Мами в Швеция

  • 47 253
  • 284
  •   1
Отговори
# 270
аха, моя и той там, но е изтекла една година и трябва да плати пак явно  Wink

# 271
  • Мнения: 1 107
Честит Ви нов месец  bouquet!
Бих искала преди да се преместя (някой ден Wink) да преведа и легализирам дипломата си. Предполагам повечето от Вас вече са го правили и въпросът ми е на какъв език ги преведохте? Достатъчно ли е да са преведени и легализирани на английски, за да мога по късно да ги подавам за изравняване (разбрах, че отнема доста време и не се знае на каква специалност ще бъде приравнена Grinning ) ?
P.S. Предполагам, че и академична справка ще ми е необходима-и тя ли се легализира или само превод е достатъчен?

# 272
  • Мнения: 69
Oopsy Аз не че толкова ги разбирам нещата, ама мога да ти кажа конкретно за мъжа ми, но предполагам че ще има разлики , защото той практикува една от така наречените, регулирани професии и там правилата са по-ясни.
Ние предварително обаче бяхме проверили какво ще бъде нужно: на него му искаха дипломата преведена на английски и легализирана в нашите министерства. Препоръки поне две пак на английски ги преведохме и други неща конкретно свързани с неговата професия.
Не са му искали академична справка може би точно затова защото за регулираните професии, хорариумите са строго регламентирани.
Относно времето в Швеция признаването на дипломата му отне само 6 седмици.
Вероятно обаче има и значение че неговата диплома е издадена 2007 година и при легализацията сложиха някакъв "европейски" печат или поне така се изразиха от фирмата, който преди не са слагали.
Може би по подробно ще те упътят другите мами които са препатили повече там, или пък ако кажеш каква е твоята професия може би ще има някоя колежка която да те упъти.
Иначе успех при преместването Simple Smile

# 273
  • Мнения: 1 107
Много благодаря за бързия отговор! Иначе съм завършила икономика и силно се съмнявам, че мога да работя нещо свързано с досегашната ми работа в близко бъдеще там Grinning, но ако бих искала да изкарам някой курс или магистър към техен университет някой ден,  сигурно трябва да имам налични всички документи преведени и легализирани. Искам да направя това предварително, за да не се налага да ми ги изпращат  от България после  Simple Smile
...ей сега си се представих как на "стари години" съм започнала пак да уча smile3529 , но знае ли човек? Laughing

# 274
здавейте! имам ве4е инфо какво трябва да се направи за да се регистрира (в България) бебе родено в Швеция от български родители. В Швеция не важи териториалния принцип за получаване на гражданство, следователно каквито родителите такава и крушата  Laughing. така стъпка първа - набавяте си Personbevis и Födelse anmälan (второто се получава от болницата). и двата документа е желателно да имат по един подпис и печат (от служител на скатеверкет бевиса и от акушерка анмелана). с тези документи се отива при нотариус за апостил. ако нотариуса не ви върне един - два пъти радвайте се. след като се удари апостила се обаждате на една от двете заклети преводачки към БГ посолството (телефони има на www.bulgarien.se), те превеждат документите и с всичко това тичате в консулството в Стокхолм. там заверяват превода и подавате документите. след издаване на българско ЕГН на дететто може да се кандидатства и за паспорт (а може документите да се подадат заедно - за ЕГН и паспорт). мисля че е това ако има нещо питайте. в четвъртък ще направим всичко това с посолството и ще знам вече как е Rolling Eyes. дано да съм бил полезен. Успех с бюрокрацията newsm78

# 275
  • Мнения: 69
AsyaMiteva много благодаря  bouquet за информацията на мен ще ми е от полза надявам се  LaughingКато имате още информация също пишете. Успех и на вас с бюрокрацията.

# 276
Sorry za latinicata - laptopa go nqma, a na pc-to trqbva da smenq win-a za da sloja kirilica.
Molq pomognete trqbva da patuvam do Stokholm v 4etvurtak, bileti za vlaka koito da ni ustroivat nqma, za buss sa6to. 4uh 4e imalo nqkakvi razporedbi za 6ofiraneto v grada - pitam ako nqkoi znae moje li da se plati dnevna taksa za vlizane v grada, i vuob6te kak stoi vaprosa s dvijenieto. patuvam ot västragotaland i mi trqbva BG posolstvoto. ako nqkoi ima pove4e info da pi6e molq

# 277
  • Мнения: X
AsyaMiteva,
ето тук: http://www.vv.se/templates/page3____10911.aspx

успех с бюрократите
всичко това трябва лично да се свърши, нали
не става през пощата напр  newsm78

# 278
  • Мнения: 39
asya mileva, mojesh da platish v "7-11" ili "pressbyrån", imash 10 dni ako ne se laja.

# 279
мерси за инфото за пътната обстановка
PeePpee всичко е лично  Grinning (и всичко се връща #Crazy) молби за паспорт, пълномощни и документи за европейска здравноосигурителна карта - ЛИЧНО!!! Между другото в посолството няма бланки за здравноосигурителни карти така че ако някой му потрябва имам ги сканирани. И още нещо - ако искате експресно да ви се направи пълномощно или да ви ударят печат - плащате двойно нали знаете newsm78 хайде засега

# 280
  • Мнения: 39
Маи никои не влиза тука Laughing
Мма Рамотсве, такмо 4ета последната книга

# 281
  • Мнения: X
абе аз влизам
ама не върви да си пиша сама на себе си

как сте вие

# 282
  • Мнения: 314
я да се обадя и аз, че съвсем изчезнах. в момента съм в период на сериозни промени и рядко влизам във форума...
темата е толкова рядко в списъка ми с обновени теми... и  когато е и й хвърля един поглед, обикновено става дума за пратически подробности (не че и те не са важни де)..
Мма Рамотсве, как е в работата? Разкажи по-подробно ако имаш време!
брей, само аз ли не съм чела още тези книги? май скоро няма да имам време за това : (

# 283
  • Мнения: X
anita, да ти пожелая успех в промените и да ти върви все на добро

практиката е супер
уча се на много неща
най-вече какво точно прави един инженер
колегите са много точни
не са лицемерни, а много отворени и приятелски настроени

скоро ще разбера дали ще има продължение след май месец
иначе куоухме билети за БГ - там сме целия юни
само дано имаме късмет да не ни вали

как е твоят юнак

а книгите са моя ник ти ги препоръчвам горещо
даже в оригинал най-добре (стилът е лек и приятен)

поздрави на всички съседки

# 284
Здравейте момичета, и аз съм от Бiлгария но съм туркиня.тука съм почти от три год.Завърших свенска Б по комвух но още трябва да уча Sad.Английския език не ми го признаха а пък ми трябва енгелска А.Аз сим акушерка по специалност но и образуванието не ми го признаха ,затова трябва първо да уча за мед.сестра пък после за акушерка .Писнами вече от учене,а пък искаме да си имаме бебе но то пък не ще да дойде и това толкова ме притеснява ,незнам вече за какво да мисля,между другото аз съм от Малмö Simple Smile,когато видях че има мами от шветция толкова се зарадвах тука не сме много и ще ми бъде много приятно ако продилжим да си пишем

Общи условия

Активация на акаунт