Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

софия

Мнения: 457
Здравейте мили мами - имам един голям проблем и запитване към Вас счетоводителите . Самоосигуряващо се лице съм - ЕТ и дойде време да подавам декларацията за остатъка до 315 дни . От Нои искат да назнача прокурист за да мога да получавам обещетението си за раждане . Не съм от София и тук така и никой счетоводител та дори и юрист не може да ми отговори трябва ли да назначавам прокурист и защо . Няма служители във фирмата ми и тя не осъществява дейност в момента . Може ли някой да ми отговори трябва ли да назначавам прокурист , от кога ако е да и защо ?
 Много Ви благодаря за отговорите   bouquet
Цитирай


Мнения: 4 822
Касъв е статута на тази фирма? Защото, ако сте спряла дейност и сте декларирала това обстоятелство, не дължите осигуровки, но и нямате право на болнични и отпуск за отглеждане на дете. Какво значи това, че не осъществява дейност ? Подавате ли данъчна декларация? Дайте малко повече информация. По принцип, ако вие сте в отпуск, трябва да назначите прокурист. Обаче аз не мога да разбера изобщо имате ли право на отпуск?
Цитирай

софия

Мнения: 457
Подавам данъчна декларация да . Аз съм в болнични от 1 Януари - за Януари платих осигуровките си , но от НОи ми казаха , че не е трябвало да ги плащам и че дължа само здравноосигурителна вноска и да подам коригираща декларация за временна неработоспособност .
Цитирай


Мнения: 4 822
Подавам данъчна декларация да . Аз съм в болнични от 1 Януари - за Януари платих осигуровките си , но от НОи ми казаха , че не е трябвало да ги плащам и че дължа само здравноосигурителна вноска и да подам коригираща декларация за временна неработоспособност .

Еми значи фирмата има дейност. Трябва ви прокурист, защото в противен случай фирмата остава без представител. Затова се назначават прокуристите.
Цитирай

софия

Мнения: 457
Има ли изискване за размера на заплащаето на прокуриста и от кога той трябва да бъде назачен - с изтичане на последният ми болничен лист или с изтичане на 315 дни временна неработоспособност ?
Цитирай


Мнения: 4 822
Има ли изискване за размера на заплащаето на прокуриста и от кога той трябва да бъде назачен - с изтичане на последният ми болничен лист или с изтичане на 315 дни временна неработоспособност ?

Има минимален осигурителен доход. Иначе размера на заплащането е по договорка между вас. А иначе трябва да го назначиш със започването на първия ти болничен през януари. Не може фирмата ти да няма представител. А ти си в болничен. Тогава кой я управлява и представлява?
Цитирай

софия

Мнения: 457
Писмо № 94Т-623-1 от 14.12.2005 г. на НОИ
За периода на бременност и раждане (135 календарни дни) на самоосигуряващите се майки, осигурени за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица, се изплаща парично обезщетение по чл. 50 от КСО при условията на чл. 48а от КСО този период не се изисква управлението на дружеството да се възлага на прокурист.

Върху получено парично обезщетение при бременност и раждане се дължат осигурителни вноски за фонд „Пенсии" и здравно осигуряване за сметка на лицето, а за 2005 г. - само за здравно осигуряване.

За периода на отглеждане на малко дете, когато майката не упражнява трудова дейност като самоосигуряваща, но дружеството не е преустановило дейност, следва да се сключи договор за прокура с друго лице, което да управлява фирмата срещу възнаграждение.

В този случай майката има право на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 от КСО, като вьрху него дължи за своя сметка здравни осигуровки.

При положение, че след изтичане на срока, за който се изплаща обезщетение при бременност и раждане, майката продължи да упражнява трудова дейност като самоосигуряваща се, тя има право на 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО, като за същия период дължи осигурителни вноски по съответния ред за ДОО и за здравно осигуряване.

Това не би ли трябвало да е валидно и за дните до 315
Цитирай


Мнения: 4 822
Писмо № 94Т-623-1 от 14.12.2005 г. на НОИ
За периода на бременност и раждане (135 календарни дни) на самоосигуряващите се майки, осигурени за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица, се изплаща парично обезщетение по чл. 50 от КСО при условията на чл. 48а от КСО този период не се изисква управлението на дружеството да се възлага на прокурист.

Върху получено парично обезщетение при бременност и раждане се дължат осигурителни вноски за фонд „Пенсии" и здравно осигуряване за сметка на лицето, а за 2005 г. - само за здравно осигуряване.

За периода на отглеждане на малко дете, когато майката не упражнява трудова дейност като самоосигуряваща, но дружеството не е преустановило дейност, следва да се сключи договор за прокура с друго лице, което да управлява фирмата срещу възнаграждение.

В този случай майката има право на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 от КСО, като вьрху него дължи за своя сметка здравни осигуровки.

При положение, че след изтичане на срока, за който се изплаща обезщетение при бременност и раждане, майката продължи да упражнява трудова дейност като самоосигуряваща се, тя има право на 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ал. 1 от КСО, като за същия период дължи осигурителни вноски по съответния ред за ДОО и за здравно осигуряване.

Това не би ли трябвало да е валидно и за дните до 315

Това писмо е от 2005-та година. От тогава много неща се промениха. Например, върху болничните не се внася пенсионна осигуровка, а само здравна. В това писмо към днешна дата почти нищо не е вече актуално.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.