Защо ми спадат мъфините?

  • 3 722
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 192
Момичета, помагайте. Имам форма за мъфини Факелман от Метро за 2 броя. Опитах 3-4 рецепти от форума, стават много вкусни, повдигат се, но след като ги извадя от фурната, спадат. Какаво греша?

# 1
  • Мнения: 6 243
При правенето на мъфини има 2 основни правила:
- да се смесват отделно т.нар.сухи и т.нар. мокри продукти
- двата вида смеси да се събират с бъркане на ръка, не с миксер, и то за съвсем кратко (колкото брашното да се "обере", но без да се опитваш да го бъркаш като кексовете). Само така се получава характерната за мъфините структура на тестото.

Ако спазваш тези неща, би трябвало да ти се получи.

# 2
  • София
  • Мнения: 192
Уж така правя. Надига се във фурната, но като ги извадя - спадат. На каква температура трябва да се пече?

# 3
  • Мнения: 143
Пробвай най-напред само отдолу нагрята фурна да се надигнат и да стегнат и тогава включи и отгоре, аз пека на около 180гр., и след като изключиш не ги вади веднага, остави ги за 5мин. вътре, после леко отвори вратичката да не спада рязко температурата.Успех!

# 4
  • Мнения: 6 243
Уж така правя. Надига се във фурната, но като ги извадя - спадат. На каква температура трябва да се пече?
180*С, предварително загрята фурна. Пека, вадя, оставям да изстинат 3 - 4 минути и вадя от формата. Никога не са падали.

# 5
  • Мнения: 349
Сега видях темата Embarassed
180*С, предварително загрята фурна. Пека, вадя, оставям да изстинат 3 - 4 минути и вадя от формата. Никога не са падали.

И аз така ги правя. Допълвам само минутите - 20-25 мин.
  тези ги правих съвсем скоро

# 6
кажи рецептата.Може от нея да е.

# 7

Ето ти една по койато аз паравя:


INGREDIENTS

2 cups all-purpose flour
3 teaspoons baking powder
1/2 teaspoon salt
3/4 cup white sugar
1 egg
1 cup milk
1/4 cup vegetable oil

DIRECTIONS
Preheat oven to 400 degrees F (205 degrees C).
Stir together the flour, baking powder, salt and sugar in a large bowl. Make a well in the center. In a small bowl or 2 cup measuring cup, beat egg with a fork. Stir in milk and oil. Pour all at once into the well in the flour mixture. Mix quickly and lightly with a fork until moistened, but do not beat. The batter will be lumpy. Pour the batter into paper lined muffin pan cups.
Variations: Blueberry Muffins: Add 1 cup fresh blueberries. Raisin Muffins: Add 1 cup finely chopped raisins. Date Muffins: Add 1 cup finely chopped dates. Cheese Muffins: Fold in 1 cup grated sharp yellow cheese. Bacon Muffins: Fold 1/4 cup crisp cooked bacon, broken into bits.
Bake for 25 minutes, or until golden.

# 8
  • Мнения: 14 471
не е в омесването проблема. аз имам рецепти за мъфини при които не се смесват отделно сухи и мокри съставки. нямам случай да са ми спаднали - грешката трябва да е в градусите на фурната и времето за печене - не по-малко от 25 минути на 175 градуса

# 9
  • Мнения: 6 243
не е в омесването проблема. аз имам рецепти за мъфини при които не се смесват отделно сухи и мокри съставки. нямам случай да са ми спаднали - грешката трябва да е в градусите на фурната и времето за печене - не по-малко от 25 минути на 175 градуса
При мъфините този начин на смесване на продуктите е по дифолт. Ако не се прави така, не са мъфини. Може да са къпкейкс, може да е нещо друго, но няма да е мъфини.

Ако Солея е правила рецептата без допълнително дадените добавки (стафиди, боровинки, сирене или бекон), няма как да стане сполучливо. Количеството на сухите съставки е много малко спрямо мокрите и спрямо набухвателя.

# 10
  • Мнения: 4 380
Много вярно е отбелязала сладка хапка. Мъфините са мъфини заради зърнестата структура, която дава нужната "въздушност" на сместта. Ако тестото е еднородно и особенно ако има яйце или пък е по-течна от нормалното, ще стане точно това- вдигане по време на печене и спадане след това. Това е характерно за друг вид печива.

Общи условия

Активация на акаунт