при мастит кърмата се дава преварена???

  • 951
  • 15
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 394
тъй като този следобед ме заболя едната гърда и имам малко температура се заговорихме със сестра ми за мастита и тя ми каза, че при мастит кърмата от болната гърда се цеди и се дава преварена. съветите, които чета тук е да се дава на бебето да суче дори повече, та се зачудих как точно стоят нещата.

# 1
  • Мнения: 8 242
Няма такова нещо с преваряването Simple Smile Давай му да суче по-често да може да оправи проблема. Бебо е най-доброто лекарство  Peace Не е задължително това да е мастит - по-скоро се е запушило някое каналче.

# 2
  • Мнения: 5 401
Няма такова нещо с преваряването Simple Smile Давай му да суче по-често да може да оправи проблема. Бебо е най-доброто лекарство  Peace Не е задължително това да е мастит - по-скоро се е запушило някое каналче.

Подкрепям!   bouquet

# 3
  • Мнения: 2 381
Преди по-малко от месец получих мастит.Не съм преварявала изцедената кърма.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Определено не се преварява. Дава се бебето да суче често, топли компреси преди, студени след кърмене, често кърмене със започване от засегнатата гърда, температуропонижаващи (ибупруфен, парацетамол), изцеждане, ако е наложително и прочее мерки. Има няколко много подробни статии в Библиотеката, където стъпка по стъпка се разглеждат мерките, да не ги преписвам.
Но вероятно всичко ще се нареди без проблем, щом реагираш в самото начало на проблема, предполагам, че засега все още е само запушен канал, а не мастит - почивка, затопляне, масаж и изпразване на гърдата са четирите неща, които ще помогнат Simple Smile

# 5
  • Мнения: 664
Добре, а защо някои лекари препоръчват да се цеди и изхвърля кърмата от засегнатата гърда (не само в Бг, говоря за щатите)?

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Сериозно?! Мислех, че това е само тукашна практика.
Със сигурност в писмените източници - от лекари, консултанти по лактация и прочее - не съм срещала такава препоръка.

Единственото, за което се сещам, е да мислят, че така евентуално се избягва предаването на бактерии - маситът бива инфекциозен и не-инфекциозен, но това не е причина да не се дава млякото на бебето, реално.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29197.0

# 7
  • Мнения: 153
Здравей!
Пиша ти защото вчера имах същия проблем! Огромна буца - задържано мляко в дясната ми гърда! Нищо не помогна - нито топли /направо горещи компреси/, нито цедене. Изцеждах всичко, но бузата оставаше! Борих се снея половин ден и накрая сложих бебчо на гърда и го карах да суче непрекъснато. Будих го и през ноща през два часа! /иначе спи цяла нощ/. Днес няма и помен от буцата! Само бебчо ме оправи! Така, че давай смело, какво ти преваряване! Щом хванеш проблема от началото, няма да съществува повече такъв. Иначе ще се наложи да се справяш с доста неприятни неща - първо се бият някакви инжекции в гърдата и после може  да се наложи и оперативна намеса!  Sad  Така поне ми казаха, а това ме стимулира да не се отказвам! Успех!  thumbsup

# 8
  • Мнения: 1 440
При моя опит с маститите никой не ме е съветвал да преварявам кърмата...само да я хвърлям Mr. Green Но на въпросът ми какво ще й стане на бебка, ако все пак давам от засегнатата гърда - отговорът беше, че така се процедира и така пишело в литературата newsm78 Аз в началото се вързах и не я давах, но я пиех аз..после обаче пробвах да дам и като не стана "второ пришествие" продължих да си я хране и от двете гърди Peace

# 9
  • Мнения: 394
ами аз мастит нямам, но натам тръгна разговора. сестра ми учи медицина и ми каза, че са им казали че кърмата се преварява, причината вероятно е както казва Бу да се избегне предаването на бактерии. като я слушам доста са я наплашили пък и някой големи глупости са й вкарали в главата.

# 10
  • Мнения: 153
ами аз мастит нямам, но натам тръгна разговора. сестра ми учи медицина и ми каза, че са им казали че кърмата се преварява, причината вероятно е както казва Бу да се избегне предаването на бактерии. като я слушам доста са я наплашили пък и някой големи глупости са й вкарали в главата.
На мен пък няколко лекари ми казаха да слагам бебчо по-често на гърда! Не знам! newsm78 Истината е, че ако не го правиш мастита ти е в "кърпа вързан". Няма начин да се оправиш само със цедене. А на бебчо /два пъти ми се е случвало до сега/ нищо му няма!

# 11
  • Мнения: 9 467
Три пъти имах мастит и единствено бебето успяваше да оправи проблема. Разбира се правих и топли компреси и зелеви.....но никъде не прочетох че се преварява кърмата, а и гинеколозите при които ходих не ми казаха да го правя.
Дано вече не ми се случва, че е мн болезнено Tired

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Да попитам и тук...
Какво остава от ценните съставки на кърмата след преваряване... Ето на този въпрос ми е интересен отговора...
Не дадох конкретно мнение по темата, защото всички са посочили решение на проблема много изчерпателно...

# 13
  • Мнения: 394
ами на мен ми беше интересно защо ще да е това изваряване,има ли някакво основание да се прави, та питах, на някой не са ли му казвали. защото сестра ми не ми каза причина, а не искам да се карам с нея за пореден път, така или иначе само едни и същи си ги говорим и никоя не вярва на другата.

# 14
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да попитам и тук...
Какво остава от ценните съставки на кърмата след преваряване... Ето на този въпрос ми е интересен отговора...
Не дадох конкретно мнение по темата, защото всички са посочили решение на проблема много изчерпателно...
Остават всички хранителни съставки, огромна част от които липсва в АМ - дори преварената кърма все така е сериозно различна по състав от адаптираните млека. Но при преваряването се унищожават живите клетки и голяма част (но не и всичките!) имунни фактори и ензими.
Преваряване (като под това изобщо не се разбира кърмата да заври като прясно мляко, а се има предвид загряване до темп 60-80 градуса, може да се прави и в домашни условия по един простичък начин - Pretoria pasteurization protocol) може да се прилага при определени инфекциозни заболявания или опасност от такива, особено ако се ползва донорска кърма не от млечна банка.
При мастит кърма не се преварява. Маститът е инфекция не на млякото, а на съединителната тъкан на гърдата. Най-простичко - когато се получи застой на мляко и препълване, някои клетки се пукат и мляко изтича в междуклетъчните пространства. Там се развива локално възпаление, защото не му е мястото на млякото да е там и организмът го третира като чуждо тяло. При инфекциозните мастити се развива и бактериална инфекция, най-често внесена отвън, през рани на зърното (много рядко инфекцията е генерализирана и идва от другаде - но това са вече септични състояния и майката изобщо не е в състояние да кърми), но тя също не е проблем за бебето.

# 15
  • Мнения: 1 043
hedra ти си направо енциклопедия , слава богу че те имаме   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт