Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители по държави
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-284 от 284 отговора

SE

Здравейте!
 От известно време посещавам този прекрасен сайт, който дава възможност на нас родителите в чужбина да обменим опит и съвети, а и да открием много нови приятели и извън родината. Търсих доста, но не открих собствена темичка на шведските мами, подобно на жените в другите държави. Ако греша, моля да ме извините, но ако наистина няма такава тема ще се радвам сега да я открием! Благодаря предварително на всички, които се отзоват  Hug

Цитирай

Здравейте!
 От известно време посещавам този прекрасен сайт, който дава възможност на нас родителите в чужбина да обменим опит и съвети, а и да открием много нови приятели и извън родината. Търсих доста, но не открих собствена темичка на шведските мами, подобно на жените в другите държави. Ако греша, моля да ме извините, но ако наистина няма такава тема ще се радвам сега да я открием! Благодаря предварително на всички, които се отзоват  Hug

Здравей!
Изглежда не сме толкова много шведските мами, поне не пишещите във форума. Някои пишат в норвежката тема по липса на наша. На мен лично ми липсва някой с когото да си обсъждам тукашните особености, така че ще следя темата.
Аз самата не съм от най-редовните писачи, но чета често...
 Hug

Цитирай

залив на орловия щит

ами май станахме цели три
кеф

а сега сериозно - би ми било приятно да си чатим по шведски

Meliss@, ти къде си

поздрави и пожелания за слънчев уикенд
Цитирай

SE

Привет! Бях се от4аяла  Tired, мислех 4е никой няма да се вклю4и в темата. Изненадахте ме приятно моми4ета  Hug. А сега малко пове4е за мен - аз, бебка и приятелят ми живеем в Gallsatter, нещо като село и на мен ми е много ску4но тук, но ще се местим много скоро в Стокхолм. Тук съм от както се роди Мелиса и цялото ми време е погълнато от грижите за нея и съм много зле с езика. Знам само определени фрази и думи4ки, които използвам като пазарувам. Мисля, септември месец като се преместим, бебка да я дам на ясла и аз да тръгна на у4илище. Вие как се справяте с езика?
  От както се стопли времето се ка4ваме с Мелиса в колата и ходим до  близките градове и там се разхождаме по цял ден.
  PetyaL, като гледам аватара ти, да не би да си някъде около Örnsköldsvik? Мъжът ми има един приятел, който е луд фен на MODO. А аз всяка седмица идвам до там с бебка на разходка  Very Happy, на 64 км е от мястото, където живеем.
  Ще ми бъде интересно да нау4а по нещи4ко и за вас! До скоро!
« Последна редакция: сб, 26 май 2007, 15:56 от Meliss@ »
Цитирай

Преди време пишеше още една мама от Стокхолм, дори се срещахме с нея, но отдавна не се е появявала.
Аз съм тук от пет години, така че нямам проблеми с езика. Нямам против да си чатим на шведски (е, не тук във форума естествено).
Живеем в Упсала, на 60-70 км северно от Стокхолм. Тук има много българи, голяма част работят в университета.
Имам син на 5 години, който е роден тук. Meliss@, защо не отскочите и насам, гледам че е "само" на около 450 км оттук Wink .
Приятен уикенд от мен!
Цитирай

SE

Ох, това с 4атенето на шведски го оставям на вас с PetyaL, но когато се преместим в Стокхолм може и да отско4им до Упсала, щом като е на 60 - 70 км. Ние август и септември ще бъдем в БГ и като се върнем, оставаме да живеем в Стокхолм.
Приятен уикенд и от мен!
Цитирай

залив на орловия щит

а, не , никакво чатене на шведски, а за нас в шведско
май не се изразих правилно
Meliss@, Стокхолм е чудесен град, няма да ти е скучно там
ама честно казано, на мен нашето село повече ми харесва (Örnsköldsvik) - туке иделано за деца, тихо, спокойно, чисто
веднага си личи, че съм от София, нали? този град толкова го обичах преди, вече го мразя вследствие на лудницата там от последните години

за нас няма кой знае какво интересно да ти разкажа
таткото ни също е от БГ, работи тук, когато можах да напусна работа, дойдох и аз със синчето- на 10год
засега не работя - възможностите не са много в нашето градче, но се надявам скоро ситуацията да се промени, че не се издържа така, писна ми от висене в къщи
иначе се занимавам с шведски - много бързо изкарах СФИ и шведски А, предстои шведски Б, ако не почна работа дотогава
детенце чака с нетърпение ваканцията след 10 дни

иначе ще сме в БГ целия юли, отсега се глася да спя по много, че тук малко трудно с тези бели нощи

поздрави и приятна неделя
Цитирай

залив на орловия щит

Meliss@, ние сме почти съседи
ако имате път към наше село, пиши ми
ще се радвам да се видим
Цитирай

а, не , никакво чатене на шведски, а за нас в шведско
май не се изразих правилно
аха, разбрах грешно. Моят син по аналогия с шведския често казва "говоря по шведски" вместо "на шведски" та въобще и не се замислих че може друго да имаш предвид, макар че признавам ми се видя странна идеята.

Ние това лято ще си ходим само за една седмица през август, не в София, а до морето, но не се оплаквам много, защото всяка година ни гостуват баба или дядо, приятели и пр. или пък се срещаме на други места.

Аз работя вече от 4 години. PetyaL, май сме колежки с теб по професия.

Meliss@ , как намерихте жилище в Стокхолм, помня че беше пуснала тема преди?

Сега изчезвам, защото тук е слънчево и горещо, просто грях да се стои в къщи Smile

« Последна редакция: нд, 27 май 2007, 12:48 от anita_ »
Цитирай

SE

PetyaL, писах ти на ли4ни  Wink.
anita_, намерихме жилище по обява, но продължаваме да се пробваме в http://www.sollentunahem.se, защото там живеят много приятели и роднини на мъжа ми. Ние намерихме квартира в Тенста, казват 4е квартала не е от най - хубавите, но като за на4ало става. И двата квартала са около Стокхолм, но пък са доста по - евтини и това ни устройва за сега, все пак само мъжът ми ще работи, аз ще ходя на у4илище.
  Ние ще бъдем около два месеца в Бг, защото бабите и дядовците не са виждали Мелиса от както се е родила. По - то4но само майка ми и брат ми бяха тук за две седмици, когато се роди, а другите не се я виждали въобще.
  Приятна неделя и от мен   :bouquet:!
  И един  малко тъп въпрос  Embarassed, пиша на българска фонети4на схема на клавиатурата, но буквата "ч" не я откривам никъде. Пробвах какви ли не комбинации и не става и не става  Banghead.
« Последна редакция: нд, 27 май 2007, 14:13 от Meliss@ »
Цитирай

залив на орловия щит

добро утро
да ви пожелая лек и спорен ден
а и имам едно въпросче
вие опитвахте ли да си признаете образование от БГ и какво стана?
аз това ще го правя през август, когато си взема оригиналите, тъй като не ставало с преведени и легализирани копия, искат и оригинала на БГ, за да ги сравнят newsm78

много слънце и усмивки
Цитирай

Здравейте момичета!
Аз съм съвсем нова във форума и дълго време търсих да видя тема за Швеция. Ние все още сме в България, но приятелят ми в началото на есента ще замине за Стокхолм, а ако всичко е наред и аз от догодина ще се преместя.Имам ужасно много въпроси и неясноти, но не искам да досаждам,на първо време дали някоя от Вас е учила шведски още от България или там го научихте?
Цитат
вие опитвахте ли да си признаете образование от БГ и какво стана?

Това е въпросът, който и мен май за сега ме вълнува много(освен жилищният проблем, за който най-напред разбрах че е много сериозен там Shocked) Знам, че има много институти и университети и много ми се иска да изкарам магистирска степен или допълнителна квалификация.
Приятен ден на всички!
Цитирай

залив на орловия щит

zaketa, здравей и добре дошла в темата
ако все още не си, прочети тази тема, там съм писала много за Швеция:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163510.0

ако след това нещо не ти е ясно, питай, ще търсим инфо
Цитирай

...но буквата "ч" не я откривам никъде
При мен е горе в ляво, под Esc - kъдето пише § ½.

За "признаване" на висше образование - зависи дали е за работа или за учене.  Ако е за работа - тук
http://www.hsv.se/utlandskutbildning/bedomningavutbildning.4.539 … 4ec800057796.html
има и на англ.
http://www.hsv.se/foreigndegrees/evaluationofforeigndegrees.4.53 … 4ec800062091.html

Ако е за учене - най-често съответния университет решава какво ще признае и какво не.

PetyaL, не трябва да изпращаш оргинали, искат копия, но копията трябва да са подписани от служебно лице. Този който се подписва обикновено гледа оригиналите. Евентуално и HSV може да ги поиска, но на мен не са ми ги искали. Всичко това е описано на сайта. Накрая получих една хартия, на която пишеше на какво съответства моето образование. Но и без нея ме взеха на работа.

Аз ходих на курс по шведски преди да замина, но на място се учи много по-лесно. Езикът въобще не е труден, само произношението е малко особено.
Цитирай

залив на орловия щит

anita, благодаря за отговора
признаването ми трябва и за работа, и за учене (срам ме е да казвам, че съм инженер, честно, въпреки чета доста, но нямам никакъв сериозен инженерски стаж)
 знам къде се изпращат, но все пак благодаря
оригиналите ми трябват точно за сравняване - има един studievägledare в KOMVUX, който ще ги сравнява и ще се подпише на документите, че съвпадат с оригинала

на теб колко време ти отне приравняването
ако имаш желание да ми отговориш  на ЛС с повече подробности - каква диплома имаш, на каква шведска ти я приравниха
благодаря

лека вечер и до утре
Цитирай

PetyaL, благодаря много за уточнението-наистина има страшно полезни неща, ще прочета всичко. Надявам се информацията да ми влезе скоро в употреба Very Happy
Прочетох в един сайт, че от скоро шведските власти са спрели да издават ID карти на чужди граждани, освен ако те не са омъжени/женени за шведски граждани- дали това е вярно?
Пожелавам приятна вечер на всички и с удоволствие ще следя от морето северните ви съобщения balloon
Цитирай

залив на орловия щит

...
Прочетох в един сайт, че от скоро шведските власти са спрели да издават ID карти на чужди граждани, освен ако те не са омъжени/женени за шведски граждани- дали това е вярно?...

не вярвам
ти си от ЕС, така че даже вече не ти трябва и разрешение за пребиваване
просто отиваш в данъчните и се регистрираш и готово

не го мисли толкова
няма нищо страшно
а и всичко става лесно
бюрокрацията е силно намалена
Цитирай
Здравей и от мен.
Ани, мерси за линка.  Very Happy Голяма сладуранка си и се радвам, 4е си се сетила за мен.
Пиша много рядко тук, но отговарям на всякакви питанки на мейла karmacoma_77@yahoo.com или във форума http://www.familjeliv.se/hem/michaelas_mamma/presentation.php

Ние живеем в Стокхолм (po-to4no v Nacka) и щерката ми ще навърши две годинки след месец.
Поздрави на вси4ки мами в шведско  Laughing
Цитирай

в страната на чудесата

Поздрави от една немска мама! Wink

Ако нямате ни6о напротив бих искала да пи6а и във ва6ата тема!Ние живеем в Германия,но аз следвам скандинавистика,с изу4аване на svenska Wink
Ако ме приемете,6е се радвам!

П.С Поздрави на Мама на Микаела.И на6ето слънце се каъва Микаела и е родена на 13.12,а именно Лусиадог! Love Love Love
Цитирай

Плевен

Здравейте, мили мами. Извинявам се ,че нахлувам в темата ви, но имам ужасно голям проблем и искрено се надявам някоя от вас да може да ми помогне.
Брат ми и снаха ми са музиканти и тръгнаха за Финландия с колата си , да свирят там. Но преди един час ми се обадиха от българското послство в Стокхолм, че са катастрофирали. Слава богу те са живи и здрави, но са в град Nykoping, или нещо такова и нямат ниакви пари. Дори и телефони нямат. Crying or Very sad Намират се в полицията в този град и аз говорих с полиця и той каза,че могат да останат за през нощта там. Аз утре ще им пратя пари по Western Union и ще се обадя пак в полицията да им кажа номера на сметката. Те и език не знаят. Ох,какво да ви разправям. Ще се побъркам. Те плачат по телефона. Никога не съм се чувствала толкова безсилна. Има ли някоя мама близо до този град, която да има възможност да отиде при тях. Молбата съм сигурна ,че е абсурдна, но вие сте единствените ,за които се сетих. Моля, ако някой може да им помогне, ще съм ви вечно признателна. Поне една карта за телефон да им даде, аз ще покрия разходите . Благодаря на всеки,който може да се отзове. И мили мами, утре работен ден ли е там? Ако не е нямам представа как ще получат парите и какво ще правят Sad Crying or Very sad
Цитирай

залив на орловия щит

много лошо

за съжаление ние сме много далече от тях
събота и неделя са неработни дни, банките са затворени

от посолството не могат ли да им помогнат?
явно нямат и кредитни карти или застраховки, лошо
за езика - от полицията са длъжни да им осигурят преводач, за да се разберат

ето какво успях да намеря
те са на около 120км от Стокхолм, на юг
в сайта на Western Union:
 http://www.westernunion.com/info/homePage.asp?country=SE
кликни най-горе на  sök ombud

така получаваш списък със всички техни представители
излиза, че в 7-eleven - това са малки магазинчета , те са техни представители
работят всеки ден
ето какви техни адреси аз открих по-наблизо:

PRESSBYRAN FEXCO AGENT
CENTRALPLAN
NYKOEPING ,   611 30
тел: (46)   41048405

работят всички дни от 08-20ч

успех

Цитирай

Плевен

Благодаря на всички,които ми отговориха на лични bouquet Hug
Аз успях да пратя пари и са вече на хотел. дано да могат да се оправят по-нататък.
Всичко хубаво ви желая и да сте живи и здрави най-вечеSmile
« Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 21:12 от plamsi »
Цитирай

Здравейте и от мен,
Anita  ме покани и няма как да откажа.

Аз съм от Малмыо, живея и работя тук от 3,5 години...

Нямам много опит относно деца/  бебета и ще се радвам, ако ми отговорите, когато имам въпроси  Wink
Цитирай

залив на орловия щит

plamsi, вече всичко е наред, така ли
дано да нямат повече проблеми и произшествия
пожелавам им много успешно лято въпреки лошия късмет в началото
поздрави

synni, добре дошла
ние бавно се увеличаваме

приятен ден на всички
Цитирай

SE

Добре дошли на новите попълнения!
 Малко по - малко се увеличаваме, което много ме радва  Wink.
 Успешна седмица на всички!
Цитирай

София

Здравейте,мами от Швеция!
Имам една огромна молба от БГ Praynig
Една мама от форума за деца с увреждания търси едно лекарство за детето си и понеже тук е доста скъпо,а се произвежда в Швеция,реших да ви пиша с молба,ако можете да проверите при вас колко струва.Предварително ви благодаря Hug
Лекарството се казва DUROLANE и е някаква инжекция за стави(ако правилно съм разбрала)
Цитирай

Здравей gudzy, това лекарство е сравнително ново. Търсих в сайта на аптеката http://www.apoteket.se/ и http://www.fass.se/ , където има всички лекарства които се използват тук, но не го намирам. Изпратила съм запитване до аптеката дали може да се купи при тях и колко струва, ще ми отговорят до няколко дни, но дори и да го имат,  предполагам, че ще е с рецепта и това много усложнява нещата, незнам въобще дали може да стане.
Ето тук може да попитате производителите директно:
http://www.durolane.com/

Иначе намерих цените на друго подобно лекарство за сравнение (като разделиш на 5 получаваш цената в лв):
http://www.apoteket.se/rd?d=3172&a=6420&tab=products& … l&x=5&y=8
Цитирай

София

Аnita,много ти благодаря за бързия отговор,ще го препратя на майката,на която и трябва лекарството и ще съм ти още по благодарна,ако ми пишеш пак като ти отговорят от аптеката.
 bouquet bouquet bouquet
Цитирай

Получих отговор от аптеката (тук има само една верига аптеки, държавна), не го продават там. Изпратили са ми информация за заместителите, които продават - artzal и HYALGAN (те са на животинска основа, доколкото разбирам, докато durolane е изцяло синтетичен), за  artzal  има информация в линка от предишния ми пост. И двете са с рецепта, което означава че ще бъде трудно, ако не и невъзможно да ги купя оттук.
Предлагам да пишат директно на производителя http://www.durolane.com/Patients/DynPage.aspx?id=1060&mn1=561
 с въпрос или на някоя от фирмите, които го продават.
Ако ми пишеш точно каква концентрация и количество искат и колко имат възможност да платят мога аз да опитам да се свържа с производителя, базата им е в града, където живея, но имай предвид, че в сряда заминавам за бг.
Цитирай

София

Препратих това,което си ми написала на майката и и казах, ако има интерес тя да се свърже с теб за да ти каже подробности,защото аз не съм съвсем наясно.
Още веднъж искренно ти благодаря bouquet
Цитирай

ᑲᓇᑕ

Здравейте Мами в Швеция,

Извинявам се, че нахлувам в темата без да съм част от "тима" за сега, но бих искала да задам няколко въпроса за бъдещо пребиваване в Швеция:
Дали е удачен вариант да се роди в Швеция или да се изчака и бебето да бъде родено в България? Ако таткото само работи, майката има ли право на майчинство? И последния ми въпрос бебето, ако се роди там какво гражданство има?  newsm78

Благодаря предварително и много усмивки на всички Smile Smile Smile
Цитирай

залив на орловия щит

ако искаш да родиш при добри условия и без да плащаш, тук е по-добре
но остава проблемът с езика - задължително трябва да искаш преводач, те са задължени да ти осигурят, и то безплатно
за майчинството не знам как стои въпроса, т.е. дали има изискване да си била тук известно време
ето тук може да провериш или направо да попиташ: http://www.fk.se/sprak/eng/gravid/

децата наследяват поданството на родителите се, доколкото ми е известо само в САЩ и Канада стават поданици директно с раждането си
в Европа няма държава с такива правила

успех
ето тук можеш да четеш за Швеция:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163510.0

успех
Цитирай

ᑲᓇᑕ

Joel благодаря за отговора.  Smile

Изчела съм всички теми във форума за Швеция, но някой от отговорите така и не открих.

Поздрави от БГ  bouquet
Цитирай

Привет от мен след дългата отпуска   Very Happy. От понеделник - пак на работа ...

Надявам се, че и вие сте имали дълго и приятно лято, и ви пожелавам още мнооого слънце до зимата.

Да ви питам - кои авиолинии използвате да летите до бг, софия, от Стокхолм? На мен билетите ми се струват малко скъпи като се има предвид за какви смешни суми може да се лети до други дестинации в Европа.
Цитирай

Дали е удачен вариант да се роди в Швеция или да се изчака и бебето да бъде родено в България?

Според мен по-добрият вариант е да е роди в Швеция. Условията са много добри и е безплатно, а и таткото ще може да присъства. Освен това ще се избегне бюрокрация при регистрирането на детето тук.
Цитирай

залив на орловия щит

здрасти Анита
радвам се, че си подхванала леко замрялата ни тема
ние миналата година летяхме за последно с БГ Еър - не ни харесва, че са само в събота, не ни се връзва с вътрешния полет както и отбивката до Копенхаген, некадърни пилоти, лошото обслужване да не споменавам, нито, че им липсват някакви разрешителни и чакаш като идиот няколко часа, докато излетиш и то в самолет без климатик на поне 30 град

на нас чехите ни харесват, имат и добра връзка със скандинавските, НО на връщане летяхме до Прага с партньора им ... познай кой БГ Еър
та мисля да им пращам едно протестно писмо по този повод и да търсим по-западна компания, та даже и да имаме повече време до вътрешния полет

пак се включвам, защото се сетих още нещо

не ти препоръчвам и швейцарските авиолинии, освен ако не са построили ново летище в Цюрих

имат добри самолети и добро обслужване, но престоят на летището е кошмарен
самото летище е много малко и не може да поеме толкова народ, прескачахме седнали на земята хора

една малка чакална беше за три полета (и за 1 беше малка)
на цялото летище точно една тоалетна, абе ужас

но вие както си летите само от Стокхолм, може доста да избирате, не сте толкова ограничени
добри неща чувам за German Wings - може и да ги пробваме и тях

успех и лек път

поздрави
« Последна редакция: чт, 09 авг 2007, 14:09 от Joel »
Цитирай

Аз най-често летя с полските или чешките авиолинии, и съм доволна. На БГ Еър най-хубавото им беше, че имат директен полет (в едната посока), но пък много закъсняват.
По принцип търся нещо low cost но досега не съм открила. German Wings май са от този тип, но като гледах билети около коледа и нг, не излизат много по-евтино от LOT, а трябва и да се преспива.
Цитирай

Ако таткото само работи, майката има ли право на майчинство?

Майката трябва да е била назначена поне 6 месеца на пълен работен ден преди да излезе в майчинство...това съм го чела някъде, но сега не се сещам точно къде.
Цитирай

cantariny, ако майката не е работила има право на родителски, но само базовата сума, която е 180 крони на ден (ако е работила определен период - 80% от заплатата).
Тук има информация от застрахователната каса, която изплаща родителските и болничните на английски:
http://www.fk.se/sprak/eng/
« Последна редакция: сб, 11 авг 2007, 22:09 от anita_ »
Цитирай

ᑲᓇᑕ

Благодаря ви за отговорите. Много ми помогнаха линковете.  И в България, и в Швеция да е само да има живот и здраве.

Весело лято мами от Sverige Smile
Цитирай
Привет на всички.На 50г. съм и искам да живея и работя в Швеция.Прочетох много от написано по форумите.Молбата ми е такава-има ли организация или хора който да помагат за устройването ни там.Ако няма сериозни такива,готов съм да си платя с парите от първите заплати на човек който ми помогне.По професия съм шофьор,имам всички категорий+АДР,свидетелство за опасни товари.Работил съм с автобус и ТИР.Последно работех с автовоз,от Швейцария докарвах коли.По новите изисквания трябва да имаме и чип карта,персонална за всеки водач,която отскоро се вади и при нас,така,че ще извадя тук и такава,това е предимство,както и АДР.Зная малко английски,повечето обаче,разбирам.Сериозен съм,помагайте.Здраве и късмет,доскоро.
 Мейла ми за връзка е  debiko@abv.bg
Цитирай

залив на орловия щит

gelaecht, ето обявите за работа в цялата страна за шофьори:
http://platsbanken.ams.se/yrke/20030/800000,1.html

дано си намериш работа, успех

а за тази организация, дето помагала - аз поне не съм чула да има такава
Цитирай
Благодаря за линка!!!
Цитирай

The Land of Pretend

Здравейте!
След година заминавам в Швеция. По - конкретно в Борос(на 60 км. от Гьотеборг/Готенборг). В момента уча шведски в къщи от самоучител.
Сестра ми е в Швеция. Дадох й линк към тази тема, но тя не посещава форуми и незнам дали ще се ориентира Cool
Надявам се да ме приемете добре тук въпреки, че все още съм в България!
И пишете п - често, беше удоволствие да чета темата! bouquet
Цитирай

залив на орловия щит

ами добре дошла
ще се радвам да имаме нови попълнения

приятен ден и до скоро
Цитирай
Здравейте  от мен!Извинявам се,че нахлувам при вас,но не знам кой да попитам.Наскоро попаднах на  rabotavEU.com  на който предлагат работа в Швеция и други страни от Европа,изпратих си автобиографията си и днес получих отговор,че данните не са достатъчни за да ми намерят работа.Бих искала да разбера има ли някой ,който познавате заминал чрез тях и може ли наистина това да се случи?Благодаря предварително и още веднъж ме извинете,но наистина съм объркана незнам кого да питам.Благодаря!
Цитирай

Limburg, Belgium

Здравейте и от мен
И аз съм в България поне засега, но се интересувам от Швеция по лични причини  Love С езика дори не съм почнала да се боря все още, но и това ще стане като се поосвободя може би септември месец. Първото ми посещение в Стокхолм ще е другата седмица.
Приятен уикенд!!!
Цитирай

залив на орловия щит

ohlalaa,приятно пътуване
чакаме после разказче с впечатления
дано имаш и хубаво време
Цитирай

Limburg, Belgium

Joel , благодаря ти и дано наистина времето е приятно
После ще разказвам да. Поръчах си някакъв самоучител с диск за начало, дано го донесат в понеделник, че тук не са много бързи с доскавките...
Цитирай

София/Дружба

Здравейте, има ли някакъв сайт на английски с обяви за работа.
Много ми се иска да си намеря работа в Швеция, а незнам как. Благодаря предварително на всички.
Цитирай

залив на орловия щит

ми-ми, ние не можем да знаем те какво са имали предвид
обади им се и питай директно

solley,
www.monster.se
www.stepstone.se
http://platsbanken.ams.se/region/

но на англ не намирам
Цитирай
Благодаря!Аз исках да знам дали имате познати заминали чрез тях или някой от вас дали е заминал чрез тях,но все пак благодаря!Като се разрових малко за информация за тях се оказа,че май нямат седалище само телефони и нищо друго,ами май са доста несериозни.А между другото въпреки,че не им се обадих получих пак писмо от тях,което ме кара да си мисля,че имат някакъв интерес ,но не знам кади е уловката.Наистина трябва да се обадя и ще видя докъде ще стигнат нещата дано се присъединя към вас!Ако разбира се вие ме приемате,на вас благодаря и късмет!
Цитирай

залив на орловия щит

mi-mi, доколкото знам, тук сме само 3
моят мъж си намери работа с директен контакт с работодателя
другите 2 момичета са омъжени за шведски поданици
така че явно нямаме опит

доколкото знам всички тези фирми могат да бъдат проверени в Агенцията по заетостта
аз за друго освен за пари не се сещам да целят
освен може би паспортите ви (напр. -  имаше разни, внасяли необмитени стоки на името на лица с откраднати лични карти и ги бяха вкарали в големи проблеми), или не дай боже, трафик на хора

успех в разследването
Цитирай
Много благодаря,Joel!За този вариант за паспортите не бях се сетила,не знам точно къде се намираш в Швеция ,а и не знаех как си стигнала там,но тайничко много ти завиждам.Проверих в Агенцията по заетостта,но ги няма поне по телефоните им аз друго за тях не знам и това ,че са от Пловдив.
Цитирай

Norway

Здравейте на вси4ки съдедки  Hug Много внимавайте с Пловдивските фирми. Като си ходя в БГ 4ета по вестниците едни обяви 4е набирали работници за платформите  Sick. Който поне бегла представа си има за какво иде ре4 би се пукнал от смях особенно след като 4уе и другите разяснения. Съ6то така бяха пуснали обява 4е търсят работници за рибната проми6леност. Обадих се и им казах 4е се интересувам от работа в град Ставангер. Е казаха ми 4е имали, тогава ги попитах в коя фабрика то4но за6тото в Ставангер фабриката не е една. След няколко дни увъртане ми казаха името на фабриката в която единият от 6ефовете е най добрият приятел на мъжът ми. Е познайте какво ми каза той след като го попитах дали наемат работници от БГ  Laughing. Незнам как стоят не6тата за работа в 6веция, но все пак имайте едно наум особенно за Пловдивските фирми. За детегледа4ки при нас/Норвегия/ има. Познавам няколко моми4ета.
Цитирай

Не познавам, нито съм чувала за някой,  дошъл тук с помощта на подобна фирма.

solley, eто един сайт за работа в Швеция за английски говорещи специалисти:
http://www.jobsinstockholm.com/
А защо точно в Швеция?

ohlalaa, в София се намираха курсове по шведски, поне преди 4-5 години. Когато аз го учех бях единствената участничка в курса - направо лукс : )

« Последна редакция: сб, 01 сеп 2007, 17:22 от anita_ »
Цитирай

залив на орловия щит

хехе Анита

радвам се да видя, че си тук

по едно време само аз останах да си пиша и отговарям самичка
Мелиса обади ли ти се?
Те вече са ти нещо като съседи

аз си донесох оригиналите на дипломите и си пуснах документите за оценка - да видим какво ще кажат и колко време ще им отнеме
този шведски В ще ми вземе здравето- история на литературата, нещо, което винаги съм мразила
ама няма как, ще го избутам и него, пък после другото ниво е по-приятно

какво е времето при вас
при нас уж слънчево, но доста студено
и парно май имаме
абе зимата си идва
да не споменавам и колко бързо се стъмва вече, ама ще го издържим

приятен остатък от уикенда и лека седмичка после
Цитирай

Значи Мелиса се премести вече? Не ми се е обаждала ...

Времето е същото и тук. Парно има от една седмица. Днес дори няма и слънце. Но вчера седях на завет и слънце в едно кафе, беше си лято докато слънцето не се скри за малко. За есента не ми се мисли... ноември и декември за отвратителни, винаги гледаме да заминем някъде на слънце и топлинка за 1-2 седмици.

Дано си получиш документите скоро, но ако имаш трудов стаж по специалността и без тях ще се оправиш. Тук, а особено в Норвегия има недостиг на инженери поради високата конюнктура. Аз пък си изпратих шофьорската книжка на Länsstyrelsen но още не са ме контактнали. За първи път изпращам такъв документ с обикновена поща, но не вярвам да има проблеми.

На мен ми беше интересно да си припомня Илиадата и Одисеята, Хамлет и пр. като учех шведски Б. Много по-интересно сега, отколкото като ги учехме в училище. Ти и С ли смяташ да вземеш? аз засега ще се въздържа. Работя 85 % а се записах и на курс 50 % в университета. Добре, че ми е на една крачка от работата.

Поздрави и хубава седмица от мен : )
Цитирай

залив на орловия щит

anita, те май още нямат интернет
аз имам номера и
ще и се обадя и ако иска, ще ти го пратя да се чуете

а за книжката - ще ти препоръчам след 2-3 седмици ако не получиш писмо от тях, да им се обадиш - при мен не знаеха към коя БГ институция да се обърнат
аз звънях като луда насам-натам в затворен кръг
накрая тукашните се свързаха с посолството и оттам уредиха нещата
аз си пратих моята книжка с препоръчана поща и помолих после с препоръчана да ми пратят новата
удоволстието ми струва 450крони
сега чакам да си я получа
дано при теб стане по-бързо
аз чаках 3 месеца да открият с кого да се свържат

то вярно, че тук се поднася по-интерсено литературата, поне имаш право на собствено мнение
ама като не ми идва отвътре
иначе ниво С е доста по-интересно
ако не почна работа, ще го правя и него
иначе ще умра от скука
и ние вече имаме парно
навън не може да се седи по-дълго
вятърът пронизва и хич не е приятно

хайде лека седмичка
Цитирай

Limburg, Belgium

ohlalaa, в София се намираха курсове по шведски, поне преди 4-5 години. Когато аз го учех бях единствената участничка в курса - направо лукс : )

анита, аз си купих самоучител поне да имам на първо време някаква представа от езика, защото сега съм на ниво кръгла нула. Аз дори интонацията не я разбирам и все ми се струва, че си мрънкат нещо маловажно или пък че са отегчени или изморени   #Crazy
Цитирай

залив на орловия щит

ohlalaa, ето от тук може да сваляш аудио книги:
http://thepiratebay.org/browse/102

а тук - вестник на ниско ниво, с възможност за слушане на статиите
http://8sidor.lattlast.se/?page=42
щракаш на: Lyssna горе и слушаш

успех
Цитирай

Интонацията и произношението май са най-трудното в този език. Отначало на мен всичко ми звучеше доста безизразно. Интонацията при въпросителните изречения също е объркваща, ако не чуеш ясно началото на изречението може въобще да не разбереш, че е въпрос...
Да добавя и аз един полезен линк  - към новините на опростен шведски:
http://www.sr.se/cgi-bin/p4/klartext/index.asp?nyheter=1&ProgramID=493
избери: Lyssna på tidigare program (Слушай стари програми) вляво, там има предаванията от последната седмица.
Цитирай

Limburg, Belgium

момичета, мерси за полезните линкове
Всъщност точно така ми звучи всичко - безизразно, и гласните им са едни такива затворени. Но няма да се отказвам де  Laughing
А ти Анита, къде живееш в Швеция?
Цитирай

Здравейте  ! Предварително искам да се извиня че влизам във вашият форум , но до сега само бях от четящите и сега все пак се реших и аз да се включа . Аз също съм в чужбина , но в по топлите страни. Влязох във вашият форум за да попитам за някои неща , които ме интересуват  а и кой знае някой ден може и да станем съседи,т.е. смятам да се махаме от тук , но за къде и кога................... Просто тук е много трудно да се живее ,ниски заплати ,големи разходи и то май не си заслужава да си далече от Родината си . Мисля че като за начало много се отплеснах. Надявам се че ме приемате във вашият форум и ако е така много ще се радвам. Засега толкова .
Цитирай

Limburg, Belgium

fortee, а ти къде живееш сега? В Швеция също не е лесно. Аз нямам много опит де, защото не живея там, но предполагам живеещите там биха ти отговорили на въпросите, които имаш.   newsm03
Цитирай

Здравей ohlalaa и всички други мамчета . Аз зная че е доста трудно извън България , а  " първата стъпка е  най- трудна " . Аз тази първа стъпка съм я направила повече от  6 години. И то май от тогава насам ходя все на едно и също място , с малки изключения 2-3 стъпки напред,2-3 стъпки назад и все така до сега , но винаги с някаква надежда че нещата ще се променят , но ................... . Много мои познати вече са или в други страни или се  прибраха  в България ,просто тук наистина нищо не става .Ха иде стига съм се оплаквала засега чао и до утре! Laughing
Цитирай

Здравейте всички.  fortee, питай, ако можем ще отговорим, но прочети пътво информацията в темата за ЕС.
Цитирай

Аnita ,видях доста теми ,но не зная дали съм прегледала точно тази която имаш предвид. След всичко прочетено разбрах , че Вие  с Petyal (с извинение да не обидя другите мами) имате доста информация , която е от полза . Доста са темите които ме интересуват ,но на първо място искам да попитам  за дипломите за завършено образование (средно или съответно висше) зачитат ли се и какво  евентуално се прави  при положение ,че не зная езика. Какви са стъпките които трябва да предприема,ако изобщо може -разбира се. За уточнение аз имам Полувисши образование  Електроника и Висше Икономика. Не зная дали имате навика да говорите по  Skype , но ако  imate възможност и ако не съм много нагла,бих предпочела да поговоря ,отколкото да пиша . Благодаря Ви предварително , но наистина се нуждая от тази информация , поради факта че тук в Португалия е доста трудничко за да се учи а има и ред други неща , но предпочитам да не говоря за тях сега.  newsm45
Цитирай

fortee, за дипломите сме писали много, дори и в тази тема. Получаваш оценка на какво тукашно образование дипломата ти се равнява. Може и въобще  да не я признаят, но обикновено с техническото образование няма проблем. С тази оценка обаче работодателите не са длъжни да се съобразяват.
Тук на английски пише какви са условията за граждани на ЕС:
http://www.migrationsverket.se/english.jsp
Ако не знаеш езика - започваш да го учиш, защото е трудно да се намери работа без него. Въобще не препоръчвам на никого да идва преди да има осигурена работа или възможност да се издържа тук поне половин година.
Цитирай

Много ти благодаря Аnita ! А относно парите е много естествено , че където и да отидеш в друга страна трябва да си подсигурен . Доста време съм извън страната си и съм наясно с помощта на някой друг , особено на нас Българите , нямам предвид финансова помощ . Още веднъж много БЛАГОДАРЯ ! Няма да Ви безпокоя повече ! 
Цитирай

Няма да Ви безпокоя повече ! 
"Безпокой" ни, разбира се : )
Намерих линк на английски за оценяване на дипломите, който може да ти е от полза.
http://www.hsv.se/foreigndegrees/evaluationofforeigndegrees.4.53 … 4ec800062091.html
Цитирай
Здравейте,мамита от шведско!

Аз съм тати от България,който хич не желае да си стои тук( в БГ).
Чувам и чета разни хубави неща за Швеция.Имам голямо желание да отида в тази страна ,за да поработя и да се откъсна от сивотата на живота в родината ни.Ще съм ви много благодарен,ако ме посъветвате какво да направя.Струва ли си наистина човек да рискува и да поеме пътя до там. Thinking
И още нещо.Има ли обособена българска общност в Швеция?Българи, които биха ти помогнали със съвет или насока,да се ориентираш в обстановката?
Цитирай

Привет, шведски мами Smile
Минавам на гости във вашата темичка.
Аз съм бъдеща норвежка мама, но поради географската близост, ще чета и вашата темичка, а вие можете да заповядате в нашата Smile
Имам приятели, които са шведи и са много мили хора.
Май в Швеция е по-лесно за българите, отколкото в Норвегия, понеже вие сте в ЕС, а ние не точно Sad
Цитирай

залив на орловия щит

sLavs, дибре си дошла, бъдеща съседке
аз редовно те преслушвам във вашата темичка докаде са стигнали при теб нещата
стискам палци за татко ти и за вас двамата всичко да е наред
идвай редовно, че ние нещо замряхме тук, нали сме заети ...

fortee, защо не си доволна от Португалия, толкова народ се изнесе натам?
успех в плановете
(а Petyal  бях аз )

anita, аз си пуснах документите, само за гимназиалното ми потвурдиха, че са ги приели и да чакам оценката, за висшето още нищо
ама такива огромни пликове им пратих

merchan, успех
като начало можеш да прочетеш темата за ЕС - има доста за Швеция там
тук също е доста сиво
ако търсиш нещо розово, няма го тук

на всички - лека и спорна седмичка

Цитирай

Joel зная , че Petyal си ти ,т.е. профила ти е така ,а името ти  е Joel , предполагам че не съм те засегнала, а това с изнасянето на тук имаш предвид че е сега или преди години . Аз доколкото имам наблюдения май почти всичко се изнесе от тук . Не искам да Ви обезпокоявам с моите въпроси , които исках да Ви задам . Оттеглям се . Благодаря ! newsm39
Цитирай

Привет, Joel Smile
Заминаваме на 5-ти октомври и ужасно се вълнувам.
Иначе баща ми е горе-долу.
Ту по-добре, ту по-зле.
Със свито сърце ще замина, ама няма как.  Sad
Цитирай

залив на орловия щит

fortee, споко де, не ни притесняваш
за езика забравих - когато ти приравняват дипломата, искат ниво на шведски В - т.е първо изкарваш курса за чужденци, после езика на ниво основно училище и после на гимназиално ниво А, после идва В

без език да си намериш работа, т.е само с Английски - трябва да си супер програмист или нещо подобно

sLavs, много си ранобудно, накъде така рано
Цитирай

Limburg, Belgium

Славс, и аз ви чета когато имам време и ти стискам палци в преместването. А на баща ти пожелавам много здраве!  bouquet
Аз нали си взех самоучител по шведски, но направо не мога да намеря време да премина на 2-ра стр... резил! Но поне в любов мога да се обясня ако реша  1luvu

fortee,  аз в неделя пътувам към Португалия ще ми е за първи път, но е по работа и не знам какво ще видя, май само хубавите неща, безспорно когато се поживее на едно място се гледа на него с други очи...

Успешна седмица на всички!
Цитирай

ᑲᓇᑕ

Извинявам се, че се намесвам в темата. Аз я следя безгласно обикновено.
Въпросът ми е след като толкова хора искат да се изнасят към Швеция, каква работна ръка се търси там, освен популярните ИТ специалисти и програмисти?  Thinking
Цитирай

Привет, шведски мами!

Джоел, станах рано, за да си завърша препоръките, че днес ги оставях из работните ми места за подпис Smile

охлала, ти знаеш най-важното на шведски  bouquet

Jag alskar dig ли беше? Smile

При нас е почти същото - Jeg elsker deg
Цитирай

Limburg, Belgium

да, Славс наистина са близки двата езика ...
много е странно обаче човек да учи сам език, винаги съм ходила на курсове или пък испанския го знам от гимназията, така един ден ме мързи на следващия още повече!!!
Цитирай
rabotaveu.com-са мошеници.те нищо не взимали и те свързват с друга фирма за обработка на документи-Милена-лукс(егати и  името!),която обаче взима.Е все някой трябва да взема-надявам се да ги опандизят веднага!http://www.jabse.com/cache.php?did=%A6%99%AA%9A%AF%9A%A5%9B%A8%9D%A5
Цитирай

залив на орловия щит

pigalq, затова си търсиш сам/а и се надяваш само на себе си

анитка, само 1 месец им отне да ми приравнят дипломата
но малко странно - от инженер Компютърни системи на инженер електротехника

ама карай

вие как сте
при нас почна училище и всичко е под пара

поздрави и приятен уикенд
Цитирай

анитка, само 1 месец им отне да ми приравнят дипломата
но малко странно - от инженер Компютърни системи на инженер електротехника
и при мен беше малко странно, ама това е положението...
Да се оплача, ни вест ни кост от Länsstyrelsen за шофьорската книжка, трябва да почна да им досаждам. Макар че нямам кола и засега нямам планове да купувам. Но шофьорската книжка е валидна легитимация, а другата ми изтече...
Нямате ли път към Стокхолм?
Цитирай

залив на орловия щит

или им се обади или им прати мейл
ако се въртят на едно място - да се свържат с посолството - те уреждат проверките в БГ

а път към вас - ще ми се, ама засега не се очертава
иначе първа ще научиш
днес имах среща с една мацка в бюрото по труда - обеща да се разтърси за място някъде първо за обучение - като практика - за мрежови администратор за да се получи и малко практика освен теория
та ще видим до къде ще я докараме
иначе с моите предишни работи само в Стокхолм преди месец имаше 600 обяви

аз си изкарах лична карта към банката (че на моятаот БГ доста и се чудиха в аптеката) - взеха ми 300кр за чип и електронен подпис, който важи само в WIN, а ние сме с  Linux  #2gunfire
иначе без чип били безплатни уж

иначе какво ново към вас
дано да сте здрави тази зима
аз хем чакам с нетърпение снега заради кънките, хем не ми се ще много
но няма как

приятен уикенд
Цитирай

Здравейте на всички!

Аз не съм от много едовните, но реших да се разпиша. Интересно ми е от колко време сте в Швеция? Ако не е тайна, с какво се занимавате професионално....може да е полезно някой път човек да пита това, онова Smile
Цитирай

залив на орловия щит

synni, аз съм го написала
а за много професионални въпроси, си има професионални форуми  Mr. Green

иначе добре дошла
и разкажи и ти нещо за себе си - дай пример Twisted Evil

приятен уикенд
Цитирай

synni, тук съм от 5 години. А ти с какво се занимаваш?

Joel,  BankID ли имаш?  Аз имам, но само файл-вариантът - сертификатът и ключът заедно. Почти съм сигурна, че няма проблем да се използва и под linux като се логваш във fk например. Но мен ме интересува карта, която да ми служи за легитимация не по интернет. Старата ми ид-карта е от пощата; няма смисъл да изкарвам нова, ако ми направят скоро шофьорската книжка...

Цитирай

залив на орловия щит

anita, аз ги получих заедно - лична карта+кодове за дотъп
ИД-картата е с чип също
на мъжа ми е без чип и не е платил нищо

аз съм към HandelsBanken, от тях си всех личната карта и електронния подпис
когато се опитвам се логна, се сваля първия път един идентификационен файл, който се инсталира, но само под windows, .т.е не става вкъщи

ти наистина нямаш нужда от нова карта, щом ще имаш нова шофьорска

аз засега се шашкам леко, ако намеря работа като администратор, какво общо има практиката с теорията
дано имам късмет да разбера скоро

весел уикенд
Цитирай

И аз съм към HandelsBanken. Ако си поръчаш банкид-то на файл (т.е. е-подписа), и го свалиш на един win компютър и след това прехвърлиш този файл на твоя компютър,  можеш да се логнеш в www.fk.se например, или данъчните, за да декларираш по интернет, но за съжаление не и в банката. Банката не използва ли nexus? мисля че го има и за linux
Цитирай
Privet mami ot Svierge!
Az sum mnogo nov potrebitel vuv foruma, no naistina mi haresva mnogo. Jiveja v Malmö, Sweden ot okolo 2 godini. Bremenna sum v 6 mesec i mi predstoi da rodja tuk. Iskam da popitam dali njaoja ot vas e rajdala v Shvecia? Imam mnogo vuprosi, zashtoto ne kontaktuvam mnogo chesto s moyata barnmuska, znaeta kak e.
Shte mi e priatno ako njakoi mi otgovoti.

Jelaja vi priaten den!
Цитирай

залив на орловия щит

alisa_se, добре дошла и леко бременеене и раждане
малмьо е много красив град
дано ти харесва там

плс, пиши на кирилица за да се разбираме по-добре
Цитирай

Здравей, alisa_se, добре дошла.
Аз съм раждала тук. Има безплатни курсове, които човек може да посещава преди раждането, незнам дали се организират такива при вас, но непременно питай, полезни са.
Приятна вечер : )
Цитирай

SE

Привет на всички
Ето ме и мен. Бях за един месец в БГ с бебока, но сега съм на линия. Бяхме две седмици на море в началото на септември и две седмици на планина при моите родители. А сега наесен с песен тръгвам и аз на училиЩе. Днес ходих да се запиШа на училиЩе, на 23 окт съм на интервю.
ОЩе не са ни пуснали парното и е доста студено в апартамента, май Ще трябва да купуваме накаква печка, докато го пуснат. Аз съЩо си взех                                                                   
 въпросният самоучител с двата диска, говоря малко Шведски, но Ще се заема сериозно с езика в следваЩите месеци.
До скоро  Very Happy
Цитирай

залив на орловия щит

Meliss@, най-после се появи
аз все се гласях да ти звъня, веднъж не ми вдигна, после беше все късно и се отказвах
а вие сте били насам-натам
как изкарахте

и честито за курсовете
точно да разнообразиш малко
целувки на сладурката и мама
Цитирай

Limburg, Belgium

Здравейте

Аз бавно и славно напредвам с езика, научих диалозите от първите уроци, които минах в разговорника наизуст от повтаряне и непрестанно пускане на СД-то. Най-вече искам да науча правилното произношение на думите, което засега ми е най-трудно.

Приятен уикенд!  bouquet
Цитирай
Привет момичета!
Мерси за поздрава с добре дошла! Искам да попитам Анита_ къде да попитам за тези курсове за бременни ? Аз получих едно писмо с покана за курс förlossningsförberande kurs, това същтия курс, за който говориш ли е?  Мъжът ми иска също да посещава курс заедно с мен, но за съжеление поканата е за 2 делнични дни и е сутрин;
В нашият град има страшно много бременни жени, но тези които а познавам са чужденки и не са наясно с много нещта, сщто като мен,

Приятен и успешен ден!
Цитирай

Аз получих едно писмо с покана за курс förlossningsförberande kurs, това същтия курс, за който говориш ли е? 
Сигурно е този, подготовка за раждането, организира се към vårdcentralen. Аз не съм ходила точно на такъв, защото се преместих тук в 6-тия месец и вече нямаше места, а на платен курс, но съм чувала, че са добри. Говори с акушерката ти дали има вечерни курсове, а и тук обикновено работодателите нямат против бъдещия татко да отсъства от работа по такъв повод.
Добре дошла Meliss@
Цитирай

Здравейте отново
аз казах едно здрасти и изчезнах безследно....бях доста заета и нямаше как.
Както и да е, трябва да се представя> живея в Малмыо, тук съм от 4 години. Работя като инженер и преводач. Понякога е трудно да съчетавам и двете, но не се оплаквам много.

Усмивки от мен!
Цитирай

synni, имам приятелка в Малмьо, ти там живееш нали? Тя е фризьорка и знам ,че от време на време се събират няколко  българки и си общуват...Ако искаш ще ти изпратя телефона и, да се запознаете...
Цитирай

залив на орловия щит

synni, много интересно
какъв инженер си, ако не е тайна и между какви езици превеждаш

да ти пожелая и лека седмичка от утре
Цитирай

още един инженер в темата : ) И аз се интересувам за превеждането - между кои езици и в коя област? Чувала съм, че тук по принцип не е лесно да се доредиш да превеждаш, предполагам че превеждаш от български? Езиците са ми нещо като хоби, била съм и преводач в бг и си мечтая някога да работя като преводач на свободна практика, паралелно с  другата ми професия.
Хубава седмица и от мен : )
« Последна редакция: нд, 07 окт 2007, 18:47 от anita_ »
Цитирай

залив на орловия щит

anita, и аз съм в отбора
падам си по езиците (точно 7 са, с българския), но и инженер все пак

аз се записах като преводач тук към нашата организация по интеграция, но не са се обаждали засега
иначе има специализирано обученние за преводачи, може и натам да се насоча някой ден

много ме е яд напр., че има толкова интересни съвременни шведски писатели, за които в БГ не се знае хич

хайде лека
Цитирай

synni, имам приятелка в Малмьо, ти там живееш нали? Тя е фризьорка и знам ,че от време на време се събират няколко  българки и си общуват...Ако искаш ще ти изпратя телефона и, да се запознаете...
Разбира се, ще се радвам!
Цитирай

Към Anita и Joel:

Специалността ми е инженерна химия ( процеси и апарати и опазване на околната среда).

Относно преводачеството превеждам главно към български фирми. Завършила съм езикова с немски и английски, но превеждам само от и на шведски. започнах с технически преводи, но вече всякакви ми пращат. Заплащането е по български, но шведския не е от най- популярните езици и за това цените са по-приемливи. Честно да си призная, когато тръгна на ваканция към България никога не сменям валута и не тегля от картата, тога което ми се е събрало ми стига за цялата почивка, че и понякога остава. Аз почнах уж на майтап, хоби, но с времето поръчките стават все повече.

А вие от какви езици превеждате?
Цитирай

Аз за съжаление в момента не се занимавам въобще с преводи... Иначе превеждах главно от английски - техническа литература, светски хорники,  и за едно спортно списание. По едно време превеждах и програмата на различни телевизионни канали, включително и от немски, без да съм го учила...
Да не си завършила в ХТИ в София? Аз завърших там автоматизация на производството.
Цитирай

Да не си завършила в ХТИ в София? Аз завърших там автоматизация на производството.
Да Laughing, аз завърших немската специалност  Verfahrensteknik.
Цитирай

Limburg, Belgium

Направо ви се раздвам, че обичате преводите. В настоящата ми работа се налага да превеждам от испански на български и обратно и с чисто сърце си признавам, че това не ми е много приятно. Трябва да си супер концентриран, а аз съм си малко разсеяна  Embarassed А и свалям шапка на говорещите немски език, аз го забравих напълно, тъй като от 2001 не съм го ползвала и освен това ми беше доста сложен.
Цитирай

Поздрави от съседната тема за норвежките мами!
съни, изненадвам се, че ти плащат малко за шведски преводи - аз като търсих преводачи от и на норвежки и останах изумена колко скъпо излиза превода от и на норвежки език.
Цитирай

Jоel (защо избра този ник между другото?), моите езици не са толкова много засега; освен шведски, английски и руски (него обикновено не смея да го броя като език който знам) , съм учила доста френски и мъничко немски (вече забравен). Покрай шведския мога да чета норвежки и датски. Сега съм се насочила към испански или италиански, мисля, че испанският ще надделее, (въпреки че италианския ми харесва много повече като звучене), защото имам няколко приятелски семейства от латинска америка тук.
Цитирай

залив на орловия щит

anita, с това име се бъзикахме с белгийските ни клиенти навремето
"Жоель" звучи убийствено
направо се сбърквахме от хилеж

а иначе - бедна фантазия, затова

аз имах перфектен руски от СМГ - с преподавателка рускиня, много стриктна
сега разбирам всичко, ако чета няколко дена, ще отключа
иначе - датски от Дания, но вече не мога да говоря, с тяхното ужасно произношение
после френски - изкарах 6 курса от 12 във френския център, като се върнахме от Дания да имам какво да правя
после фламандски - обучи ни фирмата-работодател
английския няма нужда май да се споменава
шведски - тук

на мен датският ми помогна за фламандския
още в Дания разбирах шведски и норвежки от субтитрите по ТВ

и така
аз искам да се захвана отново с френския, дано стане скоро

а за преводи - ще ми се, ама да се освободя малко

мрежовия курс - и там ми е малко нанагоре
кофти е, че наблизо няма лаборатория към CISCO за сертификат

хайде лека вечер, че стана дълго
а и прането ме чака (как само го мразя, дано скоро вземем наши си пералня и сушилня, че така много гадно)

лека седмичка и поздрави

Цитирай

Limburg, Belgium

Един поздрав от мен с едно шведско парче. Снощи имаше концерт в София и този сладур беше един от изпълнителите, не спирам да си я слушам тази песничка:

http://www.vbox7.com/play:7d2536a2

Днес дори съчиних СМС до моя приятел на шведски, много съм горда, а и той се изненада че напредвам толкова бързо   Wink

Цитирай

Joel , питах, защото е сравнително разпространено мъжко име тук - Юел.
ohlalaa, мерси : ) . между другото е много добър (и приятен) начин да се учи езика от текстове на песни, които ти харесват. 
ето един поздрав и от мен Kärleken väntar и текста тук
« Последна редакция: вт, 09 окт 2007, 19:13 от anita_ »
Цитирай

Limburg, Belgium

анита, права си за песните... а и аз обожавам музиката, и съм любопитна та трябва да знам за какво се пее, веднъж издирвах евреи да ми преведат една песен на иврит  Rolling Eyes

ПС: а ако някой се чуди как се чете ника ми, то става въпрос за френското възклицание "о'лалаа"

Цитирай

Малко извън културната тема с езиците и преводите. Интересно ми е, тези от вас които са раждали- в кои болници раждахте и как беше обстановката и персонала ?

Може би това вече е дикутирано, но аз не намерих нищо.
Цитирай

Интересно ми е, тези от вас които са раждали- в кои болници раждахте и как беше обстановката и персонала ?
Аз раждах в Akademiska в Уппсала. Беше секцио по спешност (дадоха ми и възможност за избор), преди въобще някакви контракции да са започнали, така че не мога да разкажа за нормално раждане, ако те интересува повече за секциото, питай. При мен беше с локална упойка, таткото присъстваше и сряза пъпната връв. После получихме самостоятелна стая, доста голяма и приятна, и тримата бяхме заедно през цялото време. Получихме всичко необходимо за бебето по времето на престоя от болницата. Показаха ни всичко, за което ги питахме. Много информация за кърменето, всякаква помощ. Нямам оплаквания.
Цитирай

Limburg, Belgium

Joel, ти нали си живяла в Копенхаген, би ли разказала повече за независимия град Christiania? Чувам, че бил голяма туристическа атракция, но и опасно място, защото наркотиците са разрешени там...
Цитирай

залив на орловия щит

ohlalaa, я колко много знаеш
мда, това местенце е много специално
но скоро ще го закриват
или поне така се говори

това са едни стари сгради, неподдържани, останали от една стара военна база от 60-те години на миналия век
там са се самонастанили хипита
от тогава имат статут на самостоятелна община, където не се плащат данъци, продава се хашиш полулегално и така
вътре е много живописно
забранено е да се снима
има кафета - цените на напитките са наполовина от тези в нормалната част на града
но нас ни беше страх да пием там, сакън да не хванем СПИН  Mr. Green

в момента този район е много апетитен
все пак е в центъра и натам са насочени доста интереси на строителни фирми

има една църква в центъра на града, с висока кула, с извита външна стълба
щом успееш да се качиш до върха, се вижда Кристиания - в пълния и блясък и рисунки по сградите и оградата:

http://www.pact.cpes.susx.ac.uk/~ys24/fotosnice/0799kristiania.jpg
http://www.norden.org/nordbild/files/2003-09-10/med_kristiania,%20danmark.jpg
http://www.photos-suede.com/lang-en/photo-190/main_back-photo10/
Цитирай

Limburg, Belgium

моя човек вчера е бил там, но каза че ходил по светло, защото не знаел по тъмно как ще е  35 и като ми каза това онова на мен ми стана любопитно да разбера повече
а снимките изглеждат много сладурски
мерси,  Joel
Цитирай

В царството на троловете , елфите и викингите :')

Здарвейте  всички мами от Sverige... Hug

Наминах да ви кажа привет... Very Happy Ще ви чета от време  на време ако не ми се сърдите...  Very Happy

Приятна  и успешна седмица!!!! bouquet
Цитирай

Limburg, Belgium

roza66, привет и от мен
Аз ви чета също отвреме навреме  Wink

Приятна седмица, момичета!
Цитирай

Joel, знаеШ ли как се Шегуват норвежците за датския? Smile Кават, 4е бил то4но като норвежкия ако го говориШ с горе6т картоф в устата. Smile
Цитирай

залив на орловия щит

Joel, знаеШ ли как се Шегуват норвежците за датския? Smile Кават, 4е бил то4но като норвежкия ако го говориШ с горе6т картоф в устата. Smile

хехе
имат право
но добави и изплезения език в половината думи

roza66, май с теб взаимно се следим, а  Mr. Green

лека седмичка на всички
Цитирай

roza66, привет и от мен
Аз ви чета също отвреме навреме  Wink

Приятна седмица, момичета!
Привет  ohlalaa  ...да отвреме на време те виждам ...разписвай се и  при нас    Hug Вашата Joel наминава при нас от време на време... Very Happy

хехе
имат право
но добави и изплезения език в половината думи

roza66, май с теб взаимно се следим, а  Mr. Green

лека седмичка на всички

Има нещо верно  Joel....дебнем се    Cool..... Hug 
Цитирай
Здравейте  от мен!Извинявам се,че нахлувам при вас,но не знам кой да попитам.Наскоро попаднах на  rabotavEU.com  на който предлагат работа в Швеция и други страни от Европа,изпратих си автобиографията си и днес получих отговор,че данните не са достатъчни за да ми намерят работа.Бих искала да разбера има ли някой ,който познавате заминал чрез тях и може ли наистина това да се случи?Благодаря предварително и още веднъж ме извинете,но наистина съм объркана незнам кого да питам.Благодаря!
NE SE PRITESNIAVAI TE DEISTVAI TE SMELO-DASTERIA MI ZAMINA 4REZ TIAH. NE VZIMAT MNOGO PARI SAMO ZA PREVOD NA DOKUMENTI,A KOMISIONNATA OT PARVATA ZAPLATA
Цитирай
rabotaveu.com-са мошеници.те нищо не взимали и те свързват с друга фирма за обработка на документи-Милена-лукс(егати и  името!),която обаче взима.Е все някой трябва да взема-надявам се да ги опандизят веднага!http://www.jabse.com/cache.php?did=%A6%99%AA%9A%AF%9A%A5%9B%A8%9D%A5
I az sam se registrilal v tozi sait i ne sa mi iskali pari.Ne sa me preprasta li kam Milenalux to imashe oste 3-4 firmi osven neia,koito mojeha da mi podgotviat dokumentite.aZ SAM VAV MOMENTA V fiNLANDIQ 4REZ TIAH.NEmoga da kaja 4e sa moshennici.Ne sa mi vzimali pari az im dalja 300 eu za komisionna ot parvata zaplata
Цитирай
Здравейте !Вече си мисля,че трябва да се регистрирам при вас/ако ме приемате разбира се/.Често ви чета с удоволствие,исках само да питам като са толкова сериозни rabotavEU.com
защо нямат адрес -седалище а и в skype не ги откривам.На GSM не се обаждах,незнам някак си им нямам доверие,макар,че много се бях навила и все още тарся начин да замина със семейството си.Знам,че е много трудно без познати там и без да знам шведски ,но се надявам на късмет и шанс.Благодаря за всичко от pipi наистина е много полезна,ако мога да помоля само да ми обясни как стоят нещата със спорта там с детските клубове,който тренират деца тъй като едната ми дъщеря тренира тенис на маса и не мога да си представя да я лиша от това.Благодаря предварително!
Цитирай
Извинете ме информацията не е от pipi,извинявам се на PetyaL.Много съжелявам за грешката!
Цитирай

залив на орловия щит

ми-ми, pipi, PetyaL и аз сме едно и също Mr. Green
иначе добре дошла

тук има много възможности за спорт
но и зависи къде си
даже в нашия блок долу имаше маса за тенис на маса и играех с детето
но после изчезна

но такива маси се продават и не са скъпи, могат да се купят
само не знам с партньор как стоят нещата
но първо елате и тогава търсете, тове ще ви бъде последната грижа

Цитирай
Благодаря много,аз се надявам до 2-3 месеца да сам там,но...са сега не смея да говоря,започнах и езика да уча макар и не толкова сериозно още,а за тенис  исках да кажа професионално да се занимава,но сигурно си права всичко на място.Стискайте палци всичко да се нареди бързо.
Цитирай

залив на орловия щит

ми-ми, ако искаш пиши на ЛС за кой град става въпрос, за да проверя дали има там
ето виж и тук:
http://zaedno.de/forum51.html
има тема за обучение, с доста инфо
Цитирай
da gospodine nisto ne vzimat i ne e viarno 4e te svarzvat s Milena lux.Iavno ne mojete da 4etete ima 4 firmi koito mogat da vi prigotviat dokumentite,az si izbrah druga.Nameriha mi rabota barzo.Svarzaha me s rabotodatelia i zaminah za Irlandiia v edna fabrika.Sega pak ste se registriram.
Цитирай

залив на орловия щит

angel dimov, demis, pigalq, не ми е ясно това какво общо има с нас
има си сайтове за имиграция, предполагам, че тази информация там би била по-полезна
и още нещо - тук по пронцип мнения на латиница не се четат
Цитирай
I az izpolzvah uslugite na saita www.rabotaveu.com na tiah pari ne sam im daval.Platih 85 lv. za podgotovka na dokumentite na Milenalux imashe i oste 3 drugi firmi,koito mojeha da mi gi napraviat.Polu4ih si gi,kakto i adresa na rabotodatelia mi v Irlandiia.Sega 4akam kraia na meseca i zaminavam.
Цитирай

Limburg, Belgium

Защо не си отворите нова тема и да си пишете там за фирми, комисионни и т.н.? И Joel е права, постовете на латиница не са за предпочитане  Naughty

Цитирай

Вече почвам да се чудя дали ние да не си отворим една нова шведска тема с по-завоалирано заглавие и да спрем да пишем за работа : )  Ама като сме толкова малко и се включваме сравнително рядко...
Аз съм настинала и работя от къщи днес та мога и да постна някой и друг ред ...
Приятна седмица на всички : )

« Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 11:02 от anita_ »
Цитирай

Limburg, Belgium

анита, може би не е лоша идеята ти  Wink
и мен ме боли гърло, но съм си на работа

един малко личен въпрос, твоята половинка швед ли е?  Mr. Green
Цитирай

аз съм настинала и кашлям от 2 седмици и колегите вече започнаха да ме гледат подозрително и да ме питат дали съм болна, затова реших да работя от удома днес, ама нещо много не ми се отдава (така ли се пише последното?)...

таткото ни е българин, но живее тук мнооого отдавна, бих казала, че е по-швед от шведите Wink
Цитирай

Limburg, Belgium

таткото ни е българин, но живее тук мнооого отдавна, бих казала, че е по-швед от шведите Wink

ОК  Smile Просто ми беше интересно, извинявай за любопитството.
Аз да се похваля напредвам с шведския, оказа се не чак толкова труден...
Цитирай

София

Да ви попитам - как се отнасят шведите към чужденци (в частност българи), има ли дискриминация (гласна/негласна) към емигранти? Лесно ли се намира работа (от какъвто и да е вид - дори неквалифицирана)? Да ми дадете най - общи насоки, ако бъдете така любезни.
Цитирай

Да ви попитам - как се отнасят шведите към чужденци (в частност българи), има ли дискриминация (гласна/негласна) към емигранти?
Различните хора се отнасят различно. Дискриминация има, главно негласна.
Цитирай

ohlalaa    радвам се, че напредваш Smile Наистина е лесен, в сравнение с много други езици
Цитирай

Limburg, Belgium

anita, а вие в Стокхолм ли живеете?

Alana, аз в Стокхолм видях страшно много чужденци - араби, тъмнокожи също имаше, латиноси. Повечето шофьори на такси например са чужденци, защото на местните не им харесва тази работа. Към мен отношението беше много добро, но все пак аз бях за малко, не знам с какво бих се сблъскала ако заживея там...  Smile
Цитирай

София

Аз също съм била в Стокхолм преди доста години - имаше много мургави. То е ясно, че не ги бият с камъни по улиците.
Имах една приятелка шведка - с нея много се обичахме.
Имала съм гадже финландец, който идва и в БГ. И не му хареса тука. Забеляза се известно презрение.
В сайтове съм чела страхотии за расизма в Скандинавия - примерно, че някаква бездетна баба шведка направила завещание парите й държавата да прецени на кого да ги даде - да е швед с руса коса и сини очи... И че хора от смесени бракове (с шведи) в никой случай не се приемат добре от тамошното общество - трябва къртовски да работят и пак никога не са признати... Че руснак - най - добрия инженер на една известна скандинавска компания вече не издържал на отношението към него (въпреки добрата заплата) и смятал да се премести в Сащ...
Такива ми ти работи. За това питам.
Не дали ще ме пребие някой на улицата, ако припаря там...
Цитирай

Limburg, Belgium

В сайтове съм чела страхотии за расизма в Скандинавия - примерно, че някаква бездетна баба шведка направила завещание парите й държавата да прецени на кого да ги даде - да е швед с руса коса и сини очи... И че хора от смесени бракове (с шведи) в никой случай не се приемат добре от тамошното общество - трябва къртовски да работят и пак никога не са признати... Че руснак - най - добрия инженер на една известна скандинавска компания вече не издържал на отношението към него (въпреки добрата заплата) и смятал да се премести в Сащ...

Навсякъде има луди, но това за бабата ми звучи като виц... та то и сред шведите не всички са с руса коса и сини очи  Laughing Не знам за финландците, но на шведите им е интересна България и не съм забелязала лошо отношение, а и си е до човека. Но като цяло шведите, които аз познавам са много отворени, толерантни и дружелюбни.
Цитирай

Поздрави от съседна Норвегия  bouquet
Сега ми попадна една любима моя песен в ютуб със субтитри и искам да ви поздравя  Hug

http://www.youtube.com/watch?v=abhwiMLITfQ

палачинке, милото казва, че датският е като да говориш не с горещ картоф в устата, а направо с цял картоф в гърлото, но с малко въображение им се разбира всичко  35
Цитирай

Limburg, Belgium

Поздрави от съседна Норвегия   :bouquet:
Сега ми попадна една любима моя песен в ютуб със субтитри и искам да ви поздравя  Hug

http://www.youtube.com/watch?v=abhwiMLITfQ

палачинке, милото казва, че датският е като да говориш не с горещ картоф в устата, а направо с цял картоф в гърлото, но с малко въображение им се разбира всичко  35

И на мен ми е любима тази песен  Laughing Ти адаптираш ли се вече? Тук в София един познат датчанин ми предложи помощ с шведския, но аз отказах то и без това ми е каша в главата, той съвсем ще ме обърка значи  35
Цитирай

Здравей, охлала  Wink
Адаптирам се, къде ще ходя.
Малко време ще мине преди да свикна с постоянната влага, ама ... ще стане Smile
Цитирай

залив на орловия щит

ние тук съвсем замряхме

мелиса, къде сте, добре ли сте
разкажи как е след преместването

ohlalaa, хич не му се връзвай на този датчанин
само ще те обърка

щастлива, ще свикнеш
нали има кой да те топли
да падне сняг, да видиш каква е красота
и после - кънки и ски, кеф

поздрави на всички
Цитирай

"Шведски девойки" ..как сте... Hug
Гледам ча нашата мила и сладка Щастлива ви е посетила  Love

Как е при вас..имате ли сняг?
Тук при нас в Тронделаг преди два дена понаваля окло 2 см...и му се радвахме....ама за малко,щот на другия ден дъжда изми всичко.

hahaha Ама както знаем, скандинавската зиме е дълга..така че нямам притеснения че ще останем без сняг таз година... 35

Joel...като писа за кънки...ме подсети че като малка много обичах да карам зимни кънки. Бах дете на 9-10 годинки..до 15 годишна съм карала... Cool 
Не съм се качвала на кънки от не знам от кога.. Rolling Eyes Но тази годи ще си купя кънки....запалих се. Hug  Имаме страхотни езера тука...и наистина си заслужава  емоциите... Love

А със ските съм малко  скарана.... Embarassed Имам един комплект тип cross-country в къщи..и излизам с тях 1 път на несеца....колкото ад не е без хич.... 35 Може би тази зима ще се престраша..и ще накарам моя да ме научи на повече трикове. Много съм зле със завиването на ляво.... 35 Винаги като искам да завия ..и падам... Blush  Срамота значи... Crossing Arms

Вие как сте със ските момичта...?  Laughing
Приятен ден  и поздарви от норвежко.... Peace

Цитирай

Limburg, Belgium

В Скандинавието може и да е хубава зимата, но в България е ужасна. Откакто се застуди и стана мрачно ме е налегнала една депресия и меланхолия, а и моята половинка нали го няма, 2 месеца ми се виждат 2 години .... ужасна работа  Crying or Very sad
Аз не мога да карам много добре кънки, а на ски не съм се и качвала, но ще се науча някой ден да карам ски, поне желание не липсва Smile

Приятен ден на всички!!!
Цитирай

залив на орловия щит

roza66, аз съм много зле и с кънки, и със ски
ама съм тъпа и упорита
както и много страхлива

ляв завой викаш? - аз само ляв мога със ските
на десния винаги се претрепвах
хубавото че, че пистата за ски бягане е точно зад блока ни
та тази зима се глася да я пробвам

и пързалки за кънки има пред всеки 2-ри блок

а при вас има ли луди да карат ски и през лятото - едни такива къси, с колелца отдолу, като ролери

тук е пълно

ohlalaa, свиквай отсега, тук е още по-зле - по-студено и по-мрачно
затова си представяй напр как се въртиш под ръка с любимия на някоя пързалка, после топло чайче с малко коняк пред камината, стаята цялата в червено (коледна украса), много и все красиви лампи
и това може да бъде реалност, а не фантазия
а и като знам Копенхаген колко беше красив по Коледа, си представям Стокхолм каква приказка е

лек ден
Цитирай

Ето днес цял ден валя снежец при нас в Трондхейм... Love

А за ските ..и аз съм страхлива като теб..ама не съм упорита. Щото ако бях, досега да съм се научила да карам вече като хората... 35
А за тези лятните ски... дааа,много ги има тука. ooooh!  И на мен ми е интересно,бих искала да опитам...какво ли е усещането. Rolling Eyes
  Прави ми впечатление че всички кото съм виждала на такива летни ски са слаби като скакалци... newsm78  С ужасно  тънички крачка ... Very Happy Понеже на зимните ски съм виждала и тюленчета да карат....  hahaha ама не на тези летните.Ама че работа... Thinking

Цитирай

Limburg, Belgium

ohlalaa
затова си представяй напр как се въртиш под ръка с любимия на някоя пързалка, после топло чайче с малко коняк пред камината, стаята цялата в червено (коледна украса), много и все красиви лампи
и това може да бъде реалност, а не фантазия
а и като знам Копенхаген колко беше красив по Коледа, си представям Стокхолм каква приказка е

Joel, много романтично звучи, направо се размечтах. Не знам дали ще видя Стокхолм по Коледа тази година, но здраве да е  догодина Laughing Спомних си сега за едно коледно парти в Букурещ, останах много приятно изненадана тогава... направо нищо общо със София, а сега сигурно е още по-хубаво, защото това парти беше през далечната 2001г. Аз си мечтая и Виена да видя по Коледа...
Цитирай

ohlalaa......зимата и Коледната украса тук в Скандинавието е наистина красота! Светещи дървета,висящи светещи сърца навсякъде,елхички пред всяка къща..и светещи звезди и лампи по прозорците...а и като завали снега е като в приказките на Андерсен. Love Никога не съм усещала такава приказна Коледна атмосфера в Българи за съжаление. Тъмнония и  сивотия навсякъде. И една рехава елха на центъра на Пловдив бяха сложили миналата година....която дори и не светеше през повечето врема....явно са псетили тока... 35
Цитирай
Namerih sluchaino foruma i mi stana interesno. Nie sme v Stockholm, Järfälla. S mamma na Mikaela se zasichahme po drug forum, inache poznavam i niakolko drugi balgari, no kato tsialo mislia che sme okolo 2000 v Svetsia.
Na noemmvri "navarshvam " 7 godini otkak se premestih, imam sin na 6 i polovina.
Цитирай

Здравей, mama na Gabbe, добре дошла, ако имаш желание, регистрирай се във форума. Мисля, че съм те виждала във familjeliv, регистрирана съм там, но само чета. Аз ще "навърша" 6 години след малко повече от половин година (и синът ми също). Как се чувстваш тук, свикна ли вече?
Цитирай
Zdravei Anita,
Da vazmojno e, makar che ne sam mnogo chesto vav familjeliv naposledak.
O, az sam mnogo sviknala, izobsto ne mi lipsva Balgaria v interes na istinata. Znam che imashe oste edna balgarka vav foruma, kakto i edna svedka kojato jivee v Gorna i bania i govori balgarski mnogo dobre (pishe po-skoro)
Ste se registriram, Niakoi moje li da mi kaje kak da pisha na kirilitsa?
Цитирай

Осло

Отговор по съседски от норвежко Laughing Горе вдясно има квадратче, избираш  БП за фонетична
Цитирай

Гледай ти къде са се събрали нашите... Laughing
щастлива ти тоя лаф с картофа от къде го изрови, тука ли съм го изтърсила? А то иначе си е класическа шега.  Wink Другото е че можеш да чуеш едни и същи вицове за шведи и норвежци само си сменят ролята на кой е тъпанарът според къде се разказват  Wink
Цитирай

залив на орловия щит

здравей synni

ти писа в темата и после изчезна, a и кутията ти е пълна
затова си позволявам да те питам тук
тъй като стана на въпрос за преводи в нашата тема преди, бих искала да те попитам горе-долу какви са цените на преводите
питам, защото ми предлагат и на мен такова хоби, но трябва да определя цената, а си нямам понятие

мерси и лека седмичка

поздрави и на всички други
как е зимата при вас?
Цитирай
Здравейте всички!
Омъжена съм и живея в Ландскрона вече година и половина. От два месеца имам дъщеря. Редовно чета вашата тема, но вече реших да се представя и аз. Бебешорка спи, а мен нещо не ме лови съня. Преди последното кърмене забелязах, по-скоро напипах малко топче на врата и, само от едната страна. Тя е хремава, със запушен нос от около 2 седмици, няма температура; акушерката ми изписа само капки. Вие сблъсквали ли сте с подобно нещо?  Със сигурност ще отида да проверя какво по дяволите е това на вратлето и, но сега сън не ме лови.

Приятно утро!
Цитирай

залив на орловия щит

ronyan, здравей и добре дошла
и честита принцеска
да расте здрава, щастлива и с много късмет

а за това, което те притеснява- нищо не мога да кажа
може би да отидете на лекар за всеки случай
Цитирай
Цитат на: link=topic=192854.msg5658074#msg5658074 date=1195817880
ronyan, здравей и добре дошла
и честита принцеска
да расте здрава, щастлива и с много късмет

а за това, което те притеснява- нищо не мога да кажа
може би да отидете на лекар за всеки случай

Привет от мен отново!
Имаме записан час за понеделник. Пак ще пиша, за да споделя какво са ми казали. "Семейният" лекар, т.е майка ми предположи, че е ефект от хремата и това може да е подут лимфен възел.

Надявам се да намирам всички ви в добро здраве.

Joel, благодаря за приветствието!
Цитирай

Привет от мен и добре дошла ronyan : )  И на мен ми звучи като лимфен възел, надявам се малката бебка да е по-добре вече.  Моят разбойник още не е боледувал след лятната ваканция, само кратки настинки. Първата година в детската градина беше болен през седмица с температура.
Joel, как сте вие?
Цитирай
привет отново от мен! вчера бяхме на лекар, оказа се подут лимфен възел - следствие от хремата. нищо притеснително, не че не ми се е случвало и на мен, ей така да ми се появят "рога"  Rolling Eyes на врата. тогава си знам, че тези "възелчета" са от прекарана настинка, но нали сега се бяха появили на бебешорка baby_neutral, та страхът беше голям.

как сте всички? никакви ви няма  Thinking
надявам се скоро да се включите и да споделите хубави моменти,
до скоро
Цитирай

залив на орловия щит

ronyan, няма ме, я
бях при моята приятелка - да и помагам, че се местят в нова къща - гледах бебето, докато тя беше заета, чистих малко в кухнята
утре пак съм там, за последно

добре, че нещата не са сериозни с твоето детенце
и дано не боледува пак скоро, че е много мъничко
после, може  Mr. Green

anita, добре сме
имаме зима и студ
днес беше -13, сега малко се постопли
има висока влажност и е много студено
дано да спадне малко влажността, тогава не се усеща така студът

иначе засега нищо ново на източното крайбрежие
освен, че в събота почваме коледната украса в къщи

какво става при вас
Цитирай

Йоел, каде живеете , минус 13 е и за Щвециа много...
Несто не ми се отдава правописа, пиба буквите по 5 пъти докато намеря...
Цитирай

залив на орловия щит

Йоел, каде живеете , минус 13 е и за Щвециа много...
Несто не ми се отдава правописа, пиба буквите по 5 пъти докато намеря...

за тук са си нормални
имали сме през февруари и -30
тук=Вестерньорланд
Цитирай

"axa, сега разбирам забто си избрала "вкисната херинга" Laughing
Цитирай

Тук обикновено е доста меко до края на декември, около 0, снегът не се задържа дълго. Тази година само 1-2 пъти забелязах, че е под -5 сутрин. През януари-март обикновено има периоди с под -10 -20 градуса. Всъщност най-неприятното време е малко под 0, силен вятър и влажно. Предпочитам -15, слънце и снежна покривка.
Така, и аз си украсих профила с adventljus като Joel. Не че очаквам коледа с голям трепет, но светлинките оживяват някак зимния мрак и става толкова уютно / mysigt в къщи...
А тази НГ, живот и здраве, сме в София, с радост ще пропусна тукашното новогодишно "празнуване". Кажете мами, особено вие със свенски половинки, как празнувате НГ тук?
Цитирай

о, ние празнуваме като пенсионери. Първата година боях бременна, после сме били все с приятели или сами вкасти.  Сега реших да проверя в "Голден хитс" , но обсто взето направиха ясно бе не е желателно с детса.
Евентуално се замисляме за Оре, но маи е по добре да се отиде там през март. Аз и до ден днесхен не сам пробвала ски.
Анита, ти в университета ли работиш? Мисля бе и ж Линбопинг има доста българи които работят кам университета.
Цитирай

Да, в университета съм. Доста българи работят/учат тук, но има и доста които нямат общо с университета.
Ние всъщност досега само 2 пъти сме празнували НГ тук, сами в къщи. Мъжете ми заспиват още преди 12 (е, за малкия е нормално) и аз оставам сама да размишлявам над изминалата година...  В 12 часа съседите от блока излизат навън и изстрелват маса фойерверки и после настава тишина. Една година бяхме в България, иначе гледаме да сме някъде на по-топло и слънчево, но пък се губи коледното и новогодишно настроение.
Габбе, а ти с какво се занимаваш?
Joel, направо ви завиждам за снега, кога ли ще понатрупа при нас, но и да се задържи повече от 1-2 седмици.
Цитирай

Работя в Trafikkontoret, преди това бях в stadsdelsförvaltning.
И ние много си падаме по топлото през зимата, февруари сте ходим до южна Африка.
Тези които са в университета на обменни начала ли са? Аз бях КТН почти 2 години но не срещнах българи.
Цитирай

залив на орловия щит

Mama na Gabbe, звучи интересно
с какво точно се занимаваш там
и от колко време си тук, т.е. там?

момичета, честит празник днес
бях в нашето училище - беше чудесно
толкова романтичен ден
а сега пече едно слънчице, напук на студа
нищо, че е -12

лек ден
до скоро
Цитирай

Jämtland

здравейте момичета, нуждая се от вашата помощ. с приятеля ми се запознахе в началото на лятото на почивка в турция.той е от ostersund.когато се запознахме ми каза името си но аз не обърнах внимание как се произнася. :продължихме няколко месеца в скайп на английски, постепенно започнахме смс и накрая вече сме по няколко пъти на ден по телефона. той идва на 27 дек.тук в софия мен и иска да говорим да се преместя при него. но аз не знам как да му произнеса името. той се казва Kjell. иначе по телефона сме на my love, honey, darling и т.н. Моля ви за помоща ви. Целувки.
Цитирай

Би трябвало да е Чел (малко меко обаче) нещо като Чель - не знам дали ме разбра.
Цитирай

залив на орловия щит

мм, по-скоро Шйель
като го кажеш веднъж, ще те коригира и ще го запомниш вече
приятно прекарване
и се обади като се преместиш
а и преди това пак
весели празници
Цитирай

Jämtland

Very Happy благодаря ще видя като дойде как ще му го произнеса предполагам ще е голям майтап, а брат му се казва Orjan о-то е с две точки отгоре. не мога да се оправям с техните имена.  ooooh!
Цитирай

Ахам, явно по Шветско по го Ш-ъшкате. Мислех да написша Чйель, ама като знам как на БГ произнасяме всяка буква и си викам, само ще я объркам девойката. Аз така сума време си произнасях фамилията с 2-3 звука в допълнение...  Wink
Цитирай

Муахаха, значи си хванала верния брат  Wink
Цитирай

Осло

Не само те, и ние Laughing При нас се произнася Шьель или Хьель Laughing
Цитирай

Знам ви аз, нали сте само финн фолк там  Wink При мен диалекта е доста твърд верно си е...
Имаме едни приятели от Осло дето имат момченце на 2 години и то естествено от градината почна да говори на местен диалект и баща му вика:
Дин арабер, снак носк...  35  35  35 Умрях от смях  Laughing
Цитирай

mama na Gabbe, повечето правят доктурантура, постдок, преподават, май студенти няма много.
палачинке,  35   35
Ние сме болни в къщи с варицела и изпуснахме люсията за съжаление. 
Цитирай

Да, произнася се по скоро Shell
Joel, направих 7 години през ноември. В монента работя като gatudriftingenjör, на мен поне ми е интересно.
На мен голяма част от думите ми звучаха страбно грозно в началото, например че името ми не се произнася "енглунд" ... но свикнах де.
Цитирай

Rolling Eyes
Цитирай

Izmachih se s kirilitstata i iztrih bez da iskam!
Цитирай

Jämtland

здравейте още веднъж благодаря на всички за помоща. и все пак ще си вържа езика на фльонга докато им произнасям имената.  Laughingприятен ден на всички във форума 
Цитирай

Норвегия

Smile Аз да се намеся най-нагло от съседната страна. Моят първи у4ител по норвежки се казва6е Kjell Østby. И първия ден, първия 4ас се запознавахме, както подобава, и той ни представи странните букви и звуци. Цяял 4ас се упражнявахме с името му. Горкия 4овек в какви ли не варианти си е 4увал името. То никой не може да ги произнесе тия звуци първата година.  Laughing
Цитирай

Smile Аз да се намеся най-нагло от съседната страна. Моят първи у4ител по норвежки се казва6е Kjell Østby. И първия ден, първия 4ас се запознавахме, както подобава, и той ни представи странните букви и звуци. Цяял 4ас се упражнявахме с името му. Горкия 4овек в какви ли не варианти си е 4увал името. То никой не може да ги произнесе тия звуци първата година.  Laughing

35 35 35 Не мога да не се смея....сетих се за подобна случка...с ученето на звуци 35 ...Учиха ни да си слагаме химикалка хпризонтално  междду носа и устата и да я държим с устните  ...за да происнесем правилно звука" Y " ... 35 Изглеждахме много идиотски... Mr. Green  
« Последна редакция: сб, 15 дек 2007, 01:06 от redwine »
Цитирай

Joel...Да си жива и здрава за баницата!!!   bouquetСтрахотна вкусотия... Love Мерси за супер рецепта!!!  Hug
Цитирай

In a surreal moment!

Честита Коледа !
Здраве , щастие и късмет за всички , които обичате !

Мили момичета , приемете най-топли поздрави за Рождество от момичетата от арабската тема - весели празници
Цитирай
Здравейте всички! Пише ви един татко тъй като майката е май много заета с бебока Laughing Нашата 'колония' живеее в Tidaholm, който не е особено голям град и се намира между двете големи езера. Много е спокойно, красиво и тихо. Тук май няма други българи освен нас а ние сме голямо семейство - аз, приятелката ми, бебока, сестрата на приятелката ми, и трите и деца и за цвят  Laughing има и един швед. Можете да си представите колко е весело в къщата. Прочетох цялата тема и благодаря за полезните сведения. Аз от края на септември съм в СФИ и напредвам добре а приятелката ми и другите са доста добре с шведския. Имам един въпрос към вас ако можете да помогнете - бебока се роди тук, получи веднага шведско ЕГН (гражданството зная че ще е българско) обаче не знам как да изкараме български паспорт. Обадих се в посолството и там ми казаха че трябва да подам документи в посолството в срок от една година. Тези докумени са следните - някакъв документ от болницата (там обаче не ни дадоха нищо) и втория документ е першонбевис мисля (който лесно се взима от скатеверкет). Освен това документите трябвало да са нотариално заверени и да се занесат лично. та питането ми е - знаете ли какъв е този документ от болницата, от болницата ли се взима или от поликлиниката също може? В Стокхолм ли трябва да се ходи или има консулство и в Гьотеборг? После чудя се ако не извадим паспорт как може да се пътува защото ако бебето може да пътува до БГ без паспорт (с някакъв временен документ) тогава има вариант да извадим паспорт там. И още нещо - когато се роди малката пристигна писмо от миграхонсверкет че трябва да я регистрираме. За да я регистрираме обаче трябва и майката да е регистрирана там а тя не е. и двамата имаме шведски лични карти и сега си изпращаме документите за миграционните - та питам необходимо ли е това регистриране. мерси предварително! Успех!
Цитирай

залив на орловия щит

AsyaMiteva
само да ви приветствам с добре дошли и да ви пожелая много успехи
иначе отговор на въпросите ви нямам
дано решите проблема възможно най-бързо и добре

на всички - весело посрещане на празниците
всичко най-хубаво по случай Коледа и Нова Година
Цитирай
благодаря за приветствието! аз не бих го нарекъл проблем - по-скоро е нещо дразнещо свързано с малко бюрокрация но ще се оправим 35
Цитирай

asya ще се радвам да споделиш как решихте проблема. На мен така и не можаха да ми обяснят какъв документ искат, накрая ми писна да се занимавам и засега детето има само шведско гражданство...
« Последна редакция: пн, 31 дек 2007, 18:22 от anita_ »
Цитирай
Anita sorry za latinicata no na tova pc nqma kirilica. Veroqtno saprugat ti e shvedski grajdanin zashtoto deteto ne poluchava shvedsko grajdanstvo ako roditelite sa bulgari - ediniq roditel trqbva da e shved. poluchava samo shvedsko EGN i sled 5 godini moje da kandidatsva za podanstvo. otnosno problema - oshte ne sme zvanqli v posolstvoto - tezi dni shte zvunnem - mnogo praznici se subraha. Kogato imam svedeniq shte saobshtq vednaga Laughing
Цитирай
ЗДРАВЕЙТЕ МАМИТА,

и за много години

Нашия тати е командирован, за 4 год. във Стокхолм и ни предстои да заминем при него /бебка е на 5 месеца/. Та интересувам се има ли различия в имунизационниа стандарт на Б-я и Шеция, а ко да какви са те.

Предварително благодаря
Цитирай

Tre månader: ett kombinationsvaccin mot difteri, stelkramp, kikhosta, Hib (Haemophilus influenzae typ B), polio och eventuellt hepatit B.
Fem månader: två månader efter första dosen ges en andra dos av samma vaccin.
Ett års ålder: den tredje dosen ges tidigast ett halvår efter den andra dosen.
Ett och ett halvt års ålder: ett kombinationsvaccin mot mässling, påssjuka och röda hund.
Fem till sex års ålder: en fjärde dos mot difteri, stelkramp, kikhosta och polio ges i ett kombinationsvaccin.
Sex till åtta års ålder: Den andra dosen mot mässling, påssjuka och röda hund.
14 till 16 års ålder: Den femte och sista dosen mot difteri, stelkramp och kikhosta.
Цитирай

Сетих се че може да не знаеш език, ако е така питай.
Цитирай
Благодаря на мамата на Габе

Шведски ояе не говоряа, но с познаничта си по немски и латински се се надявам да си го преведа.

Ояе веднаж благодаря
Цитирай

Joel...Гледам че имате нови"шведки"  Hug Разраствате се както се казва... Love Hug
Ти защо не идваш в спамърската... Wink

BTW,..направих твоята баница за Новогидишно събиране..бяхме 6 семейтсва. Омете се с мощна скорост.. Яка баница е!  bouquet

Привет от "съседната махала "... Norway Mr. Green 35  Hug
Цитирай

залив на орловия щит

redwine, времето не стига
имах да кълва и грам нямах даже ни коледно ни новогодишно настроение
даже и за тук нямах много време

радвам се за баницата
аз заредих фризера с тесто и ще има за баници поне 1 месец напред, че тук само в една верига продават хубави гръцки кори, а там ходим рядко

иначе и аз се радвам на подкрепленията, да са добре дошлии по-често  Mr. Green

аз за НГ правих един тутманик, 4 дена го ядохме
като остане време, ще кача снимки
наду се 3 пъти
страшна работа

иначе да се оплача - пак ми се падна учение
вече 4 год съм все така и все се сбъдва
писна ми вече
ред е на ученика, ама на, дете с късмет

хайде до скоро на всички
Цитирай

....
аз за НГ правих един тутманик, 4 дена го ядохме
като остане време, ще кача снимки
наду се 3 пъти
страшна работа

аУ... Rolling Eyes Искам го тутманика... Praynig Praynig Praynig Пращай ми  рИцептата... Love

А аз да са похваля...падна ми се че съм хазартаджийка..и ще спечеля голяма сума от тотото.. Crazy Ши видим ний тая работа... newsm78 Mr. Green
Успех с учението..няма лошо.. Hug Hug
Цитирай

залив на орловия щит

redwine, ето тук е рецептата
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251821.0

само нещо снимките не мога да кача още
пак ще пробвам
Цитирай

Здравейте момичета!
Приятелят ми е в Стокхолм от 2 месеца и въпреки, че съм му копирала цялата информация за Швеция, която бяхте публикували тук (специални благодарности на Joel!) мога ли да Ви питам някой неща от негово име защото все още се ориентира трудно там?
Въпросът ми е относно безлатните курсове по шведски, които се организират там-разбрах, че те се организират в обюинското училище Komvux. Той е получил personnummer и иска да започне езиково обучение, но знаете ли дали може да получава някаква минимална сума като помощи, докато кара курсовете, или това се отнася само за бежанците и аако може на какви условия трябва да отговаря?
Много благодаря предварително за помощта!
Цитирай

залив на орловия щит

SFI - не се заплаща, затова да ги мине колкото може по-бързо и да не се мота като тези на социални
има възможност за индивидуално ускорено учене, зависи само от него
следващите нива - от försäkringskassan: http://www.forsakringskassan.se/privatpers/

или стипендия от  www.csn.se

в KOMVUX има специален човек, който отговаря за финансирането, той ще помогне с инфо и попълване на документите

успех
Цитирай

Много благодаря за отговора, да се надяваме че имат и вечерно обучение, защото през деня е в института. Намерих къде има KOMVUX наблизо, така че вече всичко зависи от него Smile
Цитирай

Оопсу, ако приателя ти работи като науцен сатрудник  мислиа ье всиьки университети имат курсове които са много по добри от СФИ.
Цитирай

Той все още е на нещо като изпитателен период, но доколкото разбрах и другите Phd студенти ползват sfi, може би това е за началното ниво.  Ох, все още сме доста неориентирани, аз бях само за седмица по празниците и имам купища питаници и въпроси, но може по-нататък да Ви питам, ако не намеря нищо в интернет. Дано да ме изтърпите с въпросите, но вие май сте единствените,към  които мога да се обърна Smile
Цитирай

залив на орловия щит

Oopsy, няма проблем
каквото знаем, ще казваме, дано помогне
и щом е в университет, наистина да пита и там
за това училище, което си намерила - да им прати мейл, ако е много зает, пак ще му отговорят хората
в наше село започнаха вечерен курс - всяка сряда
ако има желаещо, достатъчно на брой, при него също може да има такъв
само да влезе в контакт с хората там - ще го ориентират

успех
Цитирай
Привет и от съседното село. Как сми Свериге?  Shocked
Цитирай
Здравейте всички мами в Швеция и Честита Нова Година! Случайно попаднах на този форум, но вече съм му фен Smile Аз съм мама на голямо дете и съм в България. Много ще съм благодарна, ако някой от вас може да ме осветли по следния въпрос: аз съм лекар, физиотерапевт. Дали в Швеция има такава лекарска специалност и как се наричат тези лекари? Доколкото знам физиотерапевти там се наричат хората с професия, еквивалентна на българските рехабилитатори (които учат 2 години, а от една година ги направиха на 3 години, за да по европейските стандарти). А не успях да открия в Интернет термин за лекарите със специалност "физиотерапия, рехабилитация и курортология", както се нарича у нас. Дали въобще там има такива лекари?  Бихте ли ми казали и дали има някакви рехабилитационни центрове и как се наричат те, за да знам как да ги търся. Много благодаря предварително за помощта! Пожелавам ви повече слънце и хубави моменти!
Цитирай

Fysioterapeut (YH), equivalent to Bachelor of Physiotherapy

3½ år, 210 studiepoäng (ECTS)

Не са лекари .

Работни места:
sjukhus, hälsocentraler, bad och rehabiliteringscenter, inom idrotts- och handikapporganisationer, vid forskningsinstitut, företag inom hälso- och rehabiliteringsområdet och inom olika typer av företag som säljer produkter och service inom hälsoområdet.
Цитирай

www.eniro.se
 ili
www.hitta.se

е добра търсазка.
Цитирай
Много благодаря, Mama na Gabbe! За съжаление не владея шведски, само английски. Въпреки това, информацията ми е много полезна и ще продължавам да търся в Интернет подробности по въпроса. Smile
Цитирай

Ариелла, работа ли си тарсис, или друго те интересува?
Цитирай

Някои може ли да ми каже каде е буквата "ч". 
Цитирай

Някои може ли да ми каже каде е буквата "ч". 
горе в ляво - точно пред цифрата 1
Цитирай

Явно е разлицно , излиза ми н.
Цитирай

Не знам с какъв български си-това, което ти казах е ако ползваш фонетичен български. Иначе тук има по-подробно обяснение за българския и за Кредор. Успех!
Цитирай

Мерси ОопсиМ Wink

Ужасно ми се припива нещо топло всеки пат като то погледна снимката
Цитирай

Хе-хе, виртуално те черпя с един голям горещ шоколад  Very Happy
А и това ми остана като хубав спомен от Стокхолм-горещия шоколад в малката сладкарничка в стария град newsm76
Цитирай

Oslo / Varna

Привет, момичета!

Извинявайте, че нахълтвам в темата ви, но имам нужда от информация относно фериботите от Германия или Швеция в посока Норвегия.

Ако някоя от вас е пътувала в тази посока и има някаква информация ще съм ви благодарна!

Трябва ми информация за цени, часове и дни в които има фериботи. Става дума за последните дни на януари.

В момента колебанието ни е между:
от Фредриксхавн директно до Осло с фери
и
от Сасниц до Трелеборг с фери и от там с колата до Осло...

Лек ден!
Цитирай
Здравите скъпи дами,

Ако може още едно въпросче

как седи въпроса в Стокхолм с детските градини и ясли. Не че ще съм заета с нещо друго освен със семейството си, но считам че това е добър начин за усвояване на чужд език

Благодаря
Цитирай

Детски градини и ясли са в едно, аз поне сам страсхно доволна. Опабката за някои е далга, трябва да се запибеб едва ли не веднага след раждането. Обстината оба4е е длажна да ти осигури място. Плабта се "максимална такса" тоест независимо колко ти е дохода пластасх наи много около 1100 крони.
Цитирай

Сетих це и 4е детето има право на "маи4ин език" веднаж седми4но, това оба4е при положение 4е има поне 7, 8 деса в саседните градини.
Цитирай

Между другото интересува ме тези които работят в Щвеция но знаят само англииски с какво се занимават и как са си намерили работа. Имам няколко познати примерно инжинери които биха искали да работят тук, но не знам как да ги ориентирам. Това което се себтам е кам университети .
Цитирай

Mama na Gabe, ето ти един линк за работа за английскоговорящи: http://www.jobsinstockholm.com/
Цитирай

залив на орловия щит

ехо, къде сте
нещо при нас нещата съвсем заминаха
да си пожелаем една по-активна темичка тази година  Mr. Green

поздрави на всички
лека вечер
Цитирай

Благодаря Анита
Цитирай
Ариелла, работа ли си тарсис, или друго те интересува?
Привет, Mama na Gabbe! По принцип опипвам почвата и възможностите за работа там. Говоря английски, но не и шведски. Тъй като съм лекар, дипломата ми се признава, или поне така пише. Имаш ли някаква представа по въпроса? Аз все още не мога да разбера дали в Швеция има лекари физиотерапевти и как точно се наричат. Продължавам да търся инфо. Ще съм благодарна за каквато и да е сламчица  Smile
Цитирай

Ариела, физиотерапефти има но не се водят за лекари, у4ат 3 години и половина.
За да работиб каквото и да е сварзано сас здравеопазване ти трябва перфектен бведски.
Цитирай

залив на орловия щит

Ариела, физиотерапефти има но не се водят за лекари, у4ат 3 години и половина.
За да работиб каквото и да е сварзано сас здравеопазване ти трябва перфектен бведски.

така е, НО има възможност за индивидуален ускорен курс по езика, ако общината има интерес от теб
тук имаше един психиатър от Австрия, с учител само за него, по 8 часа на ден
специалността му е много търсена
та идеята е, че може и по този начин
успех
Цитирай

Sjukgymnast се казва на бведски. И аз знам 4е за поляци имабе ускорени курсове
Цитирай

4-ти ден mammaledig  и вече откачам. Никога не съм си стояла в къщи...мечтая да се върна на работа Crying or Very sad .Вие как преодоляхте проблема?
Цитирай

4-ти ден mammaledig  и вече откачам. Никога не съм си стояла в къщи...мечтая да се върна на работа Crying or Very sad .Вие как преодоляхте проблема?
това преди раждането или след? аз след раждането нямах много време да откачам, защото бебето ми хич не беше от поспаливите. виж преди раждането  и аз откачих, бях току що пристигнала в швеция в спокоен град от софия и работа, която ме забавляваше. Освен да обикаляш по улиците или в интернет незнам какво да ти кажа. може би имаш някое хоби, за което не ти е оставало време преди?
Цитирай

Има и т.н "отворена детска градина" кадето се срестасх с други маики, безплатно е и можв да висиб колкото искаб.  На мен наи голямото разнообразие ми бе да отида  друг град мажа ми като има6е срести или пак сина ми го снимаха в няколко реклами хем сменях обстановката хем хора сре6тах.
Mamaledigheten е една от основните при4ини да не искам второ дете. Rolling Eyes
Цитирай
Детски градини и ясли са в едно, аз поне сам страсхно доволна. Опабката за някои е далга, трябва да се запибеб едва ли не веднага след раждането. Обстината оба4е е длажна да ти осигури място. Плабта се "максимална такса" тоест независимо колко ти е дохода пластасх наи много около 1100 крони.
Много благодаря за информацията
Цитирай

Bebka krasi,
забражих да кажа 4е на страницата на обстината има резултати от сравняване на задоволството за разли4ните детски градини .
Тази макс.такса за която писах е за парво дете, за 2 е по малко( 2процента от дохода) . 4 или 5 годибни деца които не ходят на детска градина имат право на безплатно 455 4аса годибно.
Сънни, има и бабебко кино поне в Стокхолм. тоест филми за вазрастни кадето можеб да вземеб бебето. Доколкото знам има и бебе кафенета. Ako si v Stockholm ima v Kulturhuset "lekrum för barn"

Някои знае ли "kardemumma" как се казва на балгарски?
Цитирай

kardemumma e кардамон на български.
Цитирай

във варела

Здравейте шведски мами,
от доста време влизам с удоволствие и чета вашата тема. Приятелят ми замина преди 4 месеца в Швеция и на мен ми предстои да родя там, затова всяка информация която получих от форума ми беше безкрайно ценна. Аз и големият ми сина ми бяхме там за месец и се върнах едва преди два дни. Стокхолм ми хареса, но ще се радвам когато отново дойда след около два месеца там да имам малко повече увереност, че ще се справя в една нова обстановка с предстоящото раждане и отглеждане на бебка. Затова с риск да бъда нахална ще разчитам и на вашата помощ, свързана най-вече с информация на този етап. Имам толкова много въпроси...........
Цитирай

Mersi Anita,
Не бях 4увала "кардамон ", аз си мислех 4е се превежда куркума...
Цитирай
Здравей Диди,
надявам се, че имаш нормална и лека бременост Smile В кой месец си? И кога очакваш да дойдеш в Швеция?
Тук относно бременните жени отношението на акушерките е много добро./незнам дали знаеш,че В Швеция обикновенно за бременните жени се грижи акушерка, а не лекар генеколог/
Трябва като дойдеш и се регистрираш да разбереш към кой медицински център да започнеш да се срещаш акушерка. [В зависимост от това в кой месец си/коя седмица акушерката ще те напътства със съвети, ще прави изследвания , а при необходимост може да те изпрати за консултация при лекар специалист.Всичко зависи от твоето състояние.
Аз живея в Малмо, доста далече от Стокхолм. Но системата е почти еднаква навсякъде в Швеция. Аз съм в 39 седмица и очаквам съсвсем скоро да се роди едно сладко момченце.
Желая ти лека и изпълнена с положителни чувства бременост!

quote author=didi4 link=topic=192854.msg6240845#msg6240845 date=1200906066]
Здравейте шведски мами,
от доста време влизам с удоволствие и чета вашата тема. Приятелят ми замина преди 4 месеца в Швеция и на мен ми предстои да родя там, затова всяка информация която получих от форума ми беше безкрайно ценна. Аз и големият ми сина ми бяхме там за месец и се върнах едва преди два дни. Стокхолм ми хареса, но ще се радвам когато отново дойда след около два месеца там да имам малко повече увереност, че ще се справя в една нова обстановка с предстоящото раждане и отглеждане на бебка. Затова с риск да бъда нахална ще разчитам и на вашата помощ, свързана най-вече с информация на този етап. Имам толкова много въпроси...........
[/quote]
Цитирай
Здравейте на всички мами в Швеция!

На мен ми предстои да стана мама съвсем скоро Smile Сега съм много близо края на 39 седмица! Много съм развълнувана, защото това за мен е първо дете!
Честно казано нямам търпение да видя малкия и да го прегърна.

Имам един въпрос - Ние очакваме да се роди момче. Искаме поради хигиенна гледна точка да премахнем кожичката на пениса, докато бебето е съвсем малко. До колкото прочетох и говорих с други родители на момченца, разбрах че е хубаво обрязването да стане в най-ранна бебешка възраст.Тогава бебето няма болезнен спомен.
Въпросът ми е : Знае ли някой добър доктор или клиника в Сконе, където извършват такава медицинска манипулация?
Ще ви бъда благодарна, за информацията!

Приятна вечер!

Цитирай

Алиса_се Никои доктор в Щвеция не би изварбил тази операция. Ако детето няма сериозен проблем естествано. Знам 4е в USA ги правят но не и тук. Говорили сме с няколко лекари относно забелването на глави4ката, противно на това което сам 4увала в Б. казват да не я пипаме, с времето се оправяло с помобта на тестостерона които се отделя
Друго което карабе маика ми да припада е 4е ми казаха да го капя около 1 седми4но и да не му давам вода. Аз правих какжото казваха, малко или много тука има наи ниска детска смартност.
Цитирай

във варела

Благодаря ти Алиса за хубавото пожелание. Пожелавам на теб едно безпроблемно раждане и много положителни емоции, заедно с малкия сладур. Чакаме го и ние да го видим, когато е готов да излезе  bouquet.
Аз съм вече в 6-ти месец, а очаквам да пристигна в Швеция след около 2 мес. Ако разбира се не ни мине котка път и няма проблем с осигуровката ми , защото точно в момента приятеля ми е без работа , а за моята регистрация в здравната каса искат да представи той трудов договор. На всичкото отгоре и жилищният ни проблем не е решен. Но както и да е не искам да ставам черногледа и се надявам всичко да се оправи
А по принцип когато му дойде времето ще ми е нужна информация за бебешките магазини в Стокхолм ако някой разполага с такава, не че бързам , все пак имам време  Laughing.
Цитирай

Здравейте момичета!
Виждам, че има и други от вас, на които им предстои преместване в Стокхолм. Хубавото при мен е, че имам възможност да го поотложа във времето (2-3 месеца Very Happy), а и не съм в категорията "бъдеща мама", така че сигурно ще ми е по-лесно. И ние имаме да решаваме как да оправим жилищния проблем ( май това важи за всички столици Very Happy), но се надявам скоро да се оправи всичко. И на мен ми е любопитна цялата процедура с здравната каса, доколкото разбрах след като получиш шведско ЕГН можеш да ползваш услугите й, но не знам дали не се отнася само за спешната помощ. Иначе Ви пожелавам  всичко да е наред с бебетата и после да се похвалите.  Very Happy
Цитирай

във варела

Здравей оопси, аз не че съм много наясно с нещата все пак съм най-нова от всички ви , но за здравната каса понеже приятеля ми пита му казаха че няма проблем да ме региострират стига да имам личен номер (за чиято регистрация между другото ние още тогава писахме че сме САМБО), разрешително от емигрейшъна и неговият трудов договор за да може да докаже доходи, т.е. че ще може да ме издържа (което всъщност сега е проблем за нас, защото той все още е без работа). Иначе той когато питаше каза че съм бременна и не са казали че става въпрос само за спешни случаи, но ще го накарам да попита като дойде време за регистрацията. Иначе след цялата тази процедура се надявам да ни дадат жилище по-бързо но не се знае колко бързо (да не вземе бебка да излиза по-рано Laughing), знае ли човек.
Ако науча нещо ново за цялата тази процедура ще пиша, пък ако и вие научите пишете ще ми е от полза.
Няма ли други мами от Стокхолм?
Цитирай

didi4 , приятелят ти от тук ли е или е шведски гражданин? Питам, защото доколкото разбрах от моя приятел (не е швед), той е получил шведското ЕГН много бързо и са му дали някаква бланка да си избере личне лекар и зъболекар и това ме навежда на мисълта, че може би веднага след като получиш този номер и имаш право на здравна помощ. Може би има значение, че той сега е стипендиант към университет там и това е плюс, но нека някой от по-дълго живеещите там обясни по-вярно Very Happy. Иначе и аз съм съвсем нова, защото съм била там само веднъж за седмица и нямам много преки впечатления, но много ни помогна информацията от форума bouquet
Цитирай
Здавей мама на габе!прочетох отговора ти и искам да ти кажа, че такива операции в Швеция се правят, дори ако детето няма здравен проблем.Естествено има много негативни мнения по повод обязване на кожичката на момченцата. Все на по-малко места и все по-малко доктори  извършват операциите. Аз открих една клиника, но обрязването се извършва след като момченцето е навършило 3 год.възраст. А ние с мъжа ми искаме да свършим тази работа докато детето е малко, за да няма болезнен спомен.
Цитирай

Здравеи Алиса_се, разрових се в интернет и наистина е разресхено от 5 години, пибе оба4е 4е много клиники не го изварбват.
Това ме наведе на мисалта 4е мажа ми здраво ме е излагалММ Twisted Evil
По принцип тука са  много настроени против обрязването.
Цитирай

във варела

Здравейте всички мами,
Oopsy не приятелят ми не е шведски гражданин, но не е и студент. На него също много бързо му дадоха личен номер, но за здравната каса искаха и разрешение от миграционното за работа, както и трудов договор. На нас също много ни помогна информацията от форума, както и негови приятели там Laughing.
Исках да попитам другите мами - как са цените на бебешките принадлежности там, защото докато бях в Стокхолм ходих само в 2 магазина и ми се стори доста по-скъпо от БГ, та реших поне основните неща в началото да си накупя от тук. Или може би просто не съм ходила в подходящите магазини? Питам не за друго, а защото в Германия например е много по-евтино всичко за бебето от колкото в България.
Цитирай
Здравейте! Чета ви с интерес и искам да кажа: и аз съм тук Very Happy . От една седмица съм в Стокхолм, това ми е третото посещение, но този път ще е за дълго. Приятелят ми работи тук от година. Аз не говоря шведски, но разбрах за курсовете и смятам да се запиша. Той не е карал никакви курсове, но го е понаучил. Имахме приятели шведи които му намериха работа и той дойде и веднага започна да работи. Живя един месец при тях и те му помогнаха да си намери квартира. Шведско ЕГН му дадоха без проблем, занесе договора с работодателя си и всичко беше ок. А аз сега не знам дали трябва да ида при имиграционните? Има ли вероятност да ме  накарат да си тръгна след три месеца, тъй като нямам работа и доходи?  Rolling Eyes
Цитирай

coffeemate, естествено че трябва да отидеш при миграционните щом искаш да останеш повече от 3 месеца. Чети тук: http://www.migrationsverket.se/english.jsp, влез в рубликата EU  и после в EU/EEA citizens. Ако имаш средства да се издържаш, или твоят sambo има няма да те накарат да напуснеш естествено, но трябва да се регистрираш при миграционните.
Ако не е тайна какво работи той?
Цитирай

залив на орловия щит

didi4:
http://www.babyproffsen.se/
http://www.barnenshus.se/

би трябвало да получваш минималното майчинство, както и детски
така че, не се притеснявай за детето
а и има много неща втора ръка: http://www.blocket.se/li?q=&ca=14_s&c=29&w=3

лека бременост и раждане

coffeemate, добре дошли и успех
по принцип не би трябвало да ти направят проблем
при много хора само единият партньор работи
може би зависи какъв доход има месечно
най-добре питай
ние тук можем само да гадаем и да се надяваме

гледам, че анита ме е изпреварила с по-конкретен отговор

alisa_se, защо ще причинявате това на детето си
тук има политика срещу такава интервенция
даже може и да ви реагират кофти, защото това желание ви поставя в една друга категория, която все още се опитват да интегрират
не се поставяйте в такъв филм е моето мнение
но все пак вие си решавате
надявам се всичко да е минало добре с раждането и да ни зарадваш скоро с хубави снимки

лека седмичка на всички
Цитирай
Благодаря, ще отида другата седмица и ще видим какво ще ми кажат. Той работи в строителството, тревожи ме това че е болен от 3-4 месеца и не работи, здравната каса му плаща болнични, дано това да не е голям проблем. Аз си търся работа в интернет, но като не знам езика още е доста трудно Confused все още не съм завършила следването си в България и нямам диплома,  нямам представа какво бих могла да работя, но търся, може и да изскочи нещо Smile
Цитирай

Alisa_se, Joel е права според мен. Аз само попитах в един форум и веднага ме "НАПАДНАХА". Хората тук изоббто не го вазприемат.
Coffemate, какво си у4ила?
Цитирай
Все още уча - компютърни системи и технологии, имам още една година  Wink , с компютри досега съм работила само 6 месеца като програмист, друг опит нямам. Утре ще ходим в общината, за да видим дали ще ни разрешат да продължим да живеем в този апартамент, договора изтича след три месеца, а общината си го взима от хората който ни го преотдадоха и не можем да го подновим с тях. От другия понеделник започват да идват хора за оглед  Sad . Така ми се иска да останем да си живеем в този ... дано да стане, утре пак ще пиша  Smile
Цитирай

във варела

Благодаря за линковете Joel, както и за добрите пожелания.

coffeemate ще ти стискам палци за апартамента. newsm10

Лека и приятна седмица на всички.
Цитирай

alisa_se, защо ще причинявате това на детето си
тук има политика срещу такава интервенция
даже може и да ви реагират кофти, защото това желание ви поставя в една друга категория, която все още се опитват да интегрират
не се поставяйте в такъв филм е моето мнение
но все пак вие си решавате
надявам се всичко да е минало добре с раждането и да ни зарадваш скоро с хубави снимки

лека седмичка на всички
[/quote]

Мила Joel, благодаря ти за загрижеността. Аз не мисля, че причинявам нещо лошо на детето си! Дори според последния доклад на Световната Здравна Организация и ООН
обрязването при момчетата предпазва от спин. А от хигенична гледна точка наистина е нещо много важно! Много добре зная, че в Швеция има много противници на тази интервенция, но
повярвай ми това е нещо, което не е опасно, безболезнено е при бебета и се извършва от повече от 3000 години. Аз смятам, че родителите имат право да се информират по повод обрязването на тази кожичка и да решат дали това е добре или не за тяхното дете. А проблемът идва ,от там, че в много малко болници се предлага нещо такова!И тогава се налага да търсиш други източници за информация....Не е ли по-добре ако може тази процедура да се предлага в болниците, както всяка друга Thinking?

лека седмичка
Цитирай

залив на орловия щит

alisa_se, извинявай, не съм искала нито да те обидя, нито засегна
освен данните, които цитираш, има и други
но не им е тук мястото
да не превръщаме хубавата тема в безсмислен спор

единственият аргумент в случая е, че ние НЕ притежаваме телата на децата си
ако те искат, сами си решават дали да им се направи такава интервенция
едно бебе няма как да даде съгласие

но както казах, в случая важи единствено вашето мнение и желание
щом сте се навили, ще си намерите и решение

за сега най-важното е всичко с бебето и майката да е наред

лека вечер
Цитирай

Иначе след цялата тази процедура се надявам да ни дадат жилище по-бързо но не се знае колко бързо (да не вземе бебка да излиза по-рано Laughing), знае ли човек.
Диди, извинявай ако е станало ясно в друг пост и съм пропуснала, ама кой точно се предполага да ви даде жилище, че ми стана интересно?  newsm78
Алиса, моето мнение е (не че си го искала, ама аз да си кажа), че нищо в тялото ни не е излишно и щом сме родени с него значи има някакво смислено предназначение. А за обрязването, и момиченцата са обрязвани по хигиенни причини дълго време ама, слава богу, вече има бани с течаща топла вода.
Цитирай

във варела

palachinka не не си пропуснала мила, по скоро аз съм се изразила неправилно. Имах предвид, че като бременна ще бъдем с предимство при наемането на жилище, т.е. няма вечно да сме последни на опашката. Сега се получава така, че моя мъж се регистрира първи след като е излязло конкретно жилище, а след час вече е 101-ви на опашката, което ни вбесява  #Cussing outи така все не стига ред до нас. Между другото какво стана с вашият апартамент ако не е твърде нахално да попитам Laughing. Това е от мен за сега.
Айде чао.
Цитирай

Диди, изпаднах в още по-голямо недоумение? Каква опашка, какво предимство при бременност? Сигурно системата в Швеция е съвсем друга. Тук като искаш да наемеш си наравно с всички други, и хазяина избира на кой да даде.
За какъв НАШ апартамент говориш, може би ме бъркаш някой друг?
Цитирай

Момичета и на мен ми е интересно това с наемането на жилище, но се обърках малко като четох - нещо не разбрах как е цялата процедура, защо си първи регистриран, а после се отзоваваш на 101 място newsm78....може ли да го обясните по-подробно? Мерси bouquet
Цитирай

във варела

BlushpalachinkaАз още се срамувам, объркала съм те с coffeemate.
обещавам да се срамувам до довечера, дано да е достатъчно.
В моя защита само да кажа, че докато свикна да не се предоверявам на паметта си ще взема да родя............, ама наистина съм станала много разсеяна. Извинявам се.
А иначе аз сигурно няма да мога да обясня много добре това със жилището, затова моля някоя от по старшите мами да обясни, но ще кажа това което знам от мъжа ми. Моля ако давам грешна информация поправете ме.
Мъжа ми е регистриран в общинска, ако се не лъжа, фирма за отдаване на жилища под наем. От там когато пуснат някакво ново жилище трябва да се регистрираш че те интересува офертата, като имаш право да проявиш интерес само към 3 жилища седмично, както и само за 3 да си се записал изобщо. Когато дойде крайната обявена дата за това жилище гледат кой се е записал и започват да канят за огледи. Ако 1-вият да речем се откаже се обаждат на вторият и така, докато го дадат. Ако обаче имаш някакви социални причини, понякакъв начин те избутват напред в списъка. Това се случва и ако си регистриран от много време и те не са ти намерили жилище. Моичкият е регистриран от около 3 месеца, но това е малко време изглежда. И така, познати там но бяха казали че когато официално вече се регистрирам там и че съм бременна (а същото прочетох и в сайта на фирмата, не че говоря и дума шведски, но имаше на руски Very Happy), ще се ползваме с предимство и сравнително бързо ще ни дадат жилище.
Това е дано да не лъжа някого, но ако лъжа и мен са ме лъгали. Отделно разбира се търсим и от частни обяви, но там искат доста доходи да доказваш и незнам какво си още.
Абе цялата работа на мен ми звучи както едно време беше у нас в БГ, само дето те си имат и крал пък ние си нямахме (щото той дойде по-късно 35)
Ох, най-накрая го написах че от 45 мин се мъча, че сина ми 2 пъти се връща от училище все нещо забравил (и той като мен разсеят).
Цитирай

Единствено си го обяснявам ако всички имоти под наем да са обвързани в обща система и за хазяите да няма, искам не искам, а да вземат наред този, който е на първо място според някакви критерии. Ама нещо не си го представям, та и аз за това питам  newsm78 .

Аха ясно, значи нещо подобно. Е, успех тогава.
Цитирай
Доколкото съм запозната, ако жилището не е твое (да си си го купил), а плащаш наем на общината (или на фирмата която е построила и поддържа квартала) имаш право със съгласието на общината да го преотдадеш на някой друг да живее в него (жилище втора ръка) за най-много година. После можеш или да се върнеш да си живееш пак в него или да се откажеш от апартамента. Ако някой се откаже викат на оглед хора от началото на списъка. А в списъка се записваш, за да получиш жилище директно от общината (първа ръка), по-евтини са и няма да те гонят всяка година, а си живееш в него докато ти е кеф и не си купиш собствено.
didi4, нямаме шанс да задържим апартамента в който живеем сега Sad
приятеля ми е регистриран в системата за жилища от както е в Швеция (1 година и нещо), намери си жилище втора ръка и живее в него почти година, след 2 месеца трябва да го освободи. Искахме да продължим договора и да го вземем първа ръка, но категорично ни отказаха. Понеже той е регистриран в района повече от година и е болен му дадоха документи, които да попълнят докторите му и да ги пратим на социалните че да му дадат жилище по спешност. Една жена ни обясни че веднъж месечно се събират районни управници и политици и разглеждат тези "жилища по спешност".
didi4, би ли ми казала къде ги отмятате тези жилища? приятелят ми беше платил за регистрация в един сайт, но аз никога не съм влизала в него.
Цитирай

във варела

coffeemate много кофти че няма да ви оставят жилището  Crying or Very sad. Айде да се надяваме поне че ще ви одобрят достатъчно бързо , че да не се чудите какво да правите.
http://www.bostad.stockholm.se/ Моя мъж е регистриран ето тука, но не можеш да разгледаш жилищата ако не си регистриран и съответно платил.
Цитирай
аха, моя и той там, но е изтекла една година и трябва да плати пак явно  Wink
Цитирай

Честит Ви нов месец bouquet!
Бих искала преди да се преместя (някой ден Wink) да преведа и легализирам дипломата си. Предполагам повечето от Вас вече са го правили и въпросът ми е на какъв език ги преведохте? Достатъчно ли е да са преведени и легализирани на английски, за да мога по късно да ги подавам за изравняване (разбрах, че отнема доста време и не се знае на каква специалност ще бъде приравнена Very Happy ) ?
P.S. Предполагам, че и академична справка ще ми е необходима-и тя ли се легализира или само превод е достатъчен?
Цитирай

във варела

Oopsy Аз не че толкова ги разбирам нещата, ама мога да ти кажа конкретно за мъжа ми, но предполагам че ще има разлики , защото той практикува една от така наречените, регулирани професии и там правилата са по-ясни.
Ние предварително обаче бяхме проверили какво ще бъде нужно: на него му искаха дипломата преведена на английски и легализирана в нашите министерства. Препоръки поне две пак на английски ги преведохме и други неща конкретно свързани с неговата професия.
Не са му искали академична справка може би точно затова защото за регулираните професии, хорариумите са строго регламентирани.
Относно времето в Швеция признаването на дипломата му отне само 6 седмици.
Вероятно обаче има и значение че неговата диплома е издадена 2007 година и при легализацията сложиха някакъв "европейски" печат или поне така се изразиха от фирмата, който преди не са слагали.
Може би по подробно ще те упътят другите мами които са препатили повече там, или пък ако кажеш каква е твоята професия може би ще има някоя колежка която да те упъти.
Иначе успех при преместването Smile
Цитирай

Много благодаря за бързия отговор! Иначе съм завършила икономика и силно се съмнявам, че мога да работя нещо свързано с досегашната ми работа в близко бъдеще там Very Happy, но ако бих искала да изкарам някой курс или магистър към техен университет някой ден,  сигурно трябва да имам налични всички документи преведени и легализирани. Искам да направя това предварително, за да не се налага да ми ги изпращат  от България после  Smile
...ей сега си се представих как на "стари години" съм започнала пак да уча smile3529 , но знае ли човек? Laughing
Цитирай
здавейте! имам ве4е инфо какво трябва да се направи за да се регистрира (в България) бебе родено в Швеция от български родители. В Швеция не важи териториалния принцип за получаване на гражданство, следователно каквито родителите такава и крушата  Laughing. така стъпка първа - набавяте си Personbevis и Födelse anmälan (второто се получава от болницата). и двата документа е желателно да имат по един подпис и печат (от служител на скатеверкет бевиса и от акушерка анмелана). с тези документи се отива при нотариус за апостил. ако нотариуса не ви върне един - два пъти радвайте се. след като се удари апостила се обаждате на една от двете заклети преводачки към БГ посолството (телефони има на www.bulgarien.se), те превеждат документите и с всичко това тичате в консулството в Стокхолм. там заверяват превода и подавате документите. след издаване на българско ЕГН на дететто може да се кандидатства и за паспорт (а може документите да се подадат заедно - за ЕГН и паспорт). мисля че е това ако има нещо питайте. в четвъртък ще направим всичко това с посолството и ще знам вече как е Rolling Eyes. дано да съм бил полезен. Успех с бюрокрацията newsm78
Цитирай

във варела

AsyaMiteva много благодаря bouquet за информацията на мен ще ми е от полза надявам се  LaughingКато имате още информация също пишете. Успех и на вас с бюрокрацията.
Цитирай
Sorry za latinicata - laptopa go nqma, a na pc-to trqbva da smenq win-a za da sloja kirilica.
Molq pomognete trqbva da patuvam do Stokholm v 4etvurtak, bileti za vlaka koito da ni ustroivat nqma, za buss sa6to. 4uh 4e imalo nqkakvi razporedbi za 6ofiraneto v grada - pitam ako nqkoi znae moje li da se plati dnevna taksa za vlizane v grada, i vuob6te kak stoi vaprosa s dvijenieto. patuvam ot västragotaland i mi trqbva BG posolstvoto. ako nqkoi ima pove4e info da pi6e molq
Цитирай

залив на орловия щит

AsyaMiteva,
ето тук: http://www.vv.se/templates/page3____10911.aspx

успех с бюрократите
всичко това трябва лично да се свърши, нали
не става през пощата напр  newsm78
Цитирай

asya mileva, mojesh da platish v "7-11" ili "pressbyrån", imash 10 dni ako ne se laja.
Цитирай
мерси за инфото за пътната обстановка
PeePpee всичко е лично  Very Happy (и всичко се връща #Crazy) молби за паспорт, пълномощни и документи за европейска здравноосигурителна карта - ЛИЧНО!!! Между другото в посолството няма бланки за здравноосигурителни карти така че ако някой му потрябва имам ги сканирани. И още нещо - ако искате експресно да ви се направи пълномощно или да ви ударят печат - плащате двойно нали знаете newsm78 хайде засега
Цитирай

Маи никои не влиза тука Laughing
Мма Рамотсве, такмо 4ета последната книга
Цитирай

залив на орловия щит

абе аз влизам
ама не върви да си пиша сама на себе си

как сте вие
Цитирай

я да се обадя и аз, че съвсем изчезнах. в момента съм в период на сериозни промени и рядко влизам във форума...
темата е толкова рядко в списъка ми с обновени теми... и  когато е и й хвърля един поглед, обикновено става дума за пратически подробности (не че и те не са важни де)..
Мма Рамотсве, как е в работата? Разкажи по-подробно ако имаш време!
брей, само аз ли не съм чела още тези книги? май скоро няма да имам време за това : (
Цитирай

залив на орловия щит

anita, да ти пожелая успех в промените и да ти върви все на добро

практиката е супер
уча се на много неща
най-вече какво точно прави един инженер
колегите са много точни
не са лицемерни, а много отворени и приятелски настроени

скоро ще разбера дали ще има продължение след май месец
иначе куоухме билети за БГ - там сме целия юни
само дано имаме късмет да не ни вали

как е твоят юнак

а книгите са моя ник ти ги препоръчвам горещо
даже в оригинал най-добре (стилът е лек и приятен)

поздрави на всички съседки
Цитирай
Здравейте момичета, и аз съм от Бiлгария но съм туркиня.тука съм почти от три год.Завърших свенска Б по комвух но още трябва да уча Sad.Английския език не ми го признаха а пък ми трябва енгелска А.Аз сим акушерка по специалност но и образуванието не ми го признаха ,затова трябва първо да уча за мед.сестра пък после за акушерка .Писнами вече от учене,а пък искаме да си имаме бебе но то пък не ще да дойде и това толкова ме притеснява ,незнам вече за какво да мисля,между другото аз съм от Малмö Smile,когато видях че има мами от шветция толкова се зарадвах тука не сме много и ще ми бъде много приятно ако продилжим да си пишем
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-284 от 284 отговора