Ден на Буквите

  • 3 449
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 367
Весел празник на вси1ки 1етящи и пишещи и именяци!На у1ителите ни всякакви виртуална китка!
*
Много харесвам този празник,ще водя деца на книжарница по повода
*
Зна1и ли ви нещо 24ти Май ?

# 1
Весел празник на вси1ки 1етящи и пишещи и именяци!На у1ителите ни всякакви виртуална китка!
*
Много харесвам този празник,ще водя деца на книжарница по повода
*
Зна1и ли ви нещо 24ти Май ?

4естито и на теб
днес като рускиня се изразяваШ  Grinning

хубаво ми беШе, 4е не се у4еШе на този ден
4естно казано ми е малко смеШно, 4е в Бг не се работи днес, 4е и утре заради кирилицата .... тук заЩо не празнуват латиницата, не е 4естно Twisted Evil

а, и оЩе неЩо: то4но на този ден, толкова неграмотности про4етох из форума, 4е ми се дорева  Confused

# 2
  • Мнения: 3 491
Анет, много ме трогна с поздравлението, честито и от мене! Струва ми се, че това е единственият български празник, който приемам дълбоко, искрено и лично.  Grinning
Това е единственият ден, в който ми се е ходело на манифестация, и сега бих излязла, ако има къде.
Много ми се ще някой ден да заведем децата в България за 24-ти май, дано да е все така, както си го спомням.
Ще празнуваме и ние довечера - още повече, че си имаме днес рождениче, но още не знам къде точно, довечера ще го мислим.  Grinning

# 3
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
честит празник на всички, които го чувстват!
аз сутринта гледах манифистация по улиците на софия и ми стана много мило и носталгично
припомних си ония години, когато и аз така крачех пред трибуната с уморени и подути от пришки крака...с плисирана поличка, изгладена връзка (единствения ден, в който е била изгладена) и цветя.

Честит български празник!

# 4
  • Мнения: 5 475
"Няма друг ден, в който българинът да е толкова топло усмихнат в съдружие, няма друг миг, който да обдарява българското съзнание с толкова удовлетворение и уют. От друга страна, наблюдателното око не може да не забележи, че онова, което стопля душите ни, примирява ни и ни въздига със и в самите нас, сякаш ни се струва недостатъчно представително, за да се означим национално с него, да го обявим за национален празник. Впрочем, не познавам друг народ, който толкова да се е колебал, кой е всъщност националният му празник. При хиляда и триста години история ние винаги избираме дата, когато някой е направил нещо вместо нас, когато някой ни е освободил. От едно освобождение скачаме към друго, подлагайки на съмнение или преоценка предишното. И в крайна сметка винаги сме не субект, а обект на националния си празник, не се решаваме на единствено достойния жест да обявим за истински национален празник деня, който осенява културната ни самобитност, който ни въздига във великото историческо начинание, изпълнено и превърнато в живот от самите нас.

   Ние, българите, сме осенени от неоспорима истина - денят на светите братя не търси място за нас в историята, а символизира едно цялостно градивно културно пространство, нашия очевиден дял на сътворци на днешната цивилизация. Обдарява ни с уникалния шанс да сме различни и дълбококоренни при участието ни в общото съзидание на човечеството."

проф. дфн Боян Биолчев, ректор на СУ Св. Климент Охридски
 


Честит празник на славянската писменост, на българската просвета и култура!

# 5
  • Мнения: 7 837
Точно ми разказват за манифестацията във Варна  Simple Smile
Как ми се иска да съм там.
Напоследък често ходя в Barnes and Noble, пия кафе, чета... И днес няма да пропусна.


Блажка, честито и на теб за рожденика  Simple Smile Баткото или малкия е?

# 6
  • Мнения: 1 909
Да ни е честит най-българския празник!

Много ми значи този празник, да, чак не знам как точно да го изразя и да го отпразнувам!

И аз като Хара съм запазила идилични спомени от разни манифестации, с бяла блузка, плитки с бели панделки и чавдарско калпаче на главата, много божури и детски песни.

Цял ден си тананикам "Питат ли ме де зората..." и си ходя настръхнала (не е от климатика  Grinning)

Сутринта я изпях на дребните, заедно с "Върви народе възродени".

Блажка, честит ви двоен празник  bouquet

Анет, на българска книжарница ли ще водиш дечицата? Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 5 475
Блажка, честито и от мен! HugНа свят ден ти е родено детенцето. Peace
Да ви е живо и здраво! Heart Eyes  bouquet

# 8
  • Мнения: 2 257
Много ми е ведър, пролетен и любим този ден и на мен, да! Имам само хубави спомени и продължавам да съхранявам онова тържествено и светло чувство, останало ми още от ученическите години. Поздравявам всички, които го усещат като празник и желая на блажка и детето и здраве и само хубави неща, от все сърце!  bouquet

# 9
  • Мнения: 3 367
chumbi ,
не,книжарницата е една малка,международна,има и руски книги, и кафене..Много е приятна,като наш тип,иначе тукашните са огормнейши и просто с друг дух..Специално нещо е че е далеч и ходим рядко..
*
баба ми беше учителка,майка ми преподава също..първите ми спомени от много малка са ужасно мнооооооооого цветя,и върволица от хора у дома..Майка ми плетеше венче за вратата,правихме букви от картон и оцветявахме..После в гимназията беше голям празник,още от 11 май та до 24ти..

# 10
  • Мнения: 3 491
Благодаря ви много за пожеланията! Големият ми син, Борис, е роден на 24-ти май, стана днес на 7 години.  Grinning
Догодина се каня значи да се кооперирам с Тандури, щом и тя има рожденик - от мене продуктите за торта, от нея - майсторлъка.  smile3508
Пожелавам в този ден всеки да поздрави наум или на глас себе си с нещо хубаво на български. Аз предпочитам да го направя на глас, че да поздравя и другите:

Да се завърнеш в бащината къща...


Да се завърнеш в бащината къща,

когато вечерта смирено гасне

и тихи пазви тиха нощ разгръща

да приласкае скръбни и нещастни.

Кат бреме хвърлил черната умора,

що безутешни дни ти завещаха -

ти с плахи стъпки да събудиш в двора

пред гостенин очакван радост плаха.

 

Да те присрещне старата на прага

и сложил чело на безсилно рамо,

да чезнеш в нейната усмивка блага

и дълго да повтаряш: мамо, мамо...

Смирено влязъл в стаята позната,

последна твоя пристан и заслона,

да шъпнеш тихи думи в тишината,

впил морен поглед в старата икона:

аз дойдох да дочакам мирен заник,

че мойто слънце своя път измина...
 

----------------------------------

О, скрити вопли на печален странник,

напразно спомнил майка и родина!


# 11
  • Мнения: 7 837
Обичам Копривщица, обичам Дебелянов... Grinning

Един от малкото ми спомени за дядо е, как стоим до скулптурата на чакащата майка, аз рецитирам "Да се завърнеш...", а дядо ми казва, че ще дойде време, когато това стихотворение ще ме кара да се просълзя...

# 12
  • Мнения: 1 909
Хубави стихове...

Аз пък ви поздравявам със следния текст на песен - музиката от вас:

- Детенце хубаво,
пиленце любаво,
Къде под мишничка
с таз малка книжчичка?

- Отивам бабичко,
макар и слабичко
Книжка да се уча - добро да сполуча.

  smile3529

# 13
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Не че се съмнявам, че го знаете, но е толкова хубаво да си го припомним днес... Това е цялото стихотворение, оригиналният текст на Михайловски!   bouquet
Химн на Кирил и Методий

Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви!
С книжовността, таз сила нова,
съдбата си ти поднови!

Върви към мощната просвета,
в световнитe борби върви!
От длъжност неизменна воден,
и Бог ще те благослови!

Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, гдето знан'ето живей!

Безвестен беше ти, безславен,
о, влез в историята веч!
Духовно покори страните,
Които завладя със меч!

Тъй солунските двама братя
насърчаха дедите ни.
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!

България остана вярна
да достославний тоз завет –
в тържествуванье и страданье
извърши подвизи безчет!

Да, родината ни години
пресветли преживя, в беда
неописуема изпадна,
но върши дълга си всегда!



Бе време, писмеността наша
кога обходи целий мир;
за всесветовната просвета
тя бе неизчерпаем вир.

Бе и тъжовно робско време...
тогаз балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отомански властелин...

Но винаги духът народен
подпорка търсеше у вас,
о, мъдреци! През десет века
все жив остана ваший глас!

О вий, които цяло племе
извлякохте из мъртвина,
народен гений възкресихте -
заспал в глубока тъмнина.

Подвижници за права вяра,
сеятели на правда, мир,
апостоли високославни,
звезди върху славянский мир,

бъдете преблагословени,
о вий, Методий и Кирил,
отци на българското знанье,
творци на наший говор мил!

Нек името ви да живее
във всенародната любов,
речта ви мощна нек се помни
в славянството во век веков!

                             
                                      Стоян Михайловски
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!

# 14
  • Мнения: 3 491
ДЕ Е БЪЛГАРИЯ?



Ако някой ме пита
какво е родина -
стомна, пътьом напита,
щрихи дим над комина,
тук-там прашни портрети
на поети опети,
спят селцата на пръсти
(да не чуе поп Кръстьо),
бялва нощем в браздата
на Сивушка душата,
месечина гореща
пали кървави свещи
и с око зачервено
над чукарите гледа
как, изпънала вени,
запотена и бледа,
със сълзи като сажди
и раздрано сукманче
една българка
ражда
американче.


Мая Дългъчева

Общи условия

Активация на акаунт