Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Реклама

Мами в Швеция

• 24 май 2007, 23:45 ч.
  • Преглеждания  31 918  Мнения  284  Онлайн  1
Отговори
  • SE

Здравейте!
 От известно време посещавам този прекрасен сайт, който дава възможност на нас родителите в чужбина да обменим опит и съвети, а и да открием много нови приятели и извън родината. Търсих доста, но не открих собствена темичка на шведските мами, подобно на жените в другите държави. Ако греша, моля да ме извините, но ако наистина няма такава тема ще се радвам сега да я открием! Благодаря предварително на всички, които се отзоват  Hug

Реклама
# 1

Здравейте!
 От известно време посещавам този прекрасен сайт, който дава възможност на нас родителите в чужбина да обменим опит и съвети, а и да открием много нови приятели и извън родината. Търсих доста, но не открих собствена темичка на шведските мами, подобно на жените в другите държави. Ако греша, моля да ме извините, но ако наистина няма такава тема ще се радвам сега да я открием! Благодаря предварително на всички, които се отзоват  Hug

Здравей!
Изглежда не сме толкова много шведските мами, поне не пишещите във форума. Някои пишат в норвежката тема по липса на наша. На мен лично ми липсва някой с когото да си обсъждам тукашните особености, така че ще следя темата.
Аз самата не съм от най-редовните писачи, но чета често...
 Hug

# 2
  • залив на орловия щит
ами май станахме цели три
кеф

а сега сериозно - би ми било приятно да си чатим по шведски

Meliss@, ти къде си

поздрави и пожелания за слънчев уикенд

# 3
  • SE
  Привет! Бях се от4аяла  Tired, мислех 4е никой няма да се вклю4и в темата. Изненадахте ме приятно моми4ета  Hug. А сега малко пове4е за мен - аз, бебка и приятелят ми живеем в Gallsatter, нещо като село и на мен ми е много ску4но тук, но ще се местим много скоро в Стокхолм. Тук съм от както се роди Мелиса и цялото ми време е погълнато от грижите за нея и съм много зле с езика. Знам само определени фрази и думи4ки, които използвам като пазарувам. Мисля, септември месец като се преместим, бебка да я дам на ясла и аз да тръгна на у4илище. Вие как се справяте с езика?
  От както се стопли времето се ка4ваме с Мелиса в колата и ходим до  близките градове и там се разхождаме по цял ден.
  PetyaL, като гледам аватара ти, да не би да си някъде около Örnsköldsvik? Мъжът ми има един приятел, който е луд фен на MODO. А аз всяка седмица идвам до там с бебка на разходка  Grinning, на 64 км е от мястото, където живеем.
  Ще ми бъде интересно да нау4а по нещи4ко и за вас! До скоро!

Последна редакция: сб, 26 май 2007, 15:56 от Meliss@

# 4
Преди време пишеше още една мама от Стокхолм, дори се срещахме с нея, но отдавна не се е появявала.
Аз съм тук от пет години, така че нямам проблеми с езика. Нямам против да си чатим на шведски (е, не тук във форума естествено).
Живеем в Упсала, на 60-70 км северно от Стокхолм. Тук има много българи, голяма част работят в университета.
Имам син на 5 години, който е роден тук. Meliss@, защо не отскочите и насам, гледам че е "само" на около 450 км оттук Wink .
Приятен уикенд от мен!

# 5
  • SE
Ох, това с 4атенето на шведски го оставям на вас с PetyaL, но когато се преместим в Стокхолм може и да отско4им до Упсала, щом като е на 60 - 70 км. Ние август и септември ще бъдем в БГ и като се върнем, оставаме да живеем в Стокхолм.
Приятен уикенд и от мен!

# 6
  • залив на орловия щит
а, не , никакво чатене на шведски, а за нас в шведско
май не се изразих правилно
Meliss@, Стокхолм е чудесен град, няма да ти е скучно там
ама честно казано, на мен нашето село повече ми харесва (Örnsköldsvik) - туке иделано за деца, тихо, спокойно, чисто
веднага си личи, че съм от София, нали? този град толкова го обичах преди, вече го мразя вследствие на лудницата там от последните години

за нас няма кой знае какво интересно да ти разкажа
таткото ни също е от БГ, работи тук, когато можах да напусна работа, дойдох и аз със синчето- на 10год
засега не работя - възможностите не са много в нашето градче, но се надявам скоро ситуацията да се промени, че не се издържа така, писна ми от висене в къщи
иначе се занимавам с шведски - много бързо изкарах СФИ и шведски А, предстои шведски Б, ако не почна работа дотогава
детенце чака с нетърпение ваканцията след 10 дни

иначе ще сме в БГ целия юли, отсега се глася да спя по много, че тук малко трудно с тези бели нощи

поздрави и приятна неделя

# 7
  • залив на орловия щит
Meliss@, ние сме почти съседи
ако имате път към наше село, пиши ми
ще се радвам да се видим

# 8
а, не , никакво чатене на шведски, а за нас в шведско
май не се изразих правилно
аха, разбрах грешно. Моят син по аналогия с шведския често казва "говоря по шведски" вместо "на шведски" та въобще и не се замислих че може друго да имаш предвид, макар че признавам ми се видя странна идеята.

Ние това лято ще си ходим само за една седмица през август, не в София, а до морето, но не се оплаквам много, защото всяка година ни гостуват баба или дядо, приятели и пр. или пък се срещаме на други места.

Аз работя вече от 4 години. PetyaL, май сме колежки с теб по професия.

Meliss@ , как намерихте жилище в Стокхолм, помня че беше пуснала тема преди?

Сега изчезвам, защото тук е слънчево и горещо, просто грях да се стои в къщи Simple Smile

Последна редакция: нд, 27 май 2007, 12:48 от anita_

# 9
  • SE
  PetyaL, писах ти на ли4ни  Wink.
anita_, намерихме жилище по обява, но продължаваме да се пробваме в http://www.sollentunahem.se, защото там живеят много приятели и роднини на мъжа ми. Ние намерихме квартира в Тенста, казват 4е квартала не е от най - хубавите, но като за на4ало става. И двата квартала са около Стокхолм, но пък са доста по - евтини и това ни устройва за сега, все пак само мъжът ми ще работи, аз ще ходя на у4илище.
  Ние ще бъдем около два месеца в Бг, защото бабите и дядовците не са виждали Мелиса от както се е родила. По - то4но само майка ми и брат ми бяха тук за две седмици, когато се роди, а другите не се я виждали въобще.
  Приятна неделя и от мен   bouquet!
  И един  малко тъп въпрос  Embarassed, пиша на българска фонети4на схема на клавиатурата, но буквата "ч" не я откривам никъде. Пробвах какви ли не комбинации и не става и не става  Banghead.

Последна редакция: нд, 27 май 2007, 14:13 от Meliss@

# 10
  • залив на орловия щит
добро утро
да ви пожелая лек и спорен ден
а и имам едно въпросче
вие опитвахте ли да си признаете образование от БГ и какво стана?
аз това ще го правя през август, когато си взема оригиналите, тъй като не ставало с преведени и легализирани копия, искат и оригинала на БГ, за да ги сравнят newsm78

много слънце и усмивки

# 11
Здравейте момичета!
Аз съм съвсем нова във форума и дълго време търсих да видя тема за Швеция. Ние все още сме в България, но приятелят ми в началото на есента ще замине за Стокхолм, а ако всичко е наред и аз от догодина ще се преместя.Имам ужасно много въпроси и неясноти, но не искам да досаждам,на първо време дали някоя от Вас е учила шведски още от България или там го научихте?
Цитат
вие опитвахте ли да си признаете образование от БГ и какво стана?

Това е въпросът, който и мен май за сега ме вълнува много(освен жилищният проблем, за който най-напред разбрах че е много сериозен там Shocked) Знам, че има много институти и университети и много ми се иска да изкарам магистирска степен или допълнителна квалификация.
Приятен ден на всички!

# 12
  • залив на орловия щит
zaketa, здравей и добре дошла в темата
ако все още не си, прочети тази тема, там съм писала много за Швеция:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163510.0

ако след това нещо не ти е ясно, питай, ще търсим инфо

# 13
...но буквата "ч" не я откривам никъде
При мен е горе в ляво, под Esc - kъдето пише § ½.

За "признаване" на висше образование - зависи дали е за работа или за учене.  Ако е за работа - тук
http://www.hsv.se/utlandskutbildning/bedomningavutbildning.4.539 … 4ec800057796.html
има и на англ.
http://www.hsv.se/foreigndegrees/evaluationofforeigndegrees.4.53 … 4ec800062091.html

Ако е за учене - най-често съответния университет решава какво ще признае и какво не.

PetyaL, не трябва да изпращаш оргинали, искат копия, но копията трябва да са подписани от служебно лице. Този който се подписва обикновено гледа оригиналите. Евентуално и HSV може да ги поиска, но на мен не са ми ги искали. Всичко това е описано на сайта. Накрая получих една хартия, на която пишеше на какво съответства моето образование. Но и без нея ме взеха на работа.

Аз ходих на курс по шведски преди да замина, но на място се учи много по-лесно. Езикът въобще не е труден, само произношението е малко особено.

# 14
  • залив на орловия щит
anita, благодаря за отговора
признаването ми трябва и за работа, и за учене (срам ме е да казвам, че съм инженер, честно, въпреки чета доста, но нямам никакъв сериозен инженерски стаж)
 знам къде се изпращат, но все пак благодаря
оригиналите ми трябват точно за сравняване - има един studievägledare в KOMVUX, който ще ги сравнява и ще се подпише на документите, че съвпадат с оригинала

на теб колко време ти отне приравняването
ако имаш желание да ми отговориш  на ЛС с повече подробности - каква диплома имаш, на каква шведска ти я приравниха
благодаря

лека вечер и до утре

# 15
PetyaL, благодаря много за уточнението-наистина има страшно полезни неща, ще прочета всичко. Надявам се информацията да ми влезе скоро в употреба Grinning
Прочетох в един сайт, че от скоро шведските власти са спрели да издават ID карти на чужди граждани, освен ако те не са омъжени/женени за шведски граждани- дали това е вярно?
Пожелавам приятна вечер на всички и с удоволствие ще следя от морето северните ви съобщения balloon

# 16
  • залив на орловия щит
...
Прочетох в един сайт, че от скоро шведските власти са спрели да издават ID карти на чужди граждани, освен ако те не са омъжени/женени за шведски граждани- дали това е вярно?...

не вярвам
ти си от ЕС, така че даже вече не ти трябва и разрешение за пребиваване
просто отиваш в данъчните и се регистрираш и готово

не го мисли толкова
няма нищо страшно
а и всичко става лесно
бюрокрацията е силно намалена

# 17
Здравей и от мен.
Ани, мерси за линка.  Grinning Голяма сладуранка си и се радвам, 4е си се сетила за мен.
Пиша много рядко тук, но отговарям на всякакви питанки на мейла karmacoma_77@yahoo.com или във форума http://www.familjeliv.se/hem/michaelas_mamma/presentation.php

Ние живеем в Стокхолм (po-to4no v Nacka) и щерката ми ще навърши две годинки след месец.
Поздрави на вси4ки мами в шведско  Laughing

# 18
  • в страната на чудесата
Поздрави от една немска мама! Wink

Ако нямате ни6о напротив бих искала да пи6а и във ва6ата тема!Ние живеем в Германия,но аз следвам скандинавистика,с изу4аване на svenska Wink
Ако ме приемете,6е се радвам!

П.С Поздрави на Мама на Микаела.И на6ето слънце се каъва Микаела и е родена на 13.12,а именно Лусиадог! Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 19
  • Плевен
Здравейте, мили мами. Извинявам се ,че нахлувам в темата ви, но имам ужасно голям проблем и искрено се надявам някоя от вас да може да ми помогне.
Брат ми и снаха ми са музиканти и тръгнаха за Финландия с колата си , да свирят там. Но преди един час ми се обадиха от българското послство в Стокхолм, че са катастрофирали. Слава богу те са живи и здрави, но са в град Nykoping, или нещо такова и нямат ниакви пари. Дори и телефони нямат. Cry Намират се в полицията в този град и аз говорих с полиця и той каза,че могат да останат за през нощта там. Аз утре ще им пратя пари по Western Union и ще се обадя пак в полицията да им кажа номера на сметката. Те и език не знаят. Ох,какво да ви разправям. Ще се побъркам. Те плачат по телефона. Никога не съм се чувствала толкова безсилна. Има ли някоя мама близо до този град, която да има възможност да отиде при тях. Молбата съм сигурна ,че е абсурдна, но вие сте единствените ,за които се сетих. Моля, ако някой може да им помогне, ще съм ви вечно признателна. Поне една карта за телефон да им даде, аз ще покрия разходите . Благодаря на всеки,който може да се отзове. И мили мами, утре работен ден ли е там? Ако не е нямам представа как ще получат парите и какво ще правят Sad Cry

# 20
  • залив на орловия щит
много лошо

за съжаление ние сме много далече от тях
събота и неделя са неработни дни, банките са затворени

от посолството не могат ли да им помогнат?
явно нямат и кредитни карти или застраховки, лошо
за езика - от полицията са длъжни да им осигурят преводач, за да се разберат

ето какво успях да намеря
те са на около 120км от Стокхолм, на юг
в сайта на Western Union:
 http://www.westernunion.com/info/homePage.asp?country=SE
кликни най-горе на  sök ombud

така получаваш списък със всички техни представители
излиза, че в 7-eleven - това са малки магазинчета , те са техни представители
работят всеки ден
ето какви техни адреси аз открих по-наблизо:

PRESSBYRAN FEXCO AGENT
CENTRALPLAN
NYKOEPING ,   611 30
тел: (46)   41048405

работят всички дни от 08-20ч

успех

# 21
  • Плевен
Благодаря на всички,които ми отговориха на лични  bouquet Hug
Аз успях да пратя пари и са вече на хотел. дано да могат да се оправят по-нататък.
Всичко хубаво ви желая и да сте живи и здрави най-вечеSimple Smile

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 21:12 от plamsi

# 22
Здравейте и от мен,
Anita  ме покани и няма как да откажа.

Аз съм от Малмыо, живея и работя тук от 3,5 години...

Нямам много опит относно деца/  бебета и ще се радвам, ако ми отговорите, когато имам въпроси  Wink

# 23
  • залив на орловия щит
plamsi, вече всичко е наред, така ли
дано да нямат повече проблеми и произшествия
пожелавам им много успешно лято въпреки лошия късмет в началото
поздрави

synni, добре дошла
ние бавно се увеличаваме

приятен ден на всички

# 24
  • SE
    Добре дошли на новите попълнения!
 Малко по - малко се увеличаваме, което много ме радва  Wink.
 Успешна седмица на всички!

# 25
  • София
Здравейте,мами от Швеция!
Имам една огромна молба от БГ Praynig
Една мама от форума за деца с увреждания търси едно лекарство за детето си и понеже тук е доста скъпо,а се произвежда в Швеция,реших да ви пиша с молба,ако можете да проверите при вас колко струва.Предварително ви благодаря Hug
Лекарството се казва DUROLANE и е някаква инжекция за стави(ако правилно съм разбрала)

# 26
Здравей gudzy, това лекарство е сравнително ново. Търсих в сайта на аптеката http://www.apoteket.se/ и http://www.fass.se/ , където има всички лекарства които се използват тук, но не го намирам. Изпратила съм запитване до аптеката дали може да се купи при тях и колко струва, ще ми отговорят до няколко дни, но дори и да го имат,  предполагам, че ще е с рецепта и това много усложнява нещата, незнам въобще дали може да стане.
Ето тук може да попитате производителите директно:
http://www.durolane.com/

Иначе намерих цените на друго подобно лекарство за сравнение (като разделиш на 5 получаваш цената в лв):
http://www.apoteket.se/rd?d=3172&a=6420&tab=products& … l&x=5&y=8

# 27
  • София
 Аnita,много ти благодаря за бързия отговор,ще го препратя на майката,на която и трябва лекарството и ще съм ти още по благодарна,ако ми пишеш пак като ти отговорят от аптеката.
  bouquet  bouquet  bouquet

# 28
Получих отговор от аптеката (тук има само една верига аптеки, държавна), не го продават там. Изпратили са ми информация за заместителите, които продават - artzal и HYALGAN (те са на животинска основа, доколкото разбирам, докато durolane е изцяло синтетичен), за  artzal  има информация в линка от предишния ми пост. И двете са с рецепта, което означава че ще бъде трудно, ако не и невъзможно да ги купя оттук.
Предлагам да пишат директно на производителя http://www.durolane.com/Patients/DynPage.aspx?id=1060&mn1=561
 с въпрос или на някоя от фирмите, които го продават.
Ако ми пишеш точно каква концентрация и количество искат и колко имат възможност да платят мога аз да опитам да се свържа с производителя, базата им е в града, където живея, но имай предвид, че в сряда заминавам за бг.

# 29
  • София
Препратих това,което си ми написала на майката и и казах, ако има интерес тя да се свърже с теб за да ти каже подробности,защото аз не съм съвсем наясно.
Още веднъж искренно ти благодаря  bouquet

# 30
  • ᑲᓇᑕ
Здравейте Мами в Швеция,

Извинявам се, че нахлувам в темата без да съм част от "тима" за сега, но бих искала да задам няколко въпроса за бъдещо пребиваване в Швеция:
Дали е удачен вариант да се роди в Швеция или да се изчака и бебето да бъде родено в България? Ако таткото само работи, майката има ли право на майчинство? И последния ми въпрос бебето, ако се роди там какво гражданство има?  newsm78

Благодаря предварително и много усмивки на всички Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 31
  • залив на орловия щит
ако искаш да родиш при добри условия и без да плащаш, тук е по-добре
но остава проблемът с езика - задължително трябва да искаш преводач, те са задължени да ти осигурят, и то безплатно
за майчинството не знам как стои въпроса, т.е. дали има изискване да си била тук известно време
ето тук може да провериш или направо да попиташ: http://www.fk.se/sprak/eng/gravid/

децата наследяват поданството на родителите се, доколкото ми е известо само в САЩ и Канада стават поданици директно с раждането си
в Европа няма държава с такива правила

успех
ето тук можеш да четеш за Швеция:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=163510.0

успех

# 32
  • ᑲᓇᑕ
Joel благодаря за отговора.  Simple Smile

Изчела съм всички теми във форума за Швеция, но някой от отговорите така и не открих.

Поздрави от БГ   bouquet

# 33
Привет от мен след дългата отпуска   Grinning. От понеделник - пак на работа ...

Надявам се, че и вие сте имали дълго и приятно лято, и ви пожелавам още мнооого слънце до зимата.

Да ви питам - кои авиолинии използвате да летите до бг, софия, от Стокхолм? На мен билетите ми се струват малко скъпи като се има предвид за какви смешни суми може да се лети до други дестинации в Европа.

# 34
Дали е удачен вариант да се роди в Швеция или да се изчака и бебето да бъде родено в България?

Според мен по-добрият вариант е да е роди в Швеция. Условията са много добри и е безплатно, а и таткото ще може да присъства. Освен това ще се избегне бюрокрация при регистрирането на детето тук.

# 35
  • залив на орловия щит
здрасти Анита
радвам се, че си подхванала леко замрялата ни тема
ние миналата година летяхме за последно с БГ Еър - не ни харесва, че са само в събота, не ни се връзва с вътрешния полет както и отбивката до Копенхаген, некадърни пилоти, лошото обслужване да не споменавам, нито, че им липсват някакви разрешителни и чакаш като идиот няколко часа, докато излетиш и то в самолет без климатик на поне 30 град

на нас чехите ни харесват, имат и добра връзка със скандинавските, НО на връщане летяхме до Прага с партньора им ... познай кой БГ Еър
та мисля да им пращам едно протестно писмо по този повод и да търсим по-западна компания, та даже и да имаме повече време до вътрешния полет

пак се включвам, защото се сетих още нещо

не ти препоръчвам и швейцарските авиолинии, освен ако не са построили ново летище в Цюрих

имат добри самолети и добро обслужване, но престоят на летището е кошмарен
самото летище е много малко и не може да поеме толкова народ, прескачахме седнали на земята хора

една малка чакална беше за три полета (и за 1 беше малка)
на цялото летище точно една тоалетна, абе ужас

но вие както си летите само от Стокхолм, може доста да избирате, не сте толкова ограничени
добри неща чувам за German Wings - може и да ги пробваме и тях

успех и лек път

поздрави

Последна редакция: чт, 09 авг 2007, 14:09 от Joel

# 36
Аз най-често летя с полските или чешките авиолинии, и съм доволна. На БГ Еър най-хубавото им беше, че имат директен полет (в едната посока), но пък много закъсняват.
По принцип търся нещо low cost но досега не съм открила. German Wings май са от този тип, но като гледах билети около коледа и нг, не излизат много по-евтино от LOT, а трябва и да се преспива.

# 37
Ако таткото само работи, майката има ли право на майчинство?

Майката трябва да е била назначена поне 6 месеца на пълен работен ден преди да излезе в майчинство...това съм го чела някъде, но сега не се сещам точно къде.

# 38
cantariny, ако майката не е работила има право на родителски, но само базовата сума, която е 180 крони на ден (ако е работила определен период - 80% от заплатата).
Тук има информация от застрахователната каса, която изплаща родителските и болничните на английски:
http://www.fk.se/sprak/eng/

Последна редакция: сб, 11 авг 2007, 22:09 от anita_

# 39
  • ᑲᓇᑕ
Благодаря ви за отговорите. Много ми помогнаха линковете.  И в България, и в Швеция да е само да има живот и здраве.

Весело лято мами от Sverige Simple Smile

# 40
Привет на всички.На 50г. съм и искам да живея и работя в Швеция.Прочетох много от написано по форумите.Молбата ми е такава-има ли организация или хора който да помагат за устройването ни там.Ако няма сериозни такива,готов съм да си платя с парите от първите заплати на човек който ми помогне.По професия съм шофьор,имам всички категорий+АДР,свидетелство за опасни товари.Работил съм с автобус и ТИР.Последно работех с автовоз,от Швейцария докарвах коли.По новите изисквания трябва да имаме и чип карта,персонална за всеки водач,която отскоро се вади и при нас,така,че ще извадя тук и такава,това е предимство,както и АДР.Зная малко английски,повечето обаче,разбирам.Сериозен съм,помагайте.Здраве и късмет,доскоро.
 Мейла ми за връзка е  debiko@abv.bg

# 41
  • залив на орловия щит
gelaecht, ето обявите за работа в цялата страна за шофьори:
http://platsbanken.ams.se/yrke/20030/800000,1.html

дано си намериш работа, успех

а за тази организация, дето помагала - аз поне не съм чула да има такава

# 42
Благодаря за линка!!!

# 43
  • The Land of Pretend
Здравейте!
След година заминавам в Швеция. По - конкретно в Борос(на 60 км. от Гьотеборг/Готенборг). В момента уча шведски в къщи от самоучител.
Сестра ми е в Швеция. Дадох й линк към тази тема, но тя не посещава форуми и незнам дали ще се ориентира Sunglasses
Надявам се да ме приемете добре тук въпреки, че все още съм в България!
И пишете п - често, беше удоволствие да чета темата!  bouquet

# 44
  • залив на орловия щит
ами добре дошла
ще се радвам да имаме нови попълнения

приятен ден и до скоро

# 45
Здравейте  от мен!Извинявам се,че нахлувам при вас,но не знам кой да попитам.Наскоро попаднах на  rabotavEU.com  на който предлагат работа в Швеция и други страни от Европа,изпратих си автобиографията си и днес получих отговор,че данните не са достатъчни за да ми намерят работа.Бих искала да разбера има ли някой ,който познавате заминал чрез тях и може ли наистина това да се случи?Благодаря предварително и още веднъж ме извинете,но наистина съм объркана незнам кого да питам.Благодаря!

# 46
  • Limburg, Belgium
Здравейте и от мен
И аз съм в България поне засега, но се интересувам от Швеция по лични причини  Heart Eyes С езика дори не съм почнала да се боря все още, но и това ще стане като се поосвободя може би септември месец. Първото ми посещение в Стокхолм ще е другата седмица.
Приятен уикенд!!!

# 47
  • залив на орловия щит
ohlalaa,приятно пътуване
чакаме после разказче с впечатления
дано имаш и хубаво време

# 48
  • Limburg, Belgium
Joel , благодаря ти и дано наистина времето е приятно
После ще разказвам да. Поръчах си някакъв самоучител с диск за начало, дано го донесат в понеделник, че тук не са много бързи с доскавките...

# 49
  • София/Дружба
Здравейте, има ли някакъв сайт на английски с обяви за работа.
Много ми се иска да си намеря работа в Швеция, а незнам как. Благодаря предварително на всички.

# 50
  • залив на орловия щит
ми-ми, ние не можем да знаем те какво са имали предвид
обади им се и питай директно

solley,
www.monster.se
www.stepstone.se
http://platsbanken.ams.se/region/

но на англ не намирам

# 51
Благодаря!Аз исках да знам дали имате познати заминали чрез тях или някой от вас дали е заминал чрез тях,но все пак благодаря!Като се разрових малко за информация за тях се оказа,че май нямат седалище само телефони и нищо друго,ами май са доста несериозни.А между другото въпреки,че не им се обадих получих пак писмо от тях,което ме кара да си мисля,че имат някакъв интерес ,но не знам кади е уловката.Наистина трябва да се обадя и ще видя докъде ще стигнат нещата дано се присъединя към вас!Ако разбира се вие ме приемате,на вас благодаря и късмет!

# 52
  • залив на орловия щит
mi-mi, доколкото знам, тук сме само 3
моят мъж си намери работа с директен контакт с работодателя
другите 2 момичета са омъжени за шведски поданици
така че явно нямаме опит

доколкото знам всички тези фирми могат да бъдат проверени в Агенцията по заетостта
аз за друго освен за пари не се сещам да целят
освен може би паспортите ви (напр. -  имаше разни, внасяли необмитени стоки на името на лица с откраднати лични карти и ги бяха вкарали в големи проблеми), или не дай боже, трафик на хора

успех в разследването

# 53
Много благодаря,Joel!За този вариант за паспортите не бях се сетила,не знам точно къде се намираш в Швеция ,а и не знаех как си стигнала там,но тайничко много ти завиждам.Проверих в Агенцията по заетостта,но ги няма поне по телефоните им аз друго за тях не знам и това ,че са от Пловдив.

# 54
  • Norway
Здравейте на вси4ки съдедки  Hug Много внимавайте с Пловдивските фирми. Като си ходя в БГ 4ета по вестниците едни обяви 4е набирали работници за платформите  Sick. Който поне бегла представа си има за какво иде ре4 би се пукнал от смях особенно след като 4уе и другите разяснения. Съ6то така бяха пуснали обява 4е търсят работници за рибната проми6леност. Обадих се и им казах 4е се интересувам от работа в град Ставангер. Е казаха ми 4е имали, тогава ги попитах в коя фабрика то4но за6тото в Ставангер фабриката не е една. След няколко дни увъртане ми казаха името на фабриката в която единият от 6ефовете е най добрият приятел на мъжът ми. Е познайте какво ми каза той след като го попитах дали наемат работници от БГ  Laughing. Незнам как стоят не6тата за работа в 6веция, но все пак имайте едно наум особенно за Пловдивските фирми. За детегледа4ки при нас/Норвегия/ има. Познавам няколко моми4ета.

# 55
Не познавам, нито съм чувала за някой,  дошъл тук с помощта на подобна фирма.

solley, eто един сайт за работа в Швеция за английски говорещи специалисти:
http://www.jobsinstockholm.com/
А защо точно в Швеция?

ohlalaa, в София се намираха курсове по шведски, поне преди 4-5 години. Когато аз го учех бях единствената участничка в курса - направо лукс : )

Последна редакция: сб, 01 сеп 2007, 17:22 от anita_

# 56
  • залив на орловия щит
хехе Анита

радвам се да видя, че си тук

по едно време само аз останах да си пиша и отговарям самичка
Мелиса обади ли ти се?
Те вече са ти нещо като съседи

аз си донесох оригиналите на дипломите и си пуснах документите за оценка - да видим какво ще кажат и колко време ще им отнеме
този шведски В ще ми вземе здравето- история на литературата, нещо, което винаги съм мразила
ама няма как, ще го избутам и него, пък после другото ниво е по-приятно

какво е времето при вас
при нас уж слънчево, но доста студено
и парно май имаме
абе зимата си идва
да не споменавам и колко бързо се стъмва вече, ама ще го издържим

приятен остатък от уикенда и лека седмичка после

# 57
Значи Мелиса се премести вече? Не ми се е обаждала ...

Времето е същото и тук. Парно има от една седмица. Днес дори няма и слънце. Но вчера седях на завет и слънце в едно кафе, беше си лято докато слънцето не се скри за малко. За есента не ми се мисли... ноември и декември за отвратителни, винаги гледаме да заминем някъде на слънце и топлинка за 1-2 седмици.

Дано си получиш документите скоро, но ако имаш трудов стаж по специалността и без тях ще се оправиш. Тук, а особено в Норвегия има недостиг на инженери поради високата конюнктура. Аз пък си изпратих шофьорската книжка на Länsstyrelsen но още не са ме контактнали. За първи път изпращам такъв документ с обикновена поща, но не вярвам да има проблеми.

На мен ми беше интересно да си припомня Илиадата и Одисеята, Хамлет и пр. като учех шведски Б. Много по-интересно сега, отколкото като ги учехме в училище. Ти и С ли смяташ да вземеш? аз засега ще се въздържа. Работя 85 % а се записах и на курс 50 % в университета. Добре, че ми е на една крачка от работата.

Поздрави и хубава седмица от мен : )

# 58
  • залив на орловия щит
anita, те май още нямат интернет
аз имам номера и
ще и се обадя и ако иска, ще ти го пратя да се чуете

а за книжката - ще ти препоръчам след 2-3 седмици ако не получиш писмо от тях, да им се обадиш - при мен не знаеха към коя БГ институция да се обърнат
аз звънях като луда насам-натам в затворен кръг
накрая тукашните се свързаха с посолството и оттам уредиха нещата
аз си пратих моята книжка с препоръчана поща и помолих после с препоръчана да ми пратят новата
удоволстието ми струва 450крони
сега чакам да си я получа
дано при теб стане по-бързо
аз чаках 3 месеца да открият с кого да се свържат

то вярно, че тук се поднася по-интерсено литературата, поне имаш право на собствено мнение
ама като не ми идва отвътре
иначе ниво С е доста по-интересно
ако не почна работа, ще го правя и него
иначе ще умра от скука
и ние вече имаме парно
навън не може да се седи по-дълго
вятърът пронизва и хич не е приятно

хайде лека седмичка

# 59
  • Limburg, Belgium

ohlalaa, в София се намираха курсове по шведски, поне преди 4-5 години. Когато аз го учех бях единствената участничка в курса - направо лукс : )

анита, аз си купих самоучител поне да имам на първо време някаква представа от езика, защото сега съм на ниво кръгла нула. Аз дори интонацията не я разбирам и все ми се струва, че си мрънкат нещо маловажно или пък че са отегчени или изморени   #Crazy

# 60
  • залив на орловия щит
ohlalaa, ето от тук може да сваляш аудио книги:
http://thepiratebay.org/browse/102

а тук - вестник на ниско ниво, с възможност за слушане на статиите
http://8sidor.lattlast.se/?page=42
щракаш на: Lyssna горе и слушаш

успех

# 61
Интонацията и произношението май са най-трудното в този език. Отначало на мен всичко ми звучеше доста безизразно. Интонацията при въпросителните изречения също е объркваща, ако не чуеш ясно началото на изречението може въобще да не разбереш, че е въпрос...
Да добавя и аз един полезен линк  - към новините на опростен шведски:
http://www.sr.se/cgi-bin/p4/klartext/index.asp?nyheter=1&ProgramID=493
избери: Lyssna på tidigare program (Слушай стари програми) вляво, там има предаванията от последната седмица.

# 62
  • Limburg, Belgium
момичета, мерси за полезните линкове
Всъщност точно така ми звучи всичко - безизразно, и гласните им са едни такива затворени. Но няма да се отказвам де  Laughing
А ти Анита, къде живееш в Швеция?

# 63
Здравейте  ! Предварително искам да се извиня че влизам във вашият форум , но до сега само бях от четящите и сега все пак се реших и аз да се включа . Аз също съм в чужбина , но в по топлите страни. Влязох във вашият форум за да попитам за някои неща , които ме интересуват  а и кой знае някой ден може и да станем съседи,т.е. смятам да се махаме от тук , но за къде и кога................... Просто тук е много трудно да се живее ,ниски заплати ,големи разходи и то май не си заслужава да си далече от Родината си . Мисля че като за начало много се отплеснах. Надявам се че ме приемате във вашият форум и ако е така много ще се радвам. Засега толкова .

# 64
  • Limburg, Belgium
fortee, а ти къде живееш сега? В Швеция също не е лесно. Аз нямам много опит де, защото не живея там, но предполагам живеещите там биха ти отговорили на въпросите, които имаш.   newsm03

# 65
Здравей ohlalaa и всички други мамчета . Аз зная че е доста трудно извън България , а  " първата стъпка е  най- трудна " . Аз тази първа стъпка съм я направила повече от  6 години. И то май от тогава насам ходя все на едно и също място , с малки изключения 2-3 стъпки напред,2-3 стъпки назад и все така до сега , но винаги с някаква надежда че нещата ще се променят , но ................... . Много мои познати вече са или в други страни или се  прибраха  в България ,просто тук наистина нищо не става .Ха иде стига съм се оплаквала засега чао и до утре! Laughing

# 66
Здравейте всички.  fortee, питай, ако можем ще отговорим, но прочети пътво информацията в темата за ЕС.

# 67
Аnita ,видях доста теми ,но не зная дали съм прегледала точно тази която имаш предвид. След всичко прочетено разбрах , че Вие  с Petyal (с извинение да не обидя другите мами) имате доста информация , която е от полза . Доста са темите които ме интересуват ,но на първо място искам да попитам  за дипломите за завършено образование (средно или съответно висше) зачитат ли се и какво  евентуално се прави  при положение ,че не зная езика. Какви са стъпките които трябва да предприема,ако изобщо може -разбира се. За уточнение аз имам Полувисши образование  Електроника и Висше Икономика. Не зная дали имате навика да говорите по  Skype , но ако  imate възможност и ако не съм много нагла,бих предпочела да поговоря ,отколкото да пиша . Благодаря Ви предварително , но наистина се нуждая от тази информация , поради факта че тук в Португалия е доста трудничко за да се учи а има и ред други неща , но предпочитам да не говоря за тях сега.  newsm45

# 68
fortee, за дипломите сме писали много, дори и в тази тема. Получаваш оценка на какво тукашно образование дипломата ти се равнява. Може и въобще  да не я признаят, но обикновено с техническото образование няма проблем. С тази оценка обаче работодателите не са длъжни да се съобразяват.
Тук на английски пише какви са условията за граждани на ЕС:
http://www.migrationsverket.se/english.jsp
Ако не знаеш езика - започваш да го учиш, защото е трудно да се намери работа без него. Въобще не препоръчвам на никого да идва преди да има осигурена работа или възможност да се издържа тук поне половин година.

# 69
Много ти благодаря Аnita ! А относно парите е много естествено , че където и да отидеш в друга страна трябва да си подсигурен . Доста време съм извън страната си и съм наясно с помощта на някой друг , особено на нас Българите , нямам предвид финансова помощ . Още веднъж много БЛАГОДАРЯ ! Няма да Ви безпокоя повече ! 

# 70
Няма да Ви безпокоя повече ! 
"Безпокой" ни, разбира се : )
Намерих линк на английски за оценяване на дипломите, който може да ти е от полза.
http://www.hsv.se/foreigndegrees/evaluationofforeigndegrees.4.53 … 4ec800062091.html

# 71
Здравейте,мамита от шведско!

Аз съм тати от България,който хич не желае да си стои тук( в БГ).
Чувам и чета разни хубави неща за Швеция.Имам голямо желание да отида в тази страна ,за да поработя и да се откъсна от сивотата на живота в родината ни.Ще съм ви много благодарен,ако ме посъветвате какво да направя.Струва ли си наистина човек да рискува и да поеме пътя до там. Thinking
И още нещо.Има ли обособена българска общност в Швеция?Българи, които биха ти помогнали със съвет или насока,да се ориентираш в обстановката?

# 72
Привет, шведски мами Simple Smile
Минавам на гости във вашата темичка.
Аз съм бъдеща норвежка мама, но поради географската близост, ще чета и вашата темичка, а вие можете да заповядате в нашата Simple Smile
Имам приятели, които са шведи и са много мили хора.
Май в Швеция е по-лесно за българите, отколкото в Норвегия, понеже вие сте в ЕС, а ние не точно Sad

# 73
  • залив на орловия щит
sLavs, дибре си дошла, бъдеща съседке
аз редовно те преслушвам във вашата темичка докаде са стигнали при теб нещата
стискам палци за татко ти и за вас двамата всичко да е наред
идвай редовно, че ние нещо замряхме тук, нали сме заети ...

fortee, защо не си доволна от Португалия, толкова народ се изнесе натам?
успех в плановете
(а Petyal  бях аз )

anita, аз си пуснах документите, само за гимназиалното ми потвурдиха, че са ги приели и да чакам оценката, за висшето още нищо
ама такива огромни пликове им пратих

merchan, успех
като начало можеш да прочетеш темата за ЕС - има доста за Швеция там
тук също е доста сиво
ако търсиш нещо розово, няма го тук

на всички - лека и спорна седмичка

# 74
Joel зная , че Petyal си ти ,т.е. профила ти е така ,а името ти  е Joel , предполагам че не съм те засегнала, а това с изнасянето на тук имаш предвид че е сега или преди години . Аз доколкото имам наблюдения май почти всичко се изнесе от тук . Не искам да Ви обезпокоявам с моите въпроси , които исках да Ви задам . Оттеглям се . Благодаря ! newsm39

# 75
Привет, Joel Simple Smile
Заминаваме на 5-ти октомври и ужасно се вълнувам.
Иначе баща ми е горе-долу.
Ту по-добре, ту по-зле.
Със свито сърце ще замина, ама няма как.  Sad

# 76
  • залив на орловия щит
fortee, споко де, не ни притесняваш
за езика забравих - когато ти приравняват дипломата, искат ниво на шведски В - т.е първо изкарваш курса за чужденци, после езика на ниво основно училище и после на гимназиално ниво А, после идва В

без език да си намериш работа, т.е само с Английски - трябва да си супер програмист или нещо подобно

sLavs, много си ранобудно, накъде така рано

# 77
  • Limburg, Belgium
Славс, и аз ви чета когато имам време и ти стискам палци в преместването. А на баща ти пожелавам много здраве!   bouquet
Аз нали си взех самоучител по шведски, но направо не мога да намеря време да премина на 2-ра стр... резил! Но поне в любов мога да се обясня ако реша  Heart Eyes

fortee,  аз в неделя пътувам към Португалия ще ми е за първи път, но е по работа и не знам какво ще видя, май само хубавите неща, безспорно когато се поживее на едно място се гледа на него с други очи...

Успешна седмица на всички!

# 78
  • ᑲᓇᑕ
Извинявам се, че се намесвам в темата. Аз я следя безгласно обикновено.
Въпросът ми е след като толкова хора искат да се изнасят към Швеция, каква работна ръка се търси там, освен популярните ИТ специалисти и програмисти?  Thinking

# 79
Привет, шведски мами!

Джоел, станах рано, за да си завърша препоръките, че днес ги оставях из работните ми места за подпис Simple Smile

охлала, ти знаеш най-важното на шведски   bouquet

Jag alskar dig ли беше? Simple Smile

При нас е почти същото - Jeg elsker deg

# 80
  • Limburg, Belgium
да, Славс наистина са близки двата езика ...
много е странно обаче човек да учи сам език, винаги съм ходила на курсове или пък испанския го знам от гимназията, така един ден ме мързи на следващия още повече!!!

# 81
rabotaveu.com-са мошеници.те нищо не взимали и те свързват с друга фирма за обработка на документи-Милена-лукс(егати и  името!),която обаче взима.Е все някой трябва да взема-надявам се да ги опандизят веднага!http://www.jabse.com/cache.php?did=%A6%99%AA%9A%AF%9A%A5%9B%A8%9D%A5

# 82
  • залив на орловия щит
pigalq, затова си търсиш сам/а и се надяваш само на себе си

анитка, само 1 месец им отне да ми приравнят дипломата
но малко странно - от инженер Компютърни системи на инженер електротехника

ама карай

вие как сте
при нас почна училище и всичко е под пара

поздрави и приятен уикенд

# 83
анитка, само 1 месец им отне да ми приравнят дипломата
но малко странно - от инженер Компютърни системи на инженер електротехника
и при мен беше малко странно, ама това е положението...
Да се оплача, ни вест ни кост от Länsstyrelsen за шофьорската книжка, трябва да почна да им досаждам. Макар че нямам кола и засега нямам планове да купувам. Но шофьорската книжка е валидна легитимация, а другата ми изтече...
Нямате ли път към Стокхолм?

# 84
  • залив на орловия щит
или им се обади или им прати мейл
ако се въртят на едно място - да се свържат с посолството - те уреждат проверките в БГ

а път към вас - ще ми се, ама засега не се очертава
иначе първа ще научиш
днес имах среща с една мацка в бюрото по труда - обеща да се разтърси за място някъде първо за обучение - като практика - за мрежови администратор за да се получи и малко практика освен теория
та ще видим до къде ще я докараме
иначе с моите предишни работи само в Стокхолм преди месец имаше 600 обяви

аз си изкарах лична карта към банката (че на моятаот БГ доста и се чудиха в аптеката) - взеха ми 300кр за чип и електронен подпис, който важи само в WIN, а ние сме с  Linux  #2gunfire
иначе без чип били безплатни уж

иначе какво ново към вас
дано да сте здрави тази зима
аз хем чакам с нетърпение снега заради кънките, хем не ми се ще много
но няма как

приятен уикенд

# 85
Здравейте на всички!

Аз не съм от много едовните, но реших да се разпиша. Интересно ми е от колко време сте в Швеция? Ако не е тайна, с какво се занимавате професионално....може да е полезно някой път човек да пита това, онова Simple Smile

# 86
  • залив на орловия щит
synni, аз съм го написала
а за много професионални въпроси, си има професионални форуми  Mr. Green

иначе добре дошла
и разкажи и ти нещо за себе си - дай пример Twisted Evil

приятен уикенд

# 87
synni, тук съм от 5 години. А ти с какво се занимаваш?

Joel,  BankID ли имаш?  Аз имам, но само файл-вариантът - сертификатът и ключът заедно. Почти съм сигурна, че няма проблем да се използва и под linux като се логваш във fk например. Но мен ме интересува карта, която да ми служи за легитимация не по интернет. Старата ми ид-карта е от пощата; няма смисъл да изкарвам нова, ако ми направят скоро шофьорската книжка...

# 88
  • залив на орловия щит
anita, аз ги получих заедно - лична карта+кодове за дотъп
ИД-картата е с чип също
на мъжа ми е без чип и не е платил нищо

аз съм към HandelsBanken, от тях си всех личната карта и електронния подпис
когато се опитвам се логна, се сваля първия път един идентификационен файл, който се инсталира, но само под windows, .т.е не става вкъщи

ти наистина нямаш нужда от нова карта, щом ще имаш нова шофьорска

аз засега се шашкам леко, ако намеря работа като администратор, какво общо има практиката с теорията
дано имам късмет да разбера скоро

весел уикенд

# 89
И аз съм към HandelsBanken. Ако си поръчаш банкид-то на файл (т.е. е-подписа), и го свалиш на един win компютър и след това прехвърлиш този файл на твоя компютър,  можеш да се логнеш в www.fk.se например, или данъчните, за да декларираш по интернет, но за съжаление не и в банката. Банката не използва ли nexus? мисля че го има и за linux

# 90
Privet mami ot Svierge!
Az sum mnogo nov potrebitel vuv foruma, no naistina mi haresva mnogo. Jiveja v Malmö, Sweden ot okolo 2 godini. Bremenna sum v 6 mesec i mi predstoi da rodja tuk. Iskam da popitam dali njaoja ot vas e rajdala v Shvecia? Imam mnogo vuprosi, zashtoto ne kontaktuvam mnogo chesto s moyata barnmuska, znaeta kak e.
Shte mi e priatno ako njakoi mi otgovoti.

Jelaja vi priaten den!

# 91
  • залив на орловия щит
alisa_se, добре дошла и леко бременеене и раждане
малмьо е много красив град
дано ти харесва там

плс, пиши на кирилица за да се разбираме по-добре

# 92
Здравей, alisa_se, добре дошла.
Аз съм раждала тук. Има безплатни курсове, които човек може да посещава преди раждането, незнам дали се организират такива при вас, но непременно питай, полезни са.
Приятна вечер : )

# 93
  • SE
Привет на всички
Ето ме и мен. Бях за един месец в БГ с бебока, но сега съм на линия. Бяхме две седмици на море в началото на септември и две седмици на планина при моите родители. А сега наесен с песен тръгвам и аз на училиЩе. Днес ходих да се запиШа на училиЩе, на 23 окт съм на интервю.
ОЩе не са ни пуснали парното и е доста студено в апартамента, май Ще трябва да купуваме накаква печка, докато го пуснат. Аз съЩо си взех                                                                   
 въпросният самоучител с двата диска, говоря малко Шведски, но Ще се заема сериозно с езика в следваЩите месеци.
До скоро  Grinning

# 94
  • залив на орловия щит
Meliss@, най-после се появи
аз все се гласях да ти звъня, веднъж не ми вдигна, после беше все късно и се отказвах
а вие сте били насам-натам
как изкарахте

и честито за курсовете
точно да разнообразиш малко
целувки на сладурката и мама

# 95
  • Limburg, Belgium
Здравейте

Аз бавно и славно напредвам с езика, научих диалозите от първите уроци, които минах в разговорника наизуст от повтаряне и непрестанно пускане на СД-то. Най-вече искам да науча правилното произношение на думите, което засега ми е най-трудно.

Приятен уикенд!   bouquet

# 96
Привет момичета!
Мерси за поздрава с добре дошла! Искам да попитам Анита_ къде да попитам за тези курсове за бременни ? Аз получих едно писмо с покана за курс förlossningsförberande kurs, това същтия курс, за който говориш ли е?  Мъжът ми иска също да посещава курс заедно с мен, но за съжеление поканата е за 2 делнични дни и е сутрин;
В нашият град има страшно много бременни жени, но тези които а познавам са чужденки и не са наясно с много нещта, сщто като мен,

Приятен и успешен ден!

# 97
Аз получих едно писмо с покана за курс förlossningsförberande kurs, това същтия курс, за който говориш ли е? 
Сигурно е този, подготовка за раждането, организира се към vårdcentralen. Аз не съм ходила точно на такъв, защото се преместих тук в 6-тия месец и вече нямаше места, а на платен курс, но съм чувала, че са добри. Говори с акушерката ти дали има вечерни курсове, а и тук обикновено работодателите нямат против бъдещия татко да отсъства от работа по такъв повод.
Добре дошла Meliss@

# 98
Здравейте отново
аз казах едно здрасти и изчезнах безследно....бях доста заета и нямаше как.
Както и да е, трябва да се представя> живея в Малмыо, тук съм от 4 години. Работя като инженер и преводач. Понякога е трудно да съчетавам и двете, но не се оплаквам много.

Усмивки от мен!

# 99
synni, имам приятелка в Малмьо, ти там живееш нали? Тя е фризьорка и знам ,че от време на време се събират няколко  българки и си общуват...Ако искаш ще ти изпратя телефона и, да се запознаете...

# 100
  • залив на орловия щит
synni, много интересно
какъв инженер си, ако не е тайна и между какви езици превеждаш

да ти пожелая и лека седмичка от утре

# 101
още един инженер в темата : ) И аз се интересувам за превеждането - между кои езици и в коя област? Чувала съм, че тук по принцип не е лесно да се доредиш да превеждаш, предполагам че превеждаш от български? Езиците са ми нещо като хоби, била съм и преводач в бг и си мечтая някога да работя като преводач на свободна практика, паралелно с  другата ми професия.
Хубава седмица и от мен : )

Последна редакция: нд, 07 окт 2007, 18:47 от anita_

# 102
  • залив на орловия щит
anita, и аз съм в отбора
падам си по езиците (точно 7 са, с българския), но и инженер все пак

аз се записах като преводач тук към нашата организация по интеграция, но не са се обаждали засега
иначе има специализирано обученние за преводачи, може и натам да се насоча някой ден

много ме е яд напр., че има толкова интересни съвременни шведски писатели, за които в БГ не се знае хич

хайде лека

# 103
synni, имам приятелка в Малмьо, ти там живееш нали? Тя е фризьорка и знам ,че от време на време се събират няколко  българки и си общуват...Ако искаш ще ти изпратя телефона и, да се запознаете...
Разбира се, ще се радвам!

# 104
Към Anita и Joel:

Специалността ми е инженерна химия ( процеси и апарати и опазване на околната среда).

Относно преводачеството превеждам главно към български фирми. Завършила съм езикова с немски и английски, но превеждам само от и на шведски. започнах с технически преводи, но вече всякакви ми пращат. Заплащането е по български, но шведския не е от най- популярните езици и за това цените са по-приемливи. Честно да си призная, когато тръгна на ваканция към България никога не сменям валута и не тегля от картата, тога което ми се е събрало ми стига за цялата почивка, че и понякога остава. Аз почнах уж на майтап, хоби, но с времето поръчките стават все повече.

А вие от какви езици превеждате?

# 105
Аз за съжаление в момента не се занимавам въобще с преводи... Иначе превеждах главно от английски - техническа литература, светски хорники,  и за едно спортно списание. По едно време превеждах и програмата на различни телевизионни канали, включително и от немски, без да съм го учила...
Да не си завършила в ХТИ в София? Аз завърших там автоматизация на производството.

# 106
Да не си завършила в ХТИ в София? Аз завърших там автоматизация на производството.
Да Laughing, аз завърших немската специалност  Verfahrensteknik.

# 107
  • Limburg, Belgium
Направо ви се раздвам, че обичате преводите. В настоящата ми работа се налага да превеждам от испански на български и обратно и с чисто сърце си признавам, че това не ми е много приятно. Трябва да си супер концентриран, а аз съм си малко разсеяна  Embarassed А и свалям шапка на говорещите немски език, аз го забравих напълно, тъй като от 2001 не съм го ползвала и освен това ми беше доста сложен.

# 108
Поздрави от съседната тема за норвежките мами!
съни, изненадвам се, че ти плащат малко за шведски преводи - аз като търсих преводачи от и на норвежки и останах изумена колко скъпо излиза превода от и на норвежки език.

# 109
Jоel (защо избра този ник между другото?), моите езици не са толкова много засега; освен шведски, английски и руски (него обикновено не смея да го броя като език който знам) , съм учила доста френски и мъничко немски (вече забравен). Покрай шведския мога да чета норвежки и датски. Сега съм се насочила към испански или италиански, мисля, че испанският ще надделее, (въпреки че италианския ми харесва много повече като звучене), защото имам няколко приятелски семейства от латинска америка тук.

# 110
  • залив на орловия щит
anita, с това име се бъзикахме с белгийските ни клиенти навремето
"Жоель" звучи убийствено
направо се сбърквахме от хилеж

а иначе - бедна фантазия, затова

аз имах перфектен руски от СМГ - с преподавателка рускиня, много стриктна
сега разбирам всичко, ако чета няколко дена, ще отключа
иначе - датски от Дания, но вече не мога да говоря, с тяхното ужасно произношение
после френски - изкарах 6 курса от 12 във френския център, като се върнахме от Дания да имам какво да правя
после фламандски - обучи ни фирмата-работодател
английския няма нужда май да се споменава
шведски - тук

на мен датският ми помогна за фламандския
още в Дания разбирах шведски и норвежки от субтитрите по ТВ

и така
аз искам да се захвана отново с френския, дано стане скоро

а за преводи - ще ми се, ама да се освободя малко

мрежовия курс - и там ми е малко нанагоре
кофти е, че наблизо няма лаборатория към CISCO за сертификат

хайде лека вечер, че стана дълго
а и прането ме чака (как само го мразя, дано скоро вземем наши си пералня и сушилня, че така много гадно)

лека седмичка и поздрави

# 111
  • Limburg, Belgium
Един поздрав от мен с едно шведско парче. Снощи имаше концерт в София и този сладур беше един от изпълнителите, не спирам да си я слушам тази песничка:

http://www.vbox7.com/play:7d2536a2

Днес дори съчиних СМС до моя приятел на шведски, много съм горда, а и той се изненада че напредвам толкова бързо   Wink

# 112
Joel , питах, защото е сравнително разпространено мъжко име тук - Юел.
ohlalaa, мерси : ) . между другото е много добър (и приятен) начин да се учи езика от текстове на песни, които ти харесват. 
ето един поздрав и от мен Kärleken väntar и текста тук

Последна редакция: вт, 09 окт 2007, 19:13 от anita_

# 113
  • Limburg, Belgium
анита, права си за песните... а и аз обожавам музиката, и съм любопитна та трябва да знам за какво се пее, веднъж издирвах евреи да ми преведат една песен на иврит  Rolling Eyes

ПС: а ако някой се чуди как се чете ника ми, то става въпрос за френското възклицание "о'лалаа"

# 114
Малко извън културната тема с езиците и преводите. Интересно ми е, тези от вас които са раждали- в кои болници раждахте и как беше обстановката и персонала ?

Може би това вече е дикутирано, но аз не намерих нищо.

# 115
Интересно ми е, тези от вас които са раждали- в кои болници раждахте и как беше обстановката и персонала ?
Аз раждах в Akademiska в Уппсала. Беше секцио по спешност (дадоха ми и възможност за избор), преди въобще някакви контракции да са започнали, така че не мога да разкажа за нормално раждане, ако те интересува повече за секциото, питай. При мен беше с локална упойка, таткото присъстваше и сряза пъпната връв. После получихме самостоятелна стая, доста голяма и приятна, и тримата бяхме заедно през цялото време. Получихме всичко необходимо за бебето по времето на престоя от болницата. Показаха ни всичко, за което ги питахме. Много информация за кърменето, всякаква помощ. Нямам оплаквания.

# 116
  • Limburg, Belgium
Joel, ти нали си живяла в Копенхаген, би ли разказала повече за независимия град Christiania? Чувам, че бил голяма туристическа атракция, но и опасно място, защото наркотиците са разрешени там...

# 117
  • залив на орловия щит
ohlalaa, я колко много знаеш
мда, това местенце е много специално
но скоро ще го закриват
или поне така се говори

това са едни стари сгради, неподдържани, останали от една стара военна база от 60-те години на миналия век
там са се самонастанили хипита
от тогава имат статут на самостоятелна община, където не се плащат данъци, продава се хашиш полулегално и така
вътре е много живописно
забранено е да се снима
има кафета - цените на напитките са наполовина от тези в нормалната част на града
но нас ни беше страх да пием там, сакън да не хванем СПИН  Mr. Green

в момента този район е много апетитен
все пак е в центъра и натам са насочени доста интереси на строителни фирми

има една църква в центъра на града, с висока кула, с извита външна стълба
щом успееш да се качиш до върха, се вижда Кристиания - в пълния и блясък и рисунки по сградите и оградата:

http://www.pact.cpes.susx.ac.uk/~ys24/fotosnice/0799kristiania.jpg
http://www.norden.org/nordbild/files/2003-09-10/med_kristiania,%20danmark.jpg
http://www.photos-suede.com/lang-en/photo-190/main_back-photo10/

# 118
  • Limburg, Belgium
моя човек вчера е бил там, но каза че ходил по светло, защото не знаел по тъмно как ще е  Joy и като ми каза това онова на мен ми стана любопитно да разбера повече
а снимките изглеждат много сладурски
мерси,  Joel

# 119
  • В царството на троловете , елфите и викингите :')
Здарвейте  всички мами от Sverige... Hug

Наминах да ви кажа привет... Grinning Ще ви чета от време  на време ако не ми се сърдите...  Grinning

Приятна  и успешна седмица!!!!  bouquet

# 120
  • Limburg, Belgium
roza66, привет и от мен
Аз ви чета също отвреме навреме  Wink

Приятна седмица, момичета!

# 121
Joel, знаеШ ли как се Шегуват норвежците за датския? Simple Smile Кават, 4е бил то4но като норвежкия ако го говориШ с горе6т картоф в устата. Simple Smile

# 122
  • залив на орловия щит
Joel, знаеШ ли как се Шегуват норвежците за датския? Simple Smile Кават, 4е бил то4но като норвежкия ако го говориШ с горе6т картоф в устата. Simple Smile

хехе
имат право
но добави и изплезения език в половината думи

roza66, май с теб взаимно се следим, а  Mr. Green

лека седмичка на всички

# 123
  • В царството на троловете , елфите и викингите :')
roza66, привет и от мен
Аз ви чета също отвреме навреме  Wink

Приятна седмица, момичета!
Привет  ohlalaa  ...да отвреме на време те виждам ...разписвай се и  при нас    Hug Вашата Joel наминава при нас от време на време... Grinning

хехе
имат право
но добави и изплезения език в половината думи

roza66, май с теб взаимно се следим, а  Mr. Green

лека седмичка на всички

Има нещо верно  Joel....дебнем се    Sunglasses..... Hug 

# 124
Здравейте  от мен!Извинявам се,че нахлувам при вас,но не знам кой да попитам.Наскоро попаднах на  rabotavEU.com  на който предлагат работа в Швеция и други страни от Европа,изпратих си автобиографията си и днес получих отговор,че данните не са достатъчни за да ми намерят работа.Бих искала да разбера има ли някой ,който познавате заминал чрез тях и може ли наистина това да се случи?Благодаря предварително и още веднъж ме извинете,но наистина съм объркана незнам кого да питам.Благодаря!
NE SE PRITESNIAVAI TE DEISTVAI TE SMELO-DASTERIA MI ZAMINA 4REZ TIAH. NE VZIMAT MNOGO PARI SAMO ZA PREVOD NA DOKUMENTI,A KOMISIONNATA OT PARVATA ZAPLATA

# 125
rabotaveu.com-са мошеници.те нищо не взимали и те свързват с друга фирма за обработка на документи-Милена-лукс(егати и  името!),която обаче взима.Е все някой трябва да взема-надявам се да ги опандизят веднага!http://www.jabse.com/cache.php?did=%A6%99%AA%9A%AF%9A%A5%9B%A8%9D%A5
I az sam se registrilal v tozi sait i ne sa mi iskali pari.Ne sa me preprasta li kam Milenalux to imashe oste 3-4 firmi osven neia,koito mojeha da mi podgotviat dokumentite.aZ SAM VAV MOMENTA V fiNLANDIQ 4REZ TIAH.NEmoga da kaja 4e sa moshennici.Ne sa mi vzimali pari az im dalja 300 eu za komisionna ot parvata zaplata

# 126
Здравейте !Вече си мисля,че трябва да се регистрирам при вас/ако ме приемате разбира се/.Често ви чета с удоволствие,исках само да питам като са толкова сериозни rabotavEU.com
защо нямат адрес -седалище а и в skype не ги откривам.На GSM не се обаждах,незнам някак си им нямам доверие,макар,че много се бях навила и все още тарся начин да замина със семейството си.Знам,че е много трудно без познати там и без да знам шведски ,но се надявам на късмет и шанс.Благодаря за всичко от pipi наистина е много полезна,ако мога да помоля само да ми обясни как стоят нещата със спорта там с детските клубове,който тренират деца тъй като едната ми дъщеря тренира тенис на маса и не мога да си представя да я лиша от това.Благодаря предварително!

# 127
Извинете ме информацията не е от pipi,извинявам се на PetyaL.Много съжелявам за грешката!

# 128
  • залив на орловия щит
ми-ми, pipi, PetyaL и аз сме едно и също Mr. Green
иначе добре дошла

тук има много възможности за спорт
но и зависи къде си
даже в нашия блок долу имаше маса за тенис на маса и играех с детето
но после изчезна

но такива маси се продават и не са скъпи, могат да се купят
само не знам с партньор как стоят нещата
но първо елате и тогава търсете, тове ще ви бъде последната грижа

# 129
Благодаря много,аз се надявам до 2-3 месеца да сам там,но...са сега не смея да говоря,започнах и езика да уча макар и не толкова сериозно още,а за тенис  исках да кажа професионално да се занимава,но сигурно си права всичко на място.Стискайте палци всичко да се нареди бързо.

# 130
  • залив на орловия щит
ми-ми, ако искаш пиши на ЛС за кой град става въпрос, за да проверя дали има там
ето виж и тук:
http://zaedno.de/forum51.html
има тема за обучение, с доста инфо

# 131
da gospodine nisto ne vzimat i ne e viarno 4e te svarzvat s Milena lux.Iavno ne mojete da 4etete ima 4 firmi koito mogat da vi prigotviat dokumentite,az si izbrah druga.Nameriha mi rabota barzo.Svarzaha me s rabotodatelia i zaminah za Irlandiia v edna fabrika.Sega pak ste se registriram.

# 132
  • залив на орловия щит
angel dimov, demis, pigalq, не ми е ясно това какво общо има с нас
има си сайтове за имиграция, предполагам, че тази информация там би била по-полезна
и още нещо - тук по пронцип мнения на латиница не се четат

# 133
I az izpolzvah uslugite na saita www.rabotaveu.com na tiah pari ne sam im daval.Platih 85 lv. za podgotovka na dokumentite na Milenalux imashe i oste 3 drugi firmi,koito mojeha da mi gi napraviat.Polu4ih si gi,kakto i adresa na rabotodatelia mi v Irlandiia.Sega 4akam kraia na meseca i zaminavam.

# 134
  • Limburg, Belgium
Защо не си отворите нова тема и да си пишете там за фирми, комисионни и т.н.? И Joel е права, постовете на латиница не са за предпочитане  Naughty

# 135
Вече почвам да се чудя дали ние да не си отворим една нова шведска тема с по-завоалирано заглавие и да спрем да пишем за работа : )  Ама като сме толкова малко и се включваме сравнително рядко...
Аз съм настинала и работя от къщи днес та мога и да постна някой и друг ред ...
Приятна седмица на всички : )

Последна редакция: вт, 23 окт 2007, 11:02 от anita_

# 136
  • Limburg, Belgium
анита, може би не е лоша идеята ти  Wink
и мен ме боли гърло, но съм си на работа

един малко личен въпрос, твоята половинка швед ли е?  Mr. Green

# 137
аз съм настинала и кашлям от 2 седмици и колегите вече започнаха да ме гледат подозрително и да ме питат дали съм болна, затова реших да работя от удома днес, ама нещо много не ми се отдава (така ли се пише последното?)...

таткото ни е българин, но живее тук мнооого отдавна, бих казала, че е по-швед от шведите Wink

# 138
  • Limburg, Belgium

таткото ни е българин, но живее тук мнооого отдавна, бих казала, че е по-швед от шведите Wink

ОК  Simple Smile Просто ми беше интересно, извинявай за любопитството.
Аз да се похваля напредвам с шведския, оказа се не чак толкова труден...

# 139
  • София
Да ви попитам - как се отнасят шведите към чужденци (в частност българи), има ли дискриминация (гласна/негласна) към емигранти? Лесно ли се намира работа (от какъвто и да е вид - дори неквалифицирана)? Да ми дадете най - общи насоки, ако бъдете така любезни.

# 140
Да ви попитам - как се отнасят шведите към чужденци (в частност българи), има ли дискриминация (гласна/негласна) към емигранти?
Различните хора се отнасят различно. Дискриминация има, главно негласна.

# 141
ohlalaa    радвам се, че напредваш Simple Smile Наистина е лесен, в сравнение с много други езици

# 142
  • Limburg, Belgium
anita, а вие в Стокхолм ли живеете?

Alana, аз в Стокхолм видях страшно много чужденци - араби, тъмнокожи също имаше, латиноси. Повечето шофьори на такси например са чужденци, защото на местните не им харесва тази работа. Към мен отношението беше много добро, но все пак аз бях за малко, не знам с какво бих се сблъскала ако заживея там...  Simple Smile

# 143
  • София