Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • на север
  • Мнения: 875
здравейте,

тъй като знам, че има много мами юристи, се надявам да получа отговор на въпроса, който ме вълнува. а именно:
искам да изтегля ипотечен кредит. жилището, което искам да ипотекирам е наследствено и наследниците сме трима - аз, баща ми и сестра ми (майка ми е починала). тъй като сестра ми е непълнолетна (на 16 год.) от съда ми казаха, че е невъзможно да получа разрешение за ипотека (направо щяха да ме линчуват като попитах Sad). въпросът ми е - има ли нещо, което може да се направи - напр. прехвърляне на нейния дял на мое име и т.н. ? естествено, сестра ми е съгласна за ипотеката.
 
предварително ви благодаря!
 Hug

# 1
  • Мнения: 750
momo, по-после ще се постарая да разуча точно тая част как стои и ще ти пиша. Нали не бързаш?

# 2
  • на север
  • Мнения: 875
не, не бързам. много благодаря!!!

# 3
  • монако ди бавариа
  • Мнения: 4 138
не съм юрист, но от сега ти казвам че няма начин. докато не стане пълнолетна. закона пази интересите на децата и аз намирам, че така е добре. единственият вариант е дело, в което доказваш, че ипотеката е в интерес на сестра ти. закупуване на друго жилище да речем или нещо, което ще е по-добро за нея. там вече съдът решава.
дано да се лъжа.

# 4
  • Мнения: 750
В ЗЗД има един текст за удоволетворяване на кредиторите, което е предпочтително. В този случай се пазят интересите на кредиторите. По- скоро за това иде реч. Ще разуча, ще пиша, с ипотеки рядко се занимавам.

# 5
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 658
Чл. 73, ск:Дарение, отказ от права, даване на заем и обезпечаване на чужди задължения чрез залог, ипотека или поръчителство от ненавършили пълнолетие деца са нищожни. Това не се отнася за сделките на встъпилия в брак непълнолетен, за които важи само ограничението по чл. 12, ал. 3.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 154
В ЗЗД има един текст за удоволетворяване на кредиторите, което е предпочтително. В този случай се пазят интересите на кредиторите. По- скоро за това иде реч. Ще разуча, ще пиша, с ипотеки рядко се занимавам.
Това няма нищо общо.

momo,
1. Сте съсобственици - това означава, че ти може да ипотекираш само твоята идеална част от имота, но не и целия. За да се ипотекира целия трябва другите съсобственици да го ипотекират като обезпечение за чужд дълг /твоя/.
2. В случая това няма как да стане. След като сестра ти е непълнолетна, то всякакви разпореждания като ипотека, залог или обезпечения са нищожни. /чл.73 СК/
3. Ако искаш сестра ти да ти прехвърли нейната част /обаче това не може да стане с дарение/, е необходимо  разрешение от Районния съд. Трябва да се докаже нужда или очевидна  полза за сестра ти с това прехвърляне. Съдът уведомява и дирекция "Социално подпомагане".

# 7
  • Мнения: 750
Да, Biby е права.

# 8
  • на север
  • Мнения: 875
В ЗЗД има един текст за удоволетворяване на кредиторите, което е предпочтително. В този случай се пазят интересите на кредиторите. По- скоро за това иде реч. Ще разуча, ще пиша, с ипотеки рядко се занимавам.
Това няма нищо общо.

momo,
1. Сте съсобственици - това означава, че ти може да ипотекираш само твоята идеална част от имота, но не и целия. За да се ипотекира целия трябва другите съсобственици да го ипотекират като обезпечение за чужд дълг /твоя/.
2. В случая това няма как да стане. След като сестра ти е непълнолетна, то всякакви разпореждания като ипотека, залог или обезпечения са нищожни. /чл.73 СК/
3. Ако искаш сестра ти да ти прехвърли нейната част /обаче това не може да стане с дарение/, е необходимо  разрешение от Районния съд. Трябва да се докаже нужда или очевидна  полза за сестра ти с това прехвърляне. Съдът уведомява и дирекция "Социално подпомагане".

т.е. аз имам право да ипотекирам 1/3 част от жилището, така ли? ако е така, това ме устройва напълно, защото кредита, който искам да изтегля е в размер на 13 000 лв.

# 9
  • на пистата
  • Мнения: 3 100
В ЗЗД има един текст за удоволетворяване на кредиторите, което е предпочтително. В този случай се пазят интересите на кредиторите. По- скоро за това иде реч. Ще разуча, ще пиша, с ипотеки рядко се занимавам.
Това няма нищо общо.

momo,
1. Сте съсобственици - това означава, че ти може да ипотекираш само твоята идеална част от имота, но не и целия. За да се ипотекира целия трябва другите съсобственици да го ипотекират като обезпечение за чужд дълг /твоя/.
2. В случая това няма как да стане. След като сестра ти е непълнолетна, то всякакви разпореждания като ипотека, залог или обезпечения са нищожни. /чл.73 СК/
3. Ако искаш сестра ти да ти прехвърли нейната част /обаче това не може да стане с дарение/, е необходимо  разрешение от Районния съд. Трябва да се докаже нужда или очевидна  полза за сестра ти с това прехвърляне. Съдът уведомява и дирекция "Социално подпомагане".

т.е. аз имам право да ипотекирам 1/3 част от жилището, така ли? ако е така, това ме устройва напълно, защото кредита, който искам да изтегля е в размер на 13 000 лв.
от коя банка да питам ако не е нахално ще теглиш кредита.

# 10
  • на север
  • Мнения: 875
В ЗЗД има един текст за удоволетворяване на кредиторите, което е предпочтително. В този случай се пазят интересите на кредиторите. По- скоро за това иде реч. Ще разуча, ще пиша, с ипотеки рядко се занимавам.
Това няма нищо общо.

momo,
1. Сте съсобственици - това означава, че ти може да ипотекираш само твоята идеална част от имота, но не и целия. За да се ипотекира целия трябва другите съсобственици да го ипотекират като обезпечение за чужд дълг /твоя/.
2. В случая това няма как да стане. След като сестра ти е непълнолетна, то всякакви разпореждания като ипотека, залог или обезпечения са нищожни. /чл.73 СК/
3. Ако искаш сестра ти да ти прехвърли нейната част /обаче това не може да стане с дарение/, е необходимо  разрешение от Районния съд. Трябва да се докаже нужда или очевидна  полза за сестра ти с това прехвърляне. Съдът уведомява и дирекция "Социално подпомагане".

т.е. аз имам право да ипотекирам 1/3 част от жилището, така ли? ако е така, това ме устройва напълно, защото кредита, който искам да изтегля е в размер на 13 000 лв.
от коя банка да питам ако не е нахално ще теглиш кредита.


първа инвестиционна

# 11
  • при децата
  • Мнения: 3 405
А не можеш ли да изтеглиш нужната сума без да правиш ипотека? Таксите са височки.
Потребителски кредит е по-удачен за такава сума.

# 12
  • на север
  • Мнения: 875
А не можеш ли да изтеглиш нужната сума без да правиш ипотека? Таксите са височки.
Потребителски кредит е по-удачен за такава сума.

за съжаление, не. попитах на няколко места, но навсякъде ми отказаха кредит с майчинството. приятелят ми също не може да изгегли, защото е студент. и решихме, че това е единственият начин.

# 13
  • при децата
  • Мнения: 3 405
А за ипотека ви казаха "да", така ли? Понеже и за ипотека се изисква доход, а когато има възможност да е без доказване на доход лихвата е висока.

# 14
  • на север
  • Мнения: 875
А за ипотека ви казаха "да", така ли? Понеже и за ипотека се изисква доход, а когато има възможност да е без доказване на доход лихвата е висока.

да, защото кредитът се води за обучение в чужбина и е със съкредитоискател. в случая - баща ми.

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт