаги са се опитвали да ни помогнат, считат ни за приятели, с удоволствие идват у нас и ни канят на гости... ами за толкова време от никой лошо не съм видяла. Защо да не ги харесвам? Или аз съм прекалено добре настроена? Или пък гледам да не обръщам внимание на негативните им страни? Каквито те несъмнено имат, и аз ги знам, само че не ми пречат. То и човек вижда понякога това, което търси. В определена ситуация може да видиш и отрицателно, и положително. СЛучвало ми се е да си помицля първо, че се отнасят зле с мен, а после да се окаже, че е било, защото така е било по-добре за мен. Нека не забравяме, че и нашата логика е по-различна от техната в някои отношения. Ако правят нещо може да не е за да те обидят или унижат, а защото така според тях е по-добре.

Когато си бременна ,и в автобуса са седнали то4но на мястото ,което е отредено за бременни жени ,но на никой не му пука ....и когато те заклещят с коли4ката между двете врати в автобуса ,само защото тъпия бутон действа 1 мин....и когато автобусите са длужни да спуснат лентата за коли4ките ,но никои не го прави и ти слизаш с коли4ката на 5 метра от тротоара....и това ли са ти гражданските права????

Ами на мен са ми помагали за количката без да съм ги молила даже, един път ремонтираха пътеката за колело, единия от работниците дойде, пренесе ми колелото, без дума да съм му казала. Подобни примери мога да ти дам много.


Ето ти и още: когато на работа ти плащат по малко ,само защото си 4ужденка ,и когато ти нямат доверие и те карат да вършиш не това за което си там....

Когато постъпвах на работа дамата, с която говорех извади колективния договор и каза "С твоето образование заплатата е толкова". Аз бях карала университет в БГ и после бакалавърска степен тук и тя мислеше, че е само второто. Като и казах, че имам и университет, каза "а, значи си в другата графа". 1000 евро отгоре. Таблиците са едни. За чужденци и за холандци. Не познавам българин тук, който да взима по-малко от холандците.

С всичко това не искам да ти кажа, че ти не си права. А че има много истини. Аз съм видяла хубавото тук, свестни хора, възможност за развитие, уважение от страна на хората, спокойствие, сигурност... ти и други хора сте видели друго, уви. Това не значи, че едните са прави, а другите криви.

Дано съм толкова убедена в сегашното си мислене и след време, но засега не съм щастлива като се върна в БГ и всеки ме прережда, псува, не виждам един човек дето да се усмихне на децата ми и по институциите съм виновна, че съществувам.
СЪжалявам за дългия пост. Ама съм такава.

# 209
  • Мнения: 4 700
Дано съм толкова убедена в сегашното си мислене и след време, но засега не съм щастлива като се върна в БГ и всеки ме прережда, псува, не виждам един човек дето да се усмихне на децата ми и по институциите съм виновна, че съществувам.

 Peace

Много добре каzано. Това е чувството, че си чужденец в собствената си страна.

Общи условия

Активация на акаунт